Obrana proti psovi na verejnosti

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

emkac napísal:Dobre, tak ste mu chudakovi nalozili. Ale teraz nam laikom vysvetlite, preco je piesok uplne mimo.
Ked si odmyslim, co pisal Jack (ze sa da tazko trafit), myslim ze drviva vacsina by povazovala davku piesku do oci za nieco, co sposobi utocnikovi parsekundovy vypadok a umozni obrancovi utok ci utek.
Napr. uz len taka voda.... sam na sebe viem, ze ked schytam vodou do tvare a mam otvorene oci, tak mi trva chvilku, kym sa zorientujem v case a priestore. A to nechcem vediet, co taky piesok....
Emkac, mňa na tom primárne pobavilo, že práve na tejto stránke, kde nájdeš pár celkom chytrých návodov, ako sa plus/mínus efektívne brániť útoku hafana, niekto celkom vážne prezentuje nápad hodiť hafanovi piesok do očí. Nebolo v tom nič zlomyseľné voči autorovi. Ani sa k tomu nehodlám obšírnejšie vracať, objavili sa tu (aj) fundované odpovede, ktoré objasňujú, prečo to nie je dobrý nápad. Preto len pár poznámok:
:arrow:
- Mne prišlo úsmevné už len to, ako sa ktosi zhýba po piesok. Ak mám aktívne čeliť útoku hafana, celkom isto nechcem byť ani čo najmenší a ani mať hlavu a krk čo najnižšie. Hoci len na pár okamihov. Proste nie. Kto robil figuranta, moje slová isto potvrdí.
- Ak už mám hafana zahryznutého, určite nevidím zmysel siahať po piesku a snažiť sa patlať mu ho do očí. To radšej mu voľnou rukou tie oči skúsim vytláčať z jamiek, čo je ale trocha iný šport, už dosť zúfalý, a tiež by som nedal ruku do oh... do psej papule za to, že to vyjde, ergo aj zafunguje. Je to takmer z podobnej kategórie, ako hľadať citlivé body na tele psa a skúšať "bojovú akupresúru".
- To podstatné pripomenuli Peterson a Erebos, že útočiaci pes sa až tak veľmi na zrak nespolieha, nezriedka oči priviera alebo zatvára - kto si zažil nejakú tú psiu bitku (akože sa bili ozajstní psi a nie portviš s bižutériou) to pozná, rovnako ako to, že ak nie je hafan zahryznutý, tak cvaká zubami temer naslepo vo svojom rádiuse.
:idea:
Asi by aj stačilo. Nemám pocit, že som odborník na túto problematiku, väčšinu mojich skúseností v tejto oblasti (a tie sú už tiež staršieho dáta) považujem za neprenosnú. Niekedy sa hroziaci útok psa (aj veľkých plemien) podarí odvrátiť len tým, že psa presvedčíš, že ty si väčší pes. Ale formulovať nejaké veľké múdra na túto tému si nedovolím už len preto, že by to niekto mohol neúspešne aplikovať a čudovať sa, prečo to vôbec ale vôbec nefungovalo.
:lol:
ibibi
občasný prispievateľ
Príspevky: 75
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa ibibi »

steniels
prispievateľ
Príspevky: 320
Dátum registrácie: 11 years 1 month

Príspevok od používateľa steniels »

dvaja veľký psi niekoľko minút (zhruba 5- 7) útočili na malého a ten bol potom v stave ešte odísť preč. to sa skôr s ním hrali...
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

vyse minuty trvalo, kym dokazali od dievcatka odtrhnut pitbula
tusim tam mal niekto aj vytiahnutu zbran, ale evidentne ju nepouzil... otazka je, ci v tom chaose a zmietani by to vobec bolo bezpecne

https://tv.idnes.cz/zahranicni/pitbull- ... nestv_pest
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

v takýchto momentoch je najistejšie priložiť zbraň na chrbticu v zadnej časti tela a prestreliť mu miechu, prípadne ak situácia dovolí priložiť mu zbraň na komoru.

Je totiž problém mieriť a bezpečne zasiahnuť takto pohyblivý cieľ, ked je navyše ešte aj zakusnutý-preto treba ísť so zbraňou na kontakt so psom.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Tak veru. Ešte treba vziať do úvahy aj to, že FMJ sa rado odráža ako lopta. Či už na kosti, alebo po priestrele od cesty/chodníka. Ak je v tom chaose aspoň trochu možné, tak zohľadniť smer kadiaľ strela pravdepodobne vyletí z tela.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Chuda dievca, tu nohu malo pekne roztrhanu... :( Nad takouto situaciou som uz velakrat rozmyslal co urobit. Ako by ten pes reagoval keby som mu zlomil chvost? je relativne tenky normalne ho chytit a vypacit smerom k hlave. da sa to vobec? alebo ho zalahnut a nejak mu vyklbit labu? do protipohybu? samozrejme keby nebola po ruke vhodna zbran ako pistol ci noz
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

