Obranne spreje - pohlad zakona

eloquent_hopper

Obranne spreje - pohlad zakona

Príspevok od používateľa eloquent_hopper »

Dobrý deň,

Neviete ako je to s pohľadom zákona na obranné spreje, teda rôzne kasery, neuroparalitické, či s kayenskym korenim (OC), proti ľuďom, psom a pod. ? Zaujimajú ma podmienky použitia, a tiež či majú byť tieto výrobky certifikované, či inak schválené (povolené) pre predaj v SR, aby sa mi nestalo, že kúpim drahý šmejd (akože vysoko kvalitný) od nejakého neseriózneho obchodníka, resp. niečo čo "výtržníkovi" spôsobí zdravotnú ujmu a ešte bude chcieť odškodné. Tiež obchodník - musí sa preukázať nejakou licenciou a pod., že toto môže predávať, resp. musí mať povolenie ?

Vďaka,
J.

P.S.: Ospravedlňujem sa za duplicitný príspevok, nevedel som do ktorej kategorie ho zaradit.
--
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Jamate:

Vitaj! Co sa pouzitia tyka, ako so vsetkymi zbranami, "maly by si" sa pohybovat v ramci Nutnej obrany.
Inak, ked je tma, siroko daleko nikto a mas okolo seba paru opalenych srandistov (Panzer, sa mi paci ako si ich nazval) mozes aj len tak vyskusat.... :twisted:


Ohladne kvality, ti neporadim, sam nosim denne tento:
Obrázok
Ked som sa snazil rozsirit si obzory co sa ponuky tyka, prisiel som na to, ze vela toho na SK nieje (skor ked, tak pod pultikom), tak som ostal pri tomto, myslim, ze pohoda.

Keby ste vsak niekto vedeli o niecom lepsom, urcite si nechame poradit. :oops:

edit - link: http://www.youtube.com/watch?v=YmOqaexK48s
Figurant sa zlozi na zem po asi 10tich sekundach. Z toho vyplyva: Pouzi a utekaj!
Naposledy upravil/-a spherixis v 06 Jún 2008, 14:42, upravené celkom 2 krát.
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

SabreRed aj ked cenovo je niekde dalej okolo 6- 7 stovak
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Jamate, ten typ, ktorý sem hodil Spherixis, je bežne dostupný takmer v každom Army Shope či v Zbrane a strelivo. Tiež ho už pár rokov nosím, účinnosť vyzerá byť dostačujúca, dosah tiež ujde. Len to chce asi kupovať JET (na obrázku) a nie FOG. Rozdiel je v tom, že tekutou strelou síce treba lepšie zamieriť, ale má lepší dosah a aj v nie ideálnom počasí splní svoj účel. Zatiaľčo účinnosť "hmly" pri vetre alebo daždi je takmer nulová. A cena je niekde okolo 150 SKK, čo je pri niekoľkoročnej trvanlivosti náplne úplna pohoda.
inspiring_vaughan

Príspevok od používateľa inspiring_vaughan »

Ja tiez nosim tento vo verzii strela aj ked nemozem posudit ucinnost lebo som ho nastastie nemusel pouzit .
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

spherixis:
Dost neprijemne ma prekvapilo, kolko ten chlapik vydrzal.
A to si nechal bez pohybu "strelit" plnu davku priamo do tvare a nemal v krvi napumpovany adrenalin. Mozno bol trocha vzruseny, ale asi nie tak, ako keby prave niekoho lupezne prepadaval.

Nic lepsie ako "Pouzi a utekaj!" sa asi ozaj poradit neda.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

yarco:
Hej ved aj mna. A pretoze som ho nikdy neskusal ostal som celkom dost prekvapeny :shock:
Skusal som sameho seba utesit tym, ze existuje pravdepodobnost, ze si utocnik uvedomi, ze bol zasiahnuty, co moze sposobit zvrat a on sa miesto toho, aby dalej utocil, zacne radsej venovat sebe. Ale no nebolo by rozhodne mudre s niecim takym ratat. :D

Rad pouzivam prirovnanie ku hudobnym nastrojom. Na kazdom nastroji treba vediet hrat. Taka zbran je tiez len nastroj, s ktorym to treba vediet.
Je dobre poznat vyhody a nedostatky tej zbrane, ktoru clovek ma a moze niekedy potrebovat. A radsej taky kari sprej :D vo vrecku a vedomost, ze treba rychlo zdrhat, lebo to trva tych 10 sekund, ako byt nevedomy, neozbrojeny a zbity. :lol:
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

za tých 10 sekúnd ta výtržník naporcuje! :?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

A to je ten problem.

Existuje vobec bezne dostupny obranny sprej (nie plynovka, nie EFMJ :wink:), ktory by dokazatelne ucinkoval o rad rychlejsie?
Vychadzam z predpokladu, ze ak sa ma v reale zastavovaci ucinok dostavit do este prijatelnych 2-4 sekund, tak pri podobnom pokuse za idealnych podmienok (plny zasah, ziadne drogy, minimalny adrenalin) musi ist figurant k zemi tak za 1 sekundu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Yarco, reakcia na bežné slzáky (koncentrácia účinnej látky do 10 pct. OC/CS) je dosť individuálna v nástupe, priebehu, trvaní aj prejavoch. Potom sa možno pre lepší pocit oplatí zainvestovať do nejakého kaseru proti medveďom (vyššia koncentrácia, vyššia cena). Nefím...
:roll:
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Niesom si sice isty, ale nase kasery, toť kasery pre civilny trh. Nieco pre policajtov alebo vojakov by snad mohlo byt ucinnejsie. Jedneho casu to vraj mali unas v jednom shope pod poultikom a ked som pytal .. :shock:

Matne spominam, ako kamarat vojak vravel, ze armada ma kasery s nepatrnym mnozstvom nejakeho nervoveho plynu (nechcem tresnut, ale zda sa mi ze sarínu), co civilne kasery nemaju. Nam daju len kari :(
Po zasiahnuti udajne dotyzny ide do kolien okamzite, vyzvracia si dusu, nos a oci, pohzadze s nim o zem, no prezije to bez nasledkov.

Taky by chlapsi na youtube urcite na sebe neskusali. :D
eloquent_hopper

Príspevok od používateľa eloquent_hopper »

Kde sa to da kupit - ten Sabrered ? Prip. ten kaser proti medvedom, to by malo na bezneho týpka stačiť nie ?
Vdaka,
J.
--
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

no ja som saber red kupil v ostrave!
skus to vygooglit, mozno ho niekto dovaza
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ále fungujú, len treba streknúť a utekať.
:) http://www.youtube.com/watch?v=qqWE-kBp ... re=related

Ale špeciálne jednotky sa cvičia aj na takéto situácie
http://www.youtube.com/watch?v=Dy-Ohfoo ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=PZ4oAU-K ... re=related
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"