Výmena hlavne vs. výmenná hlaveň

Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Výmena hlavne vs. výmenná hlaveň

Príspevok od používateľa lovec »

Zaujima ma ako a ktory predpis upravuje povinnosti drzitela zbrane pri vymene hlavne (konkretne dlha gulova zbran s otocnym odsuvnym zaverom).

Pri vymennej hlavni, resp. pri zbrani so systemom vymennych hlavni - napr. Blaser R93/R8 a pod. - je to jednoduche. Hlaven sa da dokupit, zaregistrovat, takisto predat a odhlasit. bez dalsich ukonov.

Ako je to pri zbrani, ktora ma hlaven klasicky zaskrutkovanu v puzdre zaveru?
Nasledovna situacia:
- Drzitel nadobudne dlhu zbran, napr. CZ550 v kal. 7x64.
- Chcel by ale iny kaliber, napr. 9,3x62.
- Puskar mu doda novu hlaven v pozadovanom kalibri.
- Povodnu hlaven drzitel nechce ani predat, ani znehodnotit, chce si ju ponechat.
- Musi drzitel zbran pred vymenou predlozit na expertizu? Ak ano - preco a ako je to legislativne upravene
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Svojho casu ked som kupoval lugrrovu hlaven na vz 26, tak sa ma policajt (nevedomi toho, ze sa to da jednoducho prehodit) pytal, ze kto mi tam bude menit hlaven, ze ma to robit puskar. Myslim, ze v tomto pripade treba dohliadnut na odbornu vymenu hlavne puskarom a bude to ok.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

No vidis a ono to OK nie je. Kamarat to teraz riesi a mne sa to zda pomerne nejednoznacne. Kazda strana tvrdi nieco ine, otazne je o co sa v legislative opriet.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ak policajt nieco tvrdi nech odcituje patricne ustanovenie. Pokial viem na NP sa da zakupit aj hlaven, nie len samotna zbran. A s cim presne maju problem?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Problem zatial nema nikto s nicim.
Ja chcem zistit, ci je potrebne poslat zbran na expertizu, ak chce chlap vymenit hlaven za novu, ale staru hlaven nechce ani predat, ani znehodnotit. Vidi sa mi to ako zbytocny ukon, ako administrativny, tak aj casova strata. Som zvedavy, ci je to niekde legislativne osetrene. Mozno bude mat niekto konkretnu vedomost, alebo ma odkaze na nejaky predpis.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

pokial si povodnu hlaven nechava, IMHO ju nikam posielat nemusi

na novu hlaven dostane novy preukaz zbrane ako na hlavnu cast zbrane, puskar mu na nu musi vyrazit vyrobne cislo aby ju cajti vedeli zaregistrovat

tak bude mat k jednej zbrani dva preukazy , na jednom povodnu hlaven /kaliber na druhom druhu. Na polovacku bude nosit dve karticky

ved ked mas napr kozlicu a k nej niekolko hlavnovych onyych, tiez mas ku kazdnemu extra karticku, nie ?
agger
častý prispievateľ
Príspevky: 1287
Registered for: 14 years 1 month

Príspevok od používateľa agger »

Imho si cajti mylia dojmy s pojmami. Zmena kalibru nie je upravou a ani zasahom do hlavnej casti zbrane.
Používateľov profilový obrázok
Steyr_H5
častý prispievateľ
Príspevky: 694
Registered for: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Steyr_H5 »

Tiez si myslim ze je to tak ako pise Roman, mam Walther .22 s dvoma hlavnami a kazda ma svoju karticku. Rovnake by to asi bolo ak by mal zaver ine cislo ako hlaven. Aspon tak mi to v SC prezentovali na zbraniach.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Ono neviem či náhodou po puškárskej výmene laufu nemusí ísť kvér na tlakovky bez ohľadu na to či je prešlá alebo nie. Ale ako sa potom budú realizovať povinné tlakovky starej hlavne ? Ak policajtom systém vyhodí expiráciu, zažiadajú predložiť tormentačku zbrane v 7x64 bude ju treba znova vymeniť, otormentovať a tiež po opätovnej zmene na 9,3x62.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

kde v zakone je definovane ze je rozdiel ci je hlaven vymenitelna na bajonetovy klik alebo na zavit? skratka mam k jednej zbrani viac hlavni, tu novu mam na extra karticke a problem nastane , az niekto bude chciet tu staru hlaven o 10 rokov davat na tlakovky
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Ci neni problem ze chlap chce prestavat CZ 550 LUX na CZ 550 Medium LUX, co je rada na vykonnejsie naboje.

LUX:
.243 Win., .270 Win., .308 Win., 7x64, 6.5x55 SE, .30-06 Sprg., 8x57 IS

Medium LUX:
.300 Win. Mag., 7 mm Rem. Mag., 9,3x62
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Nie, nie je to problem.
(Okrem toho, to delenie je nejake podivne, zrejme specificke pre CZ, inak vsade vo svete patria oba naboje medzi standardne. 7x64 a 9,3x62 maju prakticky zhodny priemer dna nabojnice a pouzivaju rovnaky zaver. Ked si na webe CZ pozries napr. model American, tam su spolu 30-06 a 9,3x62....vacsina tych standardnych nabojov pouziva zhodny zaver).
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

prikláňam sa k Romanovmu argumentu. Zbraň iba dostáva ďalšiu hlaveň, ktorá bude riadne registrovaná, podrobená tlakovej skúške(pred registráciou), k novej hlavni ti puškár dá papier, kde budú údaje o ňom, rozsahu prác a údaje o hlavni. Toto ti na Odd.zbraní založia do spisu.
Na KEU sa zbraň zasiela pred úpravou, ktorou sa niečo podstatne mení, alebo pred znehodnotením alebo vývozom. V tvojom prípade zostáva stará hlaveň stále registrovaná k predmetnej zbrani a u toho istého držiteľa.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

lovec
Ano, niektore naboje sa u inych tipov spolu objavuju, ale 7x64 s 9,3x62 u ziadneho modelu spolu nieje. Vyrobca u tohoto modelu takuto zmenu kalibru schvaluje? Pokial s tym vyrobca nema problem,tak organ by sa nad tym vobec nemal zamyslat.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5148
Registered for: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

MRBLUE, nemusis to dalej rozvadzat. Je to z pohladu problemu, ktory ma zaujima, absolutne irelevantne. Vyrobca s tym nema spolocne vobec nic.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"