Strelecké kurzy
Strelecké kurzy

Webforum - zbrane, strelivo

Strelecké kurzy
Aktuálny čas je 16 Apr 2021, 05:16

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 2 z 2
 [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Konštrukcia krátkych guľových zbraní

Autor Správa
Zbrane Brownells
PoslaťNapísal: 08 Jan 2021, 03:26 
občasný prispievateľ

diky, to fakt muselo dat prace, ale za blbost to nepovazujem :D derivaciam a integralom rozumiem, mam vysku s mat. analyzou (netvrdim ze to je podmienka, ale tam to do vas dostanu) :D

rovnako diky za tip na knihu od ondra, vyzera dobre, i ked cena je vyssia, budu meniny, asi si doprajem :)

PoslaťNapísal: 09 Jan 2021, 16:31 
občasný prispievateľ

pietro 32, dik za pomoc/ vysvetlivky...
Tryskač: nie nezda sa mi že som drzý...
Ono vlastne sa jednalo o tichý obdiv a vzdanie holdu.
Nečitaš medzi riadkami. Zasa sa mi potvrdilo že vysokointeligentni jedinci su strašni suchari ( nič v zlom)...
Ale opakujem, v tichosti závidím...

Naposledy upravil aoaia dňa 09 Jan 2021, 17:40, celkovo upravené 2

PoslaťNapísal: 09 Jan 2021, 16:37 
prispievateľ

Tryskac skusim ti ten model spripomienkovat. Prosim ber to ako moje technicke zamyslenie nad tvojim modelom, nie ako kritiku, nedajboze neuctu k tvojej praci.

Ked pozeram napriklad na ten Shadow (graf rychlosti zaveru), tak predpokladam, ze: (casy su zhruba odhadnute)
- cas 0-0.001 je pohyb zaveru aj z hlavnou
- potom prichadza k odomykaniu (cas cca 0,001)
- v case od 0,001 - do 0,008 pokracuje zaver samostatne do zadnej polohy az narazi na zadny doraz.
- potom sa meni rychlost a mierne zrychlujuco sa vacia dopredu (od 0,008 - do 0,033) az narazy na predny doraz.

Predpokladam ze je to len velmi hruby model.
Nie je tam zamknutie hlavne pri spetnom navrate zaveru zo zadnej polohy. Pretoze po opatovnom zamknuti sa este predsa zaver musi chvilu pohybovat aj s hlavnou. Cize nieco ako opacny skok ktory je v 0,001.
Cely model predpokladam, ze predpoklada absolutne tuhe ulozenie ramu zbrane. Ak by sa tam zaniesol naprilad moment zotrvacnosti ruky ako aj rekacny cas kedy sval zacne posobyt protipohybom, tak by sa prave porovnanim tychto dvoch grafov (pevny ram a ram drzany rukou ) dalo prave ukazat preco moze zbran-pistol pri zlom uchope (slabom) zle pracovat.
Este ma napada. Trebalo by tam dat treciu silu ako funkci rychlosti od vedenia zaveru - linerane trenie + viskozita mazadla - ale to mozeme zanedbat a najma od nabojov v zasobniku - neda sa zanedbat a skokovo zavysi od poctu nabojov v zasobniku. Ako aj moment kedy zaver naraza na naboj v zasobniku a zavadza - tlaci ho do hlavne (co nebude konstatntna sila ale sila s viacerym skokovymi zmenami. (Ale mozeme to brat cele ako vystrel jedineho naboja z komory bez zasobnika a bez zachytu zaveru)

Neves o nejakom zabere na Shadow ako prebieha vystrel z vysokorychlostnej kamery?. Mohli by sme to porovnat s realitou.
Inac super ze takto o tom uvazujes. Tu je presne vidiet preco plati to co hovoril tusim Kuracina, ze samonabijacia pistol je najma o pruzinach. Takze niekedy pri zlom navrhu hmotnosti jednotlivych casti a ich posobenia sa ani s laborovanim s pruzinami nepodari dotiahnt funkcnu zbran.

PoslaťNapísal: 09 Jan 2021, 20:52 
občasný prispievateľ
Obrázok užívateľa

Olap,
vecna kritika sa samozrejme berie.
Co sa tyka tych odhadovanych casov. Vychadzal som z predpokladu,
ze mam naboj o hmotnosti strely 9g a ustova rychlost je 340m/s.
Dalej uz som si to zacal zjednodusovat ako napriklad konstantny tlak,
aby som mal konstantne zrychlenie.
So zamykanim a odomykanim hlavne som uvazoval aj ked nachvilu som zapochyboval
ci som na to nezabudol :). Zmeral som si to len cisto orientacne je to kdesi pri 7mm.
V grafe tomu odpoveda cas 0,00142s a spätnom pohybe je to cas 0,031s.
S tlmenim v modely ratam, su to tie trojuholnik s popisom B tlmenie strely a B tlmenie zaveru,
ale dal som tam hodnoty 0. Ostatne je vsetko tak ako pises a plne sa stebou stotoznujem.
Nad tym uchopom este pouvazujem ako by som to tam implementoval.
Neviem o ziadnom videozazname, ale porovnanie s realitou by som samozrejme bral.

Moderátori: Jack, igoros, yarco, electron

Vytvoriť novú tému Odpovedať na tému  Stránka 2 z 2
 [ Príspevkov: 19 ]  Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2

Všetky časy sú v GMT + 1 hodina [ letný čas ]

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť