Medzirezortné pripomienkovanie novely zákona / r. 2018

sniper_in_training
občasný prispievateľ
Príspevky: 49
Registered for: 5 years 9 months

Príspevok od používateľa sniper_in_training »

ale aby sme neboli az tak vazni, trochu na odlahcenie, navrhovana zmena § 2 ods1 pism t): "Na účely tohto zákona sa rozumie športovou streľbou športová činnosť, pri ktorej strelci za pomoci strelných zbraní zasahujú cieľ"

Co nam tym chce nas genitalny zakonodarca povedat?! Ze ak ciel nezasiahnem, nejedna sa o sportovu strelbu? Mimochodom ja na strelnici vacsinou strielem na terc a nie do ciela.... :mrgreen:
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

ta definicia je uplne v poriadku a namieste. Kedze zakon na viacerych inych miestach spomina "sportovu strelbu" a zakon o sporte definuje iba sportovu cinnost vo vseobecnosti.

a teraz na odlahcenie:
tymto bolo zo zakona vynate Zdruzenie Bezpecnej Strelby (ZDRBES) z Vrboveho, ktore organizuje preteky v strelbe zo startovacej pistole.
Vysledok je vzdy logicky 0b a preto sa vitaz pretekov losuje.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

mykymiki napísal: Dlhodobo tvrdim, ze kazdy, kto chcel mat samopal mal byt minimalne clenom SADS alebo inej organizacie, ktora je medzinarodne uznana a pouziva take zbrane na sutaz.
Osobne som presvedceny, ze nas takato monopolizacia v stredne dalekej buducnosti caka, myslim si vsak , ze to nebude ani SADS ani Slov Strelecky Zvaz ani ziadna ina existujuca organizacia ale vznikne nieco ako byvaly Zvazarm zriadeny statom zo zakona.

Dovody su dva:
- centralizacia kontroly nad sportovymi strelcami, to je ten mensi dovod.
- hlavnym dovodom je vziat vietor z plachiet Slovenskym honcom a podobnym partickam, stat si jasne urci monopol na hranie sa na vojakov a ostatnych elegantne postavi mimo zakon
sniper_in_training
občasný prispievateľ
Príspevky: 49
Registered for: 5 years 9 months

Príspevok od používateľa sniper_in_training »

Roman, nie je namensich pochyb, ze pojem "sportova strelba" treba definovat, ale tato konkretna definicia mi akosi nesedi...
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

navrhni lepsiu

edit:
furt je to lepsie ako definicia zo skript z vojenskej katedry SVST:
"Mlaka je plytka terenna priehlbina spravidla naplnena vodou bez vacsieho strategickeho vyznamu"
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

sniper_in_training napísal:ale aby sme neboli az tak vazni, trochu na odlahcenie, navrhovana zmena § 2 ods1 pism t): "Na účely tohto zákona sa rozumie športovou streľbou športová činnosť, pri ktorej strelci za pomoci strelných zbraní zasahujú cieľ"

Co nam tym chce nas genitalny zakonodarca povedat?! Ze ak ciel nezasiahnem, nejedna sa o sportovu strelbu? Mimochodom ja na strelnici vacsinou strielem na terc a nie do ciela.... :mrgreen:
Terč je jeden z možných cieľov, iným je popper, gong, asfaltový holub, broková nábojnica...
Na účely zákona je tá definícia podľa mňa dobrá!
Používateľov profilový obrázok
mykymiki
prispievateľ
Príspevky: 275
Registered for: 13 years 9 months

Príspevok od používateľa mykymiki »

roman napísal:Osobne som presvedceny, ze nas takato monopolizacia v stredne dalekej buducnosti caka, myslim si vsak , ze to nebude ani SADS ani Slov Strelecky Zvaz ani ziadna ina existujuca organizacia ale vznikne nieco ako byvaly Zvazarm zriadeny statom zo zakona.

