Nejasnosti a nejednoznačnosti v zákone 190/2003 Z.z.

morap
občasný prispievateľ
Príspevky: 79
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa morap »

Ipa píšeš logicky vzhľadom na tvoje skúsenosti. Ak budeš chodiť na strelnicu cca 20 rokov, tak určite budeš vidieť zopár situácií, kde by si dotyčnému zobral zbraň, zbroják aj rodný list. Vysvetľujem si to tým, že ak dotyčnému stúpne sebavedomie aký je už kabrňák, tak stráca občas sebakontrolu a to sa ešte len dejú veci. Ubezpečujem, že sa to stáva občas aj profesionálom aj napriek tomu, že sú v používaní zbrane dostatočne preškolení a vycvičení. Holt volá sa to aj zlyhanie ľudského faktora.
Zopár príkladov z osobnej skúsenosti, všetky dopadli našťastie dobre:
- Výstrel na palebnej čiare s pištoľou v puzdre pod nohy strelca,
- Otočenie sa na strelnici z nabitou zbraňou oproti streleckému stanovisku,
- Poškrabanie sa hlavňou vo vlasoch pri nabitej zbrani,
- Ako už kolega písal náhodný výstrel pri čistení zbrani (buď sa so zbraňou niekto hral a nechal v nej náboj alebo nedodržanie bezpečnostných pokynov zaobchádzanie so zbraňou po streľbách) jedno horšie ako druhé,
- Nechanie zbrane bez dozoru nezabezpečenej napr. v aute,
- Nabitie zbrane nábojmi v zásobníku naopak.
Takto by sa dalo písať celú večnosť. Toto všetko by mohlo byť dôvodom na stratu odbornej spôsobylosti.
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1870
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa d-s »

Nie je to asi nejasnost ale nechcel som zakladat samostatnu temu.

Co je "vonkajsia statna hranica" z pohladu zakona 190?
Vonkajsia hranica EU?
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pokial ide o prepravu zbrane / dovoz / vyvoz za hranice tak su to hranice statu.
Steff
častý prispievateľ
Príspevky: 624
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa Steff »

Vonkajšie hranice sa môžu prekračovať len na hraničných priechodoch a počas stanovených otváracích hodín.

Dňom 21.12.2007 sa vonkajšou pozemnou hranicou Európskej únie stal úsek štátnej hranice medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou. Vonkajšou vzdušnou hranicou sú medzinárodné letiská cez ktoré je povolené prevádzkovanie letov do tretích krajín alebo letov z tretích krajín (treťou krajinou v tomto prípade je štát, ktorý neuplatňuje právo Európskej únie o zrušení kontrol na vnútorných hraniciach).

Vnútorné hranice možno prekročiť v ktoromkoľvek bode bez toho, aby sa vykonala hraničná kontrola osôb bez ohľadu na ich štátnu príslušnosť.

Dňom 21.12.2007 sa vnútornou pozemnou hranicou Európskej únie stal úsek štátnej hranice medzi Slovenskou republikou a Poľskom, Českom, Rakúskom a Maďarskom.

z https://www.minv.sk/?zakladne_informacie#vnutorne
Bororo
občasný prispievateľ
Príspevky: 7
Registered for: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa Bororo »

Ahojte, ja by som sa chcel spytat znalejsich, preco sa pri definicii bezuhonnosti vyclenuje obmedzovanie osobnej slobody podla paragrafu 183 Trestneho zakona? Obmedzovanie osobnej slobody ako trestny cin proti slobode a ludskej dostojnosti teda nema vplyv na bezuhonnost? Nezda sa mi to OK, alebo som to nejak zle pochopil?.

§ 19 Bezúhonnosť a spoľahlivosť
(1)
Za bezúhonnú osobu sa na účely tohto zákona, okrem osoby, ktorej odsúdenie bolo zahladené, nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za
a)
úmyselný trestný čin proti životu a zdraviu podľa druhej časti prvej hlavy Trestného zákona, trestný čin proti slobode a ľudskej dôstojnosti podľa druhej časti druhej hlavy Trestného zákona okrem trestného činu obmedzovania osobnej slobody podľa § 183 Trestného zákona...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Áno, nemá to vplyv.

Podľa môjho názoru tento TČ môžeš spáchať napr. aj keď sa budeš domnievať že niekto spáchal iný TČ a obmedzíš ho na slobode do príchodu polície a vyšetrovaním sa preukáže že si nekonal v NO a nakoniec odídeš s bonusom vo forme uznania viny za TČ obmedzovanie osobnej slobody.

