Agresivita v ľuďoch- zvládanie útokov

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Agresivita v ľuďoch- zvládanie útokov

Príspevok od používateľa peterson »

relácia na TA3
http://www.ta3.com/clanok/1077259/agres ... azdom.html

hostia: psychológ APZ plk.Grónsky a inštruktor TCA G.Trojčák
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

kto by nemal trpezlivosť hodinu sledovať reláciu, napíšem moje postrehy.

Je škoda, že pán redaktor bol opäť slabo odborne pripravený na diskusiu k vybranej (vraj aktuálnej)problematike.
Na jednej strane pán teoretik psychológ z Akadémie PZ- na druhej strane kvázi odborník z prostredia špeciálnych jednotiek(inštruktor TCA) diskutovali o tom, ako zvládať agresivitu okolo nás, útoky a atď. Riešilo sa, ako sa vyskytuje a prejavuje agresivita u ľudí, ako sa dá využiť na obranu alebo naopak na služobnú činnosť.

Musím skonštatovať, že ma sklamali slabé komentáre p.Grónskeho, ktorý len všeobecne konštatoval poučky o agresivite. Bol to taký light "slovný bedminton" Grónsky-Trojčák.(jeden nadhadzoval druhému a pritakávali si)

Trojčák vysvetľoval, ako jeho firma precízne selektuje jedincov na svoje kurzy. Vraj robia výber klientov a agresívnych vyraďujú :lol: :lol:
TA3 klincovala Trojčákové komentáre fotkami stiahnutými z webu TCA (kurzy sniper), škoda, že nedali tie, kde na seba v dvoch radoch mieria začiatočníci...
Trojčák vysvetľovaľ, že ľudia fungujú v odlišných svetoch. Realita a kurzy. Ani sám nevedel ako trafil 8)
Grónsky ďalej objasňoval ako správne zvládať agresivitu, ktorej čelíme zo strany útočníka. Obrazne to prirovnal, aby sme nereagovali a otvorili dvere a nechali cez nás prejsť tie emócie útočníka. :D By ma fakt zaujímala aplikácia tohto odporúčania na životné situácie. On uviedol , že zažil takú situáciu v obchode, že sa niekto predbehol v rade a došlo k hádke.
Nuž, jeden bojoval v obchode a druhý riešil výtržníkov na ulici...
Plynule prechádzam k bezpečnostným zónam, ktoré Trojčák vysvetloval. Mám zato, že mal na mysli stupne ohrozenia, kedže hovoril o farbách od bielej po čiernu. Úsmev mi vykúzlil jeho príklad, ako ste na ulici a vidíte partiu výtržníkov a mení sa postupne level ohrozenia. Tu tápal v ťažkej nevedomosti, o uličných veciach nevie nič.
Uvádzal, že oni na kurzoch navodzujú situácie, kde účastníci zažívajú adrenalín a musia riešiť záťažové/stresové situácie. Tu si dovolím silno súhlasiť a odkazujem na tému TCA (prípady postrelenia účastníkov :) )
Diskusia plynule prešla na tému útoky v Paríži. Riešilo sa, ako by sa mal/mohol zachovať účastník útoku so zbraňou. Tu sa nezaprel bojovník(snílek), ktorý by bol v pohode ozbrojený na koncerte v Bataclane a takticky by riešil situáciu, vyhodnocoval by riziko, v pohode by počítal útočníkov, aby vedel následne nabrífovať zásahovú jednotku. Svojou streľbou by zamestnával útočnika/-ov. Zároveň vyjadril odhodlanie, že by sa snažil zachrániť max.počet obetí, usmerňoval by útek obetí zo ohrozenej zóny. To sa určite v pohode dalo, keď v Bataclane kosili viacerí strelci naraz... Samozrejme sa dostal do rozporu s jeho predchádzajúcim odporúčaním, aby sa nikto nehral na hrdinu. Nebudem sa zmieňovať o zákonných obmedzeniach, čo sa týka zbraní(včetne chladných) na verejných podujatiach...
Tu sa jemne nadhodilo, že oni na kurzoch učia prvú pomoc, takže by v pohode ich účastníci riešili strelné poranenia.
Padlo konštatovanie, že človek bude tak bojovať, ako sa naučil. Toto je vec, ktorá ma dosť znepokojuje všeobecne vo vzťahu k absolventom bojových kurzov, ktorí ešte aj spávajú v kapsáčoch...
Diskusia prešla k otázke ako sa pripraviť na situáciu v nutnej obrane? Dobré recepty nezazneli.
Redaktor na konci relácie zaklincoval pána psychológa otázkou , prečo sa dejú prípady útokov žiarlivých jedincov, ktorí vraždia svojich partnerov? Padla jednoduchá a úprimná odpoveď pána plukovníka " neviem" :D
Pán Gronský dokonca povedal, že nepozná štatistiky. (urobil skvelú reklamu APZ)