Dovody su dva:
- centralizacia kontroly nad sportovymi strelcami, to je ten mensi dovod.
- hlavnym dovodom je vziat vietor z plachiet Slovenskym honcom a podobnym partickam, stat si jasne urci monopol na hranie sa na vojakov a ostatnych elegantne postavi mimo zakon
Roman, keby to uz pod niecim bolo, tazsie by sa to bralo...

K tej definicii ...nie som pravnik, mozno jednotne a mnozne cislo v prave obcas nehra rolu...ale podla tej definicie "pri ktorej strelci za pomoci strelných zbraní zasahujú cieľ" z toho mi vychadza, ze aby to bola sportova strelba, tak jeden strelec a jedna zbran nestaci... preco tam nie je "pri ktorej strelec za pomoci strelnej zbrane zasahuje ciel"???
M.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Registered for: 9 years 9 months

Príspevok od používateľa romen3 »

Uplne by stacilo mat moznost strelby zo zbrane na Fko. Sportovi strelci by neboli ohrozeni kazenim ich mena tychto akoze sportovcov so VZ58 a podobne.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Zeby sme v tom novom zakone o zbraniach a strelive mali nakoniec zakomponovanu aj definiciu sportu ako takeho?
Používateľov profilový obrázok
Mirec
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa Mirec »

Počas "študovania" novely som natrafil na jednu pre mňa a kolegov "pálčivú" otázku:
Čo bude v praxi znamenať §24: "V konaní o vydanie nového zbrojného preukazu držiteľovi skupiny A zbrojného preukazu alebo držiteľovi skupiny C zbrojného preukazu, ktorý má vydaný zbrojný preukaz na výkon zamestnania, policajný útvar hodnotí aj psychickú spôsobilosť držať alebo nosiť zbraň a strelivo."

keď o kúsok vyššie je uvedené: "Na konanie o vydaní nového zbrojného preukazu sa primerane vzťahujú § 16 až 20 s tým, že sa preukázanie odbornej spôsobilosti a psychickej spôsobilosti nevyžaduje, ak tento zákon neustanovuje inak."

Budú hodnotiace kritériá pre A-ckarov a C-ckarov pri predlžovani ZP iné ako pre ostatné skupiny a rozhodovať/hodnotiť bude zodpovedný príslušník akým transparentným spôsobom ?! ...

Ďakujem za každú "konštruktívnu" odpoveď :)
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

pre niektore skupiny ZP dokladas potvrdenie o psychickej sposobilosti raz a pre niektorých pri kazdom predlzovani
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Tak-tak, a o tom bola aj moja korešpondencia s ORPZ spred pár rokov :evil:
(keď mi pozastavili konanie o nový ZP a pokračovali až po upozornení nadriadeného na porušenie zákona)
Používateľov profilový obrázok
Mirec
prispievateľ
Príspevky: 178
Registered for: 15 years 5 months

Príspevok od používateľa Mirec »

Aha tak už tomu rozumiem :twisted:
Príklad: Mam 1 x krátku guľovú zapísanú na skupinu A - budem musieť každých 5 rokov pri predlžovaní ZP robiť aj psychotesty, pričom sused s B-ckom, E-ckom, D-ckom nebude musieť ...
ibibi
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa ibibi »

roman napísal:
"Mlaka je plytka terenna priehlbina spravidla naplnena vodou bez vacsieho strategickeho vyznamu"
O ake skripta islo?
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 4 months

Príspevok od používateľa fotograf »

sniper_in_training napísal:ale aby sme neboli az tak vazni, trochu na odlahcenie, navrhovana zmena § 2 ods1 pism t): "Na účely tohto zákona sa rozumie športovou streľbou športová činnosť, pri ktorej strelci za pomoci strelných zbraní zasahujú cieľ"
Taká technická otázka: počíta sa aj to, keď strelec zasahuje cieľ zbraňou, ktorú hodí? Myslím tým to, či to tiež spadá do tejto definície... :oops:
Sorry za OT, ale asi som sa príliš dobre vyspal. :lol: :mrgreen: :P

Proste: definície by mali byť presné a jasné, aby sme si z nich ani tu nemohli robiť "vrtuľu". :wink: 8)
Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"