Streľba z expanznej zbrane

Nagant
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 8 years 2 months

Streľba z expanznej zbrane

Príspevok od používateľa Nagant »

Dobrý deň, pred nedávnom som si kúpil expanznú zbraň. Do dnes som bol v tom, že s touto zbraňou môže strieľať len na strelnici, ale dnes keď som čítal najnovší zákon o strelných zbraniach našiel som toto:

Streľba zo zbrane kategórie D uvedenej v § 7 písm. b), c), d), g), h) a l) je zakázaná na mieste, kde môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.


Takže to znamená, že môžem strieľať aj mimo strelnice. Takže otázka znie kde môžem s touto zbraňou strieľať, dajte nejaký príklad. Môžem s ňou strieľať mimo dediny blízko lesa ? Poľovníci by asi nemali radosť... ale neporušil by som zákon, či ?
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

čisto teoreticky niečo mimo zastavaného územia obce napr. opustený kameňolom, suché koryto rieky, kde brehy tvoria val...
Prakticky je to problém s ktorým zápasíme aj my predovkári, keďže formulácia "streľba je zakázaná na mieste, kde môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku" je vágna (nejaký problémista ťa uvidí a si vymyslí, že je ohrozený a zavolá na teba policajtov), dalej Slovensko je jeden veľký poľovný revír, takže môžeš natrafiť na rybársku stráž, poľovnú stráž, ktorá povie, že plašíš, rušíš zver a spôsobuješ tak škodu, atď.... čiže aj keď podľa zákona môžeš strieľať aj mimo strelnice, nájsť vhodné miesto je ťažké.
Napadá mi jedine nejaká vlastná chata na vidieku, dalej od ľudí, s vhodným terénom. Kamoš takú chatu má - hned vedľa cca 20m vysokého kamenného strmého zrázu, ktorý sa dá použiť ako val.
Nagant
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Nagant »

Ďakujem veľmi pekne za peknú odpoveď, poznám u nás také miesto tak už viem kam pôjdem najbližšie strieľať. :wink: :twisted:
Nagant
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Nagant »

Chcem sa ešte opýtať, chcem by som ísť niekedy zastielať si s kamarátom s expanznej zbrane mimo dediny s mojou zbraňou. Môže strieľať aj on keď zbraň je evidovaná na mňa? Ja myslím, že áno, ale potrebujem to vedieť, aby som sa zbytočne nestrachoval. :)
Miro389
častý prispievateľ
Príspevky: 827
Registered for: 14 years 7 months

Príspevok od používateľa Miro389 »

Ake je tvoje povolanie?
Nagant
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Nagant »

Ešte študent, prečo ? :shock:
inspiring_payne

Príspevok od používateľa inspiring_payne »

Musi mat viac ako 18 rokov a moze aj kamarat
Nagant
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Nagant »

Ďakujem, tak už mi je všetko jasné 8)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Nagant, ako študentovi som ti opravil názov témy: Streľba z expanznej zbrane a nie s.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

len aby tá streľba nebola v takomto podaní
https://www.youtube.com/watch?v=mvKrB2Q8W2I

(zbohatlícky šupák Kušmirek z KK)
Nagant
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Nagant »

Keď sa to sem opäť obnovilo tak mám ešte otázku... Zákon povoľuje streľbu z expanznej zbrane mimo dediny, ale čo na to poľovníci? Veď je zakázané rušiť zver.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Potom by si nesmel v lese ani nahlas rozpravat, co ked vyrusis nejake zvieratko.

Nevidim tam rusenie zveri ako zakazane, iba ak by argumentovali, ze sa zvieratko zlakne, bude mat tuhe maso a to ma nizsiu cenu.... :lol:

Ale sami polovnici predsa v lese strielaju, ze...
(11) Streľba zo zbrane kategórie D uvedenej v § 7 ods. 1 písm. b), c), d), g), h) a l) je zakázaná na mieste, kde môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.
Nagant
občasný prispievateľ
Príspevky: 38
Registered for: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa Nagant »

Zakazuje sa v poľovnom revíri
a) plašiť zver akýmkoľvek spôsobom okrem opatrení na zabránenie vzniku škôd spôsobených zverou alebo škôd na zveri a povolených spôsobov lovu alebo bežného obhospodarovania poľovného pozemku,
b) spôsobovať zveri poranenie, stres, rušiť ju pri hniezdení alebo kladení mláďat a vykonávať činnosti, ktoré pôsobia na zver ako voľne žijúce živočíchy nepriaznivo, okrem bežného obhospodarovania poľovných pozemkov, poľovného revíru a lovu zveri povoleným spôsobom a protipovodňových opatrení.

Za porušenie je pokuta od alebo do 165 €
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Ale stale to nezakazuje strielat expanzom v lese. Najdi si cast lesa, kde nezije zver... A ked uz, stale to nie je priestupok na useku zbrani a streliva.
Používateľov profilový obrázok
angelus1987
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Registered for: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa angelus1987 »

Žiaľ praktická skúsenosť moja osobná - sused si kúpil expanz, a aby si ho vyskúšal (bol notorický alkoholik a feťák! :evil: ), tak z nej začal strieľať z balkóna bytovky na sídlisko. Ja som sedel o poschodie vyššie, písal som niečo za počítačom, zrazu počujem - streľba. Vykukol som vonku a keďže išlo o expanz, tak som nemohol určiť (čo by bol asi problém aj keby išlo o plynovku) či ide o ostrú zbraň, alebo nie. Zavolal som zelených chlapcov, zaklopali mu na dvere, nakoniec ho len upozornili, aby to nerobil v INTRAVILÁNE obce, že mimo nej môže. Chalan sa ale bránil, že predsa, keď bol na balkóne svojho bytu a že strieľal zo "slepých" (rozumej plynových nábojov), čím nemohol nikomu spôsobiť žiadnu škodu na zdraví. To, že bol pod vplyvom návykovej a psychotropnej látky im nevadilo, dokonca mu ani neuložili pokutu za streľbu v obci. Problém sa nakoniec vyriešil sám, ale to už nie je pre toto fórum - čo tým chcem povedať je, že moja praktická skúsenosť, že aj keď ťa policajt s plynovkou prichytí niekde strieľať, bežný pochôdzkár z nejakého OO pánu bohu za chrbtom neovláda zákon o zbraniach a strelive a de facto by nemal robiť problém. Týmto ťa k tomu ale nenavádzam, ale naopak, podľa mňa aj keď máš len plynovku, mal by si ísť radšej na strelnicu, lebo aj v lese, keď ťa nahlási nejaký týpek, čo bude na druhom konci lesa, tak ťa môžu podľa najnovších zákonov pomaly zašiť aj za terorizmus :lol: Ako už spomenuli chalani predo mnou - Slovensko je jeden obrovský poľovný revír a aj keď si myslíš, že to nikomu nepatrí, realita môže byť iná. Ja by som bol opatrný :idea:

Tak či onak, napadá mi, prečo chceš strieľať so zbraňou v lese? Má to nejaký konkrétny dôvod, alebo si chceš len zapraskať s hračkou? (neber to ako invektívu, zaujíma ma to, lebo pripravujem na túto tému článok)
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"