Tento TČ rovnako ako je tam výnimka na súlož medzi príbuznými a porušovanie poštového tajomstvá nie sú pre zákonodarcu také závažné aby kvôli nim žiadatelia o ZP neboli dostatočne bezúhonný. A ja s tým súhlasím :)
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Mna by zaujimala odpoved na nasledovne (podotykam, ze otazka je v cisto teoretickej rovine):
(1) Držiteľ skupiny A a skupiny B zbrojného preukazu je oprávnený

a) nadobudnúť na základe nákupného povolenia do vlastníctva a držať zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a), b) alebo c); držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie tejto zbrane v stave, pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani (ďalej len „stav umožňujúci okamžité použitie“), ak osobitný predpis neustanovuje inak,24)
-> Cize ak mam sk. A, smiem nosit zbran uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a), b) alebo c)... Ako je to s ostatnymi zbranami, a hlavne kde je hranica medzi nosenim a prepravou?
m) prepravovať zbraň do miest, kde je oprávnený túto zbraň používať, len v stave, pri ktorom nie je strelivo v hlavni, nábojovej komore hlavne, nábojovej komore valca revolvera, nábojovej schránke zbrane a v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani, uloženú v puzdre alebo v batožinovom priestore motorového vozidla; to sa nevzťahuje na držiteľa skupiny A zbrojného preukazu,
(2) Držiteľ skupiny B, C, D, E a F zbrojného preukazu môže prepravovať zbraň a strelivo len na účely
...
Drzitela sk. A sa teda tieto obmedzenia netykaju? Smie prepravovat aj dlhe zbrane 'len tak', kade sa mu zachce, popripade ich vozit (napr. v aute) v stave pripravenom na okamzite pouzitie?

Uz v § 2, ako aj na inych miestach v zakone, sa odlisuje 'nosenie' a 'preprava'... Nosenie je vymedzene na iste skupiny zbrani, ale obmedzenia prepravy sa netykaju drzitelov sk. A.

Takze ktoru cast zakona clovek potom v pripade prepravy napr. nabitej dlhej zbrane porusuje? Na zaklade coho by mohol byt sankcionovany?
Používateľov profilový obrázok
tata7474
prispievateľ
Príspevky: 181
Registered for: 7 years

Príspevok od používateľa tata7474 »

IMHO zákon hovorí jednoznačne, nikde sa nepíše nič naviac a nič menej. Áčkar môže "Nosiť" zbraň kategórie B uvedenú v § 5 ods. 1 písm. a), b) alebo c) ... žiadnu inú "nosiť" nesmie ... "Nosiť" v zmysle tejto debaty znamená v stave umožňujúcom okamžité použitie.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

S0m3body:

Ako spomenul tata7474 je to jednoznacne, len si si to nevylozil. Drzitel sk. A moze nadobudnut len tie zbrane - ziadne ine, ktore su popisane a tie moze aj nosit. Na nosenie nepotrebuje dovod. Co je nosenie zbrane mas exaktne zadefinovane v zakone.

Z vyssie napisaneho teda drzitel ZP sk. A teda nie je obmedzeny prepravovanim, pretoze tieto zbrane moze nosit. Ak "prenasas" dlhu zbran, tak len ako drzitel sk. C?, D, E, a/alebo F. Musis sa na problematiku pozerat ako na opravnenie konkretnej skupiny, nie vseobecne.
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Registered for: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

Dakujem za odpoved.
Bororo
občasný prispievateľ
Príspevky: 7
Registered for: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa Bororo »

Mesi napísal:Áno, nemá to vplyv.

Podľa môjho názoru tento TČ môžeš spáchať napr. aj keď sa budeš domnievať že niekto spáchal iný TČ a obmedzíš ho na slobode do príchodu polície a vyšetrovaním sa preukáže že si nekonal v NO a nakoniec odídeš s bonusom vo forme uznania viny za TČ obmedzovanie osobnej slobody.

Tento TČ rovnako ako je tam výnimka na súlož medzi príbuznými a porušovanie poštového tajomstvá nie sú pre zákonodarcu také závažné aby kvôli nim žiadatelia o ZP neboli dostatočne bezúhonný. A ja s tým súhlasím :)
Dakujem za odpoved. Zarazila ma ta poznamka o sulozi medzi pribuznymi, lebo mne to ako vynimka pri citani zakona neprislo. Kde sa da najst oficilane znenie zakona, kde su aj ciarky tam, kde maju byt, aby bolo jasne, co kedy sa vymenuvaju TC ktorych naplneie ma za nasledok stratu bezuhonnosti a kde su vynimky, lebo je to pisane nejak retardovane, tie vynimky su oddelene len ciarkou ale "úmyselný trestný čin všeobecne nebezpečný podľa druhej časti šiestej hlavy prvého dielu Trestného zákona" uz je vlastne dalsi trestny cin ktory znamena stratu bezuhonnosti?

