Trezorová miestnosť

mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Trezorová miestnosť

Príspevok od používateľa mototechna »

čafte, mám dotaz, a nikde som tu nenašiel odpoveď. Riešili sa tu trezory, trezorové skrine, ale nikde som nenašiel debatu o trezorovej miestnosti. Pri hľadaní vhodného trezoru som našiel aj trezorové dvere a napadlo ma - ako je to s miestnosťami? Pojednáva o tom tuším norma 1143-1, no nikde som nenašiel jej znenie. Nemáte to niekto? Viem že je jednoduché si príslušnú normu objednať, prípadne skočiť na políciu s dotazom (tam sa bojím dementnej odpovede), no zaujímalo by ma či tu má niekto slušné info aké podmienky je potrebné splniť. Príde mi rozumnejšie zainvestovať do trezorových dverí a masívnej mreže ako kupovať trezor a niekde ho zabudovávať či kotviť, pretože takto vznikne viac miesta na hračky za porovnateľné peniaze. Dík za každé info.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Síce česká norma, no to isté číslo.
Vcelku dobrý link aj so znením určitých -dôležitých §§§, plus info a foto.
http://www.jinova.cz/trezorove-dvere

Klikaj tiež na modré terímy v obsahu
http://www.jinova.cz/norma-csn-en-1143-1
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

norma sa da kupit ako pdf za nejakych 16e v eshope Ustavu technickej normalizacie
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Ďakujem za info. Ide mi hlavne o to či niesú dané podmienky napríklad na materiál samotnej stavby, je mi jasné že stena nesmie byť z nejakého 10cm porfixu :) Ale či nieje podmienka napríklad DBT zalievačky. Mreža na malom okne je samozrejmosť, a to fest masívna, trezorové dvere - ponuka je vcelku slušná.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

niekde ju doma mam vytlacenu, ale ani zaboha neviem kde. Po dovolenke ju skusim pohladat
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja som to riesil davnejsie kedze sa idem budovat, tak mi tam idu betonove tvarnice. Podla projektanta to vraj takto splna zakonne podmienky na trezorovu miestnost co sa stien tyka.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Trezorové miestnosti majú tiež rôzne úrovne ochrany, čomu zodpovedajú aj požadované odolnosti. Problematika je zložitejšia aj zo stavebného hľadiska, nielen z hľadiska vybavenia jednotlivými komponentami (dvere, okno, vetranie, ...). V zásade platí: o výslednej triede odolnosti (úrovne ochrany) rozhoduje najslabší článok.

V označovaní sa používa viacero stupníc a kombinácií tried, lebo okrem odolnosti trezorovej miestnosti voči mechanickému vlámaniu sa hodnotia aj iné kritériá - napr.: odolnosť voči požiaru, výbuchu, povodni, ..., ďalej voči mimoriadnemu tlakovému zaťaženiu (pretlaku od výbuchu vo vnútri).
A potom taktiež pozor na možnosť núdzového otvorenia, ale to je už iná téma... :arrow:
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Už to tu bolo viac krát rozoberané (napr. http://www.webforum.sk/viewtopic.php?p=112918), ale ešte raz. V slovenskom právnom poriadku nejestvuje žiadna legálna definícia trezoru, čiže niet všeobecne záväzného právneho predpisu, ktorý by určoval, čo je trezor. Technická norma je pritom komerčne distribuovaný produkt, ktorý nikoho nezaväzuje, pokiaľ použitie normy nenariaďuje konkrétny právny predpis. Takto je to napríklad aj v prípade, keď sa právne predpisy vzdialene blížia k vymedzeniu pojmu trezor (certifikácia mechanických zábranných prostriedkov pri ochrane utajovaných skutočností).
Inými slovami, "trezor" je neurčitý právny pojem, ktorý nie je obsahovo bližšie vymedzený v zákone č. 190/2003 Z.z. ani inými právnymi normami. Jeho výklad v správnom konaní tak možno urobiť len niektorou zo štandardných metód (výklad gramatický, logický, systematický, historický, teleologický a komparatívny). Je jasné, že správny orgán nemôže daný pojem vykladať svojvoľne, inak by bolo jeho rozhodnutie ľahko napadnuteľné na súde.
Podľa mňa, pri zdravom rozume, treba vychádzať z toho, že trezor je priestorový mechanický zábranný prostriedok s primárnou úlohou zabrániť prístupu nepovolaným osobám k predmetom, ktoré sú v ňom uložené.
mototechna
častý prispievateľ
Príspevky: 1511
Registered for: 13 years 7 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa mototechna »

Ďakujem vám. Takže ak tomu správne rozumiem, ak mám malú miestnosť s jedným oknom na ktoré dám festovnú mrežu a trezorové dvere, uložím tam pár bezcenných kvérov, bude to v očiach zákona v cajku a prípadná kontrola uloženia zbraní a streliva nebude pindať.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Ked ich mas len 10ks a menej, tak staci ak ich skratka zamknes a nebude ineho pristupu do miestnosti
§ 55 Zabezpečenie zbraní a streliva napísal:(1)
Fyzická osoba, ktorá drží menej ako 11 zbraní kategórie B alebo zbraní kategórie C alebo strelivo v počte do 10 000 kusov a na ich uloženie nepoužije trezor, je povinná zbrane a strelivo uložiť a uzamknúť ich oddelene. Ak strelivo nemôže uložiť v oddelenej uzamknutej miestnosti, skrini alebo debne, musí ho uzamknúť samostatným zámkom.
ZAlex
prispievateľ
Príspevky: 232
Registered for: 8 years 1 month

Príspevok od používateľa ZAlex »

Pre mototechnu: Ano v podstate si to povedal spravne. "trezorovu miestnost" ako to nazyvas ti ale schvaluje prislusne policajne oddelenie. Ak ti to schvalia oni v tom stave ako popisujes, tak je to OK. Poznam niekolko firiem (predajcov) co to ma obdobne urobene (mreze na oknach, plechove dvere, niekolko nezavyslich zamkov a alarm) a funguju uplne normalne a v zmysle Zakona. Ale ak nemas samocinne zbrane tak to nemusis vobec riesit miestnostou. Staci ti kupit dostatocny pocet trezorovych skrini a mas vystarane. Ak mas menej ako 10 zbrani tak postupuj v zmysle Zakona-ako napisal mesi.:|
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"