Okolnosti vylučujúce protiprávnosť činu

elegant_herschel

Okolnosti vylučujúce protiprávnosť činu

Príspevok od používateľa elegant_herschel »

zdravim Vas,

na skuske som dostal doplnujucu otazku. v zneni:
Okolnosti vylucujuce protipravnost cinu.
konkretne sa jednalo o paragraf 25 - nutna obrana

skusajuci ma upozornil ze nechce vyklad zakona. ktory som mu podal.
po skuske som ho zastavil a ukazal cervenu knizku, kde sa nachadzalo vsetko co som mu povedal. knizku ohodnotil " neucte sa z takychto pi.."
a na otazku , co som mu mal teda povedat mi povedal:
"no su tam veci ako do mrtveho sa uz nestriela a pod... "

prosim Vas ako som mal odpovedat na skuske pri otazke "okolnosti vylucujuce protipravnost cinu?"
dakujem ..
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

to ti povedal peknu p.....
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Skúšajúci bol "odborník na slovo vzatý".... Čisté somariny ti povedal!

Toto sú okolnosti vylučujúce protiprávnosť činu. K skúške na zbrane však potrebuješ vysvetliť svojimi slovami len nutnú obranu, krajnú núdzu a oprávnené použitie zbrane. Ak už chceš byť veľký frajer môžeš pridať aj súhlas poškodeného alebo oprávnené riziko. :D.
zák.č. 300/2005 Z.z. (Trestný zákon)

OKOLNOSTI VYLUČUJÚCE PROTIPRÁVNOSŤ ČINU


§ 24
Krajná núdza


(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o krajnú núdzu, ak bolo možné nebezpečenstvo priamo hroziace záujmu chránenému týmto zákonom za daných okolností odvrátiť inak alebo ak spôsobený následok je zjavne závažnejší ako ten, ktorý hrozil. Rovnako nejde o krajnú núdzu, ak ten, komu nebezpečenstvo priamo hrozilo, bol podľa všeobecne záväzného právneho predpisu povinný ho znášať.

§ 25
Nutná obrana


(1) Čin inak trestný, ktorým niekto odvracia priamo hroziaci alebo trvajúci útok na záujem chránený týmto zákonom, nie je trestným činom.

(2) Nejde o nutnú obranu, ak obrana bola celkom zjavne neprimeraná útoku, najmä k jeho spôsobu, miestu a času, okolnostiam vzťahujúcim sa k osobe útočníka alebo k osobe obrancu.

(3) Ten, kto odvracia útok spôsobom uvedeným v odseku 2, nebude trestne zodpovedný, ak konal v silnom rozrušení spôsobenom útokom, najmä v dôsledku zmätku, strachu alebo zľaknutia.

(4) Ak sa niekto vzhľadom na okolnosti prípadu mylne domnieva, že útok hrozí, nevylučuje to trestnú zodpovednosť za čin spáchaný z nedbanlivosti, ak omyl spočíva v nedbanlivosti.

§ 26
Oprávnené použitie zbrane


(1) Použitie zbrane v súlade so zákonom nie je trestným činom.

(2) Za použitie zbrane v súlade so zákonom sa považuje aj jej použitie proti inému vo svojom obydlí na ochranu života, zdravia alebo majetku, ak osoba do obydlia neoprávnene vnikne alebo v ňom neoprávnene zotrvá a nejde o nutnú obranu. To neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť.

§ 27
Dovolené riziko


(1) Čin inak trestný nie je trestným činom, ak niekto v súlade s dosiahnutým stavom poznania vykonáva spoločensky prospešnú činnosť v oblasti výroby a výskumu, ak spoločensky prospešný výsledok, ktorý sa od vykonávania činu očakáva, nemožno dosiahnuť bez rizika ohrozenia záujmu chráneného týmto zákonom.

(2) Nejde o dovolené riziko, ak výsledok, ku ktorému čin smeruje, celkom zjavne nezodpovedá miere rizika alebo vykonávanie činu odporuje všeobecne záväznému právnemu predpisu, verejnému záujmu, zásadám ľudskosti alebo sa prieči dobrým mravom.

§ 28
Výkon práva a povinnosti


(1) Čin inak trestný nie je trestným činom, ak ide o výkon práva alebo povinnosti vyplývajúcich zo všeobecne záväzného právneho predpisu, z rozhodnutia súdu alebo iného orgánu verejnej moci, z plnenia pracovných či iných úloh alebo zo zmluvy, ktorá neodporuje všeobecne záväznému právnemu predpisu ani ho neobchádza; spôsob výkonu práv a povinností nesmie odporovať všeobecne záväznému právnemu predpisu.

