Vnútorný úderník vs. klasický kohút

- technické informácie...

Preferujete skrytý bicí mechanizmus alebo klasický kohút?

Skrytý bicí mechanizmus (SfA, SF)
48
55%
Klasický vonkajší bicí kohút
39
45%
 
Celkom hlasov: 87

thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Vnútorný úderník vs. klasický kohút

Príspevok od používateľa thunder »

Každý z uvedených bicích mechanizmov má nepochybne svoje klady aj zápory a podľa rôznych spôsobov používania zbrane používateľmi určite aj svojich priaznivcov aj odporcov.

Poprosím Vás o Vaše preferencie a dôvody, prečo je to u Vás práve tak.
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Vonkajší bicí kohút - SA, SA/DA

- istota pri púzdrení s palcom na kohúte
- DA spúšť mi viac vyhovuje pri obranných situáciách
- pri rozborke nie je potrebná manipulácia so spúšťou (aspoň u mojich)
- ozub ako doplnok k pádovej poistke
- je to "klasika"
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Preferujem Safe Action (a podobné skryté prednapäté bicie mechanizmy).

Dôvody:
1.) v každej situácii rovnaká spúšť - obzvlášť dôležité pri prvom výstrele, ktorý môže rozhodnúť
2.) zo zbrane netrčí nič, čo by sa mohlo v kritickom okamihu zachytiť napr. o oblečenie
3.) činnosť bicieho mechanizmu nemôže v kritickom okamihu ovplyvniť cudzí predmet, rukáv, prst, konár...
4.) nie je potreba oboch rúk a nebezpečnej manipulácie s bicím mechanizmom (spustenie kohúta) pri nabitej zbrani pred zapúzdrením (stres, klzké prsty, skrehnuté ruky...)
5.) nie je potrebné vôbec siahať na spúšť pri uvedení zbrane do bezpečného stavu - nebezpečná manipulácia
6.) preferujem čo najjednoduchšiu obsluhu, bez zbytočných poistiek a vypúšťačov
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

preslo mi rukami kopu zbrani so SF aj kladivovymi spustakmi aj rozne ich nestandradne modifikacie (napriklad V3 od H&K a pod.)
dovolim si len podotknut, ze SF mechanizmy vyzaduju lepsiu disciplinu co sa tyka bezpecnosti, pretoze pre uzivatela su podstatne menej "citatelne" ako kladivove. Hlvane pri cinnostiach ako zapuzdrovanie, rozoberanie zbrane a pod.

Nepreferujem ziadne riesenie. V principe ma kazde z tych rieseni nieco do seba a bez problemu sa da zvyknut na kladivo aj SF.

Specificke pre SF systemy je naladenie spuste, ktore je dost zasadnym bezpecnostnym prvkom. Viem to, pretoze som uz par nahodakov s "poladenym" SF videl, s kladinom zatial ani jeden z tejto katergorie. Spominam to hlavne preto, ze u jednej znacky sa dost ludi prave prototypu so SF spustakom rozplyvalo nad "maslovou" spustou. U tercovej zbrane mozna ok, u sluzobaku je to vyslovene nebezpecne.
inspiring_grothendieck

Príspevok od používateľa inspiring_grothendieck »

presne ako pise thunder.

raz som spustal kladivo na K100 uz ako velky frajer - robil som to uz niekolko krat jednou rukou,
tak ze "prepnem" zbran do DA rezimu s nabojom v komore a zrazu prask,
kladivo sa vysmyklo spod palca a ja som mal dve male krvave dierky v dlani od K100-koveho zaveru 8)
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

Ako moju prvy zbran som si vyberal specialne SA/DA, teda klasicke vonkajsie kladivo a to preto, lebo:
- DA rezim je menej pravdepodobne nahodne pretlacit
- bezpecnejsie zapuzdrovanie (palec na kladive)
- moznost druhej sance na vystrel pri zlyhani zapalky
- pri vacsine (nie vsekych) priamobeznych udernikoch je nutne pri rozoberani zbrane pretlacit spust (nic co by sa nedalo spravit bezpecne, ale pre mna ako zaciatocnika dalsia zbytocna moznost na chybu)

Hlavna nevyhoda SA/DA, teda "dvojakost" spuste a hlavne prva "tvrda" rana, sa da pravidelnym a spravnym treningom naucit uplne ignorovat, ale ano trening je asi narocnejsi. Na druhu stranu prave v DA rezime sa lahsie odhalia niektore nespravne navyky.

