Zmena zamestnavatela ako dovod na zrusenie ZP sk. A ?

Používateľov profilový obrázok
hawaii_svk
občasný prispievateľ
Príspevky: 10
Registered for: 9 years 7 months

Zmena zamestnavatela ako dovod na zrusenie ZP sk. A ?

Príspevok od používateľa hawaii_svk »

Zdravim,

viete mi prosim niekto poradit, ci je zmena zmestnavatela dovodom na zrusenie ZP skupiny A?

ZP som ziskal najprv na skupiny B a E. Po nejakom case som si zaziadal o skupinu A. Na policii mi povedali, ze potrebujem okrem vseobecneho dovodu (ochrana zivota, zdravia a majetku) aspon potvrdenie od zamestnavatela, ze nosievam vyssiu hotovost alebo predmety vyssej hodnoty. ZP skupiny A mi vsak hned vydali s tym, ze toto potvrdenie donesiem dodatocne. Ked som ho o tyzden doniesol, tak sa cudovali, ze som ho fakt doniesol :)

Nedavno som zmenil zamestnavatela. Ten ma teraz vyzval (mna to bohuzial vobec nenapadlo), aby som informoval policiu, ze uz u neho nepracujem, a tym padom potvrdenie, ktore mi vydal, a na zaklade ktoreho mi prislusne policajne oddelenie vydalo skupinu A uz neplati. Mam zo zakona takuto povinnost? Je tato skutocnost dovodom na zrusenie skupiny A? Urcite nechcem porusovat zakon, ale ani dojst o skupinu A...

Vdaka za radu.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Zo zakona 190/2003 nie si povinny informovat OR PZ o zmene zamestnavatela.
Tvoje pracovne povinnosti boli v tvojom pripade iba jednym z viacerych dovodov, preco si ziadal o ZP sk A.
Potreba ochrany tvojho zivota a majetku zmenou zamestnania nepominula.
Na byvaleho zamestnavatela sa vyprdni, ak ti budu chciet robit zle a iniciativne ta nabomzuju, policajti to na 99% hodia do kosa.
Ak by ta policajti vyzvali, aby si znova zdovodnil potrebu nosit zbran, uved ochranu zivota, zdravia a majetku.

Za normalnych okolnosti budes znovu zdovodnovat potrebu mat ZP pri obnove platnosti ZP po 10 rokoch od vydania.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Asi tak. Teda pokiaľ si neuviedol ako jediný dôvod prenos hotovosti toho jedného zamestnávateľa, čo by bolo teda nie najšťastnejšou formuláciou.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

zmenu skupiny ZP môže orgán PZ urobiť iba rozhodnutím, ktoré musí odôvodniť. V tvojom prípade by to bola nadpráca. Ale neviem z akého regionu si? Sú lúky a háje, kde sa aj pán Boh chodí pýtať na okres, či môže zapršať 8)
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

No fasa...
Takže jeden drbnutý zamestnávateľ si myslí, že keď dal raz súhlas, tak ho vezme aj nazad...
Vrátil by aj vynaložené náklady spojené so získaním ZP a prípadnou kúpou zbrane ???

Takže potom by sa to kľudne mohlo vzťahovať aj na vodičáky.
Lebo jedinec si urobí (za vlastné ) VP skupiny "D", aby mohol jazdiť na busoch alebo TIRákoch. Po prípadnom dochode by mal patričnú skupinu VP ísť zrušiť ?

Kua, šak ten dotyčný podnikateľ by sa mal ísť liečiť na patričné oddelenie psychiatrie a nie požadovať niečo, na čo nemá nárok.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Kód: Vybrať všetko

§ 25
Zánik platnosti zbrojného preukazu
(1) Platnosť zbrojného preukazu zaniká
a) uplynutím doby platnosti zbrojného preukazu,
b) oznámením jeho straty alebo odcudzenia,
c) rozhodnutím o odňatí zbrojného preukazu (§ 26),
d) ak je taký poškodený, že zápisy v ňom uvedené sú nečitateľné alebo je porušená jeho celistvosť,
e) ak obsahuje údaje nezodpovedajúce skutočnosti,
f) skončením pobytu jeho držiteľa na území Slovenskej republiky,
g) ak jeho držiteľ zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
h) dňom vrátenia zbrojného preukazu policajnému útvaru, ktorý zbrojný preukaz vydal.
(2) Ak zanikne platnosť zbrojného preukazu podľa odseku 1 písm. b), d) alebo e), vydá policajný útvar nový zbrojný preukaz po predložení dvoch fotografií podľa § 17 ods. 2 písm. a) a po zaplatení správneho poplatku s platnosťou podľa zbrojného preukazu, za ktorý sa nový zbrojný preukaz vydáva.
§ 26
Odňatie zbrojného preukazu
(1) Policajný útvar rozhodne o odňatí zbrojného preukazu alebo skupiny zbrojného preukazu držiteľovi, ktorý
a) bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená,23)
b) stratil odbornú spôsobilosť, zdravotnú spôsobilosť alebo psychickú spôsobilosť,
c) prestal spĺňať podmienky bezúhonnosti (§ 19 ods. 1) alebo spoľahlivosti (§ 19 ods. 2),
d) je mladší ako 21 rokov a je držiteľom skupiny D alebo E zbrojného preukazu a prestal spĺňať podmienky uvedené v § 18 ods. 2 alebo 3,
e) prestal byť držiteľom platného poľovného lístka, alebo ktorému bol poľovný lístok odňatý, ak ide o skupinu D zbrojného preukazu,
f) prestal byť členom streleckej organizácie, ak ide o skupinu E zbrojného preukazu.
Rozmyslam co by si z toho policajt vybral ako dovod ...
Používateľov profilový obrázok
hawaii_svk
občasný prispievateľ
Príspevky: 10
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hawaii_svk »

Vdaka za odpovede.

