CZ-82 polygonalna hlaven

Používateľov profilový obrázok
strelec122
prispievateľ
Príspevky: 296
Registered for: 16 years 3 months

CZ-82 polygonalna hlaven

Príspevok od používateľa strelec122 »

Kto mi vysvetli aka je to vlastne hlaven,v com je rozdiel medzi drazkovanou a polygonalnou.Preco ma taku hlaven CZ-82,tiez Jericho a niektore ine zbrane-je to vyhoda ?Aka,v com.
Naboje 9x18 vz.82 zo spekanych zelez. pilin boli urcene len do tejto zbrane,teda do zbrane s polygonalnou hlavnou.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Jasný rozdiel vidíš na obrázku:
http://en.wikipedia.org/wiki/Polygonal_rifling

Výhodami by mali byť vyššia rýchlosť strely vďaka menšiemu treniu, menšia deformácia strely, ktorá sa nezarezáva do drážok, a teda aj vyššia presnosť, a väčšia (dlhšia) životnosť hlavne v spojení s menším znečistením odieraním plášťa strely.
Používateľov profilový obrázok
strelec122
prispievateľ
Príspevky: 296
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa strelec122 »

Igrlik

Text je v anglickom jazyku,takze vela som toho nepochopil.Najblizsie ked pojdem do predajne zbrani musim si dokladne pozriet takuto hlaven,najradsej ak tam budu mat CZ-82.
Chapem ,ze v drazkovanej hlavni strela dostava rotaciu-tym je mensi odpor vzduchu,vacsi dostrel aj vacsia presnost.Polygonalna hlaven nema drazky,cim teda dostava rotaciu.Z toho obrazku to neviem posudit-musim vidiet .V tomto mam chabe vedomosti,chcem to napravit.
:oops:
Vdaka Ti
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

skusim vysvetlit jednoduchsie.

drazkovany vyvrt: predstav si trubku s dierou aku vidis na tom odkaze vo vikipedii vlavo, to znamena, ze diera nema kruhovy prierez ale su tam navyse drazky. A potom si predstav, ze tuto trubku skrutis a drazky ti vytvoria tvar ako na vrtaku. ak si videl nejaku drazkovanu hlaven vies ako to vyzera.

polygon: teraz si predstav, ze otvor nie je kruhovy, ale je to osemuholnik. a takisto ho skrutis a dostanes polygonalny vyvrt. pozri nejaky glock alebo HKcko
Používateľov profilový obrázok
strelec122
prispievateľ
Príspevky: 296
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa strelec122 »

Majac

Drazkovana hlaven ,ziadny problem.Mam zbrane s takouto hlavnou,ale ziadny polygon.Je to velmi jednoduche-osemuholnik stoceny,ale stejne si myslim,ze strela v polygone nedosiahne taku rotaciu a stabilitu ako v drazkovanej hlavni.
Vysvetlil si to velmi jednoducho-po lopate.....

Vdaka Ti :D
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

samozrejme da sa polemizovat. asi to nebude take jednoduche, ze polygon je presnejsi, s dlhsou zivotnostou, menej narocnejsi na cistenie atd. osobne ako strojar si mysli, ze polygon je menej narocny na vyrobu, takze keby mal vsetky popisane vyhody asi by ho pouzivali vsetci. pritom ked sa pozries na renomovanych vyrobcov, tak je to cca 50/50. moj osobny nazor je, ze polygon je na sluzobnych(policia, armada) zbraniach kde je predpoklad, ze spolahlivost je viac uprednostnovana pred stratou par cm v rozptyle. pretoze je jasne, ze polygon sa zanasa ovela menej, kedze drazky nerezu plast strely alebo samotne olovo.
na druhu stranu, ked potrebujes vecsiu presnot/stabilitu pouziva sa drazkovany vyvrt. preto sa zrejme drazkovanu vyvrt pouziva aj pri puskach - stabilizacia relativne lahkej strely na velke vzdialenosti.

takze tak, ale ber to vsetko iba ako moju domnienku, ktora nemusi byt spravna
inspiring_sanderson

Príspevok od používateľa inspiring_sanderson »

