Skryte nosenie zbrane

R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Alebo je to mozne posudzovat z pohladu vlastnickych prav. Fesi so stehnom mohol pochodovat po svojom lese, "verejne" moze znamenat vo vlastnictve obce, statu, urbariatu ? Tiez by ma to zaujimalo, uz par krat som stretol slovenskych honcov v plnej parade...
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Denny napísal: Povazuje sa les za “verejne priestranstvo”? Alebo ako sa vyhodnocuje z hladiska zakonov takato situacia?
Verejné priestranstvo podľa zákona
https://vyvlastnenie.sk/clanok/a/verejn ... stranstvo/
a logicky by mal z toho plynúť aj ten zvyšok.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Moj nazor nepovazujem za odborny ani dolezity, ale podla mna je vlastnictvo daneho pozemku irelevantné.
§ 28 Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu napísal: (4) Držiteľ zbrojného preukazu nesmie
e) viditeľne nosiť zbraň, ak mu bol vydaný zbrojný preukaz s vyznačenou skupinou A,
§ 7 Zbraň kategórie D napísal: (2) .... Držiteľ zbrane kategórie D nesmie zbraň viditeľne nosiť alebo prepravovať, ...
Tu sa nic o verejnom alebo sukromnom priestranstve nepise. Pokial sa nejeda o vykon prava (napr. polovnictva) alebo zamestnania / povolania, bezny drzitel so sk. A alebo majitel zbrane kat. D nema co nosit nic viditelne. Podla mna je tu zjavny zamer zakonodarcu neplasit okoloiducich.
Denny
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Denny »

vydriduch - pises, ze “pokial sa nejedna o napr. vykon prava polovnictva...” cize podla teba (a ostatnych) by bolo v pohode keby takto na stehne mal kver polovnik? Aj ked sa vykon prava polovnictva vztahuje na zbrane urcene na polovne ucely? (co pistol samozrejme nie je)

Tu by sa zrejme dalo polemizovat o tom, ze polovnik by bol na “svojom” pozemku... len ako by sa na to pozerali OCTK?

EDIT: cital som aj to, co sem hodil arminius o verejnom priestranstve... tak napr. ked sa uz bavime o polovnikoch, tak napriklad my ako zdruzenie mame kazdy jeden vchod do reviru opatreny zavorou so zamkom bud na kluc alebo na kod. Teda kazdy (normalny) vchod do reviru je "uzavrety" a je to teda pre nepovolanych ludi prekazka. Tak isto si ja ako laik vykladam, ze uzivanie tohto priestoru (na vykon prava) je urcene pre obmedzenu skupinu ludi - teda polovnicke zdruzenie.

Podla tohto vykladu som to ja (opat pripominam - laik, bez pravnickeho vzdelania) pochopil tak, ze vyssie spominany priklad polovnika so zbranou nosenou viditelne napr. stehne je OK a nemohol by byt nijak stihany. Ci?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Denny, neviem, kto a kde tebe vydal zbrojný preukaz, ale fakt v dobrom ti radím, urob si najprv jasno v pojmoch. Do prúseru nikdy nie je ďaleko, ale s medzerami v základných vedomostiach je doňho vždy ešte o kus bližšie. To platí rovnako pre mňa ako pre teba ako aj pre hocikoho iného. A teda začni tým, že skôr než sa budeš vypytovať, tak si poriadne a s porozumením prečítaš, čo bolo napísané. Vydriduch ti zacitoval zo zákona. O čom tu chceš špekulovať? Áno, vo “svojom” revíri môžeš “nosiť” viditeľne, ale len flintu, ktorú máš pri sebe za účelom výkonu práva poľovníctva. Krátku, ktorú máš pri sebe preto, lebo ti niekto vydal ZP sk. A, budeš mať pekne skryte, ako Vydriduch píše a zákon káže. A nejaká zamknutá rampa? Nie, fakt tu z toho nerobme paródiu.
:wink:
Denny
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Denny »

Jack - rozumiem, ze so svojim pravnickym vzdelanim mas aj patricne zvysene ego (oproti nam - "ne-pravnikom"), ale naozaj by si si mohol odpustit tu hlboku ironiu v Tvojich vyjadreniach :) A nepisem to len teraz kvoli sebe, postrehol som to uz aj v inych temach.