Som z Ba 2.
To znenie odovodnenia si uprimne uz presne nepamatam - original som odniesol na policiu a kopiu si nespravil...hlupak.
Zamestnavatel chce odo mna potvrdenie, ze som na policii nahlasil, ze u neho nerobim, lebo sa obava, ze co ked niekomu zo zbranou ublizim, alebo nebodaj zabijem, aby nebol on za to pravne zodpovedny.
Tiez som sa nikde v zakone nedocital o takejto mojej povinnosti - preto som sa chcel tu s Vami poradit. Jedine co som nasiel, co by sa na tuto situaciu mohlo vztahovat je priestupok v odseku c:
urobí čestné vyhlásenie podľa tohto zákona, ktoré sa nezakladá na pravde.
Ale za takyto priestupok sa uvadza "iba" pokuta az do 663 eur, ale nic o odobrani skupiny ZP...
Mam to teda nechat tak a cakat ze zamestnavatel bude kontaktovat policiu a policia to necha viacmenej tak? Skor sa obavam, ze zo mna spravia exemplarny pripad...
erebos
expert
Príspevky: 2130
Registered for: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

hawaii : to je tvoj terajsi zamestnavatel alebo minuly ?????
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Nepodal si vyhlásenie, ktoré sa nezakladá na pravde.

Môžeš byť kľudný, zamestnávateľovi môžeš s kľudom na duši povedať, že zmena zamestnávateľa z dôvodu držby Zp sa na polícii nehlási a že ak majú pochybnosti tak nech sa obrátia na právnika ak majú toľko času a peňazí.

Taktiež nikdy (ani keby si bol ich zamestnanec) nebudú zodpovedať za tvoje činy.
Používateľov profilový obrázok
hawaii_svk
občasný prispievateľ
Príspevky: 10
Registered for: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hawaii_svk »

Je to moj minuly zamestnavatel.

Ja sa obavam o to (poznajuc charakter a konanie byvaleho zamestnavatela), ze on bude do toho na policii rypat...a moze mi podla iniciativnosti policie mozno aj zavarit (pokuta/strata skupiny A).
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Nebav sa s nim, je to byvaly zamestnavatel, pokial mas s nim vyrovnane ostatne vztahy, na toto sa vykasli.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

hawaii_svk napísal:Jedine co som nasiel, co by sa na tuto situaciu mohlo vztahovat je priestupok v odseku c: urobí čestné vyhlásenie podľa tohto zákona, ktoré sa nezakladá na pravde.
Ale za takyto priestupok sa uvadza "iba" pokuta az do 663 eur, ale nic o odobrani skupiny ZP...
Priestupok podľa bodu c síce nie je automatická strata spoľahlivosti (na stratu ZP ho treba ešte raz zopakovať :wink: ), ale to neznamená, že na základe nepravdivého ČV sa nedá veľmi rýchlo prísť o ZP.
Napr. po dodatočnom zistení nepravdivosti ČV o bezúhonnosti v cudzine (§17 ods.3) by to bol podľa mňa dosť rýchly proces.

To ale nie je podľa všetkého tvoj prípad.
Na tvojom mieste by som postupoval tak, ako ti vyššie radí Mesi a následne Roman.
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Registered for: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

V podobnej situacii som bol pred dvomi rokmi aj ja, ani ma nenapadlo to riesit. Chapem z toho co pises, ze tvoj byvaly zamestnavatel je asi trosku "iny", ale to na veci nic nemeni. Ked na to chce mrhat svoj cas a energiu, nechaj ho, ty to neries.

Zlomizub ti skopiroval presne dovody, na zaklade ktorych moze policia odnat zbrojak, alebo zbrojak strati platnost - zmena zamestnania medzi nimi nie je… Dalej by som to neriesil, nech si byvali zamestnavatel hlasi na policiu co chce.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

elado napísal:čo sa týka čestného vyhlásenia, tak tam by som ja osobne nemal obavy, čestne si niečo prehlásil k dátumu žiadosti o A-čko, to že sa časom situácia zmenila s tým nič nemá.
Tu by som negeneralizoval.
ZP akejkolvek skupiny je vydany na zaklade ziadosti, splnenia podmienok a odovodnenia specifickeho pre konkretne skupiny.
Ak na strane drzitela pominu dovody k drzbe ZP urcitej skupiny, je povinny tuto skutocnost oznamit.

V tomto pripade si vsak myslim, ze zamestnanie nebolo jedinym dovodom na ZP sk A a preto kolegovi jeho dovody nepominuli.
Ine by to napr mohlo byt ak by mal ZP sk C, ale to nie je tento pripad.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Daj byvalemu zamestnavatelovi cestne vyhlasenie, ze nemienis nikoho usmrtit ani pachat ziadnu trestnu cinnost so zbranou. Mozno mu to bude stacit. :-D
Ale teraz vaznejsie, asi by bolo dobre to nejako rozumne so zamestnavatelom doriesit, lebo pokial da podnet na policiu ze jeho byvaly zamestnanec nesplna podmienky a ze ma obavu aby nespachal so zbranou nejaky TC, policajti sa tym budu musiet zaoberat. Co v konecnom dosledku moze znamenat predbezne zadrzanie zbrani a ZP, miestne zistovanie, lekarsky a psychologicky posudok... Policajt urcite taky podnet nezmetie zo stola, ak ho dostane.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"