Medzirezortné pripomienkovanie novely zákona / r. 2018

inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Palbou, pazbou, bodakom
d-s
častý prispievateľ
Príspevky: 1875
Registered for: 8 years 5 months

Príspevok od používateľa d-s »

fotograf napísal: Proste: definície by mali byť presné a jasné, aby sme si z nich ani tu nemohli robiť "vrtuľu". :wink: 8)
Ako sa to vezme. V Rakusku bude nova definicia presnejsia. Az moc. :(
Rypal by som iba do veci kde mame co ziskat.
sniper_in_training
občasný prispievateľ
Príspevky: 49
Registered for: 5 years 9 months

Príspevok od používateľa sniper_in_training »

V zmysle citovanej definicie by teda sportovou strelbou mohla byt aj sutaz v hadzani flinty do zita (Bolek Polivka kedysi organizoval aj majstrovstva sveta v tejto discipline) :mrgreen:
ale dost bolo vtipkovania

mam dve konkretne otazky na vyklad ustanoveni navrhovanej novely:

1) § 28 ods. 1 pism h):
Držiteľ zbrojného preukazu je povinný h) oznámiť policajnému útvaru, ktorý vydal preukaz zbrane, zmenu kalibru zbrane, zmenu výrobného čísla zbrane, výmenu hlavne, skrátenie alebo úpravu vývrtu hlavne, opravu alebo úpravu zbrane na zbraň inej kategórie alebo podkategórie do siedmich pracovných dní od tejto úpravy alebo opravy; pred vykonaním takejto úpravy alebo opravy je povinný predložiť zbraň policajnému útvaru na vykonanie jej kriminalisticko-expertízneho skúmania.
Dajme tomu, ze mam zaregistrovanu kratku gulovu zbran (napr. Walther PPQ M1 - compact size) a k nej mam konverziu na full-size (Q5 na 5" t.j. puzdro zaveru, zaver a hlaven- samozrejme takisto zaregistrovana s preukazom zbrane), konverziu nasadim na telo zbrane (po novom hlavna cast zbrane), cim de facto dojde k vymene 3 hlavnych casti povodnej zbrane. Vztahuje sa na mna ta vyssie citovana nezmyselna povinnost? Nikde tam totiz nevidim, ze sa to nevztahuje na pripad, ak ma nova hlavna cast svoj preukaz zbrane...

2) § 42 ods. 2:
Zbrojný sprievodný list na dovoz zbrane alebo streliva držiteľovi zbrojného preukazu alebo zbrojnej licencie vydá policajný útvar a v zahraničí zastupiteľský úrad Slovenskej republiky po predchádzajúcom súhlasnom stanovisku ministerstva na základe písomnej žiadosti podanej podľa § 40 ods. 2. Údaje o zbrani uvedie len v prípade, ak sú mu známe.
Povedzme, ze sa rozhodnem kupit si zbran kat. B priamo u vyrobcu v CZ (co je z miesta mojho bydliska v SR cca 1/2 hod. cesty). To si mam na vystavenie zbrojneho sprievodneho listu (ktory mi nahradzuje obycajne nakupne povolenie) ziadat vopred stanovisko ministerstva?!

Vidim v tom neodovodnenu buzeraciu a byrokraciu iba ja?

A este jedna chutovka tykajuca sa Predbežného zaistenia zbrane, streliva, zbrojného preukazu, preukazu zbrane a zbrojného sprievodného listu:
§ 53 ods. 2:
Príslušník Policajného zboru predbežne zaistenú vec podľa odseku 1 neodkladne odovzdá s uvedením dôvodu zaistenia policajnému útvaru, ktorý rozhodne o jej zaistení podľa § 54, o odňatí zbrojného preukazu podľa § 26 alebo o odňatí zbrojného sprievodného listu podľa § 45; ak nie je dôvod na takýto postup alebo dôvod podľa odseku 3, policajný útvar držiteľovi predbežne zaistenú vec neodkladne vráti, pričom predbežné zaistenie veci môže trvať v takomto prípade najviac 60 dní, a ak ide o zaistenie veci podľa § 54, najviac 90 dní.

Z akého dovodu sa maju menit lehoty predbezneho zaistenia z 15 dni na 60 dni (4-nasobok povodnej lehoty), resp. z 30 dni na 90 dni (3-nasobok lehoty)?! Ak sa panovi policajtovi nieco znepaci (ziska podozrenie, ze drzitel zbrane mohol porusit nejake ustanoveni ZoZS - ale este mu nic nedokazal), zabavi zbran na 2 mesiace (miesto sucasnych 2 tyzdnov)....
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Sniper:

