CZ-82 polygonalna hlaven

Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Ahojte, chcem sa spytat, mam v poslednej dobe problem s CZ82, ze niekedy nahodne a ojedinele pocas strelby zostane zaver doslova zaseknuty v zadnej polohe (nejde pohnut ani dopredu a ani dozadu :( ) a do prednej ho dostanem az hrubou silou. Myslel som si ze to moze byt problem so zachytom zaveru, alebo prislusnou pruzinou, no zda sa mi nieje to tak, zachyt vzdy zostane v spravnej cize v dolnej polohe, drhne to asi nieco ine. Ked rucne vyhadzujem naboje, tak to nerobi vôbec, mazat viem spravne a vodiace listy na zavere sa zdaju byt ok az na male odreniny, mozem pripadne dodat aj foto. Vie niekto fundovany poradit? Stretli ste sa s niecim podobnym? Diky
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Zatiaľ som sa s ničím podobným nestretol, ale jedno, čo mi napadá, je vratná pružina. Pokiaľ by bola deformovaná a v zadnej polohe záveru by sa zasekla medzi hlaveň a záver, napríklad preto, že závity preskočia cez seba. :shock:
Potom je možnosť, že sa zadrháva prerušovač, ak si "vyklepal" zospodu pravej strany záveru jamku. Rovnako bicí kohút by si mohol vyklepať jamku zospodu podávača a zadrhnúť sa v nej.
Samozrejme by bolo potrebné vidieť aj vodiace drážky na závere a na tele zbrane... vplyvom tlaku kohúta zdola môžu byť predovšetkým tie na tele zbrane v zadnej časti opotrebované - do oblúka smerom nahor... :roll:
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Skôr si myslím, že to bude tou vratnou pružinou, nad tým som už uvažoval. Pri konci uteká asi o jeden milimeter do strany, no neprikladal som tomu veľkú vážnosť, objednávam druhú. Prerušovač sa mi zdá byť v poriadku a ani žiadnu jamku, alebo ryhu som na príslušnej spodnej strane záveru nenašiel, jedine na tele zbrane z vonkajšej strany vodiacej listy v mieste kde sa nachádza, ale tak to majú myslím všetky CZ82. Musím ešte pozrieť tie vodiace drážky zadnej časti tela zbrane ako si popísal, to ma nenapadlo. Dám vedieť.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Registered for: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Tak už som nato prišiel, spomínanú závadu spôsobuje zrejme uvoľňujúci sa čap (To je ten natretý s červenou farbou, kvôli poistke ), ktorý drží vyhadzovač a to tak, že zabiehal do vodiacej lišty záveru, prípadne z jednej strany nezaisťoval aj vyhadzovač a ten mal potom vertikálnu vôľu :shock:
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Super! Treba vymeniť, iba znovuzaistenie farbou nepomôže, to sa vyklepe nárazmi vyhadzovača... :D
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Dobrý deň páni, zaznamenal som problém s mojou ČZ-82 a to nasledovný:
Keď sa snažím odpáliť kohút v móde SA a robím to pomaly a prstom tlačím smerom zprava doľava, tak kohút trošku poskočí vpred a v ten moment môžem buď sklopiť kohúť uvolnením spúšte, alebo ho odpáliť aj tak, ale už dotlačením v móde DA.
Pokiaľ spúšť stisám tlačením zľava doprava, odpáli sa korektne. Pokiaľ to robím rýchlo, tak na smere tlačenia prstom nezáleží a všetko funguje. Mód DA v poriadku.
Nejaké tipy čím to je ? Je to nejaký obecne známy problém čz82 ?

Ďakujem, pekný deň.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Obecne známy problém tejto zbrane je jej vývoj a výroba v národnom poniku Přesné strojírenství, Uherský brod (streleckej pospolitosti známejšieho pod označením "Přibližné strojírenství" :wink: ), ako aj následná produkcia v závode nazývanom postupne Agrozet a dnes Česká zbrojovka - ktoré si onú príslovečnú presnosť výroby zachovali dodnes.
To, čo badáš, je logickým výsledkom kombinácie komplikovaného bicieho ústrojenstva, pôvodných nepresností výroby a prevádzkového opotrebenia súčiastok. :roll:

Teoreticky prebieha spustenie v SA nasledovne:
Tlakom na spúšť sa posúva dozadu tiahlo spúšte, ktoré je tlačené nahor pružinou spúšte. Ľavý výstupok tiahla dosiahne spodný ozub záchytu kladiva a posúva ho dozadu. Súčasne sa jeho pravý výstupok pohybuje vo výreze páky bicieho kohúta. V určitom bode dôjde k takému odtlačeniu záchytu kohúta, že sa zdvihne horný ozub záchytu z ozubu kohúta, ten sa uvoľní a bicia pružina ho pomocou bicej tyčinky tlačí dopredu. V tom okamihu by už tiahlo spúšte malo dosiahnúť vypínač na pravej strane a posunom po jeho šikmej hrane sa znížiť natoľko, aby pravá strana tiahla nezachytila vpred idúcu páku kohúta počas jeho úderu na úderník. :D

Prakticky sa v Tvojom prípade nestane práve tá posledná veta. V okamihu, keď je kohút vypustený zo záchytu, tiahlo ešte nie je úplne znížené, pravý výstupok zachytí páku kohúta a (ako si správne podotkol) režim spúšťania sa zmení na DA. Dotlačením dozadu, až vypínač zabezpečí dostatočné zníženie tiahla, sa toto vyšmykne z páky a bicí kohút letí vpred!

