Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Štefan252
prispievateľ
Príspevky: 147
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Štefan252 »

Dovoľujem si poznamenať, že novela ZoZaS bola včera 02.12.2021 schválená 90 hlasmi v parlamente bez akéhokoľvek záujmu médií pred samotným hlasovaním, čo mi je až veľmi divnô.

Vyzerá to na celkom príjemný záver roka 2021.

Viac info (zatiaľ) tu:

https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?si ... fk5KS_JcNU

a na FB profile LT.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Neboj, záujem médií príde, až sa stane nejaký prúser. Potom sa tejto témy chopia ako supy.
:evil:

Ale teda, ak vás zaujíma, kto ako hlasoval, tu to nájdete:
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?si ... b&ID=47075
:!:

1. Za máločo môžeme v tomto období ďakovať vládnej koalícii, ale za túto novelu asi aj áno. Podstatné je, že Oľano nezblblo. Postoj SaS je jasný a nemenný, Sme rodina zafungovala ako X-faktor. Koaličnú líniu udržali aj zbytky Za ľudí (nepovažoval by som to za samozrejmosť, aj s ohľadom na niekdajšie vyjadrenie p. predsedníčky). Valášek z PS asi nedostane od spolustraníkov pochvalu, ale zachoval sa správne.

2. Za povšimnutie ale stojí, ako hlasovala opozícia. Nehovorím to preto, aby som politikárčil, ale pre pamäť:
- Smeráci a ex-Smeráci (Hlas) sa buď nezúčastnili, alebo sa zdržali, jeden bol proti. Pritom sami pre nás chystali podstatne reštriktívnejšiu novelu. Neriešim, že bola trocha iná situácia a že teraz nás posmelilo, aká novela prešla nedávno v ČR. To je fakt a možno poľahčujúca okolnosť. Keby sme novelu prijímali skôr, okolnosti by zrejme išli výraznejšie proti našej veci. To beriem. Ale fakt je, že Smer a Hlas neprekročili svoj tieň. Škoda.
- A už vôbec ten tieň neprekročili Kotleby a ex-Kotleby. Na jednej strane sa tvária ako zástancovia práva držať a nosiť zbraň, na druhej nie sú ochotní a schopní pristúpiť ani k takejto téme konštruktívne a tvária sa, ako odmietajú novelu, lebo si nenecháme predsa diktovať z Bruselu. Že sme členmi EÚ? Neva. Že nejaká Lisabonská zmluva a z nej vyplývajúce skutočnosti? Neva. Že tá sprasená Smernica platí už od 2017? Neva. Že nám hrozia pokuty, ak bude nečinní? Neva. Že môže čoskoro prísť iná politická reprezentácia, ktorá sa k veci (znova) postaví reštriktívnejšie? Neva. Všetci proti, hoci nevedia poriadne povedať, čo iné, okrem toho, že tým reagujeme (lebo musíme) na bruselskú zlovôľu, im vlastne vadí a ako by vec riešili oni tak, aby bola priechodná. Ešte väčšia škoda, lebo sa potvrdilo, že na nich sa naša komunita spoliehať nemôže.

3. Takže hoci nielen tu zvyknem koalíciu obvykle dosť kritizovať, v tomto prípade na to nemám dôvod. Novela sa mi nijako zvlášť nepáči, mnohé v nej by som chcel, aby nebolo, alebo aby bolo upravené inak, ale žijeme v určitej realite a kým sa tá realita nezmení, musíme udržať hlavu nad hladinou. To sa zatiaľ +/- darí.


P.S.: Nie som člen LT. Bol som síce pred rokmi na stretnutí, kde sa jeho vznik začal pripravovať, ale nikdy som doň nevstúpil, svojou trochou som vedel pomôcť aj inak a inde. Keď bolo čo, neraz som LT kritizoval. Teraz ale musím povedať, že Borisovi a Ľudovi patrí VĎAKA. Iste, nielen im, ale aj im. A veľká...
miselito
prispievateľ
Príspevky: 223
Registered for: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa miselito »

Kotleby su teda sklamanim. bojovnici na pohladanie.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

To ste fakt niekto do takých ľudí vkladali nejaké nádeje? Čo máte 17?
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

čítam čítam..
§ 54 Zaistenie zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a zbrojného sprievodného listu (1) Policajný útvar rozhodne o zaistení zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane alebo zbrojného sprievodného listu, ak proti držiteľovi zbrojného preukazu alebo zbrojného sprievodného listu bolo začaté (trestné stíhanie) vznesené obvinenie pre trestný čin uvedený v § 19 ods. 1.
Ak je rozdiel v starom zneni "trestne stihanie" a novom zneni "obvinenie". Viem ze stihanie moze byt vo veci, ale nemusi byt voci osobe. Obvinenie osoby je predtym ci potom? Znamena to, ze sa tato podmienka zvolnila alebo zprisnila? (len studijny zaujem, nechystam sa to testovat, po oddeleniach som sa vzdy tulal len ako poskodeny)

Inak neviem co sa zmenilo na slubovanej strelbe zo zberatelskych zbrani - to sa prakticky tyka len casti kategorie A, ktora bola predtym B (samonabijacie z byvalych samocinnych), vynimkari co maju full auto maju smolu.

