Historicka zbran, nosenie?

inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

..
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 08 Dec 2009, 10:38, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

R napísal:Igrlik: Nesnažím sa vytrhávať, snažím sa oponovať, sedliacky rozum mi hovorí že ak môžem nosiť na obranu nabitú D (expanznú) a nikde v zákone to nie je zakázané (ani povolené) tak nevidím dôvod rozlišovať medzi D zbraňami. Ale možno som nechápavý sedliak :oops: :lol:
...
Možno, pretože zákon striktne rozlišuje medzi zbraňami kategórie D ktoré je možné používať iba na strelnici, a tými, pre ktoré takéto obmedzenie neuvádza. Takže nie je D ako D...
R napísal: ...
To že s D nemôžem strielať mimo strelnice tiež nie je v súvislosti s nosením podstatné, ani so zbraňou B nemôžem strielať kde sa mi chce, mimo strelnice ju použiť môžem iba v prípadoch ktoré zákon určuje. Ak by som použil D zbraň v prípade KN alebo NO tak je jedno či ide o historickú, expanznú alebo prak.
...
Opäť tu miešaš hrušky s jablkami, D s B. Samozrejme v prípade uznanej KN alebo NO môžeš bez trestu použiť (temer) akúkoľvek dostupnú zbraň. Pre našu diskusiu je podstatné to, že historickú zbraň kategórie D smieš mať v stave pripravenom na okamžité použitie iba ak sa chystáš strieľať, teda na strelnici, a v zmysle prevádzkového poriadku strelnice výhradne na palebnej čiare. Inak musí byť zabezpečená podľa zákona. Pri potulke mestom teda smieš mať pri sebe takúto zbraň, ibaže nesmie byť nabitá! :twisted:
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Igrlik napísal: historickú zbraň kategórie D smieš mať v stave pripravenom na okamžité použitie iba ak sa chystáš strieľať, teda na strelnici,
ok, toto je dobré vysvetlenie.
inspiring_carson

Príspevok od používateľa inspiring_carson »

R napísal:CO8R4: to nie je až taký problém, kúpiš si prebíjanie a náboje robíš. Jediná vec ktorá by mohla byť teoreticky problematická sú zápalky. A tie ti v takom prípade kúpi kamarát so zbrojákom. ďalšou možnosťou je napísat si ofiko žiadosť o poskytnutie informácií na MV. Dôjde ti lajstro s ktorým ideš na predajňu a predavač sa má čím kryť.

Romanon: ešte ma napadla jedna vec, asi by bolo dobré dať historickú zbraň na odborný posudok súdnemu znalcovi z oboru z&s alebo požiadať KEU o vyjadrenie a posudok o tom ža je to hist. zbraň. Ak ťa totiž náhodou čapnú so zbraňou policajti, automaticky ti ju zabavia a pôjde na preverovanie, radový policajt nebude schopný na mieste rozpoznať že bola vyrobená pred 1890. Takto budeš mať úradný "preukaz zbrane" s štemplom.
múdro hovoríš :D , ja som to tak urobil, na každú svoju historickú hračku mám posudok, že je kat. D. ono žiaden zákon to neprikazuje ale istota je guľomet. zastaví ťa pri cestnej kontrole policajt, uvidí v kufri starú flintu a bude si myslieť, že si mafoš, ani Boh mu nevysvetlí, že nepotrebuješ zbroják, lebo je to historická zbran a on celý šťastný, že mu dajú frčku ťa bude popoťahovať... takto mu ukážeš papier s guľatým razítkom a všeko je ok.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Aj perkusky aj kresadlovky su D a nepotrebuješ žiaden papier. Kto ti vydával na slovensku papier že patri do kategórie D ? čo ta to stalo?
Používateľov profilový obrázok
Igrlik
častý prispievateľ
Príspevky: 3094
Registered for: 20 years 6 months

Príspevok od používateľa Igrlik »

Papier vydá znalec z odboru zbraní a streliva. Ak potrebuješ, dám Ti kontakt. Na cene sa dohodnete.
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

Pošli mi SZ kontakt zíde sa.
friendly_goldstine

Príspevok od používateľa friendly_goldstine »