Uprimne som sa potesil ked som zbadal, ze posledna odpoved tu je od Teba, ale mohol by si trosku "kludnit hormony" a napisat to profesionalne ako vzdelany odbornik, a nie podat to ako pri 4. pive v krcme na dedine :) Naozaj nic proti, len si myslim, ze trosku viac slusnosti z Tvojej strany by neuskodilo. Ja tiez neviem, kto si Ty, nepoznam Ta, a preto nemam potrebu Ta nejakymi ironickymi poznamky zhadzovat ci zosmiesnovat.

Teraz k teme - co je na tom divne, ze spekulujem? Prave preto, ze nie som pravnik, mi napada XY roznych scenarov a vykladov zakona. A zrejme aj kvoli tomuto existuje toto forum, aby sme diskutovali o comkolvek co nam napadne a aby to tu pritomni odbornici bud potvrdili, alebo vyvratili.

Zelam vsetkym este pekny vecer.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Aké ego? Aké hormóny? Prosím ťa, o čom točíš? Neviem, či to s tou ukrivdenou reakciou trocha nepreháňaš. To fakt nerozumieš, že ak máš ZP skupiny A a vystatuješ sa ním ešte aj v podpise, tak by si mal poznať svoje povinnosti? S právnickým vzdelaním, ba dokonca ani s iným formálnym vzdelaním to nemá moc spoločné. To ti to musím napísať takto explicitne? Ver, že trocha irónie je v takom prípade na mieste.
:roll:
Takže ešte raz: ak si pod právnikom predstavuješ osobu, ktorá vykonáva niektorú z právnických profesií, tak ťa možno sklamem, ale to nie som a tvoja domnienka nesedí. A obávam sa, že ani hypotéza o hypertrofovanom egu ti príliš nevychádza. Vždy, keď niekomu inému kážem o bezpečnosti, uvedomujem si (aj to nezriedka píšem), že som prvý, kto si musí dávať pozor a pristupovať k tomu s pokorou. Ale fakt neviem, ako inak ti to, aj po predošlých skúsenostiach s tebou, napísať, že by si mal viac čítať (a nielen WF) a menej takto nahlas špekulovať. A nepíšem ti to preto, že by som po celom pracovnom dni mal chuť sa po niekom voziť. Ak by som ju mal, príležitostí by bolo za celý deň habadej. V jednej veci máš ale pravdu, naozaj, po tom, čo som videl, že nerozumieš alebo nechceš rozumieť tomu, čo ti napísal Vydriduch a čo pri minimálnej snahe nájdeš v zákone, ktorý by si mal ovládať jak Otčenáš (a pri trocha snahy to nájdeš aj obkecané na WF), tak som to napísal tak jednoducho, že by to pochopili aj tí chlapi v krčme pri pive. O to viac ma mrzí, že ty tomu rozumieť nechceš.
:|
Takže ak to chceš brať osobne, tak to tak ber. Len potom to asi nebude o mojom egu, ale o tom tvojom. Ak by som ťa chcel uraziť, spravil by som tak, aby nikto nebol na pochybách. Môj cieľ to nie je, pokojne si to môžeme prebrať cez PM alebo aj osobne, tvárou v tvár pri vínku, až tento blázinec bude trocha menším blázincom. Žiadne negatívne emócie voči tebe neprechovávam a hádam ani ty voči mne. Len dovtedy ťa prosím, aby si bral do úvahy dve veci: a) že túto stránku sledujú ak jedinci, ktorí o našej komunite nezmýšľajú v dobrom; a tiež b) chlapi a baby, ktoré si idú robiť zbroják a práve tu čerpajú info.
Denny
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Denny »

"...a vystatuješ sa ním ešte aj v podpise..." a co si tam mam dat nejaky citatik ci slogan? Potom mi uz nebudes vycitat moj podpis? :D

... ale nie, ozaj. Proti tebe ja nic nemam, prave naopak. Keby si si to vsimol v mojom predoslom prispevku, napisal som tam, ze som sa potesil, ked som zbadal prispevok od teba v tejto diskusii. Cakal som fundovanu odpoved.