Tiez mohli zaviest kategoriu A1 po vzore ceskeho zakona, pre tieto zbrane presunute z kat. B do A, nech je to prehladnejsie.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vydriduch, po novom je to lepšie.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Schválené platné zmeny v zákone (zatiaľ nie celý zákon):
https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Documen ... cID=504294

Viem, že to mohlo byť oveľa horšie, ale aj tak sa radšej nebudem vyjadrovať.....
Vďaka LT za nadprácu a kedže je Mikuláša, tak väčšine strelcov uhlie za ignoráciu.....
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

EDIT: OMYL!!!
Co ma sklamalo je, ze zbrane evidovane po 1. novembri 2021 uz nemaju automaticku vynimku. Neviem preco som cakal nejake prechodne obdobie. Teda v januari 2022 si idem kupovat nove ARko a legalne uz len 10 ranovy zasobnik. Ano, mozem poziadat o vynimku - ale to uz musim pisat na ministerstvo, dokazovat treningy / ucast na sutaziach kde sa s takym typom zbrane sutazi. A tuto vynimku zapisu do karticky zbrane, nie do zbrojaku a mozu casovo obmedzit platnost vynimky. V CR to sa to vztahuje na zbrojak. Na ministerstve sa asi potesia z tejto byrokracie ked im zacnu chodit hufom ziadosti na vynimku.

A ak si niekto zabudne poziadat o vynimku na svoj vz58 (ma na to rok, ale tipujem vacsina sa o tom nedozvie) tak pridu o moznost ziadat o vynimku a zbran mozu tak odovzdat policii. Este rozmyslam co s vz58 ak ho niekto bude chciet predat - mam pocit, ze to uz nepojde (pretoze vynimka sa neprenasa - z toho co citam).

Cena utechy je, ze si tazko vybojovany ZP kat. A uz nemusim znova zdovodnovat pri skonceni platnosti a ziadosti o novy.
Naposledy upravil/-a Daniel_sk v 07 Dec 2021, 20:41, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

No ja to chapem tak, že nakup do 31.1.2022, nie november 21 ako pises, ale opravte ma, ak to zle vykladam:

(5) Ten, kto má k 1. februáru 2022 v držbe zbraň kategórie A, na ktorej držanie nebolo potrebné mať podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. januára 2022 výnimku udelenú ministerstvom, sa považuje za osobu, ktorej bola udelená výnimka na túto zbraň, ak je držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, ktorá oprávňuje nadobudnutie a držbu takejto zbrane
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Ja som pozeral povodny navrh, sorry za poplasne spravy, tam bolo:

(5) Ten, kto má k 1. novembru 2021 v držbe zbraň kategórie A, na ktorej držanie nebolo potrebné mať podľa tohto zákona v znení účinnom do 31. októbra 2021 výnimku udelenú ministerstvom, sa považuje za osobu, ktorej bola udelená výnimka na túto zbraň, ak je držiteľom zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie, ktorá oprávňuje nadobudnutie a držbu takejto zbrane

Vo finalnom to uz je februar: https://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Documen ... cID=504294
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Zaujimalo by ma mozno co si predstavuje zakon pod slovom "drzba zbrane". Ak mam nakupne povolenie, zbran kupim koncom januara a na policii (napr. kvoli dalsiemu lockdownu) mi ju prihlasia az vo februari tak mal som ju v drzbe v momente ked som ju kupil? Predpokladam, ze to skor bude az po zapisani na karticku zbrane...
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Aké z toho vyplýva ponaučenie?
Nákup zbrane sa neodkladá :wink:

Ale vážne - všetko pôjde hore, aj zbrane.. a čo ak troška vážnejšie ochorieš, resp. ešte nejaký lockdown a nestihneš ani 31.1....!
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Daniel, predpokladáš zle.
tomastomas32
občasný prispievateľ
Príspevky: 9
Registered for: 3 years 3 months

Príspevok od používateľa tomastomas32 »

ahojte, chcel by som sa spýtať niečo k aktuálnej novele zákona o zbraniach. ako to bude fungovať s nárokovateľnými výnimkami na dlhé samonabíjacie zbrane so zásobníkmi na 10+ nábojov?

táto výnimka sa viaže na zbraň alebo na zásobník?

1. z prečítania novely som to pochopil tak že ak vlastním dlhú samonabíjaciu zbraň pred 31.01.2022, môžem požiadať o výnimku na používanie 10+ nábojových zásobníkov (ktorej bude vyhovené - lebo je nárokovateľná).

2. alebo sa bude vybavovať výnimka priamo na zásobníky a nikto nebude ani zisťovať či takú zbraň osoba vlastní a následne bude obmedzený predaj 10+ zásobníkov (iba na výnimku tak ako už teraz vidieť v českých eshopoch).

3. alebo tretia možnosť - tzv. zicher, a bude platiť 1. aj 2. :)

ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ak správne rozumiem tvojim otázkam, potom viac-menej správna je možnosť č. 1. Ale len viac-menej, nie celkom. Počkal by som si na aplikačnú prax, ale skôr by som predpokladal, že mechanizmus bude vyzerať tak, že požiadaš o výnimku na zbraň, ktorá po novom spadne do kat. A, dostaneš ju a zásobník 10+ môžeš v zmysle zákona legálne vlastniť aj používať.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"