Ja si nemyslim ze polygon je presnejsi skor naopak. Nevedie tak dobre projektil ako vyvrt. Mam zbran (PM Makarov-Pistolet Makarova) original rusky a ten ma vyvrt. Strielam z toho raz za cas aj naboje od policajtov, a tie mi deru hlaven ako sa patri(kvoli materialu projektilu-SK) a nie su tak presne ako ked z toho strielam naboje s pomedenym povrchom, hlaven nederu a presnost je ovela vyssia. Polygony pouzivaju skor policajti a ine jednotky, kvoli udrzbe a jednoduchosti, nie je tak narocny na vyrobu a nepredrazuje zbran. A na 25m ako sa spravne striela pri sportovej strelbe je pre policajne jednotky a inych dostacujuci. Ked nie tak ked s nim hodis tak na 25m trafis aj tak :wink:
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

ty strielas policajtne makarovy cez hlaven s drazkovym vyvrtom? :shock:
Vsak ti to dotrha drazky :!: :idea:
Vsak policajti maju kvoli tomu hladky vyvrt, ze by to nemalo dlhu zivotnost...
inspiring_tu

Príspevok od používateľa inspiring_tu »

Mám odstrielané zo vz. 82 pár stoviek nábojov a môžem povedať, že do tých 5-8 metrov je to celkom presné, avšak napr. na 15 metrov už má dosť veľký rozptyl aj 20-30 cm. A náboj vz. 82 má aj dosť malú priebojnosť, pri skúške na strelnici neprestrelil starú pneumatiku na disku z UAZ-u, natlakovanú na 3 atmosféry ani na druhýkrát. Až na tretí krát došlo k vyrazeniu ventilčeka pneumatiky a tým k jej spusteniu. Tie zbrane sú však pri správnej údržbe sakramentsky spoľahlivé...Podľa mňa je ten polygonál tam kvôli vyššej životnosti hlavne a menším nárokom na čistenie. Daňou za to je slabšia rotácia strely = menšia presnosť aj priebojnosť. Ostatne aj výrobná cena strely zo spekaných ocelových pilín je podstatne nižšia...
Používateľov profilový obrázok
majac
častý prispievateľ
Príspevky: 716
Registered for: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa majac »

RadoK ty si asi velmi nevazis svoj vyvrt. ved to je bohotuhacstvo, cpat naboje vz82 do drazkovaneho vyvrtu na Makarove. neoverene informacie hovoria o 1 krabicke(50ks) potrebnych k nevratnym zmenam na vyvrte, ktore uz maju vplyv na presnost. doporucujem od tejto cinnosti upustit, ak mas vela municie vz82, zozen si CZ82 ktora je na tuto municiu stavana.
inspiring_sanderson

Príspevok od používateľa inspiring_sanderson »

Mate pravdu s tymi nabojmi aj s tym vyvrtom, ale ja som len spomenul ze raz za cas. Islo o vyskusanie. Uz to nerobim zohnal som si pomedene.

Majac: Presne tak aj urobim, zozeniem si polygon na tie naboje, na castejsie strialanie. Makarov si necham na nosenie, je lahsi, praktickejsi, jednoradovy zasobnik 8 nab.
inspiring_torvalds

Príspevok od používateľa inspiring_torvalds »

to ICE: pisal si ze mas z 82ky vystrielanych paru stovak nabojov, ja mam o nieco viac paru tisic...co sa tyka presnosti, CZ 82, CZ 83 s pevnymi hlavnami v kalibroch ci uz 7,65 Br., 9x18 alebo 9 browning strielaju na 25 m dieru do diery!!!v tvojom pripade to bude asu chyba ruciciek. A co sa tyka dalšieho mýtu ze neprestrlí pneumatiku :D no neviem ake naboje si pouzil, ale moja 82 s nábojmi vz.82 s projektilmi 4,5 g a nameranou ustovou rychlostou cosi medzi 400-415 ms prestrelovala na 10m dva lepiacou páskou zviazané hokejové puky!!!takze o mýte ze neprestreli koleso...nechcem ani pocut....asi pred rokom bol v střeleckej revue test presne tohto mýtu...este na 100m bezne kalibre cize aj naboj vz. 82 prestrelovali spolahlivo pneumatiku ktorá bola upevnená a mala rotáciu simulujúcu rýchlost 40 km/h.
INAK: trafil si to koleso z UAZu?
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

rikyy-musím stebou plne suhlasiť,všetko čo píšeš je pravda ktoru som si osvedčil aj ja testami :wink: Tiež poznam jedneho čo mi povedal že bol strielat s policajtmi a mali terče na sololite,vraj gule padali 0.5m dole hore a boli zapichnute v sololite :roll: A ani za toho ho realne človek nepresvedčí o opaku :wink:
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 19 Jan 2011, 14:35, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Aj mne idu naboje jednou dierou-ale von :twisted:
Napísať odpoveď

Návrat na "CZ"