Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

..."varovný výstrel, mierenie na nohy"... s tým sa stotožňujem
..."počítanie rán, aby útočník neinkasoval o jednu viac ako bolo treba"... tu podľa mňa nie je čo riešiť. Ak útok stále trvá môže to byť aj celý zásobník. Ak prestane po prvej rane, tak ďalšia je už mimo NO.

Aj keď je to zatiaľ iba teória.... Adrenalín robí svoje...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

už sa možno budem opakovať, ale stále ľuďom zdôrazňujem, aby citlivo rozlišovali vlastný pocit, že sú v práve s neskorším posudzovaním situácie zo strany OČTK.
Totiž- ak sa vec zbehne rýchlo a nastane následok, ktorý je ťažko napraviteľný, OČTK posudzujú komplexne všetko od začiatku až po koniec bez faktoru stresu na rozdiel od držiteľa zbrane, ktorý nato mal sekundy.

Stále preto platí, je lepšie mať vysoké právne vedomie v tejto oblasti ako urobiť kix a potom lobovať u právnika, aby robil zázraky. Ak máš dobré vedomosti, podvedomie ti v situácií rýchlo vyhodnotí situáciu a nasmeruje tvoje rozhodnutie. Kto má právne medzery alebo mylne vyhodnocuje situáciu- toho čaká reťaz chybných rozhodnutí, ktoré budú znamenať trestno-právny postih.
Už sa budem znovu opakovať- ak komerčná agentúra povzbudí vypatlaného blbca, že na ulici ho čaká iba boj a treba do každého protivníka nasypať 5+ rán- tam vieme spoľahlivo predvídať ako vec posúdia OČTK. Niekoľko takých ľudí už sedí svoje tresty.
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

Peterson - súhlasím s tebou....

Ja som netvrdil, že treba ten zásobník do útočníka vysypať.... Ja som povedal, že ak útok trvá ja môžem v zmysle TZ pokračovať v obrane v rámci NO ďalšou streľbou... a nepotrebujem pri tom rátať počet rán... Môže to byť jedna, dve, tri.... aj ten zásobník.... podstatné je či pred každou ranou ešte útok trval.

Samozrejme som nikoho nenabádal, aby ladoval hneď celý zásobník...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

mabo, reagoval som všeobecne.
EBOLA
občasný prispievateľ
Príspevky: 23
Dátum registrácie: 7 years 11 months

Príspevok od používateľa EBOLA »

Pozeram, ze ani v CR to nieje az tak cierne. Pritom tam nemaju paragraf26
http://budejovice.idnes.cz/soud-zprosti ... zpravy_khr
Memphis
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Memphis »

Ahojte,

Trochu na odľahčenie tejto zložitej témy. Stala sa mi zaujímavá udalosť, možno vtipná, ale po hlbšej analýze mi dodatočne aj nahnala strach ;) . . .

Štandardný piatok, večer po práci som išiel na víkendový hyper - markeťácky nákup s mojou drahou polovičkou. Ostali sme stáť pred autom na rozhovor so známymi. V diaľke som počul hluk a trieskanie po kapotách áut . Traja mladíci rómskeho pôvodu pod vplyvom prchavých omamných látok si to krátili krížom cez parkovisko a z áut si robili perkusné nástroje. Ako sa blížili, bolo evidentné, že sme sa stali predmetom ich záujmu.

V poslednom čase je mojím jediným aktívnym relaxom a činnosťou návšteva strelnice a intenzívny tréning obrannej streľby. Vyčistí mi to hlavu a aj sa trošku hýbem . . .

Možno častý tréning sa podpísal aj na mojej reakcii. Aj keď strelnú zbraň bežne pri sebe nenosím, naučeným a natrénovaným spôsobom som sa postavil pred priateľku. Slabou rukou som kontroloval jej pozíciu. Rozšíril, znížil a zabalil som postoj. Silnú ruku som pripravil do pozície tasenia strelnej zbrane. Ani som si nestihol uvedomiť absurditu situácie - že môžem použiť tak papierové vreckovky a trojica "bubeníkov" sa otáčala ako na ručnej brzde . . .

Reakcia zúčastnených bola, že čo tu tancujem opičie tance. :) . . .