Dnes by som uz nebal kupit a aj nosit nieco s priamobeznym udernikom (akykolvek Glock, HK VP9...), ale kladivo mi je stale nejako viac sympaticke :)
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

gewehr napísal:... SF mechanizmy vyzaduju lepsiu disciplinu co sa tyka bezpecnosti, pretoze pre uzivatela su podstatne menej "citatelne" ako kladivove. Hlvane pri cinnostiach ako zapuzdrovanie, rozoberanie zbrane a pod.
...
Pred viac ako 80 rokmi presne toto viedlo k dovybaveniu najkrajšej SF zbrane v histórii, Lugera P08, poistkou záchytu úderníka (patent Ludwiga Schiwyho, 1929) po jej zavedení do služieb polície. Armádna disciplína bola vtedy kdesi úplne inde ako napríklad tá policajná... a chyby zbrane neodpúšťajú. :evil:
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Preferujem kladivko, z dovodov vysie pisanych:
-puzdrenie palcom o kladivko
-2. preklepnutie neodpaleneho naboja (ak chcem mozem obtahovat rovnako ako SF pistol)
-dlhsi chod spuste v strese moze zabranit nechcenemu vystrelu
Pri strielani nebadam nejaku zhorsenu presnost pri prvom vystrele. Strely idu tam kam chcem ci strielam SA alebo DA.
Vypustanie je rizikove, to ano. V strese ale mozem zapuzdrit s natiahnutym kladivo a nebude to onic menej bezpecne ako Glock, ktory uz ma "striker" prednatiahnuty.
Moja preferencia ale nieje nijak zasadna a je len trosku viac ako "je mi to jedno". Je to vsetko o treningu.
BKSL napísal: ...raz som spustal kladivo na K100 uz ako velky frajer...
Presne preto sa pred spustanim zastavim na par sekund a az potom spustam. Zasadne obojrucne.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Vyhovuje mi Glock, ale primárne nie kvôli spúšťovému mechanizmu. Ten mi len nevadí, i keď mne popravde nevadí väčšina spúšťákov, čo som mal možnosť vyskúšať.

Asi jediné, čo mi na Glocku ozaj chýba, je kladivo, resp. jeho bezpečnostná funkcia pri puzdrení zbrane. Duplom preto, že ho nosím s nábojom v komore vo vnútornom puzdre na appendixe, kde nechcený výstrel pri zapuzdrovaní má šancu skončiť len zle alebo úplne zle.
Preto teraz netrpezlivo čakám na Gadget. Ak bude fungovať podľa očakávania, výsledok asi na nejaký čas naplní moje predstavy o obrannej zbrani.

Čo sa týka ladenia spúšte na nešportových zbraniach (či už SF alebo iných), mám na to podobný názor ako Gewehr. Aj preto sú moje Glocky "ladené" skôr opačným smerom.
Používateľov profilový obrázok
Gabo.45
prispievateľ
Príspevky: 210
Registered for: 10 years 5 months

Príspevok od používateľa Gabo.45 »

Okrem spominaneho ma kopec kladivakov uz aj decock funkciu, kde odpada "haluzenie sa" s palcom na kohute pri vypustani. Proste nabijem do komory - decock - zapuzdrenie.
Naposledy upravil/-a Gabo.45 v 16 Nov 2015, 11:57, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