Opat nerozumiem tomu, preco sa obuvas do mna s tym, ako a ci rozumiem zakonu a ci ho ovladam. Mas nejake dokazy ci pochybnosti o mojom dodrziavani zakona o zbraniach? Ak nie, a ak mi veris, mozem ta uistit, ze ziadny priestupok ani TC som nikdy nespachal. A je mi lauter jedno co si o mne v tomto smere ty myslis ;) Tak naozaj nerozumiem preco sa obuvas do mojich znalosti zakona.

A ze to citaju ludia, ktori sa chystaju robit zbrojak? Ved prave preto by sa tu mali viest kludne aj siahodlhe diskusie, kde sa budu vyvracat alebo potvrdzovat hypotezy a rozne nazory. Ci nie? Toto je forum, a nie encyklopedia, kde je vsetko napisane ako v Biblii s tym, ze je to pravda.

Tu maju ludia pravo a narok a diskusiu a volnu debatu o vsetkom, v com nemaju jasno. Aspon takto si ja predstavujem diskusne fora.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Denny napísal:"...a vystatuješ sa ním ešte aj v podpise..." a co si tam mam dat nejaky citatik ci slogan? Potom mi uz nebudes vycitat moj podpis? :D

Opat nerozumiem tomu, preco sa obuvas do mna s tym, ako a ci rozumiem zakonu a ci ho ovladam.
No hádaj. Žeby preto, že preukázanie znalosti ustanovení zákona o zbraniach a strelive je predpokladom, aby človek zložil skúšku a bol mu vydaný zbroják? Žeby preto, že kto zbraň hodlá nosiť (a aj nosí) by mal poznať svoje oprávnenia i povinnosti vyplývajúce zo zákona? A nie neobúvam sa. A vieš čo, ani sa nedivím. Dôvod, prečo sa nedivím, nemá s tebou moc spoločné, na verejnom fóre ho rozpisovať nebudem aj vzhľadom na to, čo som písal pred chvíľou.
:oops:
Inak, ja už fakt neviem, ako inak ti to napísať. Pýtal si sa. Dostal si odpoveď od Vydriducha. Spochybnil si ju vlastnou špekuláciou, ktorá priamo odporuje tomu, čo v tom zákone je a čo by si mal vedieť. Ako držiteľ ZP a aj ako absolvent poľovníckeho kurzu a (zrejme) držiteľ poľovného lístka. Keď ťa na to trocha expresívnejšie upozorním, problémom je vraj moja irónia (pritom som ani ironický v podstate nebol) a keď ti to skúsim vysvetliť, tak sa dozviem, že sa do teba obúvam... No veď dobre, no...
:roll:
Denny
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Denny »

Ak spochybnujes moje znalosti zakona, ci vedomosti pri "skladani" skusok na ZP - nech sa paci, ak si ich chces overit napis mi PM a poslem ti priamy kontakt na oddelenie dokladov OR PZ, kde som skusky robil. Kludne ti dam kontakt aj na ludi z OU PLO, kde som robil zakladne aj hospodarske skusky z polovnictva. A opytaj sa ich.

Podla toho co tvrdis ty, by bolo ich vinou, ze mne ako takemu zakona neznalemu cloveku vydali ZP a polovny listok a kto vie este co ;)

A k tomu "...že kto zbraň hodlá nosiť (a aj nosí) by mal..." ak si tym narazal na mna, odkial vies, ze svoju kratku zbran stale nosim pri sebe ako keby to bol mobil, ci penazenka? Mozem ta uistit, ze za tie cca 4 mesiace co ju mam, som ju so sebou mal dokopy tak asi 2x :)
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Denny napísal:EDIT: cital som aj to, co sem hodil arminius o verejnom priestranstve... tak napr. ked sa uz bavime o polovnikoch, tak napriklad my ako zdruzenie mame kazdy jeden vchod do reviru opatreny zavorou so zamkom bud na kluc alebo na kod. Teda kazdy (normalny) vchod do reviru je "uzavrety" a je to teda pre nepovolanych ludi prekazka. Tak isto si ja ako laik vykladam, ze uzivanie tohto priestoru (na vykon prava) je urcene pre obmedzenu skupinu ludi - teda polovnicke zdruzenie.