Potom, keď som si to večer v pokoji analyzoval, začal som premýšľať o (neviem ako to nazvať), možno pre - motivovanosť, alebo podobne. Sám seba som presviedčal, že tak stojím aj, keď mlátim do vreca a tak ďalej. No stále mi to trochu vŕta v hlave.

Poznám pár príkladov ľudí čo tréning ešte umocňujú airsoftom, paintballom a hodinami hrania bojových video hier. Holdujú prepperstvu a tzv. EDCčku atď. a nie som si istý ako by postupovali v mojej situácii . . .

Čo si o tom myslíte? môže rutina, zvyk a cielene naučené reakcie viesť k neprimeranému konaniu a vybočeniu z medzí NO a KN?
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Memphis


Môj názor je asi taký, že takéto (tanečky 8) ) konanie skôr môže viesť v našich končinách kľudne k útoku od provokatérov.
Ja osobne mám v aute pre takéto prípady spray a teleskopický obušok.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Neviem ako je to pri strelnych zbraniach, ale poznam pripad, ked chalan v poulicnej bitke nacvicenym hodom zlozil chalana na zem a plynulym pohybom mu okamzite (momentalne neskodnemu) zlomil ruku o koleno. Neskor to vysvetloval tym, ze tu techniku vzdy trenovali aj s takym zakoncenim (jeho naznacenim) a konal automaticky. Este ze ta technika nebola na krk...
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Memphis: ja si o tom myslím to, že niekto všímavejší by pribrzil, zorientoval sa a následne by si mal možnosť použiť tie servítky na rozbitý ksicht... :wink:
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Neviem co za znamich s tebou debatovalo pri aute, ani ako vyzeras ty, ale na troch 40 kilovych ciganov zakonzervovanych toluenom by som nad tahanim pistole ani nerozmyslal. Kedze ste boli v pocetnej prevahe a oni nemali v rukach zbrane, NO by si asi neobhajil.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mr. Blue, tvoje konštatovanie, že by "NO asi neobhájil" je správne, lebo si použil časticu "asi".
:wink:
Na vysvetlenie: TZ nám dáva možnosť chrániť majetok, nielen náš vlastný. Pamätajú na to aj ustanovenia TZ upravujúce inštitút NO. V rovine teórie fajn. V praxi je to ale úplne iná hra. Ak by sme to mali aplikovať na prípad, ktorý nám tu načrtol Memphis, potom by sme mali brať do úvahy fúru okolností. Schválne, spomeňme si aspoň niektoré podstatné, pričom teraz opomeňme fakt, že Memphis zbraň ani nemal:
1. Kto tvoril tú partiu sfetovaných asociálov? Nielen pre Memphisovu argumentáciu (o prípadnej obhajobe radšej nehovorme) je podstatné, či na druhej strane stáli recidivisti - veteráni, ktorí už majú na rováši, okrem majetkovej, aj nejakú tú násilnú trestnú činnosť, alebo partia násťročných bratov Lakatašovcov, ktorých kariérne vrcholy ešte len čakajú. Táto okolnosť, bude pochopiteľne, zaujímať aj OČTK. Pričom tie na bratov Lakatošovcov budú spravidla nazerať blahosklonnejšie než my ostatní.
2. Partia asociálov, ktorá si urobila z áut urobila "perkusné nástroje", spôsobila na tých vozidlách aj nejakú škodu? Mohol Memphis tú škodu vidieť z miesta, na ktorom stál so svojou partiou? Že niekto päsťou buchne po kapote, nie je trestný čin. Dosť možno ani priestupok nie (závisí podľa okolností a následku). Proti komu by sme v takejto situácii chceli využiť hrozbu strelnou zbraňou?! O inom použití (výstrel, úder) radšej nehovoriac. Samozrejme, diametrálne odlišná situácia by nastala, keby po tých kapotách skákali, rozbíjali sklá, odtrhávali zrkadlá...
3. Adresoval Memphis tej partii aj nejakú verbálnu výstrahu? Čas na to zrejme mal, keď z diaľky videl, čo robia na iných autách. Ak nie, prečo? To hneď zaujal postoj, aby mohol tasiť (hoci v tomto prípade nemal čo)? Samo osebe to môže byť moment, ktorý situáciu len eskaluje. A tá eskalácia by - aspoň čiastočne - mohla ísť na vrub jemu. Ak, naopak, im nejakú verbálnu výzvu adresoval, ako zareagovali? Ak agresívne, prípadne vyslovili aj konkrétne vyhrážky, alebo sa vydali smerom k Memphisovi ďalej to "riešiť", situáciu to radikálne mení v prospech Memphisa.
4. Čo Memphisova partia? Jeho možní svedkovia. Kto to bol, okrem jeho manželky? Veľkí mocní chlapi, alebo nie? A mali rovnaké alebo väčšie obavy ako Memphis? Vnímali situáciu obdobne? Dosvedčia to a budú na tom trvať? Alebo naopak by potopili, hoci len nechtiac, svojou prípadnou výpoveďou Memphisa s tým, že oni to tak nevnímali, že možno nebolo treba hroziť zbraňou, tasiť zbraň (nebodaj ju použiť), alebo sa vôbec do toho montovať?

