historicke zbrane - strelivo / legalna strelba na strelnici

Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 5 months

historicke zbrane - strelivo / legalna strelba na strelnici

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Uz nejaku dobu premyslam nad kupou historickej zbrane (vyrobena pred 1890) - mozno Winchester 1873. Ide mi skor o zberatelsku hodnotu. Ale zaroven ma zaujima moznost, ako by sa potom dalo takuto zbran na strelnici parkrat legalne vyskusat. Som drzitelom ZP (A, E).

Z toho co som sa docital zo zakona:
- historicku zbran je mozne pouzit iba na oficialnej strelnici
- akakolvek zbran na strelnici musi mat tlakove skusky (To zial znizi historicku hodnotu zbrane, kedze musi mat vyrazeny odtlacok na hlavnej casti zbrane. Ale podla zakona pre historicke zbrane je mozne poziadat o vyrazenie na skrytom mieste).

Co mi nie je jasne:
- Ako ziskam legalne strelivo pre taku zbran, kedze nemam karticku zbrane? Mozem si spravit ZP F a kupit 5 (?) krabiciek vhodneho streliva?
- Co ale ak by som chcel strelivo prebijat? Podla zakona mozem prebijat iba ak mam ZP A/B/D/E a iba pre zbran ku ktorej mam karticku, takze to nebude mozne. Pre tieto stare zbrane niekedy nie je mozne najst fabricke strelivo...

Nemam nejaku potrebu z takej historickej zbrane strielat, ale samozrejme raz za cas ju vyskusat by nebolo zle...
Dakujem za odpovede.
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 619
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Nikde, kde sú normálni, na historické zbrane značky nerazia, dávajú len protokol.
Podľa zákona zbrane kat. d) a AJ strelivo k nim môžeš nadobúdať BEZ ZP (a kartičky zbrane). To, že zákon nepamätá na to, ako pri kúpe streliva do historickej zbrane, preukážeš jej vlastníctvo, je druhá vec. Proste patrony by ti mali predať, to hovorí zákon, ale samozrejme, takmer určite nepredajú :-))) Takže najschodnejšia cesta je prebíjanie, prach a zápalky kúpiš na ZP (ktorý máš), strely už tuším aj bez.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Neviem či skúšobňa v LM ešte funguje ale boli tam normálni a nerazili, vydávali protokol. Dokonca ak mali znalosť že trebárz ruger mkIII neznáša razbu na plechové telo tak na to upozornili a že či mi naozaj nestačí protokol.
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Dakujem za odpovede. A s akym nabojom budu zbran skusat? Teda ak je povodna napr. kaliber 44-40 s ciernym pusnym prachom, tak budu ocakavat, ze taky naboj donesiem?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Náboje donesieš a upozorníš že je to čiernoprach. Ak totiž dávaš tlakovať nejakú exotiku na nitro do ktorej nie je šanca aby mali vlastné ++p strelivo, postup je natemperovať donesený nitro náboj na predpísanú teplotu ( stúpne tlak pri výstrele ), ak ale natemperujú čiernoprach s mazivom pod guľou tak to mazivo roztečie do prachu a prídeš znova bo nevystrelí.
MudMax
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Registered for: 6 years 2 months

Príspevok od používateľa MudMax »

Naboje mozes doniest naladovane aj nitrom,aj ked povodne boli na cierny prach.Len musis dodrzat tlaky.Pripadne ak budes ladovat ciernym,nedaj tam voskovu zatku,ale nabi nenamazanu strelu natvrdo na prach a mas tormentak.Naboje do historika si mozes kupit normalne,ak ich na predajni maju.Mne (ked som este namal ZP a mal historika)pani Lassakova z MV pred par rokmi napisala,ze by mali naboje predat aj na obciansky,ale ja som pre istotu zobral aj protokol zo skusobne.Vtedy mali na predajni knihu,kde predaj zapisali a bolo.Vlastne teraz je to uz v pocitacoch.V skusobni treba poprosit aby nevyrazali znacku na zbran,ale aby vydali len protokol.
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa DeSade »

Nie je v rozpore s Dohovorom o vzájomnom uznávaní preberacích a skúšobných označeniach zbrane na zbraň nevyraziť značku? Pýtam sa pre kamaráta?
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

Netuším, možno pohľadu toho dohovoru je zbraň bez značiek zbraňou bez tlakoviek a tam to končí. Problém nastane iba ak by zberateľ predával napr. do DE. Že nemusíme za každú cenu kurviť zbierkový predmet značkami "chváľme pána"...
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Nechcem teraz otvarat novu temu a ked sme uz pri historickych zbraniach - nenajde sa niekto, kto tu kupoval historicku zbran (r.v. pred 1890) z USA? Pretoze su US shopy, ktore posielaju aj do Europy a pisu, ze z ich strany nie su obmedzenia ale nerucia za colnicu na strane prijmatela. U nas je to zbran kategorie D a teda na colnici by to malo byt okej, ale ci to tak v reale bude - nechcem to skusit a potom urobit pruser :D . (viem ze sa pred par rokmi menili aj zakony ohladom dovozu kategorie D a neviem ci nepribudla nutnost zbrojnej licencie... to si vtedy vydupali asi aj nasi predavaci airsoftu, aby sa tu nedovazali lacnejsie z Ciny priamo).
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 619
Registered for: 10 years 2 months

