PCC na ZP sk. "A"

Tuniak
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 2 years 8 months

PCC na ZP sk. "A"

Príspevok od používateľa Tuniak »

Zdravím,

už pár mesiacov toto forum aktívne stalkujem, každopádne mám jeden dotaz z praxe, na ktorý som tu odpoveď nevedel nájsť.

Má niekto skúsenosti so zapísaním pištolových karabín na Ačko? Modely ako CMMG Banshee 300, prípadne HK SP5K, prípadne krátke Stribogy etc.

Samozrejme, na Ačko tieto modely nechcem, aby som sa s nimi premával po ulici ako výsledok lásky bratranca a sesternice. Pracujem z domu, trvalé bydlisko mám len proforma a 2 - 3x ročne svoje "prechodné" bydlisko v rámci Slovenska mením. Zavše sa nachádzam aj na samote na konci sveta.

Týmto riešením chcem hlavne odstrániť bolehlav z potenciálnej byrokracie, ktorá by pri skupinách B a E nastala s povinnosťou držať zbraň na určenej adrese.

V prípade Banshee by to zrejme nemal byť problém, viď - https://www.facebook.com/Luxuryguns/pos ... 6721222687

V prípade HK SP5K je dĺžka 605mm a myslím, že sa to tu na fóre už niekto snažil zapísať na A, neúspešne.

Strigôňom by som sa úprimne najradšej vyhol.

Zákon je v definíciach krátkych/dlhých zbraní dosť bordel, keďže veľa zbraní spadá podľa zákona do oboch kategórií. A napriek tomu, že mám právne vzdelanie sa mi naozaj nechce naťahovať s policajtami pri zápise a vieme ako to zavše chodí.

Ak máte skúsenosti, ktoré ste ochotní zazdieľať, tak budem veľmi vďačný. Ďakujem.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

No zakon o tom hovori dost jasne pdola mna, hlaven do 30 cm celkova dlzka nepresahuje 60cm a nie je konstrukcne odvodena od samocinnej.
Tuniak
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 2 years 8 months

Príspevok od používateľa Tuniak »

vanto napísal:No zakon o tom hovori dost jasne pdola mna, hlaven do 30 cm celkova dlzka nepresahuje 60cm a nie je konstrukcne odvodena od samocinnej.
Ak sa dívaš len na to jedno ustanovenie, tak samozrejme áno.

Len ak berieš v úvahu aj definíciu dlhej zbrane, kde máš hlaveň nad 30cm ALEBO dĺžka nad 60cm, tak už v tom začína byť bordel. Viď spomínaná HK SP5K s hlavňou pod 30cm a celkovo dĺžkou 60.5cm alebo hociaka krátkopalcová AR15 a kopec iných zbraní. V takom prípade ti tie zbrane spadajú aj pod krátku, aj pod dlhú.

Potom je tam samozrejme dodatok o tom, ako je zbraň "spravidla" používaná. A hoc napr v prípade Banshee sedia rozmery aj hlavne, aj celkovej dĺžky na krátku zbraň, tak rozhodne nie je spravidla používaná jednou rukou.

Tie ustanovenia sú písané hrozne a je tam veľmi veľa ponechané na interpretácii. Kebyže mi toto niekto dá za školských čias na skúšku a spýta sa ma, či je Banshee alebo Stribog krátka zbraň, tak poviem, že nie, keďže "spravidla" sa rozhodne nepoužíva jednou rukou.

Preto moja pôvodná otázka, či má niekto skúsenosti v tomto smere, pretože ak mi bude policajt argumentovať tým, že toto sa jednou rukou naozaj nepoužíva, tak mu na to nemám veľmi čo povedať, lebo bude mať pravdu.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pozri ak zbran nesplna tieto tri podmioenky sucasne, ktore som pisal tak nie je na nosenie. Zakon nedefinuje pokial viam ziadne ine atributy a teda o pouzivani jednou ruko sa nezmienuje tiez. Ja myslim, ze tam nie je co riesit.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Pozrel som si znenie: i) krátka zbraň je zbraň, ktorej dĺžka hlavne nepresahuje 300 mm alebo jej celková dĺžka nepresahuje 600 mm, spravidla pri streľbe ovládaná jednou rukou,