Samozrejme v prípade uznanej KN alebo NO môžeš bez trestu použiť (temer) akúkoľvek dostupnú zbraň. Pre našu diskusiu je podstatné to, že historickú zbraň kategórie D smieš mať v stave pripravenom na okamžité použitie iba ak sa chystáš strieľať, teda na strelnici, a v zmysle prevádzkového poriadku strelnice výhradne na palebnej čiare. Inak musí byť zabezpečená podľa zákona. Pri potulke mestom teda smieš mať pri sebe takúto zbraň, ibaže nesmie byť nabitá! :twisted:[/quote]

toto som mal na mysli aj ked som si ja čtudoval znenie zakona,...toto je vysvetlenie v znení,aj s výkladom podla sedliackeho rozumu,ktoremu rozumiem
a je to podla mna dobre.....ked idem jazdit na koni,dam si do sedla original winchester 1873,municiu mam napaskovanu v pase na opasku.splnujem nosenie nenabitej zbrane kategorie D,municia sa da prebijat,to bola v dobe kedy sa zacala tato zbran vyrabat hlavnym predajnym tahakom samozrejme okrem spolahlivosti a 17 nabojoch ktore sa dali naladovať v kratkej dobe jednoduchym systemom.
takže mala cena municie,nakolko sa pri prebijani len vymenili zapalky,nasypal prach a naboj sa zastupluje projektilom ktory sa dal doma odliať.takže ťa strela vyjde na par centov .to je super,z hladiska použitia je tato puška nabita v strelbyschopnom stave za par sekund.takže čas straveny nabijaním,myslim že aj tak maš,nakolko dnes pri ochrane stada krav pred pobehujucim psom,ktpry sa utrhool paničke z voditka a letí mi dokusať kravám nohy..... neporušujem zakon a som v prave ak ochranujem svoj majetok.
som v tom momente ozbrojeny smrtonosnou dopelou zbranou.a kym nevystrelim tak neporušujem zákon.....
velka sranda nastane ked z nej vystrelím,.....minimalne nepočítam s tým že psa trafím,ale čo spraví moje stádo prežuvavcov,ked v živote pred tým strelbu nepočulo?..........no....pruser.
su to len moje myšlienkove pochody,....ale nadherna predstava nahanačky ako na divokom západe.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Maxi: Nemyslím si, že máš pravdu. Spájaš dokopy skupinu F zbrojného preukazu (zberateľské účely) a historické zbrane kategórie D.

§7
(2) Držiteľ zbrane kategórie D je pri manipulácii s touto zbraňou povinný mať pri sebe doklad totožnosti12) a
nesmie ju viditeľne nosiť alebo prepravovať; na držiteľa zbrane kategórie D sa primerane vzťahujú
ustanovenia § 28 ods.1 písm. a), i), j ) a n).

§28
Povinnosti držiteľa zbrojného preukazu
(1)
m) prepravovať zbraň do miest, kde je oprávnený túto zbraň používať, len v stave, pri ktorom nie je strelivo v
hlavni, nábojovej komore hlavne, nábojovej komore valca revolvera, nábojovej schránke zbrane a v
zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani, uloženú v puzdre alebo v batožinovom priestore motorového
vozidla; to sa nevzťahuje na držiteľa skupiny A zbrojného preukazu,

§28
(4)
c) mať zbraň určenú na zberateľské účely v stave umožňujúcom okamžité použitie tejto zbrane,

Celý paragraf 28 sú povinnosti pre držiteľov ZP. Daná časť paragrafu 7 určuje, ktoré s týchto povinností má dodržať aj nedržiteľ ZP. Písmeno m) tam medzi nimi nie je.

Celé je to ešte zaujímavé v kontexte:
§55
(10)
Zo zbrane uvedenej v § 7 písm. a), d) a e) sa môže strieľať len na strelnici (§ 49); táto zbraň musí byť označená platnou skúšobnou značkou podľa osobitného predpisu.3)

Čo z toho celého vyplýva? Najpravdepodobnejšie že nedržiteľ ZP môže historickú zbraň (§7 písmeno e) prepravovať či nosiť nabitú. Držiteľ ZP nie, pretože ten môže podľa §28 písmena m) prepravovať zbraň do miest, kde je oprávnený túto zbraň používať, len v stave, pri ktorom nie je strelivo v hlavni, nábojovej komore hlavne.....

A historickú zbraň možno používať len na strelnici.

Neviem či máš ZP, ale zákon porušuješ minimálne tým, že ju nosíš viditeľne (ak je to také to kovbojské púzdro čo polovica pušky trčí hore), ale ak nie si držiteľom ZP, tak tú zbraň nabitú mať môžeš.
Napísať odpoveď

Návrat na "Historické zbrane"