(2) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak trestný čin spáchala osoba, ktorá má zákonnú povinnosť plniť rozhodnutie vlády alebo rozhodnutie nadriadeného v súlade s takýmto rozhodnutím vlády a

a) vedela, že toto rozhodnutie je nezákonné, alebo
b) rozhodnutie bolo zjavne nezákonné.

(3) Ustanovenie odseku 1 sa nevzťahuje na trestné činy uvedené v dvanástej hlave osobitnej časti tohto zákona.

§ 29
Súhlas poškodeného


(1) Čin inak trestný nie je trestným činom, ak bol vykonaný so súhlasom poškodeného a nesmeruje proti jeho životu alebo zdraviu.

(2) Nejde o súhlas poškodeného, ak súhlas nebol daný vopred, nebol vážny a dobrovoľný alebo ak v súvislosti s ním bol spáchaný iný trestný čin.

(3) Ustanovenie odseku 1 sa nepoužije, ak podľa skutkovej podstaty trestného činu má byť čin trestný aj vtedy, keď bol daný súhlas poškodeného podľa odseku 1.

§ 30
Plnenie úlohy agenta

(1) Čin inak trestný nie je trestným činom, ak ním agent ustanovený podľa osobitného predpisu pri odhaľovaní trestného činu a pri zisťovaní jeho páchateľa ohrozí alebo poruší záujem chránený týmto zákonom len preto, že bol k tomu donútený zločineckou skupinou alebo teroristickou skupinou, v ktorej pôsobí, alebo ak spácha taký čin v dôvodnej obave o život alebo zdravie svoje alebo blízkej osoby.

(2) Ustanovenie odseku 1 neplatí, ak agent spácha trestný čin úkladnej vraždy podľa § 144, vraždy podľa § 145, znásilnenia podľa § 199, sexuálneho násilia podľa § 200, sexuálneho zneužívania podľa § 201, všeobecného ohrozenia podľa § 284 ods. 2 až 4, ohrozenia bezpečnosti vzdušného dopravného prostriedku a lode podľa § 291, zavlečenia vzdušného dopravného prostriedku do cudziny podľa § 293, vlastizrady podľa § 311, úkladov proti Slovenskej republike podľa § 312, teroru podľa § 313, § 314, záškodníctva podľa § 315, § 316, sabotáže podľa § 317, vyzvedačstva podľa § 318, genocídia podľa § 418, terorizmu podľa § 419 alebo neľudskosti podľa § 425 alebo ak činom uvedeným v odseku 1 spôsobí ťažkú ujmu na zdraví alebo smrť.

(3) Čin inak trestný uvedený v § 332 až 335 a v § 336 ods. 2 spáchaný na účely odhalenia trestného činu alebo zistenia páchateľa trestného činu podľa § 326, § 328 až 331 alebo § 336 ods. 1 spôsobom ustanoveným v Trestnom poriadku nie je trestným činom.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Tak pan skusajuci je urcite trojnasobny PHD :D a ten to bude vedeit lepsie...ako my tu supaci :D

Miki v ktorom meste sa ti to stalo, ak to chces prezradit?
elegant_herschel

Príspevok od používateľa elegant_herschel »

dakujem velmi pekne.
mesto mozno prezradim ale radsej az po skuske :)
teraz mu ten zakon budem citovat :) kruci :)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Drž sa! Veľa šťastia na reparáte!
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Zhodou okolností som mal niečo podobné vysvetliť aj ja . :lol:

Vlastnými slovami som použil vysvetlenie :

KRAJNÁ NÚDZA - použitie vozidla pod vplyvom alkoholu za účelom odvozu nejakého zraneného povedzme z hôr do najbližsšieho zdravotníckeho zariadenia , ale len na cestu tam :!: :!: :!: Naspäť už nie :!:

NUTNÁ OBRANA - použitie zbrane voči psovi , ktorý bol nahuckaný na moju osobu za účelom útoku :!: :!: :!:

