Nejasnosti a nejednoznačnosti v zákone 190/2003 Z.z.

ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Nejasnosti a nejednoznačnosti v zákone 190/2003 Z.z.

Príspevok od používateľa ipa »

Zdravím všetkých členov fóra. Počas prípravy na skúšku odbornej spôsbilosti čítam zákon 190/2003 Z.z. a narazil som na niekoľko vecí, ktoré mi nie sú celkom jasné alebo podľa mňa nie sú celkom jednoznačné a rád by som sa vás na ne opýtal. Prosím, aby ste ma hneď neukameňovali :wink: , som tu na fóre úplný začiatočník a toto je môj úplne prvý príspevok, hoci fórum čítam už niekoľko mesiacov.
Tu je teda zoznam nejasností:
1. §26 Odňatie ZP, ods. 1, písm. b) - v novele pribudla strata odbornej spôsobilosti (popri zdravotnej a psychickej) - neviem si predstaviť, ako by som už ako vlastník ZP mohol stratiť odbornú spôsobilosť. Pre mňa je to úplne absurdná predstava. V procese vydania ZP predsa musím okrem iného vykonať aj skúšku odbornej spôsobilosti a ZP dostanem, len ak ju úspešne zložím. Ako ju môžem stratiť? Myslí sa tým niečo také, ako je v §21 ods. 12? (Ak z konania držiteľa ZP vyplýva, že nemá dostatok vedomostí a praktických schopností...)

2. §28 Povinnosti držiteľa ZP, ods. 2 - na základe čoho môže poľovník prepraviť svoju zbraň do poľovného revíru? Ani jedna z možností a) až h) na to nesedí. Možno je tým myslená možnosť v písm. c) - výkon zamestnania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu, ale tu ma celkom mýli fakt, že ZP skupiny C je zadefinovaný ako držanie zbrane a streliva na výkon zamestania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu a poľovníci majú predsa ZP sk. D. Ak je osobitným predpisom myslené aj právo výkonu poľovníctva, tak potom mi nie je jasné rozdelenie ZP na skupiny C a D.

3. Ako držiteľ ZP (napr. sk. A) si podám žiadosť o nákupné povolenie a kúpim si zbraň (napr. krátku kat. B). Som oprávnený ju držať/nosiť od chvíle nákupu v obchode do momentu zaevidovania na útvare (do 7 dní) len na základe nákupného povolenia? Nikde som sa výslovne nedočítal, že by nákupné povolenie malo niečo takéto umožňovať. K tomuto by som v §28 ods. 2 očakával, že jeden z možných účelov bude aj zaevidovanie zbrane na policajnom útvare, ale nie je to tak.

Ďakujem za vaše odpovede a názory.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

K bodu tri. Mozes nisit a drzat zbran ktoru legalne nadobudnes. To ti umoznuje nakupne povolenie pri zbraniach kat. B.

Zaevidovanie zbrane je len dodatocny akt, kt. si povinny splnit, tymto úkonom nenadobudas ani nestracas prava.
Pena
častý prispievateľ
Príspevky: 742
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa Pena »

Odborná spôsobilosť napríklad na ZP "E" sa stratí napríklad tým, že držiteľ ZP prestane byť členom streleckého klubu.
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

Podľa mňa je odborná spôsobilosť niečo iné. O odňatí ZP z dôvodu, že prestane byť členom streleckého klubu sa hovorí v §26 ods. 1, písm. f).
Ale opravte ma, ak sa mýlim.
Naposledy upravil/-a ipa v 19 Mar 2016, 18:22, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

ipa napísal: 2. §28 Povinnosti držiteľa ZP, ods. 2 - na základe čoho môže poľovník prepraviť svoju zbraň do poľovného revíru? Ani jedna z možností a) až h) na to nesedí. Možno je tým myslená možnosť v písm. c) - výkon zamestnania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu, ale tu ma celkom mýli fakt, že ZP skupiny C je zadefinovaný ako držanie zbrane a streliva na výkon zamestania alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu a poľovníci majú predsa ZP sk. D. Ak je osobitným predpisom myslené aj právo výkonu poľovníctva, tak potom mi nie je jasné rozdelenie ZP na skupiny C a D.
(2) Držiteľ skupiny B, C, D, E a F zbrojného preukazu môže prepravovať zbraň a strelivo len na účely

...
c) výkonu zamestnania 13 alebo oprávnenia podľa osobitného predpisu, 14)


---------------------------
13)Napríklad zákon Slovenskej národnej rady č. 564/1991 Zb. o obecnej polícii v znení neskorších predpisov, zákon č. 379/1997 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 566/1992 Zb. o Národnej banke Slovenska v znení neskorších predpisov.


