Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Áno, presne tak som to myslel, Jack. Myslím, že keby to zákonodarca chcel obmedziť na kapacitu zásobníka, tak by to spravil, ale ako hovorím, nechajme tú tému, keďže sa nedotýka tejto témy. Čo sa týka mňa, nemusíš sa obávať, samonabíjacou zbraňou neplánujem poľovať.

Čo ma ale trochu prekryv na poľovníctvo je nová kategorizácia zbraní, ktorá ich preradí do zakázaných a tým pádom nebude možné s nimi poľovať ani pri dodržaní pravidla 2 nábojov v zásobníku. Aj kedo Tom, že sa poľuje s 58 som len počul.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mesi, podrobnejšie som ti odpísal v PM. Nemyslím si, že línia, ktorú naznačuješ je scestná. To vôbec! Dokonca si viem predstaviť, že by bola udržateľná aj v prípade, ak by nastali problémy, lebo by to príslušné orgány kdesi na prvom stupni videli presne opačne. Napriek tomu, myslím si, že problémom v tomto prípade sa dá predísť tým, že nebudeme trvať na jazykovom výklade, pozrieme sa na účel takéhoto obmedzenia, a to nás bude zvádzať k teleologickému výkladu. A tam, ako som naznačil v predošlom príspevku, sa obávam, že to bude vyzerať pomerne jasne...
Romadur
občasný prispievateľ
Príspevky: 58
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa Romadur »

No som naozaj zvedavý, aká bude aplikačná prax s tými zásobníkmi..
Lebo ako fakt to bude vtipné... Ak mám Glocka, neoplatí sa mi po novele kupovať karabínu na Glock zásobníky, lebo výnimka.. Aj keď, ak si odmyslíme legislatívu, je to nepraktický bullshit.
Ak mám krátku AR s veľkými zásobníkmi a po novele si chcem kúpiť dlhšiu, zasa komplikácia, lebo už mám doma dlhé zásobníky..
Naozaj nešťastná formulácia toho §.
Vo všeobecnosti som z novely šťastný, a som vďačný každému, kto venoval svoj čas písaniu pripomienok a iným aktivitám, aby táto novela dopadla pre nás čo najlepšie.
Ale naozaj by ma zaujímalo, prečo je toto formulované tak ako je, a nie je to limitované na použitie zásobníka v danej zbrani..
Aby sa to ľahšie kontrolovalo?
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

+ tie domotané kategórie zbraní.. Paragrafy sa odkazuju navzajom na X odsekov a pismen, pre neprávnika je to hrozne domotané. Nie je to nezvládnutelné, ale preco to tak komplikovali, ked sa to dalo rozdelit na A+A1 atd.
- Taktiež zkrátenie platnosti licencie - doja podniateľov, čo aj tak cez koronu dostali slušne po hube a samozrejme kto to zaplatí - spotrebiteľ.
- To nahlasovanie treningovej strelby je tiez take kadejake - chapem dovody, ale tym padom odzvonilo spontannym poobediam na strelnici cez tyzden.
- kluby maju problem s vystavovanim potvrdeni po novom - nas predseda tvrdi, ze po nom najprv rocne clenstvo az potom potvrdenie pre ziskanie ZP sk. E.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vydriduch, predseda si zákon vykladá mylne. A nahlasovanie tréningovej streľby je... kde to je v zákone? Pomôž mi, lebo toto som tam (zatiaľ) nenašiel.
:shock:
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Som na mobile, takze teraz sa mi to neda hladat, ale plati pre zbrane kat. A (byvale B). Ak si budem chciet ist buchnut z niecoho historickeho, budem to musiet nahlasit najskor 3 dni vopred, najneskor 24hodin vopred.
Edit: tak sa podarilo:
(6) Držiteľ skupiny F zbrojného preukazu starší ako 21 rokov je oprávnený držať
zbraň kategórie A uvedenú v § 4 ods. 2 písm. k) až q), zbraň kategórie B uvedenú v § 5
ods. 1 písm. a) až g) a i) a zbraň kategórie C uvedenú v § 6 ods. 1 písm. a) až f) a h) na
strelniciach v stave umožňujúcom okamžité použitie za účelom cvičnej streľby; zbraň
musí byť označená značkou29e) a jej držiteľ je povinný osobne alebo elektronicky oznámiť
cvičnú streľbu policajnému útvaru najskôr tri dni a najneskôr 24 hodín pred dňom
uskutočnenia cvičnej streľby.
Mam toho viac, a ked bolo slubene, ze sa umozni strelba aj zo zbrani drzanych na zberatelske ucely, nechal som si nejake naoisat na F, aby som toho nemal moc na sportove ucely. Mam dost nevyspytatelnu robotu s pohyblivou prac.dobou (ty vies kde), tazko sa mi planuje aj 24 hodin vopred, vacsinou som chodil na strelnicu spontanne, ked sa nahodou vyskytlo neplanovane volno.