1.) Mas doma pistol s jednym seriovym cislom a adapter s druhym seriovym cislom - ku kazdej mas aj preukaz zbrane. Tym ze si adapter posadis na ram z pistole, vyskladas si de facto z dvoch zbrani jednu.
= hlavne casti zbrane nemenis - iba ich KOMBINUJES! .. a teda:
- nemenis kaliber zbrane (kaliber je taky ako je zapisane v preukaze zbrane adapteru)
- nemenis vyrobne cislo zbrane (vyrobne cislo je rovnake ako je zapisane v jednom aj v druhom preukaze zbrane)
- nemenis hlaven (hlaven je taka ako je zapisane v preukaze zbrane adapteru)
- nemenis ani neupravujes vyvrt (vyvrt je stale rovnaky)
- zbran neopravujes
- zbran neupravujes
- nemenis kategoriu zbrane (kategoria zostava rovnaka ako je uvedene v preukazoch zbrane)

= tak na aku nezmyselnu povinnost sa to vlastne pytas??
sniper_in_training
občasný prispievateľ
Príspevky: 49
Registered for: 5 years 9 months

Príspevok od používateľa sniper_in_training »

O. K. Vdaka, chcem verit, ze si tento vyklad osvoja aj uradnici na prislusnom oddeleni zbrani...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5189
Registered for: 18 years 8 months

Príspevok od používateľa lovec »

Taký bol aj doteraz... :roll:
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 10 months

Príspevok od používateľa Leoo »

V pripade, ze tento navrh prejde, ake nam ostanu moznosti riesit zbrane so sklopnou/teskopickou pazbou, ktorych dlzka po sklopeni bude menej ako 600mm - a teda kat. A podla §4 ods. 2 pism. "o" ?

Jedna sa mi o zbrane ako CZ EVO, MP5 klony, Stribog a pod. aj ked tu spada aj SA58 so sklopkou.

Ak som to pochopil spravne, vynimku z dovodu sportovej strelby je mozne ziadat len na kat. A §4 ods. 2 pism. l) az n) (nie vsak "o").

Je tu este moznost to presunut na F, ale v tom pripade to uz zlovek nemoze vziat na strelnicu.

Pochopil som to spravne?

Vdaka.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

mam pocit (opravte ma niekto) , ze EVO, MP5 a pod maju aj s pazbou pod 600mm a teda budu splnat definiciu kratkej zbrane
povodny vz58 so sklopkou ma po sklopeni tusim 640mm , takze tiez nespadne do tejto kategorie


ale napr vz58 "compact" ma so sklopenou pazbou asi 550mm , tu ostava iba nahradit sklopku pevnou alebo vysuvnou pazbou aby mal aspon 601mm v zasunutom stave.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Registered for: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa theplaky »

Leoo: 58ma so sklopkou by mala mat 636mm (http://www.csla.cz/zbrane/samopaly/sa58.htm), takze ten paragraf ktory spominas by sa na nu vztahovat nemal.

Centimetre po sklopeni pazby sa daju nahnat tak ze sa pazba vyvlozkuje medzi puzdrom zaveru a klbom pazby - vlozi sa tam skratka blok materialu ktory posobi ako "kyptik", ktory predlzuje celkovu dlzku zbrane (so sklopenou pazbou).
Na vz58 to vyzera takto: http://m.sa58.cz/products/prodlouzeni-o ... azby-sa58/
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 10 months

Príspevok od používateľa Leoo »

Vdaka za odpovede. Tak napr. MP5K ma bohuzial s pazbou 603mm a po sklopeni 349mm (SP5K dokonca tusim 608mm/354mm). CZ EVO ma cca 660mm/410mm.

Tu bude skor jednoduchsie niekde nieco zbrusit :) Alebo dat na to zaslepku a pouzivat to ako kratku, lenze co s preukazom zbrane, kde je vedena ako "samonabijacia gulovnica".
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

alebo tu pazbu zafixovat vo vyklopenom stave tak, aby sa nedala sklopit a budes mat tych 603 resp 608mm nafurt
Leoo
občasný prispievateľ
Príspevky: 30
Registered for: 6 years 10 months

Príspevok od používateľa Leoo »

roman napísal:alebo tu pazbu zafixovat vo vyklopenom stave tak, aby sa nedala sklopit a budes mat tych 603 resp 608mm nafurt
Stacilo by moznost vynimky rozsirit aj o pismeno "o". Aj tak vacsina vlastnikov tychto zbrani bude ziadat vynimku kvoli zasobnikom. Toto obmedzenie mi pride tiez uplne nezmyselne.

Takto clovek bude musiet riesit "veselosti", typu ako napratat nove "Acko" do maleho trezora, ktory som napr. ja kupoval prave kvoli vyhodam sklopnej pazby.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Ak sa nemylim, toto nie je lokalny folklor ale tak to ostalo v smernici uz v Bruseli.
Machead
častý prispievateľ
Príspevky: 996
Registered for: 8 years 6 months

Príspevok od používateľa Machead »

Ano, hento je povodne Bruselska (citaj Francuzsko-Nemecka) konina, prepytujem „rozumny kompromis“.
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Zamknuté

Návrat na "Zákon o zbraniach"