Ako... toto je len náčrt niektorých okolností. Tie situácie obvykle nie sú čiernobiele, nie je to buď-alebo. Už na hrozbu zbraňou to chce mať "silný" dôvod, ktorý nebude úplne jednoduché spochybniť. Lenže ak adrenalín a ďalšie hormóny deformujú naše posudzovanie a majú vplyv na naše konanie, tak je ľahké byť chytrý akurát tak od počítača. A radiť za každých okolností zdržanlivosť, tiež nemusí byť to pravé orechové, aby sa človek "nepreváhal" až do špitálu alebo márnice. Ale o tomto sa tu už viedli siahodlhé debaty...
:roll:
Memphis
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Memphis »

S tým chalanom je to dobrý príklad - ako to potom dopadlo? Bol ten reflex obhájiteľný?

S týmto typom potencionálnych útočníkov je to zložité. Aj represívne zložky majú často pri zásahu problém, že pod účinkom toluénu sú podstatne necitlivejší na bolesť a ich konanie sa nedá nejakým známym kľúčom predvídať . . .

Niekedy stačí výkrik, inokedy by nemusel pomôcť ani sprej, obušok alebo rozbitý ksicht.

No debatu som chcel rozprúdiť skôr smerom k tým natrénovaným reakciám, moja skúsenosť tak ako píšem, skôr na pobavenie.

Použitie strelnej zbrane samozrejme neprichádza v tomto prípade v úvahu . . .
JaAN
občasný prispievateľ
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa JaAN »

Jack to velmi pekne napisal.

Ja by som sa len chcel spytat: Memphys, bol si na nejakom kurze typu RDA, TCA a podobne? Myslim, ze by to vela vysvetlovalo..
V skole som sa ucil, ze narozdiel od zvierat - ktore jednaju instinktivne, mame my ludia schopnost premyslat, logicky uvazovat,.. Podla toho by som sa aj spraval. Nie podla kurzov a videi na internete..

Mam este jednu otazku: preco si nezavolal policiu? Lebo nenicili tvoj majetok? Pricom ked isli ku tvojm autu, uz si isiel pomaly tasit zbran...
Memphis
občasný prispievateľ
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Memphis »

Áno, absolvoval som kurz obrannej streľby . . . Viem asi kam mieriš a súhlasím. Aj kurzy aj video kurzy obsahovo hraničia s výcvikom profesionálov, čo môže byť vo výsledku kontraproduktívne.

Nie som nejaký samozvaný "mariňák" vo všeobecnosti som za spoločnosť v ktorej neexistuje pojem NO maximálne teda KN.

Keď sa vrátime k opísanej situácii, aj keď opakujem diskusia mala iné ciele:
Je pravda, že som mal dosť času nasadnúť do auta opustiť parkovisko a z bezpečia privolať políciu.

Síce k evidentnému poškodeniu áut nedošlo a toluén nie je zakázaná látka, bol by to predsa len správnejší postup.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Memphis napísal: Aj kurzy aj video kurzy obsahovo hraničia s výcvikom profesionálov,.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"