Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Používateľov profilový obrázok
pif paf
častý prispievateľ
Príspevky: 717
Registered for: 13 years 1 month

Novela zákona č.190/2003 Z.z. 2022 /výnimky a iné zmeny

Príspevok od používateľa pif paf »

Dnes to vyšlo von. Je to v štádiu medzirezortného pripomienkového konania:
https://lt.justice.gov.sk/Document/Docu ... &langEID=1
Idem sa do toho ponoriť.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Presiel som. Mohlo byt aj horsie. V kazdom pripade expanzaci budu frflat.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

Prebehol som to, u expanzov dojde k tomu najlepsiemu moznemu scenaru (ak si niekto myslel ze sa nic nezmeni, tak je naivny a mam pre neho na predaj pozemok.....par km pod hladinou mora :D) a expanzy budu mat kartu zbrane (bez ZP).

Upravy pre polovnikou a zbrojne licencie (mimo mojich znalosti, netrufam si posudit).

Nie som pravnik, takze neviem posudit ci tam nie je skryta nejaka loophole, ale na zbezne precitanie a porovnanie s aktualnym zakonom nevidim problem.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

nie je to dobre

zmena je zbytocne restriktivna tam , kde to nic neriesi
Používateľov profilový obrázok
boris
expert
Príspevky: 1136
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa boris »

Legis Telum sa vecou aj nadalej intenzivne zaobera.
Budeme velmi radi ak sa rozhodnete podporit nasu eventualnu formalnu hromadnu pripomienku k navrhu novely zakona.
V priebehu najblizsich dni budeme informovat o dalsom postupe v medzirezortnom pripomienkovom konani.

Dakujem.

BD
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Mne tento návrh napriek všetkému v častiach týkajúcich sa "expanzov" opäť pripadá ako šitý horúcou ihlou, v reakcii na zlé, zlú, zlých teroristov... :roll:
Podľa mňa pri návrhu zmien zákonodarca ignoruje samotnú definíciu expanznej zbrane v platnom zákone "...je palná zbraň skonštruovaná výhradne na použitie streliva určeného do expanzných zbraní, vylučujúca použitie guľového náboja alebo náboja s hromadnou strelou s výnimkou nábojok s granulami," a stotožňuje takto definované a skonštruované expanzné zbrane od firiem ako Ekol, Umarex, Zoraki, Rohm, a t.ď., z hliníka a zinkozliatin, na nábojky 8 a 9mm PAK alebo okrajové 6mm, 9mm... so zbraňami pôvodne skonštruovanými ako ostré zbrane na guľové, brokové a signálne náboje, ktoré boli následne UPRAVENÉ na streľbu CVIČNÝM (vojenským) strelivom s rozmermi zodpovedajúcimi ostrému (7,62x39CV, 7,62x25CV/9mmCV, 7,62x54RCV a pod.) bez zmeny rozmeru komory a hlavne. A práve tieto zbrane chce zrejme zákonodarca dostať pod kontrolu, nie poplašňáky Slávia či Zoraki 906...

Takže - kriminalizujeme štartovacie pištole a poplašňáky, alebo dostaneme pod kontrolu "zexpanznené" bývalé ostré zbrane :?:
Zjednodušený pohľad nebýva tým optimálnym riešením...
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa Olap »

„§ 53 Predbežné zaistenie zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a zbrojného
sprievodného listu

(1) Príslušník Policajného zboru je oprávnený predbežne zaistiť zbraň, strelivo,
zbrojný preukaz, preukaz zbrane alebo zbrojný sprievodný list, aby ich držiteľovi
zabránil v konaní, ktorým porušuje povinnosť alebo nedodržuje zákaz ustanovený týmto
zákonom, alebo u ktorého možno na základe zistených skutočností očakávať útok
na život, zdravie, slobodu alebo zvlášť závažný útok na ľudskú dôstojnosť ohrozenej
osoby.
No popravde predsa už len tým že mám pri sebe zbraň na A možno u mňa očakávať útok na život, ...atď. Podľa mňa je to niečo ako hlava XXII.
Otazka na pravnikov - ako dokažem, že niekoho nechcem ohroziť, keď on o mne povie-bude tvrdiť, že ja mu chem isto iste ublížiť?
crossbowhunter
prispievateľ
Príspevky: 146
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa crossbowhunter »