Platí to dúfam aj dnes , alebo nie :?: :?: :?:
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Tak tak. Pre komisiu su toto ucebnicove priklady. Najlepsie je mat v tom jasno, vyklopit vsetko, co clovek vie, podlozit kazde tvrdenie jednym prikladom o jednej, dvoch vetach, s dorazom na to, ze tomu clovek aj rozumie - tak ako si to teraz spravil ty. :) Dakujeme, uspel a ides domov. Lahsie ako test na vodicak :D
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Alebo

Krajná núdza
- vstup na cudzí pozemok a rozsekanie vchodových dverí za účelom vniknutia do horiaceho domu a záchranu tam sa nachádzajúcich osôb,
- rozbitie skla na dverách auta a vniknutie do neho, pretože vidíte že v aute je zavreté malé dieťa, ktoré sa napr. dusí jedlom a už fialovie,
- zastrelenie splašeného koňa rútiaceho sa k deťom na výlete
- spílenie stromov s cieľom zabrániť šíreniu požiaru etc.

Podmienkou však vždy je, že hroziace nebezpečenstvo nebolo možné za daných podmienok odvrátiť inak, resp. že škoda, ktorú spôsobíte nebude väčšia ako tá, čo hrozila.

Nutná obrana
- obrana proti akémukoľvek útočníkovi,
- spomínaná obrana pred poštvaným psom (ak pes útočí bez zjavného poštvania, pôjde pri jeho zastrelení o krajnú núdzu),
- brániť útoku môže aj osoba, ktorá sama nebola napadnutá (ste svedkami prepadnutia a vystúpite na obranu obete)

Oprávnené použitie zbrane
viac tu: http://www.webforum.sk/viewtopic.php?t=1084

Dovolené riziko
- vedecko-výskumný ústav vykonáva pokus, pri ktorom dôjde k nebezpečenstvu výbuchu a teda teoreticky k trestnému činu všeobecného ohrozenia. Pretože však ide o spoločensky veľmi prospešný výskum a bez tohto rizika sa vyskúmať nedá nepôjde o trestný čin

Výkon práva a povinnosti
- rodič, ktorý zakáže dieťaťu ísť von, pretože má zlé známky v škole sa nedopúšťa tr. činu obmedzovania osobnej slobody, pretože koná v intenciách zákona o rodine
- na základe právoplatného rozsudku vypratávate neplatiča z vášho bytu a pod.
elegant_herschel

Príspevok od používateľa elegant_herschel »

takze som vyhovel,
skuska prebehla velmi rychlo, 5 minut mi trvala priprava (pre istotu aby som sa nesekol som si napisal body na papier) 5 minut asi trvala odpoved, s tym ze pani policajti nemohli mat doplnujuce otazky.

Cely priebeh bol pre mna napriek tomu velmi stresujuci,
rano prve zistenie ked som odovzdal kolky . kolok kupeny na poste bol falosny, tak ma po skuske este zadrzali na riadnych 5 hodin. zdalo sa mi ze v celej Dunajskej Strede pracuje dokopy 5 zo 100 ludi. Samozrejme bol som hlavny podozrivy a pokusali sa na mna vyvynut natlak, co ma nesmierne rozculilo. Nakoniec sa spisala zapisnica, a kolok sa poslal na expertizu. Som docela zvedavy ze ako to dopadne, lebo sa vyhrazali ze ak je falosny tak ma obvinia. Problem je ze nemam doklad o zakupeni kolku na poste v DS.
nevadi. Cest praci, robote pokoj a respekt zbraniam.
Používateľov profilový obrázok
C08R4
častý prispievateľ
Príspevky: 2140
Dátum registrácie: 15 years 9 months

Príspevok od používateľa C08R4 »

LOL no ty si mal smolu... Ja kolky v zasade kupujem na OR PZ, ak ide o taketo ziadosti.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Ja kolky v zasade kupujem na OR PZ, ak ide o taketo ziadosti
kolok kupeny na poste bol falosny, tak ma po skuske este zadrzali na riadnych 5 hodin. zdalo sa mi ze v celej Dunajskej Strede
Tak to je dobrá smola :twisted:
V KE sa to nemôže stať , niekto sa chytil rozumu už dávnejšie :!: :!:
V priestoroch PZ má sídlo firmička . Táto poskytuje predaj kolkov a zároveň majú foto službu na počkanie . Využil som ich služby už pár krát .
Jeden čas tam pôsobil aj nejaký dealer cez poistky na autá . Je to vynikajúca pomoc hlavne pre tých , ktorí nevedia , čo ich pri vybavovaní čaká :lol: :lol: :lol:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"