Kód: Vybrať všetko

(1)
Za bezúhonnú osobu sa na účely tohto zákona, okrem osoby, ktorej odsúdenie bolo zahladené, nepovažuje ten, kto bol právoplatne odsúdený za
a)
úmyselný trestný čin proti životu a zdraviu podľa druhej časti prvej hlavy Trestného zákona, trestný čin proti slobode a ľudskej dôstojnosti podľa druhej časti druhej hlavy Trestného zákona okrem trestného činu obmedzovania osobnej slobody podľa § 183 Trestného zákona, trestného činu porušovania tajomstva prepravovaných správ podľa § 196 až 198 Trestného zákona, trestného činu súlože medzi príbuznými podľa § 203 Trestného zákona, úmyselný trestný čin všeobecne nebezpečný podľa druhej časti šiestej hlavy prvého dielu Trestného zákona, trestný čin proti republike podľa druhej časti siedmej hlavy Trestného zákona, trestný čin proti výkonu právomoci orgánu verejnej moci podľa druhej časti ôsmej hlavy prvého dielu Trestného zákona, trestný čin proti brannosti podľa druhej časti desiatej hlavy prvého dielu Trestného zákona, úmyselný trestný čin proti službe v ozbrojených silách podľa druhej časti desiatej hlavy tretieho dielu Trestného zákona, trestný čin proti obrane vlasti podľa druhej časti desiatej hlavy štvrtého dielu Trestného zákona, úmyselný trestný čin vojenský podľa druhej časti jedenástej hlavy Trestného zákona, trestný čin proti mieru a ľudskosti alebo trestný čin terorizmu a extrémizmu podľa druhej časti dvanástej hlavy prvého dielu Trestného zákona, trestný čin vojnový podľa druhej časti dvanástej hlavy druhého dielu Trestného zákona, trestný čin usmrtenia podľa § 149 ods. 4 a 5 Trestného zákona, trestný čin týrania blízkej osoby a zverenej osoby podľa § 208 Trestného zákona, trestný čin ohrozenia pod vplyvom návykovej látky podľa § 289 Trestného zákona, trestný čin pytliactva podľa § 310 Trestného zákona, trestný čin násilného prekročenia štátnej hranice podľa § 354 Trestného zákona, trestný čin prevádzačstva podľa § 355 a 356 Trestného zákona, trestný čin vzbury väzňov podľa § 358 Trestného zákona, trestný čin násilia proti skupine obyvateľov podľa § 359 Trestného zákona, trestný čin nebezpečného vyhrážania podľa § 360 Trestného zákona, trestný čin opilstva podľa § 363 Trestného zákona alebo trestný čin týrania zvierat podľa § 378 Trestného zákona, alebo
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Slov-lex.sk -zverejnovanie zákonov.

Je to jednoznačné. Zase - treba čítať s porozumením. Všimni si skloňovanie slova trestný.

Síce som mal zo SJ na maturite 4 ale pamätám si:
Genitív: bez (okrem) koho? Čoho? - trestného.

A už stačí len znova prečítať.

Inak už sme to tu rozoberali tuším.
Bororo
občasný prispievateľ
Príspevky: 7
Registered for: 5 years 7 months

Príspevok od používateľa Bororo »

Pravdu mas, takto to hned dava iny zmysel. Ja som si v snahe naucit sa konkretne trestne ciny bezmyslienkovite vypisal jednotlive TC a tak sa stalo, ze som tam zaradil aj tie, ktore su vymenovane ako vynimka...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nie je dolezite sa to nabiflit, ale pochopit. Je to neprijemna otazka, ale da sa to obhajit principmi.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Registered for: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Boro: Nebifluj sa nič!! Mesi má pravdu.. Ich nezaujímajú žiadne právne analýzy či traktáty z tr. či priestupkového práva. Väčšina z tých s ktorými budeš robiť ZP nebudú mať právne vzdelanie a oni sú si toho v komisií vedomí.. Snaž sa to hlavne učiť vecne a pragmaticky..
Keď som robil ZP ja, bol medzi nami jeden chalanisko čo sa to zrejme učil naspamäť.. Vrámci spoločnej prípravy pred preskúšaním som počúval ako ho stopovali pri odpovediach a chceli aby vysvetlil vlastnými slovami to čo pred tým odverklíkoval.. A on to jednoducho nevedel...
Držím palce.. :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"