Príspevok od používateľa aparapi »

Ja som kupoval z USA pred asi 10 rokmi, platil som clo a dph (čo bola pri zbrani za niekoľko tisíc celkom slušná sumička :-) ). Ako je to teraz netuším, ale kedže zadržiavajú napr. aj puškohľady, čo ani nie je zbraň, tak by som sa na to asi vykašľal....
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mhm, s puskohladmi je to problematicke lebo spadaju do 'dual use' kategorie (civilne/vojenske pouzitie), ale historicka zbran by mala byt kategorizovana inak a myslim ze by to mohlo ist. Ked tak brnkni na colnicu co Ti povedia priamo oni. A ak Ti to neponahla, radsej im napis a vyziadaj si odpoved pisomne (je lepsie mat to od nich na papieri so stemplom).

Drzim palce a potom napis ako si pochodil.


Gunslinger
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Vdaka. Napisal som prave ziadost o stanovisko, dam vediet ked pride odpoved.
pietro32i
častý prispievateľ
Príspevky: 806
Registered for: 11 years 9 months

Príspevok od používateľa pietro32i »

Možno to bude trochu "odveci" odo mňa, ale ako som už kdesi spomínal, pozeral som občas seriál "Pawn stars" z Las Vegas a viackrát tam spomínali, že smú voľne obchodovať (vykupovať - predávať) aj s historickými zbraňami. Bol tam aj limitný presný rok, ktorý si samozrejme už nepamätám, ale bol takmer určite niekedy koncom 19. storočia (snáď aj ten 1890). Všetky funkčné zbrane staršie od toho roku mohli vlastniť a predávať bez akejkoľvek zbrojnej licencie. A ľudia tam predávajú (a asi teda aj kupujú) všetko možné, od funkčných starých revolverov a pušiek až po staré bronzové lodné delá. Všetky zbrane si tam pred odkupom idú vyskúšať aj na strelnicu (aj delá), aj preto som to rád pozeral. Určite sú tam odlišné zákony naprieč jednotlivými štátmi, ale teoreticky by nemusel byť problém historické zbrane aj vyvážať.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3105
Registered for: 16 years

Príspevok od používateľa R »

podobne to je/bolo v UK, "obsolete list" na ktoré netreba nič : https://www.vintageguns.co.uk/magazine/ ... libre-list
Daniel_sk
prispievateľ
Príspevky: 156
Registered for: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Daniel_sk »

Zial, informativna odpoved z colnice ma nepotesila. V otazke som vyslovene hovoril o historickych zbraniach teda kategorie D, vyrobene pred 1890 a odkazal som sa na zakon o zbraniach a strelive.

Vysekol som dolezitu cast:
Avšak pri tovare s nomenklatúrnym zatriedením 9706 je uvedené opatrenie - obmedzenie prepustenia do voľného obehu, ktoré sa vzťahuje na strelné zbrane, ich časti, súčasti, príslušenstvo a strelivo. Toto obmedzenie je na základe ustanovení zákona č. 144/2013 Z. z. o obchodovaní s určenými výrobkami, ktorých držba sa obmedzuje z bezpečnostných dôvodov (ďalej len „zákon č.144/2013 Z.z.“) 144/2013 Z.z. - Zákon o obchodovaní s určenými výro... - SLOV-LEX
Z vyššie uvedeného pre Vás vyplýva, že pri dovoze Vami uvedeného tovaru, je možné tento tovar prepustiť do režimu voľný obeh len po predložení dovoznej licencie, ktorú udeľuje Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR).
Viac informácií k dovozu určených výrobkov, k licenčnému konaniu a kontaktné osoby za MH SR sú uverejnené na webovom portáli MH SR https://www.mhsr.sk/obchod/obchodne-opa ... charakteru
Tiež je v tomto odkaze dostupný Výnos MH SR č. 2/2013, ktorým sa podľa § 22 písm. a) zákona č. 144/2013 Z. z. ustanovuje zoznam a kategorizácia určených výrobkov https://www.mhsr.sk/uploads/files/P3qNmIGg.pdf V zozname je uvedená aj položka 9706 Spoločného colného sadzobníka – Starožitnosti staršie ako 100 rokov, vzťahuje sa na strelné zbrane, ich časti, súčasti, príslušenstvo, strelivo.

...
Centrum podpory pre clo a spotrebné dane
Finančné riaditeľstvo SR
Banská Bystrica
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"