Je tam teda spravidla ovladana jednou rukou, otazka je ako toto vyargumentovat. Ja co poznam pripady tak sa posudzovali iba dlzky.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tuniak, nechcem rýpať, ale uvádzaš, že máš právnické vzdelanie, tak by ma celkom zaujímalo, na ktorej škole sa neučí význam príslovky spravidla.
:roll:
Ak tomu rozumiem správne, zmätok u teba vyvoláva posledná časť súvetia a príslovka spravidla. Tá má však v slovenskom jazyku celkom jasný význam, a tak v kontexte tejto definície predstavuje skôr appendix. Buď v pohode.
:wink:
Osobne by som pri niektorých PCC ako dubiózne videl skôr obmedzenie vyplývajúce z § 5 ods. 1 písm. f, ktoré naznačil aj Vanto. Pričom tu niekde by som hľadal dôvod, pre ktorý by sa, nehľadiac na rozmery, nemali dať legálne nosiť modely ako HK MP5, resp. SP5, CZ Scorpion EVO S, rôzne ultra krátke klony AR 15 a mnohé iné.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Co sa tyka jednej ruky tak podla mna toto je dostacujuce riesenie v zmysle tejto definicie:

Obrázok
Tuniak
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 2 years 8 months

Príspevok od používateľa Tuniak »

vanto napísal:Pozrel som si znenie: i) krátka zbraň je zbraň, ktorej dĺžka hlavne nepresahuje 300 mm alebo jej celková dĺžka nepresahuje 600 mm, spravidla pri streľbe ovládaná jednou rukou,

Je tam teda spravidla ovladana jednou rukou, otazka je ako toto vyargumentovat. Ja co poznam pripady tak sa posudzovali iba dlzky.
Zrejme to v praxi, pokiaľ sa nestretnem s niekym veľmi análnym, bude posudzovať len podľa dĺžky. Ďakujem.
Tuniak, nechcem rýpať, ale uvádzaš, že máš právnické vzdelanie, tak by ma celkom zaujímalo, na ktorej škole sa neučí význam príslovky spravidla.
:roll:
Ak tomu rozumiem správne, zmätok u teba vyvoláva posledná časť súvetia a príslovka spravidla. Tá má však v slovenskom jazyku celkom jasný význam, a tak v kontexte tejto definície predstavuje skôr appendix. Buď v pohode.
:wink:
Osobne by som pri niektorých PCC ako dubiózne videl skôr obmedzenie vyplývajúce z § 5 ods. 1 písm. f, ktoré naznačil aj Vanto. Pričom tu niekde by som hľadal dôvod, pre ktorý by sa, nehľadiac na rozmery, nemali dať legálne nosiť modely ako HK MP5, resp. SP5, CZ Scorpion EVO S, rôzne ultra krátke klony AR 15 a mnohé iné.
Rýpať pokojne rýp, ale v prípade "spravidla" pravdu nemáš. :) To, že je to apendix v princípe súhlasím a zrejme tam bol pridaný pre prípady, kedy zbrane spadajú do oboch kategórií (dlhá/krátka). Problém je, že to tam bolo vložené veľmi nešťastne.

Význam slova je jasný a pri gramatickom výklade ustanovenia sa ani nemáš kam hýbať. Spravidla, tj., v drvivej väčšine prípadov sa zbraň používa tak a tak. V prípade ak má zbraň pažbu je snáď jasné, že sa "spravidla" bude používať oboma rukami a nebudeš s ňou vo viac ako 50% prípadov (a to imho ani nie je číselná definícia slova spravidla, skôr tak 80%+) ghetto style v 90 stupňovom uhle páliť s vystretou rukou a druhou ukazovať svoj gang sign.

Pri logickom výklade tej normy to už dáva väčší zmysel, ale stále je to subjektívne a nepresné. Mali tam byť taxatívne odrážkovo vymenované náležitosti pre jednotlivé kategórie a nie, ako sme sa zhodli, doporučenie/apendix a 60 hektárov na manévrovanie.

Ten 5/1,f ma tiež trošíčku mätie. Konkrétne ako "ďaleko" sa v praxi tá konštrukčná odvodenosť berie? Ak by sme to brali ako konkrétny model, napr MP5/SP5, tak SP5 je model vyrobený špecificky na civilné účely a nie ako samočinná zbraň, ktorou nikdy nebol. Ak to ale idú brať spôsobom že AR15 platforma je vlastne celá odvodená z M16, tak tam je to bez šance.

Každopádne ďakujem za odpovede, veľmi si to cením.
vanto napísal:Co sa tyka jednej ruky tak podla mna toto je dostacujuce riesenie v zmysle tejto definicie:

Obrázok
Áno, len to, ako som už písal vyššie, nie je "spravidla". To by muselo byť definované ako niečo v zmysle - "Je možné ovládať ju jednou rukou".