Zmeny chovania pri rôznom tlaku na spúšť vyplývajú z "rozheganosti" celého mechanizmu (vôle čapu a otvorov spojenia tiahla a spúšte), kedy sa tiahlo spúšte nepohybuje iba súosovo dozadu, ale sa natočí do strany a tým sa zmení vzájomná poloha ľavého a pravého výstupku na jeho zadnom priečnom ramene.

Takže asi tak... :lol:
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Ďakujem za popis, keď som si pištoľ rozobral a znova poskladal (prvýkrát od kúpy) tak pri hraní sa a s uvedeným popisom je to dosť jasné a zreteľné.
Neviem ale čo s tým ?
Zbrúsiť z tiahla spúšte na pravej strane ? :? To by som nerád robil.
Alebo nejak vypodložiť na ľavej strane aby páka spúšťala dole skorej ? :?
Alebo a s tým naučiť žiť ? :D

//teda vlastne presne naopak, američania to už riešili:
http://www.czfirearms.us/index.php?topic=44587.0
Pričinou je neskorý posun tiahla spúšte smerom dole vypínačom tiahla, riešením môže byť montáž vypínača s nižšou úrovňou.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Veru tak, vzhľadom na vyššie spomenuté "Přibližné strojírenství" bola zbraň zostavovaná zo súčiastok vyrábaných vo viacerých veľkostných skupinách (prerušovač 1-5, záchyt kohúta 1-3, poistka 1-4, vypínač tiahla 1-5 a cieľnik 1-6). Takže by bolo potrebné odvŕtať existujúci vypínač, zistiť jeho číslo (je na ňom voľakde vyrazené) a zistiť aký je potrebný, zohnať ho ako aj nový nit a opäť to znitovať. Je to puškárska robota, ja by som to doma nerobil. A neviem či cena práce u profesionála by nebola vyššia ako hodnota zbrane. :evil:
(vzhľadom na to, že pištoľka je ešte v činnej službe, pokiaľ by sa našiel kamoš alebo kamošov kamoš útvarový zbrojár, mohol by to spraviť za fľašku... :wink: )
Alebo s tým strieľať LOS-ku, tam sa musí mačkať rýchlo! :lol:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Keď vás čítam prispejem aj ja perličkou, ktorá sa však netýka hlavne. Na mojom kvére si môžem vybrať, či chcem aby mi odpadali črienky, alebo sa nedal vytiahnuť zásobník. Totižto Ak sú črienky rozvyklané, zásobník pekne vypadne po stlačení vypúšťača. Ak ich dotiahnem, zasobník drží jak pribitý a musím ho vytrhávať. Zostáva teda poloha niečo medzi a kontrolovať, či som z pištole nič nestratil. :)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

...keď budeš mať cestu cez Ostravu, kúp si nové za pár šupov, na šrubky daj trošku Loctitu alebo frajerkin/manželkin lak na nechty a máš po probléme :D
http://www.zbraneostrava.cz/zbrane/esho ... y-CZ-83-82

(alebo zainvestuj na Slovensku dvakrát toľko...http://www.hermes.sk/cz+150/cz-nd-pazbi ... 199002001/ plus http://www.hermes.sk/cz+150/cz-nd-pazbi ... 199002003/ :twisted: )
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Registered for: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

Neprečnievajú ti skrutky do zásobnikovej šachty??? Ak by si ich skrátil, tak pri plnom dotiahnutí by zásobník nemal drhnúť.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Pokiaľ sú črienky v poriadku, skrutky nemôžu zasahovať dovnútra... ale ak je plast starý, skrehnutý a láme sa, vypadá aj to osadenie pod skrutkou a črienky idú bližšie k sebe, potom môžu aj skrutky presahovať, prípadne sa ešte črienky prehýbajú až prasknú. :(

Daj si tam nejaké pekné od Klinského, napr. http://www.lovecke-zbrane.eu/prislusens ... z-82-83-1/ - a hneď zdvojnásobíš cenu zbrane :D
(práve tie obvykle treba prebehnúť vnútri šmirgľom, lebo bývajú tesné a zásobník nevypadáva :wink: )
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Je to služobný krám, takže upravovať nič nemôžem a vymeniť ju nechcem, pretože funguje a strieľa pomerne uspokojivo čo tá novo nafasovaná nemusí. Ale skúsim niečo vymyslieť s tými šróbmi aby to bolo funkčné a neviditeľné...
Cibula
prispievateľ
Príspevky: 225
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa Cibula »

Tak problém s preskokom zo SA módu do DA módu nečakane zmizol, nepodarilo sa mi ho od nejakého času vyvolať. :D
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"