jedei: kludne mu ten chvost aj odhryzni, psisko si nic nevsimne. Niektore ostrejsie plemena po zahryznuti nereaguju ani na zodvihnutie za slabinu do vzduchu - co je pre vacsinu psov veľmi bolestivé. Preto Peterson radil vypnut ho ranou na CNS, ak sa dá.
Tu bolo v okoli zial vela ludi + s dievcatom pes hodne zametal. Tu bolo tazko strielat bez rizika, ze to poleti tam kam nema.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

dá sa ešte úchop za gule- tam ale okamžite nasleduje prekusnutie na tvoju ruku a situácia pokračuje v podaní držitela gulí...

Pomoc od neozbrojenej osoby proti tak silnému psovi ako je pitbul či stafford- je ozaj zúžená na minimum možností, pričom každá zahrňa na 100% zranenie.
Takže napadnuté dieťa by som asi neozbrojený určite chránil zaklanutím ku psovi a pevným škrtením, čo by pes po chvíli začal riešiť panickým cukaním smerom dozadu, aby sa mi vymanil. V takomto prípade by pomohla ďalšia osoba, ktorá by na môj pokyn psovi skúsila zasunúť pomedzi zuby smerom do krku pero, ceuzku, tenký konárik- čokolvek čo prejde tým smerom -čo následne spôsobí prirodzenú reakciu, že pes sa zľakne cudzieho elementu v krku a pustí.
Toto mám viac overené a vyskúšané. Pustil aj aziat, ktorý držal kapánek inou silou ako pitbul.
miso243
prispievateľ
Príspevky: 147
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa miso243 »

V takom dave strieľať? To už by bolo lepšie (rozhodne nie ľahšie) dať záraz nožom.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

Z toho co mali po ruke lopata by mozno zabrala. Poriskom odzadu na Tepesa, a potom rovno k tamanovi bobiku na gril.
Používateľov profilový obrázok
emkac
prispievateľ
Príspevky: 401
Dátum registrácie: 10 years

Príspevok od používateľa emkac »

peterson napísal:V takomto prípade by pomohla ďalšia osoba, ktorá by na môj pokyn psovi skúsila zasunúť pomedzi zuby smerom do krku pero, ceuzku, tenký konárik- čokolvek čo prejde tým smerom -čo následne spôsobí prirodzenú reakciu, že pes sa zľakne cudzieho elementu v krku a pustí.
Ako si toto prosim ta myslel?
Ty si zalahnuty na psovi, skrtis. Pes drzi nohu dietata a zacne sa cukat dozadu.
Vtedy niekto strci cosi psovi do papule, co najviac dozadu, az do hrdla, nech sa pes zlakne?
Ci to ma urobit az ked pusti dieta a kusne teba?
Som to nepochopil a aj ked dufam, ze to nikdy nevyuzijem, rad by som v tom mal jasno.

Plus co robit potom, pes pusti dieta, ty ho sice nejako skrtis, ale pes sa myka jak sialeny a neudrzis ho. Pripadne ho udrzis, ale po case ho pustit musis, nie? A nasledne napadne teba. Ci?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

áno, reč je o jednom chumáči- ty, pes a jeho obeť. Do papule sa psovi niečo strká ,aby pustil- takže deje sa to počas toho ako je zakusnutý. Kedže on sa popri zákuse snaží aj dýchať, on čelusťami vytvára určitý priestor na ten úkon.
A ako som písal- treba počítať so zranením
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Miso, ja som sice noz na psa nikdy neskusal, ale videl som na vlastne oci zahryznuteho psa, tusim RTW, ktory nechcel pustit ani za boha - bili ho po hlave palicou aj tazkou kovovou karikou na konci roztoceneho voditka, zdvihli ho do vzduchu za jednu slabinu a tak hore drzali a pes nechcel pustit sni tak. Z toho mi vychadza, ze pes v case utoku bolest ignoruje a noz bude nedostatocny - skor by pes vykrvacal, ako by pustil - a to by boli sakra dlhe minuty pre pohryzeneho.
Ano, pri obrane bez strelnej zbrane je zranenie obrancu iste a bacha - k**va to boli. A dalsia vystraha, moze sa stat ze psisko pojde po krku - vlastna skusenost. Vtedy bola mensia skoda uhnut sa a ponuknut plece - nakoniec sa mi zahryzol zhruba pod biceps.
A preto: nosit zbran, mat naboj v komore a ak sa da - strielat na CNS, co je jediny okamzity vypinac rozzureneho zvierata.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..pes moze byt trenovany aj na zakus do rozkroku (tak s tym "ponukanim pleca" opatrne..) :D
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"