Ja viem, že tu masívne slovičkárim, ale tá úprava je hrozná prehrozná už v základných definíciach. Nemusíme sa nutne 100% zhodnúť, ale vidíte, že je tam celkom veľký priestor na interpretáciu.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Je to slovickarenie ano, najlepsie je si pozried definiciu slova v kratkom jazyku slovenskeho jazyka. Ja napriklad ovladam pistol spravidal oboma rukami. A je na nosenie ... V praxi to je tak, ze sa riesia rozmery lebo to spravidla je iba vec na, ktorej sa da hadat. Viem tak, ze ked rozmery su ok je to ok.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Konstrukcna odvodenost je po nasom prerobena zo samocinnej. Teda presla zmenou charakteru zbrane. Inym slovom povodne bola samocinna, puskar ju prerobil na samonabijaciu a zmenil jej povodny charakter ako bola vyrobena.
Tuniak
občasný prispievateľ
Príspevky: 5
Registered for: 2 years 8 months

Príspevok od používateľa Tuniak »

vanto napísal:Je to slovickarenie ano, najlepsie je si pozried definiciu slova v kratkom jazyku slovenskeho jazyka. Ja napriklad ovladam pistol spravidal oboma rukami. A je na nosenie ... V praxi to je tak, ze sa riesia rozmery lebo to spravidla je iba vec na, ktorej sa da hadat. Viem tak, ze ked rozmery su ok je to ok.
Vidíš, v princípe aj hociaku bežnú pištol ovládaš "spravidla" dvoma rukami. To len prispieva ku kvalite tej skvelej formulácie od zákonodarcu. Ďakujem :)
Konstrukcna odvodenost je po nasom prerobena zo samocinnej. Teda presla zmenou charakteru zbrane. Inym slovom povodne bola samocinna, puskar ju prerobil na samonabijaciu a zmenil jej povodny charakter ako bola vyrobena.
Tak tomu rozumiem aj ja, ale už ako Jack podotkol, neviem či to v praxi bude tak jednoduché, ale zrejme neostáva nič iné ako to skúsiť.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tuniak, práveže s tým významom príslovky spravidla mám pravdu, celkom zbytočne sa ju snažíš kvantifikovať. Pozri si hoci len prostú slovníkovú definíciu a možno pochopíš, že zbytočne špekuluješ.
:wink:
Ako cvičenie to bolo fajn, ale v praxi je takéto tápanie zbytočné. Tu je dikcia zákona pomerne jasná, ako písal aj Vanto. A hoci sa dá súhlasiť, že by to chcelo očistiť niektoré pojmy, trendy sú skôr opačné. V zahraničí je to spravidla ešte väčší průser.
:lol:
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Prax ukazuje, ze je nemalo PCC, ktore su zapisane na A bez ohladu na znenie zakona. Nemam to nijako potvrdene, ale podla mna je vacsia sanca na zapis na A, pokial je odmontovatelna pazba. Na PZ sa prinesie len zbran a ak sa vojde do rozmerov, je sanca na zapis na A.

Takto je podla mna zapisnych pomerne dost stribogov alebo starych vz.61 (tie zapisovali na A aj bez odmontovania sklopky) - moze sa to lisit podla miestnych zvyklosti. V pripade AR pochybujem a v ostatnych typoch sa moc neorientujem.

Ak by som nieco taketo riesil, obratil by som sa bud na predajcu, ktory vie s velkou pravdepodobnostou povedat ci ide o dlhu albo kratku a podla toho sa robi aj nakupko. Istota je kupa PCC, ktora uz je na A zapisana. V inzercii sa toho da najst dost.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Registered for: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Treba si v tomto uvedomit jednu vec, o oopravneniach dzitela skupin ZP hovori priamo zakon. Tam je presne napisane ake su typy zbrani a ako sa s nimi moze drzitel nakladat. Udaj na karte zbrane nemeni ucinnost zakona a ma iba informacny charakter. Teda, ak niekto ma trebarz v karte zbrane vz 61 vyznacenu skupinu A neopravnuje ho to na nosenie takejto zbrane, lebo uz nesplna ta zbran (konstrukcne odvodena od samocinnej) podmienky stanovene zakonom. A opacne, to ze niekto nema v karte zbrate A, ak ta zbran spada do danej kategorie nic nemeni na veci ze ju moze nosti v zmysle zakona. Cela ta masineria okolo zapisu zbrane je nepodstatna. Ja napriklad osobne nechapem, preco maju policajti potrebu riesit co maju dat do karty zbrane a castokrat si to myslia s tym, ze oni rozhoduju o tom ako drzitel moze so zbranou nakladat. Opravte ma ak sa v tomto mylim. Uz som mal aj debatu u nas na zbraniach o tom pootvrdili mi, ze ano vlastne je to tak.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3690
Registered for: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

.Držať sa dogmy, že zbraň je "písaná na Áčko" nemá oporu v zákone, zbraň sa "nepíše" na žiadnu skupinu ZP. Rôzne skupiny ZP nám dávajú rôzne oprávnenia, medzi nimi aj nadobúdať rôzne kategórie zbraní a tiež nám umožňujú ich nosiť a/alebo držať.

Je už potom na každom držiteľovi sa správať tak, aby zákon neporušil. To čo tvrdí príslušník za prepážkou je irelevantné, pretože nakoniec nebude rozhodovať on, ale súd.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"