Podla tohto vykladu som to ja (opat pripominam - laik, bez pravnickeho vzdelania) pochopil tak, ze vyssie spominany priklad polovnika so zbranou nosenou viditelne napr. stehne je OK a nemohol by byt nijak stihany. Ci?
Čítal, čítal...a aj si pochopil ?
Vaše združenie má závory ? Oki...ale závora sa dá v pohode prekročiť a či obísť. Snáď mi len nechceš tvrdiť, že revír máte oplotený ? Takže do revíru môže ísť ktokoľvek a kedykoľvek. Aký nepovolaný ? To ako je myslené ?
Veď Slovensko je jeden veľký revír...https://horou.sk/polovne-reviry-na-uzem ... republiky/

P.S.:
Také konštatovanie...na Jacka nemáš (to ani ja 8)), položí ťa veľmi rýchlo do smútku. :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Denny, čoraz menej rozumiem tvojej naježenej reakcii a mylnej predstave, že ťa chcem atakovať alebo ponižovať a tiež tomu, že sa mi opakovane snažíš vkladať do úst, čo som nenapísal a v mojich postoch vidíš, čo tam nie je, miesto toho, aby si si vzal to, čo tam je. Nespochybňujem ťa ja, spochybnil si sa sám. Ale neviem, či z toho treba robiť takú drámu, že si vymeníme sedem, osem, či viac správ. Chcem ale veriť, že to malo aspoň nejaký efekt a že popri toľkom odpisovaní si stihol otvoriť aj zákon a znova si s porozumením prečítať paragrafy 27 a 28. Lebo ich neznalosťou to celé začalo a s tou sa, našťastie, dá vždy čosi robiť. A ak budeš potom mať nejaké otázky, sem s nimi. Nechcel som ťa zahriaknuť. Ak to tak vyznelo, potom sorry.
:wink:
Arminius, nepreháňaj. Veď teba nedá do smútku nikto. Ani ja. Ale na tom, čo píšeš, niečo bude, najradšej sa však vozím sám po sebe, ak niečo zmrším. Pravda, s tým sa nepôjdem “chváliť” na WF. Zato sa ale celé roky snažím jednak, aby toto fórum nemohlo byť kompromitovateľné a tiež, aby sme na ňom nešírili mýty a legendy, ale fakty a podložené a riadne vyargumentované názory. Zožralo a žerie mi to dosť času a energie, ale robím to rád, lebo ešte vždy v tom vidím zmysel. A riadim sa pritom heslom “padni, komu padni”. Ak napriek tomu má niekto dojem, že mu krivdím, alebo som k nemu hrubý, nebránim sa diskusii cez PM alebo aj osobne. To len tak na vysvetlenie.
8)
Denny
občasný prispievateľ
Príspevky: 84
Dátum registrácie: 10 years 8 months

Príspevok od používateľa Denny »

arminius - ja nemam za ciel tu niekoho skladat do smutku, prisiel som sem normalne diskutovat, na co je aj toto forum primarne urcene, cize asi tolko k tomu

Jack - ok, rezignoval som, nech ti nekazim renome na tomto fore :)

Ak si mam priznat nejaku chybu, o ktorej ani neviem, ze som sa jej dopustil, tak si ju priznavam. Chcel som len normalne diskutovat o veci, ktora mi nebola jasna. Presne kvoli tomu, ze sa na tomto fore nachadzaju aj odbornici z fachu som cakal patricnu odpoved, ktora potvrdi alebo vyvrati moju otazku.

To, ze som Jack-ove vyjadrenie zobral tak ako som ho zobral - to nech si kazdy vysvetli po svojom, hadam sme vsetci inej povahy, ci nie?

...a este k tym zakonom vo vseobecnosti. Jack, pytam sa tu vsetko tak spekulantsky preto, ze podla mna je maloktory, naozaj maloktory zakon vylozeny a napisany jasne. Uvediem ako priklad zakon o polovnictve, ktory je jedna obrovska katastrofa. Velakrat som sa s nim uz v praxi (ano, myslim na sude) stretol, ked sme riesili previnilcov. Ti sa vsak z veci, ktore su v tomto zakone uvedene ako TC, dostali akoby ukradli nejaku cokoladku v obchode za 0,80€ :)

Cize aj kvoli tejto skusenosti som tak spekuloval nad tym pojmom "verejne priestranstvo".
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"