Zakazane doplnky zbrane

friendly_chatelet

Príspevok od používateľa friendly_chatelet »

ja mozem len suhlasit s gewehrom... a kedze ste mi dali chrobaka do hlavy, ze by to mohlo fungovat aj bez nastavca, tak som pre pokoj v dusi dnes oprasil svoj "CVICNY"... s nastavcom klasika, odisiel naraz cely zasobnik... bez nastavca jeden odpaleny, dalej uz len rucna praca... a ked uz som sa hral, vyskusal som postupne GP a Zendl kompenzator...s rovnakym vysledkom, ako keby tam ani neboli :wink:
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

toto je tema o zakazanych doplnkoch a nie o roznych typoch expanznych zbrani a / alebo ich funkcnosti. :wink:
magical_kilby

Príspevok od používateľa magical_kilby »

v § 4 ods. 4 zák. č. 92/2010 o strelných zbraniach a strelive účinný od 28.7.2010 je uvedené, že citujem " zakázaným doplnkom zbrane je :
a) tlmič hluku výstrelu
b) zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie "

koniec citátu, to znamená, že laserové ukazovátko ( laserový zameriavač ) tam uvedené nie je a čo nie je výslovne zakázané zákonom tak je to povolené a môžete to používať ..... ( samozrejme,že pôjde určite len o zbrane na športové účely a nie na poľovné, kde je potrebné pozrieť aj zákon o poľovníctve )
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

littlehill napísal:samozrejme,že pôjde určite len o zbrane na športové účely
Nie.
Z pohladu zakona o zbraniach a strelive to jednoducho uz nie je zakazany doplnok. Ziadne obmedzenie podla kategorie zbrane alebo skupiny ZP.

Ze iny zakon moze obmedzovat pouzitie laserovych 'ukazovatok', to uz je ina vec.
DINOX
občasný prispievateľ
Príspevky: 57
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa DINOX »

Chcem sa Vám opýtať ako je to s tým laserom.Možem to nosiť na zbrani alebo je to zakázané?
inspiring_shannon

Príspevok od používateľa inspiring_shannon »

Mozes, mas to vysvetlene o 2 prispevky vyssie.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Gunslinger napísal:Inak, moj nazor je ze zakazane doplnky zbrane a odsek 1.f)g) by mohli byt eliminovane uplne, pripadne by podliehali registracii (ale nie Ackovej vynimke), je ironicke ak napriklad polovnik nemoze pouzivat nocne videnie namontovane na zbrani, ale moze na mierenie pouzivat nocne videnie upevnene na hlave (headset)... alebo ze su zakazane noktovizory, ale termalne kamery nie (pricom termalne kamery su daleko ucinnejsie)... atd.


Gunslinger

Chcel by som na túto myšlienku nadviazať, nakoľko sa už istý čas pohrávam s myšlienkou zakúpenia si monokulárne nočné videnie /headset/, alebo niečo na báze termovízie. Chodievam sporadicky námatkovo po nociach na včelnice. Jedna sa nachádza na okraji lesa. Pred pár dňami som sa takto tiež vybral skontorlovať či je všetko ok a prekvapil ma zvláštny škrípajúci zvuk vychádzajúci z neďalekej smrečiny. Tak som samozrejme bez dákeho premýšlania išiel skontrolovať terén. Po 20 metroch brodenia sa húštinou som sa zdrbal cez vyvrátený strom , ktorý som kvôli tme nezbadal. Neviem si predstaviť že by som sa mal brániť pred útočníkom/zvieraťom a nič by som nevidel. Do budúcna by som sa rád podobným problémom vyhol a to práve tým že by som si chcel zaobstarať z hore uvedených doplnkov/ak sa to dá tak vôbec nazvať/. A tu je vlastne moja otázka. Nakoľko poznám zákon a prečítal som si toto vlákno, nie sú mi jasné isté veci. A ako som mal možnosť prečítať si tak aj ostatní sa na to pozerajú rozdielne. Poľovník môže disponovať nočním videním tzv. headsetom na základe čoho? Je alebo nie je to beztrestné ak také budem mať aj keď nemám D-čko? A čo taká termokamera na mobile ? ako sa na toto pozerá zákon?
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Pokiaľ to nie je zameriavač, na základe akého zákona je to zakázané? 190/2003 to nezakazuje.
MareC3k
občasný prispievateľ
Príspevky: 46
Dátum registrácie: 8 years 2 months

Príspevok od používateľa MareC3k »

tomas120: termoviziu alebo noktovizor (monokular, alebo headset...) si moze zakupit a pouzivat ktokolvek, na to nieje ziadne zakonne obmedzenie.
Zakon zakazuje: b) zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie" Cize ak mas takyto zameriavac na zbrani, tak jedine s vynimkou, alebo porusujes zakon...
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Keďže som to dnes písal už písal do SS (otázka ohľadom nemenovaného inzerátu - predaj nočného videnia na pušku), tak vám to dávam sem.
Mesi napísal:Cauko, v pohode aj spochybnuj, vsak sa ucime kazdym dnom nieco, urcite som omylny viac akoby som chcel.
190/2003 Z. z. napísal:§ 4 Zbraň kategórie A
(1) Zbraňou kategórie A je zakázaná zbraň, zakázané strelivo a zakázané doplnky zbrane.
...
(4) Zakázaným doplnkom zbrane je
...
b) zameriavač zbrane skonštruovaný na princípe noktovízora alebo termovízie.