BKSL napísal:...raz som spustal kladivo na K100 uz ako velky frajer - robil som to uz niekolko krat jednou rukou,
tak ze "prepnem" zbran do DA rezimu s nabojom v komore a zrazu prask...
jo, to je tak ked niekto netusi ako sa spusta kladivo, co je to a ako funguje bezpecnostny ozub. To je proste lroblem obsluhy, rovnako ako ked zapuzdrovany glock odrazu vystreli.

ako som pisal, kazda konstrukcia ma svoje plusy aj minusy a je na obsluhe aby ich zvladla
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Registered for: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

Nemám vlastne ani jeden z týchto systémov. Jedna pištoľ je SA, druhá DAO. Charakteristikami spúšte a streleckými návykmi som však bližšie k SF ako k SA/DA. Odpor spúšte mám vždy rovnaký a pri zlyhávke automaticky riešim tap&rack. S bicím kohútom nikdy nič nerobím, nespúšťam, nenaťahujem palcom. Aj v plánoch tejto päťročnice je nákup rakušáka 19 alebo Q-čko od Kuracinu
thunder
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa thunder »

Reálne - človek bez potrebných znalostí a disciplíny nemá čo manipulovať so zbraňou, takže argument typu, že kohút alebo SfA je bezpečnejšie pre "blbca" asi nemá veľkú váhu. Dosť pochybujem, že si niekto vyberá typ zbrane podľa toho, že sám seba považuje za "blbca"...
Tiež argument o manipulácii so spúšťou pri rozoberaní je podľa mňa mimo misu, lebo zbraň sa predsa rozoberá vždy nenabitá, prázdna a po rane istoty.
Ladenie spúšte, resp. jeho prehnanie na nebezpečnú úroveň je otázkou oboch typov zbraní a považujem ho za rovnako nebezpečné, až neprijateľné. Nemá nič spoločné s typom bicieho mechanizmu.
Mlátiť kladivom do náboja, ktorý mi už raz nevystrelil? Prečo? A koľkokrát? To je predsa závada, ktorú riešim rovnakým štandardným postupom, ktorý je takticky najvhodnejší bez ohľadu na konštrukciu zbrane. Udriem odspodu po zásobníku a obtiahnem. Akákoľvek iná manipulácia vytvára úplne nevhodné návyky.
Nebezpečné zapúzdrovanie SfA s nábojom v komore? V čom? Robil som to tisíce krát a učil sa to od ľudí, čo to robili desaťtisíce krát spolu s ďalšími podobnými a neviem o tom, že by sa niekedy niečo stalo. V tomto prípade je skôr na mieste otázka: čo je nebezpečnejšie a pri čom sa skôr stane nehoda? pri zapúzdrovaním do vhodného púzdra s prstom mimo spúšte, alebo pri vypúšťaní kohúta bez dekokera s prstom na spúšti nabitej zbrane?
A áno, zvyknúť sa dá na všetko. Lenže prečo si mám na niečo zvykať, keď si môžem rovno vopred vybrať to, čo je bezpečné, praktické a čo mi plne vyhovuje?
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

Nebudem reagovat na vacsinu tvojho prispevku, specialne na toho blbca, lebo podla tvojej reakcie, to nema zmysel (na nieco z toho tu bolo uz pri tom podane dostatocne vysvetlenie). Len k poslednej vete - zalozil si tu temu, specialne hlasovanie, kto aky bici mechanizmus preferuje - nie kto komu aky mechanizmus vnucuje, takze si nemusis zvykat na nic, vyber a pouzivaj si to, co je ti milsie. To sme spravili aj my "blbci", co sme si zvolili podla nas bezpecnejsi mechanizmus na manipulaciu.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

thunder napísal:Reálne - človek bez potrebných znalostí a disciplíny nemá čo manipulovať so zbraňou...
Popravde, po precitani tejto vety som dalej ani nepokracoval. Potrebujes este vela vidiet, zazit a pochopit. Tot vsjo.
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"