A ako je to teda s tymi potvrdeniami o clenstve? Synovca som narychlo dokopal do papierov, prihlasil ho do nasho klubu a predseda tvrdil, ze po novom uz vraj zakon hovori "najprv rok clenstva".
Naposledy upravil/-a vydriduch v 14 Dec 2021, 12:42, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Takže cica podpoísala :twisted:
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 1 month

Príspevok od používateľa MudMax »

Ked to tak lustim,co by som si mal predstavit pod povolenim na nadobudnutie zbrane kategorie D?Znamena to,ze ak budem chciet kupit kresadlovku,(podla par.7 pismeno i)tak si musim vybavit povolenie?Co mi zas nedava zmysel,kedze na nadobudnutie zbrane kategorie C ziadne povolenie nepotrebujem.A perkusy co uz mam len zaeviduju a vystavia im preukazy zbrane,ci ako tomu mam rozumiet?
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

Ja to chápem tak, že to povolanie budú potrebovať tí, ktorí nemajú ZP a chcú si kúpiť zbraň príslušnej kategorie.
A ano, predovky bude treba zaevidovať a mať k nim preukaz zbrane, Slováci si totiž vždy urobia prísnejší zákon ako treba.... Toto nemajú ani Nemci a tí sú fakt dosť "úchylní"........
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Nemam cas sa tym teraz prekusavat ale ked uz pisete ze registracia D predoviek tak potom ich budu ratat do poctu celkovo drzanych zbrani? Priklad, mam jednu kratku B a dvanast jednoranovych perkusnych D, treba trezor ?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Doteraz si držal rovnakú zbraň, či nie? Do celkového počtu strelných zbraní sa ti započítavli aj doteraz.

Akurát čo sa týka zabezpečenia s uloženia zbraní tam je predsa napísané, kto vlastní zbraň kat. A, B, C je povinný...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Zdravim,

rad by som si overil, ci si novelu vykladam spravne. Konkretne mi ide o drzbu kratkej so zasobnikom s kapacitou nad 20 nabojov:

§ 4, (2), m -> zbran sa stava zbranou kategorie A az v momente vlozenia zasobniku s kapacitou nad 20 nabojov.

§ 8, (6) -> mi uklada povinnost sa takeho zasobniku bud zbavit, alebo si poziadat o vynimku na vlastnictvo / drzanie zbrane kategorie A.

§ 72j, (5) -> mam narokovatelnu vynimku na takuto zbran, pokial ju uz vlastnim.

§ 72j, (6) -> ak sa rozhodnem si zasobnik s kapacitou nad 20 nabojov ponechat, do 1.3.2022 to musim oznamit na policii.

§ 27, (1), a -> nosit smiem zbran kategorie B, pismeno a-c.

---

Takze moj vyklad je taky, ze aj ked mi na tu zbran bude vydana vynimka, zbranou kategorie A sa stava az po vlozeni zasobniku s kapacitou nad 20 nabojov, a teda so zasobnikom s kapacitou do 20 nabojov ju mozem nadalej nosit ako zbran kategorie B.

Chapem to spravne ?
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

aparapi napísal:Ja to chápem tak, že to povolanie budú potrebovať tí, ktorí nemajú ZP a chcú si kúpiť zbraň príslušnej kategorie.
A ano, predovky bude treba zaevidovať a mať k nim preukaz zbrane, Slováci si totiž vždy urobia prísnejší zákon ako treba.... Toto nemajú ani Nemci a tí sú fakt dosť "úchylní"........
Ahoj,
pamätám si príspevok(tu na WF, nehce sa mi ho hľadať) od predovkárov aj postoj celej predovkárskej komunity. Niečo v tom duchu, že aha: podľa smernice my(čiernoprachovníci) sme v klídku a vy čo máte samonabky si to vyžerte sami. No, veľmi neprezieravé, krátkozraké, také typické slovenské.
Nechcem byť zlý, no karma je fakt zdarma a občas aj s úrokama. :|
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

s0m3body napísal:§ 72j, (6) -> ak sa rozhodnem si zasobnik s kapacitou nad 20 nabojov ponechat, do 1.3.2022 to musim oznamit na policii.
30.6.2022, nie?

Inak moje chápanie je rovnaké.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Len pre istotu, ja rozumiem prvej vete pred bodkočiarkou § 72j ods. 5 tak, že výnimka je udelená priamo zo zákona a nie je potrebné si ju nijako uplatňovať / o ňu žiadať. Samozrejme je povinnosť oznámenia podľa § 72j ods. 6, ale to nie je výnimkové konanie. Rozumiete tomu tak aj vy?

A ešte by som sa spýtal, či niekto pozná príklad na zbraň podľa §4 ods. 2 písm. q)? Zbraní so sklopnými pažbami je kopec, ale maloktorá sa dá demontovať bez nástrojov. Alebo sa týmto myslelo použitie konverzií typu RONI/KPOS (ak maju po rozlozeni viac ako 600mm)? Ale to už po odmontovani pažby nie je dlha zbran...
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"