14) Napríklad zákon č. 23/1962 Zb. o poľovníctve v znení neskorších predpisov, zákon č. 184/2002 Z. z. o vodách a o zmene a doplnení niektorých zákonov (vodný zákon), zákon Slovenskej národnej rady č. 100/1977 Zb. o hospodárení v lesoch a štátnej správe lesného hospodárstva v znení neskorších predpisov, zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 255/1994 Z. z. o poľnej stráži, zákon č. 543/2002 Z. z. o ochrane prírody a krajiny.
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

Mesi, ďakujem za odpoveď.
V povinnostiach držiteľa ZP je, že pri manipulácii so zbraňou je povinný mať pri sebe ZP, preukaz zbrane (vydaný po zaevidovaní) a príp. potvrdenie o psychickej spôsobilosti. Pred zaevidovaním ešte, samozrejme, nemôžem mať preukaz zbrane, tak som chcel vedieť, či na to stačí nákupné povolenie. Podľa Tvojej odpovede a textu v §27 ods. 1 písm. a) by to tak asi malo byť.
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

Arminius, poznámku pod čiarou som si samozrejme všimol a prečítal. Preto som do mojej otázky zaradil aj možnosť, že výkon práva poľovníctva je výkon oprávnenia podľa osobitného predpisu. Potom sa ale pýtam, prečo poľovníci nemajú ZP sk. C ale majú samostatnú sk. D?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Laicky povedané otázkou :

Si videl nejakého príslušníka SBS behať po objekte s brokovnicou...a opačne... videl si poľovníka loviť medveďa pištoľou ? 8)
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

Arminius, jasné, že som nevidel, a je to dobrý príklad, ďakujem.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

IPA: mas pravdu, aj som myslel ze pri 28micke nieco bude....

Bohuzial zakon nemysli na vsetko. Chyba tam v tomto pripade stat o tom ze NP ci kupna zmluva (kat. C) nahradza PZ az do jeho vydania.....

Takymto sposobom by si vsak nebol schopny zbran kupit a doviez na zaevidovanie pokial by predavajuci nesiel s tebou.

Zapisem si do poznamok a pri najblizsej novele to budem vyhadzovat na oci :)
inspiring_hofstadter

Príspevok od používateľa inspiring_hofstadter »

ipa napísal:1. §26 Odňatie ZP, ods. 1, písm. b) - v novele pribudla strata odbornej spôsobilosti (popri zdravotnej a psychickej) - neviem si predstaviť, ako by som už ako vlastník ZP mohol stratiť odbornú spôsobilosť. Pre mňa je to úplne absurdná predstava. V procese vydania ZP predsa musím okrem iného vykonať aj skúšku odbornej spôsobilosti a ZP dostanem, len ak ju úspešne zložím. Ako ju môžem stratiť? Myslí sa tým niečo také, ako je v §21 ods. 12? (Ak z konania držiteľa ZP vyplýva, že nemá dostatok vedomostí a praktických schopností...)
ipa napísal:Podľa mňa je odborná spôsobilosť niečo iné. O odňatí ZP z dôvodu, že prestane byť členom streleckého klubu sa hovorí v §26 ods. 1, písm. f).
Ale opravte ma, ak sa mýlim.
(1) Odborná spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo je súhrn vedomostí a praktických
schopností, ktoré preukazuje žiadateľ o vydanie zbrojného preukazu pred skúšobnou komisiou.


Nemýliš sa. To či si v klube nemá nič spoločné s tým či máš potrebné vedomosti a zručnosti aby si bol odborne spôsobilý.

Strata odbornej spôsobilosti je jasne daná v § 21 ods. 12. Strata odbornej spôsobilosti nieje absurdná. To že odpovieš na pár otázok na skúškach a dostaneš preukaz samozrejme ešte neznamená že vieš všetko čo máš vedieť a prakticky ovládať. Neskúšajú od A po Z, na to nieje čas ani kapacity. Vydanie ZP ber skôr ako začiatok vzdelávania sa.
Zober si napríklad že doma čistíš zbraň a tá vystrelí. To je následok neodbornej manipulácie a ťažko budeš policajtovi vysvetľovať že predsa si absolvoval skúšky a si preto automaticky (či samočinne? :)) spôsobilý.
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

Tono, vďaka za odpoveď.
Takže je to tak, ako som písal v mojej otázke, súvisí to s §21 ods. 12, to si mi potvrdil.
Pre mňa je samozrejmosťou, že na skúšku pôjdem pripravený tak, že budem vedieť všetko od A po Z, pripravujem sa už viac ako 3 mesiace a snažím sa pochopiť, čo autori zákona zamýšľali a aj súvislosti medzi jednotlivými paragrafmi, ak nejaké sú. Z toho vyplynuli aj moje otázky, ktorými som začal toto vlákno.
Vydanie ZP rozhodne nevnímam ako začiatok vzdelávania sa, teda určite nie po teoretickej stránke. Je mi jasné, že po praktickej stránke ma čaká ešte dlhá cesta :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

hlavne sa nesnaž komisiu "osviežiť" takými otázkami na skúškach, alebo pri neformálnej debate. V niektorých tvojich dotazoch preukazuješ, že dosť nerozumieš zneniu zákona. Prebehni si niektoré témy tu na fore, nájdeš mnoho dobrých vysvetlení.
ipa
občasný prispievateľ
Príspevky: 77
Registered for: 8 years

Príspevok od používateľa ipa »

To by som na skúške rozhodne neurobil, to je jasné.
A boli tie moje otázky ozaj až tak mimo, že nimi preukazujem, že tomu dosť nerozumiem? :(
Učím sa, čítam zákon a snažím sa porozumieť tomu, čo čítam. Mal som v niektorých veciach nejasno, tak som sa opýtal, aj keď sa to skúsenejším členom vo fóre môže zdať úplne jasné a samozrejmé.
Môže mi niekto, prosím, odporučiť témy, ktoré by som si mal určite pozrieť? Vďaka.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

zaklad ,co by si mal ovladat ,je v modrej knihe

pochop,ovladanie zakona nie je len o skuske
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"