§ 2 Vymedzenie niektorých pojmov
(1) Na účely tohto zákona sa rozumie
...
l) noktovízorom prístroj na nočné videnie vybavený elektrooptickým meničom slúžiacim na vytvorenie viditeľného svetla zo zvyškového svetla alebo prisvietením laserovým infražiaričom alebo diódovým infražiaričom na zosilnenie svetla,

NADOBÚDANIE VLASTNÍCTVA ZBRANE, NADOBÚDANIE VLASTNÍCTVA STRELIVA § 8

(1) Zbraň kategórie A je zakázané nadobudnúť do vlastníctva, držať alebo nosiť, ak tento zákon neustanovuje inak.
(2) Ministerstvo môže udeliť na základe písomnej žiadosti výnimku na nadobudnutie vlastníctva a na držanie zbrane kategórie A držiteľovi
a) skupiny F zbrojného preukazu alebo skupiny G zbrojnej licencie z dôvodu nadobúdania zbierkového predmetu alebo na zberateľské účely, ak ide o zbraň, ktorá je národnou kultúrnou pamiatkou alebo predmetom múzejnej hodnoty,
Podla mna je to legalne nezaobstaratelne. Teda dost spochybnujem to, ze ide o pamiatku alebo ze ma muzejnu hodnotu.
tomas120
častý prispievateľ
Príspevky: 706
Dátum registrácie: 7 years 6 months

Príspevok od používateľa tomas120 »

Mesi: Nie som si istý, ale §65 ods. c. zákona č 274/2009 Z.z. o poľovníctve. Aj keď toto sa vsťahuje len na držiteľa ZP kat. D. Dopúšťa sa osoba dákeho priestupku poprípade tr.činu, keď je ozbrojená /skryte/ na hlave má nočné videnie a nachádza sa v poľovnom revíri a ešte k tomu v noci? Ja byť členom poľovníckej stráže, tak takáto osoba by bola pre mňa nanajvyš podozrivá z pytliactva..
Napr. nočné videnie Challenger GS 2,7×50 sa dá namontovať na čelové upnutie hlavy. Predpokladám že je to len klasické nočné videnie.
Nie páni, ja nič na zbraň nechcem dávať, ja len chcem vidieť aj v noci, bez toho aby som bol videný, v prípade že by som niekoho vymákol pri vlámaní..
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Zakazanym doplnkom sa to stava, ked to das na zbran.
Nazor clenov polovnej straze ti moze byt ukradnuty. To ze sa mozu domnievat ze ides pytlacit je rovnake, ako ked sa slnieckari domnievaju ze kazdy vlastnik zbrane sa chysta vrazdit. Potrebne je sa riadit zakonmi a nie nazormi PS.
Druha vec je ze neni moc prijemne stretnut v lese nejakeho vystresovaneho ujka s prstom na spusti gulovnice co ma taketo medzery v zakone.
Ale myslim ze ked tam mas vcelstvo, tak by si sa s polovnikmi asi mal poznat a nemusis to riesit. To mi pride normalne.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Podľa zákona 190/2003 je to zakázaná zbraň samo osve.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Zameriavacom sa to stane ked to namontujes na zbran. Ked to mas na stative, je to pozorovaci dalekohlad s nocnym vydenim, tak sa to aj predava. A neviem si realne predstavit, za co by stihali cloveka, ktory nema zbrojak a mal by to u seba v lese a pouzival. A rovnako to je u cloveka co ma u seba kratku alebo aj dlhu zbran, pokial ta nieje usposobena na nasadenie takehoto prislusenstva. Vtedy je to pozorovaci dalekohlad s nocnym videnim v rukach ozbrojeneho cloveka.
A co som pozeral, tak myslim ze to nema ani zameriavaci kriz ci bod.
Používateľov profilový obrázok
Mesi
moderátor
Príspevky: 3692
Dátum registrácie: 15 years 6 months

Príspevok od používateľa Mesi »

Chápem to tak že tlmič nie je tlmičom pokiaľ sa nenasadi na zbraň? Dovtedy je to trubka so závitom a prepážkami predsa. Podľa mňa tu sa mylne domnievaš na základe že niečo je zaužívané tak je to správne.

Použijem analógiu z telekomunikačného predpisu. Pri poslednej aktualizácii všeobecných povoľovacích podmienok kde sme sa snažili tiež zrušiť rôzne nezmyselnosti sa pri PMR zariadeniach podarilo do zákona vložiť stáť o tom, že zariadenia automaticky aktivované hlasom musia mať mechanizmus na zrušenie vysielania po 180 sekundách.

Tzn. že takéto zariadenia sa nemôžu predávať.... A predávajú.... A ľudia ich veselo naďalej používajú. (Ten odsek tam bol vložený na ochranu pred rušením "babysitter" vysielačkami)
Naposledy upravil/-a Mesi v 01 Dec 2016, 14:23, upravené celkom 1 krát.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zákon o zbraniach"