Nadobudaju sa zbrane na konkretnu skupinu ZP?

ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Tak,tak! Najhorsie je na tom ale to, ze v Blave PZ inaksie riesi to iste ako v Ziline a ti zasa inaksie ako v Kosiciach. A potom vznika vela nedorozumeni a ludia su zmateni z postupu prislusnikov PZ.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

ZAlex napísal:Tak,tak!
Tak tak čo :?:

Na jednej strane súhlasíš s Mesim, že súčasný stav je mätúci pre držiteľa ZP a zároveň neprispieva k dobrému menu PZ, ktoré si vytvára vlastné pravidlá a interpretácie zákona okres od okresu.

Ale zároveň tu spolu s ďalšími silou-mocou presviedčate ostatných a vymýšľate konštrukcie, ktorými sa snažíte tento policajný folklór podať ako zákonom podložený správny postup.

Máme zákon 190/2003, ktorý nám poväčšine dosť jasne hovorí, aké máme práva a povinnosti. Skúsme ho na začiatok neignorovať, veci budú jednoduchšie a debaty kratšie.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Myslim, ze som sa v prispevkoch nikde neodvolaval na prezentaciu zakona a jeho chybnu interpretaciu.
Odpiskajme to teda tak ze sme sa zhodli na tom, ze zakon hovori jedno a realita je okres od okresu rozna. Z diskusie som mal aj tak pocit, ze vacsina prispievatelov pisala prave rozne skusenosti na OR PZ, ako by vylozene popierali Zakon. :|
Používateľov profilový obrázok
strelec122
prispievateľ
Príspevky: 296
Registered for: 16 years 3 months

Príspevok od používateľa strelec122 »

yarco,
ja som sa nesnazil nikoho presviedcat -ze to ma aj kamos len na E a zo zvedavosti som obvolal par majitelov 58ciek a ti maju v PZ tiez len E,no ma to aj logiku.Ale zasa je mi srdecne jedno ak tam budu aj ostatne skupiny a kvoli tomu nebudem studovat ci to ma oporu v zakone.Ako pise zalex: iny kraj ,iny mrav.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Takze vlastne podporujete svojvolu na jednotlivych usekoch ZaS. Potom ale neplacte az vam budu upierat pravo na nieco lebo oni si to tak myslia.

Tiez by bolo dobre prestat presviedcat o svojej pravde ked vam to nestoji ani za prestudovanie. Zbytocne si kazite vlastny obraz u ostatnych.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

nechcel som sa do tejto debaty zapajat (v internetovej diskusii sa clovek akurat dozvie aky je…… :D ) ale nedalo mi to a pre istotu som si pozrel zakon 190/2003 prislusne casti. Nikde sa tam nehovori o tom ze zbrane sa "nadobudaju na nejaku skupinu". Zbrane sa nadobudaju a podmienky nadobudnutia su dane. zbran sa zaregistruje a vyda sa preukaz zbrane, kde je mimo ineho uvedene aj cislo ZP drzitela zbrane a skupiny ZP ktorymi drzitel disponuje. Tolko zakon. Logicky mi z toho vyplyva ze: Ak ma drzitel viac skupin a policajt mu napise do PZ len jednu tak to je zanedbanie povinnosti v zmysle neuvedenia uplnych udajov.
PS: aj ja mam 58 a v preukaze zbrane 3 skupiny…cize vsetky ktore mam
ingeee
občasný prispievateľ
Príspevky: 37
Registered for: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa ingeee »

Mesi už dávno chcel túto tému uzavrieť, ale stále to niekto nechápe. Ak mám ZP sk. A, tak mám v preukaze zbrane príslušnej kategórie (KGZ) uvedené MIESTO DRŽANIA ZBRANE. to je to dôležité, v tom prípade je tam napísané NOSENIE ZBRANE. viac ma nezaujíma. Ak mám zbraň na "D", tak tam mám adresu, ktorú mám na ZP a "Poľovné revíry v SR". Ak mám "E", tak tam nemôžem mať "nosenie". Pri A + E je to o tom, ako chcete tú zbraň používať. Ak riešite SA vz. 58 a podobne, to je predsa už o úplne inom.
Dobrú noc!
Používateľov profilový obrázok
gereta
prispievateľ
Príspevky: 109
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa gereta »

Bud ja nemam logicke myslenie, alebo mam kopiu zakona kde je iny paragraf 27 ...
PS: Ingee to nereagujem na teba.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

co konkretne v paragrafe 27 "opravnenia drzitela ZP" ?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Gereta, ak chces diskutovat bud konkretny. Nikoho tu nebavi z teba tahat co chces povedat.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

strelec122 napísal:yarco, ja som sa nesnazil nikoho presviedcat
Možno nie, len tvrdenie "niekde sa stala chyba a pravdu ma ZAlex" mi tak pripadalo. :wink:
Ale o to nejde, neťahajme sa za slovíčka.

