Konštrukcia krátkych guľových zbraní

- technické informácie...
tomastomas32
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 3 years 3 months

Konštrukcia krátkych guľových zbraní

Príspevok od používateľa tomastomas32 »

Ahojte,

mal by som otázku ohľadom konštrukcie, akou je vyrábaná asi drvivá väčšina krátkych guľových zbraní v 9mm kalibri (luger). Nemám vzdelanie v obore zbrojár, to ale nemení nič na mojej zvedavosti a snahe pochopiť ako veci (nielen zbrane) okolo mňa fungujú a prečo.

Ide o konštrukciu pri ktorej sa rôznymi spôsobmi oddiaľuje čas medzi samotným výstrelom a odomknutím nábojovej komory, napríklad u Glocku sa hlaveň prvé cca. 4mm hýbe spolu so záverom a až potom sa vychýli smerom dole. Napríklad, tuším u Grand Power, som videl že hlaveň sa nevychýli ale pri obtiahnutí sa otáča okolo vlastnej osi, pričom sa rovnako ako Glock, po cca 4mm, prestane otáčať a ďalej sa už spolu so záverom nehýbe.

U zbraní by som čakal čo najjednoduchšiu konštrukciu, z čoho mi vychádza pevná hlaveň spojená s rámom.

1. prečo je žiadúce otvoriť nábojovú komoru až nejaký čas po výstrele? Alebo je tam iný konštrukčný dôvod?

2. u polymérových pištolí chápem výhodu oddelenia výroby plastového tela a kovovej hlavne. Je ale aj množstvo celokovových zbraní u ktorých by predsa hlaveň pevne spojená s rámom bola presnejšia, nie?

3. prečo je najsilnejší pištoľový kaliber (čo sa týka tlaku) 10mm AUTO / .357 Sig? Je to kvôli tomu že vzhľadom na tlak pri výstrele by musela byť stena nábojovej komory príliš hrubá? Alebo by vratná pružina záveru musela byť taká silná, že by bol problém ho natiahnuť?

Za každú odpoveď vopred ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Aj keď nemáš vzdelanie v odbore, vzhľadom na to, že si držiteľom ZP, musíš mať určité základné znalosti o zbraniach, ich častiach ako aj o základnej terminológii v tomto odbore.
Na Tvoju komplikovanú jednoducho položenú otázku si si sčasti odpovedal sám (skús zistiť kde :D ). Podrobná vyčerpávajúca odpoveď by zahŕňala snáď aj bakalárku, magisterskú prácu, postgraduál a možno ešte kopu ďalšieho podľa toho, do akej hĺbky a podrobností by zachádzala.
Pre začiatok Ti doporučím nájsť si na webe niečo o dynamickom resp. uzamknutom závere krátkych samonabíjacích zbraní a od toho odvíjať svoje samovzdelávanie. Máme tu Nový rok, črtajú sa nám nové obzory. :lol:
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Registered for: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

nainstaluj si app world of guns je to len rozoberiania a kladania zbrane ale da sa tam dost naucit
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

mozno tu najdes odpoved na svoju otazku
https://www.vojsko.net/vyzbroj-pechoty/ ... ch-pistoli
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nemám rád skratky, ale teraz sa k nejakým predsa len uchýlim pre výrazné zjednodušenie:

- ad “oneskorenie”: spravidla potrebuješ predsa, aby expandujúce plyny pôsobili čo najväčšmi (a teda aj čo najdlhšie) v hlavni na projektil a aby sa čo najviac energie “premenilo” na dopredný pohyb projektilu, nie?
- ad dynamický záver: nie náhodou sa používa spravidla pri pištoliach menšieho a stredného kalibru, kde energie a teda aj prenos ich časti do rámu a pôsobenie na rám nie sú také veľké. Inak povedané, pri veľkých kalibroch (od 9 x 19 mm vyššie) sa to príliš “nenosí” práve pre opotrebenie systému a tiež pre komfort streľby, hoci aj tu jestvujú výnimky a zaujímavé technické riešenia.

