Priestupkove konanie

luco
častý prispievateľ
Príspevky: 652
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa luco »

§ 2 ods. 1 písm. p) zákona č. 190/2003 Z.z. znie:
manipuláciou so zbraňou alebo strelivom akýkoľvek fyzický kontakt so zbraňou alebo strelivom vrátane ich prepravy,
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Mal by som taku otazku...

Mam znamu, ktora ma problem s manzelom. Okrem ineho aj preto, lebo dotycny pan je polovnik a nechava svoju pusku volne pristupnu, opretu v spalni o stenu. V domacnosti sa okrem manzelky nachadzaju aj dve deti, <10r. Toto uz trva roky, manzel odmieta svoj pristup k zabezpeceniu zbrane zmenit, atd..

Kedze vie, ze som tiez drzitel ZP, obratila sa na mna s prosbou o radu. S tym, ze to teda chce riesit cez policiu, a ako to ma urobit aby sa nedostala do problemov ona sama.

Chcel som jej odporucit aby si urobila kratke video dokumentujuce situaciu - ona sama doma, zbran volne opreta o stenu, viditelne cislo zbrane, aktualny cas/datum. Zbrane nech sa nijak nechyta. Nasledne nech zavola policiu s tym, ze je u nej doma volne pristupna strelna zbran. Ak si zakon spravne vykladam, podla 55.1 musi byt zbran v trezore, podla 28.1.b je povinnostou drzitela to zabezpecit, podla 69.1.b je to priestupok, a podla 19.2.b je to pristupok, po ktoreho spachani clovek nesplna podmienku spolahlivosti. A teda by mal okamzite prist o ZP. Vykladam si zakon spravne?

Je to podla vas spravny postup? Nemam teraz na mysli otazku, ci to vobec riesit cez policiu, to je jej rozhodnutie. Skor mi ide o to, ze ked to riesit cez policiu, tak ako presne?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ak urobí fotku a pošle ju na príslušné Oddelenie zbraní s patričným komentárom- oni už budú vedieť čo robiť.
Alebo ak pán manžel zase ponechá zbraň tak ako obvykle- nech zavolá hliadku PZ, aby zbraň zaistili a zaslali na Odd.zbraní. Ak ju na OO PZ vypočujú k tomu ako sa správa a ako plní povinnosti držiteľa zbrane- na Oddelení zbraní mu dajú pokutu. Možno sa vec vyvinie tak, že dojde aj na prísnejšiu sankciu.

Zbrane sa majú riešiť IBA cez Políciu !
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Takto dopadne chlap, kt. si za ženu zobere hus a ešte mu jeho udavačný kamarát nasadí parohy. :roll:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

DeSade: zabudol si otitulovať pána domáceho, ktorý je s istotou blbec, ak si v spálni opiera flintu o stenu :wink:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

To mi pripomenulo prerozprávanú príhodu (alebo urban legend) ako niekde za socíku na pódiu rečnil Štrougal, babka z blízkej bytovky ho chcela obzrieť zblízka tak vzala zo steny manželovu pušku s ďalekohľadom a šla na balkón...
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

peterson napísal:DeSade: zabudol si otitulovať pána domáceho, ktorý je s istotou blbec, ak si v spálni opiera flintu o stenu :wink:
Jop. Ale takýchto kvázi kamošov za rohom kefujúcich kamošovu ženu a hľadajúcich dobrý a hlavné čistý spôsob ako trtka poslať k smútku som pár poznal. Ako hysterický argument to bude dobre znieť aj pred rozvodovým súdom.
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

To je ale overkill, pred takyto sud vobec netreba tahat ziadne vecne argumenty. Ludia si vystacia s hocijakou volovinou a v konecnom dosledku aj tak bude treba nakrmit vsetky hladne krky v systeme a bude vybavene.

Inak mna by fakt zaujimalo, ze co niekoho vedie k tomu, aby doma povaloval zbran, toboz ked su doma deti.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

dovodov moze byt vela, od toho, ze ako dieta zil v takom prostredi po to, ze flinta je bezne riadne uzamknuta, ale zena sa ho potrebuje zbavit a takto hlada dovod.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

kedže som v praxi pochodil veľa bytov, domov a stále aj chodím- môžem povedať, že situácia vôbec nemusí byť nafúknutá. Bežne sa stáva, že keď nás volá vdova, aby sme prišli zobrať zbrane po zosnulom mužovi- iba pár krát sa tieto nachádzali v plechovej skrini. Absolútne najobľúbenejšie miesto je odklápacia posteľ, alebo na stojáka v skrini medzi kabátmi.
No a čo sa týka poľovníkov, tak u nich býva bežne pravidlom, že ešte týždeň po poľovačke je guľovnica opretá v kuchyni, lebo ju pánko plánuje čistiť, len sa k tomu ešte nedostal.

Vôbec ma nezaujíma, či nick Somebody je nejak zainteresovaný v tom probléme. Položil otázku, tak sa dočkal odpovedí. Pani manželka ho začne uznávať, až keď sa veci pohnú želaným smerom 8)
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Takze mam dalsiu otazku. Dotycna pani zajde na obvodne oddelenie PZ v mestecku, v ktorom zije. Porozprava im o volne povalujucich sa zbraniach a strelive po ich dome. Policajt jej na to povie, ze no to viete, to musite ist do Trencina na usek zbrani a streliva, my s tym nic nemame. Odmietol s nou spisat zapisnicu s tvrdenim, ze je to zbytocne a bezpredmetne.

Pani policajta podla mena aj pozna, je to byvaly spoluziak jej manzela.

Je tento postup policajta (v sluzbe) v poriadku?
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Jasne ze nie je, ale Peterson ti tu jasne napisal, ze ma zavolat hliadku priamo domov ked tam ta puska bude opreta. Neviem naco sa radite ked si spravite po svojom a blbo.
Misos
prispievateľ
Príspevky: 140
Dátum registrácie: 6 years 11 months

Príspevok od používateľa Misos »

to: s0m3body

Teraz čo sa vlastne stalo? Strácam sa v tom.
Najprv píšeš neurčito v budúcom čase a po tom píšeš v minulom čase...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

quest1: Pozri, ja ked nejaku radu dostanem, podam ju dalej. Ci si ju niekto vezme k srdcu, je uz na nom.

Ano mas pravdu, ten postup nebol spravny. A to iste som povedal, hned ako som to pocul, aj jej.

Ak to dotycny policajt urobil schvalne, tak je predpoklad ze informaciu posunie dalej a zbran/strelivo nakoniec predsa len z domacnosti zmiznu. Co bolo cielom.

Precital som si tu v odpovediach vselico, ale tu skutocne islo len o to priviest dotycneho pana k rozumu...

To co ma na celej veci zaujalo je otazka, ake su nazory ostatnych na konanie policajta? Dajme tomu ze naozaj chcel pomoct byvalemu spoluziakovi, dohovori mu, a ten prestane nechavat zbrane ci strelivo kade tade. Problem o ktory tu islo sa tym mozno vyriesi. A to bez toho aby niekto niekomu robil zle. Je to OK? Z ludskeho hladiska...


Misos: Ospravedlnujem sa, spravne malo byt "Dotycna pani zasla na obvodne oddelenie PZ...., porozpravala ..., policajt ju poslal do TN...".
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"