Prevod dlhej opakovacej gulovnice

Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 9 years 8 months

Prevod dlhej opakovacej gulovnice

Príspevok od používateľa Zamex »

Ahojte,
hladal som tu na fore ale nepodarilo sa mi najst odpoved.
Chcem kupit od ineho majitela opakovaciu gulovnicu Mauser 98. Vravel, ze musime ist na policiu urobit prevod.
Pozeram zakon, paragraf 12, odsek 2 - nakupca len oznami policii nadobudnutie a predlozi na zaevidovanie. Odsek 3 - predajca oznami pisomne policii do 7 dni od predaja tuto skutocnost.

Ako to teda naozaj je? Treba ist spolocne na prepis? Zbran je registrovana v inom okrese, nez som ja. Dakujem za rady.
knot
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa knot »

Ahoj, pojdes na okres predavajuceho, dostanes papier, pusku a do 7 dni registrujes na svojom okrese.
Používateľov profilový obrázok
Zamex
občasný prispievateľ
Príspevky: 16
Registered for: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Zamex »

OK dakujem za info. Takze inak nez pise zakon.
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

Zakon je platny a ide to aj bez navstevy oddelenia kde je zbran registrovana.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Bez navstevy oddelenia by som nepredal. Par rokov dozadu myslim ze to bolo v cz nejaky vychcanek presvedcil predavajucich aby predali ze pojde zaregistrovat. Nesiel, tvrdil ze nic nekupil. Poskodenych bolo viac, neviem ako dopadli.
mamaro
prispievateľ
Príspevky: 214
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa mamaro »

Ahojte,
potrebujem sa iba uistiť,
idem kúpiť dlhú guľovú zbraň z iného okresu vedenú na poľovné účely a chcem si ju dať zapísať zatiaľ v mojom okrese na športové účely a keď dokončím kurz tak potom aj na Dko.
Čiže pôjdeme v danom okrese na políciu a tam ju na mňa predávajúci odhlási a v mojom okrese ju prihlásim.
Nepotrebujem žiadne povolenie ani nákupko a nieje ani problém s prevodom z poľovnej skupiny predávajúceho na mňa zatiaľ na športové účely :?:
Ďakujem
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Samozrejme ide o opakovaciu a nie samonabíjaciu dlhú guľovú zbraň. Potom žiadne nákupné povolenie.
ZP skupiny E - športové účely - umožňuje nadobudnúť do vlastníctva zbraň, ktorá bude použitá na športovú streľbu - bez špecifikácie detailov.
Teda nie je potrebná žiadna ďalšia administratíva okrem odhlásenia u predávajúceho a prihlásenia u nakupujúceho.
mamaro
prispievateľ
Príspevky: 214
Registered for: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa mamaro »

Igrlik ďakujem za odpoveď je to Sauer 202
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Tak ma napadlo : preukaz zbrane ku kat C. si berie kupujuci, aby neprevazal zbran ku ktorej ma len kupnu zmluvu? V pripade nahodnej cestnej kontroly.. Predajca len ohlasi + predlozi kopiu zmluvy? Spravne?
ibibi
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa ibibi »

Nie, preukaz zbrane zostava predvajucemu. Predpokladam, ze pod kupnou zmluvou myslis "Ohlásenie prevodu zbrane kategórie C"
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Preukaz zbrane zostáva na oddelení dokladov PZ predávajúceho.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Dakujem.
O ohlaseni prevodu kat C samozrejme viem, ale v tomto pripade som myslel okrem neho aj kupnu zmluvu. Na nasom okrese vyzaduju pri kazdom ukone (napr. prihlasenie) predlozenie faktury, blocku alebo kupnej zmluvy. Ano, je to nad ramec zakona, ale nemam s tym problem - pri kazdej kupe od sukr. osoby tak ci tak zmluvu spisujem.
A kedze preukaz zostava u predavajuceho, je aj dobre mat aspon nieco v ruke v pripade nahodnej cestnej kontroly.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Bolo by vhodné, keď o tom vieš, poučiť pánov z úseku ZaS o tom, že si nemajú uplatňovať svojvôľu ale držať sa zapína. Samozrejme slušne a vecne. S tým, čo si tam vybudujete musíte žiť.
ibibi
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa ibibi »

Podelim sa o svoju skusenost s prevodom zbrane kat. C.
Predavajuci a kupujuci: rozne okresy.
Doma u predavajuceho sme podpisali vopred pripravene Ohlasenia prevodu zbrane kat. C - pocet 3ks. Jeden isiel predavajucemu (aby ho poslal na moj PZ), dva isli mne(jeden potrebny na zaevidovanie na mojom PZ, druhe na zalozenie doma). Cize realne stacia 2ks. Preukaz zbrane zostal u predavajuceho.
V ten isty den, som uz sam navstivil moj PZ za ucelom zaevidovania zbrane.
Tu podla pracovnicok (boli tam tri, jedna to cele organizovala) nastal problem, kedze povodny majitel zbran este neodhlasil. Nemal kedy - po predaji isiel do prace. Podla §12 ods. 3 zakona 190/2003 Z.z. ma na to 7 dni (spolu so zaslanim Ohlasenia). Ja, ako novy majitel mam vsak podla §12 ods. 2 toho isteho zakona povinnost zaevidovat zbran tiez do 7 dni od jej nadobudnutia.

Podla mna, cela debata prebiahala na urovni, vysvetlil som, ze ja dodrzujem literu zakona a nemozem sa spoliehat na termin, kedy povodny majitel zbran odhlasi. Mohlo by sa stat, ze nasledne ja nebudem schopny dodrzat terminy. Argument pracovnicok bol, ze sme to mali najskor odhlasit na PZ predavajuceho. Pani, co to cele organizovala mi zacitovala cely §12 a nasledne sa zhacila, ked zistila, ze mam vlastne pravdu a naozaj sme nemuseli ist na PZ predavajuceho, kedze to neislo ce nakupne povolenie. Ked sme si to takto v klude vyargumentovali, pani zavolala na PZ predavajuceho, tam zbran odhlasili a mne vydali novy preukaz zbrane.

To, kedy a ci vlastne povodny majitel zbran odhlasil, netusim. V podstate je to uz jeho problem. Ja, ako novy majitel som si svoju povinnost splnil.

Kratke zhrnutie: oplati sa ist na PZ so znalostou zakona (co predpokladam, kazdy drzitel ZP ma) a naozaj v klude argumentovat. Ak budu zamestnaci nieco tvrdit, musia to podlozit (ako napr. to, ze sme mali prevod urobit na PZ predavajuceho - toto tvrdenie nemalo v nicom oporu). Pracovnicky sa niecomu poducili, kedze mi tvrdili, ze nieco taketo este nerobili. Podakoval som sa a s usmevom na tvari som sa rozlucil.
ibibi
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Registered for: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa ibibi »

V chystanej novele, ktoru dnes schvalila vlada (nie NRSR) s pripomienkami nastava zmena:
Ten, kto previedol vlastníctvo zbrane kategórie C, je povinný písomne ohlásiť prevod vlastníctva zbrane do siedmich pracovných dní od jeho uskutočnenia policajnému útvaru, ktorý mu vydal zbrojný preukaz alebo zbrojnú licenciu...

Zatial ale ideme po starom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"