V každom prípade, toto je, ako už naznačil Igrlik, podstatne komplexnejšia téma a viac by to k tomu povedali chalani, ktorí to majú vyštudované. A isto neuškodí si k tomu čo-to prečítať, ak ťa to zaujíma hlbšie.
tomastomas32
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 3 years 3 months

Príspevok od používateľa tomastomas32 »

Ďakujem za odpovede aj odporúčania čo a kde hľadať. Bohužiaľ, veľa článkov je písaných štýlom, že to tak proste je, "lebo". Málokde sa dá nájsť aj "prečo".
...hoci aj tu jestvujú výnimky a zaujímavé technické riešenia.
Pri čítaní tohto mi v hlave zaznieva hláška "púštní orel, nula celá padesát" :-D
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Ak si prečítaš dosť veľa "lebo" a budeš nad nimi aj premýšľať, postupne Ti dôjde aj "prečo" :idea:
Chce to iba záujem, chuť a trpezlivosť... :wink:
ondro21
občasný prispievateľ
Príspevky: 55
Registered for: 8 years 8 months

Príspevok od používateľa ondro21 »

Odporucam tuto knihu, vie dat celkom dost odpovedi...

https://www.martinus.sk/?uItem=206521
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

Uz davnejsie som sa pohraval s myslienkov urobit matematicky model nejakej zbrane.
V naivnej predstave, ze jeden vecer na to bude bohate stacit som sa nato dal.
Zvolil som si zbrane Makarov a Shadow a tu je vysledok t.j. model a grafy chodu zaveru ako funkcia rychlosti a drahy podla casu.
Makarov resp. podobna zbran s pevnou hlavnov:
Prílohy
Model_Makarov_9x18_RychlostZ.JPG
Model_Makarov_9x18_DrahaZ.JPG
Model_Makarov_9x18.JPG
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

A tu je Shadow.
Pri modelovani bol uplatneny Pascalov zakon P=F/S, Newtonov zakon F=m*a, pre pruzinu plati F=k*s a blok s 1/s je integral.
Integrovanim zrychlenia je rychlost a jej dalsim integrovanim ziskame drahu, ak by sme sa chceli dostat od drahy k zrychleniu museli by sme derivovat.
Prezentovane vysledky treba brat samozrejme s rezervov. Napr. horenie strelneho prachu som vobec neriešil, ale ak by niekto mal model rad si ho doplnim :P. Makarova nemam, tak tu som cisto varil z vody. Aby som nezabudol hodnoty v grafoch su v zakladnych jednotkach.
Prílohy
Model_Shadow_9x19_RychlostZ.JPG
Model_Shadow_9x19_DrahaZ.JPG
Model_Shadow_9x19.JPG
aoaia
prispievateľ
Príspevky: 200
Registered for: 10 years 3 months

Príspevok od používateľa aoaia »

Tryskač, ty si uplny magor...
Kolko Vás tu preboha takýchto je ?
Som z toho pochopil len to že sù tam biele čiarky na čiernom papieri...
A to som si o sebe myslel aky som ja uchylak keď cpem čierny prach do vz. 43...
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

mňa prvá napadla hláška "tolik práce a přitom taková blbost" :) Nie v zlom...každý máme inú úchylku.
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

Aoaia nezda sa ti, ze si drzy? Moj prispevok nieje ziadne povinne citanie a ani vo sne by ma nebolo napadlo, ze si to bude niekto tlacit a tapetovat si nim svoju destsku izbicku. Pozadie grafu je to posledne co by ma napadlo riesit ak vobec. Inak skus si pozriet, len tak pre vlastne info ako vyzera bezna obrazovka osciloskopu, az potom budes prekvapeny kolko beha po svete magorov.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

:mrgreen:, tryskáč, čo keby si dal k tým grafom aj nejaké "antidebilitatívne" vysvetlenie? Nie každý vie čo sú derivácie a integrály a už vôbec nemusia tušiť na čo sa používajú :). Aoaia zrejme chcel povedať, že keď vidí tie biele čiary na čiernom podklade, tak nevie čo mu to má povedať, nemyslím, že mal na mysli farbu podkladu ako takú...
Používateľov profilový obrázok
tryskac
občasný prispievateľ
Príspevky: 39
Registered for: 10 years 9 months

Príspevok od používateľa tryskac »

pietro32i stacilo sa len slusne opytat,
napr. Shadowka
na grafoch je zobrazene ako sa chova zaver od okamihu vystrelu t.j. od casu t=0sekundy
z prislusneho grafu sa da vycitat, ze kde sa v danom case zaver nachadza a aku ma momentalnu rychlost
na vodorovnej osi je cas od 0 do 0.035s
na zvislej je draha od 0 do 0.05m
a rychlost od -5 do 8m/s
ale tak pisal som, ze vsetko je v zakladnych jednotkach :)
cas je v sekundach, draha v metroch a rychlost v m/s.
ak by este boli nejake otazky staci sa opytat :)
Napísať odpoveď

Návrat na "Balistika"