Pointa je v tom, čo sa tu Mesi snaží stále dokola vysvetliť - PZ slúži len ako doklad o zaevidovaní zbrane, žiadnu inú konkrétnu funkciu tejto karty v zákone neviem nájsť.
Práva a povinnosti držiteľa ZP určuje 190/2003 (napr. Geretom spomínaný §27), nie preukaz zbrane.
Na karte dlhého guľobroku mám zapísané skupiny AEF, ale ani ma nenapadne ho začať nosiť pod kabátom. Prečo asi?
Kamarát má na karte Glocka napísané "Miesto držania/uloženia: miesto trvalého pobytu", pritom má len tú jedinú zbraň a ZP len skupiny A. Samozrejme ho ani nenapadne, aby Glocka pod kabátom nosiť prestal. Prečo asi?
Jednoducho spôsob zápisu do PZ nie je zákonom jednoznačne definovaný a tým pádom je v tom mierny bordel. Bežná vec a nielen u nás.

Tu vôbec neriešime otázku, že ak moju kartu zbrane vytiahnem niekde na oddelení zbraní alebo pri pouličnej kontrole, či nezačne dotyčný úradník alebo policajt skákať meter dvadsať a vykrikovať čo všetko je zle.
Tu riešime, či ak by takáto situácia prerástla do niečoho vážnejšieho (požiadavka na komplet výmenu dokladov na náklady držiteľa, správne konanie atď.), či by si držiteľ ZP vedel obhájiť svoje stanovisko, resp. či by mu orgán vedel prisúdiť nejaké pochybenie. Teda aspoň to je to, čo mňa zaujíma, nie emotívny komentár úradníka, čo sa zle vyspal.
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 635
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

gereta napísal:Zlomizub píše:... Predstav si, ze si policajt a chytis ma. Zaco ma potrestas ak budem mat pri sebe kratku zbran s vyznacenou sk.E v preukaze zbrane a zaroven som drzitelom zbrojneho preukazu zbrane sk.A?
Aky paragraf som porusil?

Toto je dosť teoretická otázka ale celkom ma to zaujíma, takže:
1. Ak máš zbroják AE - nie je čo riešiť - ideš na strelnicu......
Ešte stále by bolo čo riešiť.... Náboj v komore a pod..... teda spôsob prepravy....

Skôr ma napadá iná otázka:
Ak je tvrdenie Mesi-ho (čo je aj moje presvedčenie) správne a má oporu v zákone, tak ak do dnes vlastním iba A a mám trebárs dve kartičky, kde je zapísané A a o pol roka rozšírim na A,E,F, tak o pol roka mám nový zbroják a som povinný dať zapísať zmenu (teda aktualizovať) aj kartičky, aby som tam mal zapísané aktuálne vlastníctvo zbrojného preukazu a patričných skupín... ?
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

mabo napísal: Ak je tvrdenie Mesi-ho (čo je aj moje presvedčenie) správne a má oporu v zákone, tak ak do dnes vlastním iba A a mám trebárs dve kartičky, kde je zapísané A a o pol roka rozšírim na A,E,F, tak o pol roka mám nový zbroják a som povinný dať zapísať zmenu (teda aktualizovať) aj kartičky, aby som tam mal zapísané aktuálne vlastníctvo zbrojného preukazu a patričných skupín... ?
Nie, aspon mne to spravili tak, ze do noveho zbrojaku mi napisali aj cislo stareho, preukaz zbrane sa nemenil.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

mabo napísal:
gereta napísal:Zlomizub píše:... Predstav si, ze si policajt a chytis ma. Zaco ma potrestas ak budem mat pri sebe kratku zbran s vyznacenou sk.E v preukaze zbrane a zaroven som drzitelom zbrojneho preukazu zbrane sk.A?
Aky paragraf som porusil?

Toto je dosť teoretická otázka ale celkom ma to zaujíma, takže:
1. Ak máš zbroják AE - nie je čo riešiť - ideš na strelnicu......
Ešte stále by bolo čo riešiť.... Náboj v komore a pod..... teda spôsob prepravy....
drzitel skupiny A moze nosit kratku s nabojom v komore
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Mabo, dobry postreh.
§ 28 Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu, ods. (1) napísal:o)
odovzdať neplatný zbrojný preukaz a preukaz zbrane policajnému útvaru, ktorý zbrojný preukaz vydal, do siedmich dní odo dňa zániku jeho platnosti podľa § 25 ods. 1 písm. a), c) až f),
Ziadne ine ustanovenie ohladom korekcie udajov na PZ som nenasiel, ak by to tak bolo, tak jedinym dovodom na zmenu PZ je zanik platnosti ZP.

....co okrem ineho znamena, ze sa nemusi vratit pri
§ 25 Zánik platnosti zbrojného preukazu, ods. (1) Platnosť zbrojného preukazu zaniká napísal: h) dňom vrátenia zbrojného preukazu policajnému útvaru, ktorý zbrojný preukaz vydal.
:twisted:

Samozrejme ZP musi obsahovat spravne a aktualne udaje, resp. pri ich zmene mu zanika platnost
§ 25 Zánik platnosti zbrojného preukazu, ods. (1) Platnosť zbrojného preukazu zaniká napísal:e) ak obsahuje údaje nezodpovedajúce skutočnosti,
Naposledy upravil/-a Mesi v 24 Feb 2016, 11:34, upravené celkom 1 krát.
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"