úprimne som čakal že to bude horšie, aj keď ten zákaz predaja cez internet na Dčka ma zarazil, čakal som že to dajú na expanzy a nie na kopu iného.

olap, toto by som nevidel tak čierne ako ty. aj keď uvidíme kedy bude prvý prípad zneužitia toho bodu, ak to samozrejme prejde v tomto znení.
Používateľov profilový obrázok
Bauer
častý prispievateľ
Príspevky: 644
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa Bauer »

Chápem ten nový zákon dobre, že evidenčnej povinnosti budú podliehať aj všetky moje plynovky, ako ich mám vymenované v podpise ?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Pokiaľ nebudú samostatne kategorizované na expanz prerobené ostré zbrane a samostatne kategorizované "konštrukčné" expanzy (na strelivo nekompatibilné s ostrým, materiál, konštrukčné uzly, dimenzovanie, hlaveň a komora vylučujúce úpravu na ostré strelivo), tak asi áno! :evil:

...a toto je jeden z najnebezpečnejších - umožňuje extrémne skryté nosenie - aj v slipoch či bikinách :wink:
Prílohy
poplašňák.jpg
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Olap :

V zakone je to preto aby PZ mohla ucinne zabranit roznym tragediam ked sa drzitel legalnej zbrane zacne vyhrazat rodine, alebo okoliu. Je plno pripadov kedy by takato uprava pomohla odvratit tragediu.
Na druhej strane sme na SK a uz vidim postup ked hysterka v rozvodovom konani uvedie, ze ju manzel tyra. Z dovodu alibizmu policie budu brat zbrane preventivne. Rovnako to bude ak Vas uda sused kvoli banalnemu sporu a prida k tomu, ze ste sa mu vyhrazali. Policajny funkcionari sa budu obavat aby ich nahodou v mediach niekto neobvinil, ze nespravili vsetko aby odvratili tragediu tak budu vyzadovat od podriadenych aby pri podobnych udaniach automaticky brali zbrane. Cize zakon dobry a zneuzitie policiou iste...

Osobne si myslim, ze ten zakon prejde tak ako je v pripomienkovom konani a ziadne diskusie a pripomienky hlavne zo strany nejakych zdruzeni akceptovane nebudu. MV potrebovalo rychlo zareagovat na problem expanzov a ma podporu ostatnych rezortov a aj drvivej vecsiny politickych stran. Charlie Hebdo bola len ceresnicka na torte pruserov s expanzami na ktore bola SK upozornovana dlhodobo takze ich majitelia mozu byt v podstate radi, ze to nedopadlo horsie...
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Registered for: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Lenze ta klauzula mi pride ako zneuzitelna a manipulativna. Vsetko zalezi na tych zistenych skutocnostiach a chrbtovej kosti zainteresovanych.
inspiring_jennings

Príspevok od používateľa inspiring_jennings »

Igrlik: Aj keď je to len poplašňák, pripomína mi to slávnu frázu: Jaromíre, nestrkej ty vypálené sirky zpátky do krabičky, jednou to pochopíš :lol: Nechcel by som :lol:
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

A zase nepovolia JHP? :)
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa Olap »

erebos napísal:Olap :

V zakone je to preto aby PZ mohla ucinne zabranit roznym tragediam ked sa drzitel legalnej zbrane zacne vyhrazat rodine, alebo okoliu. Je plno pripadov kedy by takato uprava pomohla odvratit tragediu. ...
Ale veď aj dnes poznáme niečo ako nebezpečné vyhražanie a navyše so zbraňou - tak to mimochodom ako podmienku straty bezúhonnosti pozná aj súčasný zákon o ZaS. Smaozrejme nie som právnik, ale podľa mňa - tak ako som to chapal ja, aj dnes má policia možnosť (a právny rámec), aby zakročila v takýchto prípadoch.

Už to viac krát odznelo - "silnymi vetičkami" chcú riešit niečo čo už je riešené, len aby to dobre vyzeralo pred verejnostou.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"