--------------------
suma sumárum:
Kto si náhodou v neskorej dobe pozrel na živo tú reláciu, určite banoval, nakoľko odborný prínos takmer nula.
Ako pozitívny moment hodnotím, že Trojčák nemal odvahu produkovať do telky jeho fantázie o konkrétnych nasadeniach, kedže nemal žiadne a nechcel asi riskovať zhovadenie cez TA3.
Redaktor V.Vondrák vďaka svojej nulovej znalosti problematiky vyprodukoval diskusiu s úplne slabým odborným obsadením. Obsah debaty bol iba vzájomným pritakávaním, miestami pán plukovník pôsobil až servilne, čo muselo iných kolegov plukovníkov pekne fackovať... 8)
Používateľov profilový obrázok
Wakama
prispievateľ
Príspevky: 204
Registered for: 8 years 4 months

Príspevok od používateľa Wakama »

pozeral som to a teraz banujem..naozaj som úprimne stále čakal a čakal,že sa niečo zaujímavé dozviem a..

napísal si to tak ako by som to ja určite nenapísal,ale normálne som sa našiel v tvojich riadkoch lebo som myslel na to isté... bola to nuda
elegant_chandrasekhar

Príspevok od používateľa elegant_chandrasekhar »

veru tak bola to neskutocna nuda, tiez som si to pozeral a cakal ze tam bude nieco zaujimave no dost ma to sklamalo
eager_bassi

Príspevok od používateľa eager_bassi »

Tiez som si to pozrel. Nuz, nestrielalo sa tam, tak asi nuda.

O nutnej obrane v civilnych mierovych podmienkach je vela materialu. Vdaka, ze tuto temu niekto predstavil aj z pohladu vojaka, urcite zazneli dobre informacie v podtone, ako sa branit v podmienkach nie celkom civilnych, nie celkom mierovych. A to je dnes dolezite. Trojcak to pekne opisal z pohladu obrancu, nie z pohladu zakona (nemyslim, ze sa tu niekto najde, kto by kvoli svetskemu zakonu zivot polozil ;) )
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Mám niečo za sebou v takýchto "nie celkom priateľských" podmienkach, ale v našej krajine by som to nechcel zažiť. :cry:
Prerobili sme si (pôvodne biblické) príslovie z "nevieš dňa ani hodiny" na "nevieš minúty ani sekundy".
Nevravím, že v civilných mierových podmienkach sa dá agresivite vždy vyhnúť, ale je to pravdepodobnejšie ako v konfliktných podmienkach. Nie je vôbec hanba sa agresorovi radšej vyhnúť, ako potom čeliť priamemu útoku so všetkými následkami, ktoré to môže priniesť. Myslím tým zbytočné hrotenie situácie, ktoré často agresora priamo vyprovokuje k útoku.
Ale to je na inú debatu... :arrow:
Je však pravda, že tú nadmernú agresivitu niektorých "jedincov" naozaj nechápem, že z čoho asi pramení? Možno námet na ďalšiu sériu odborných prednášok (so psychológom, sociológom, psychiatrom...)... :idea:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

keď sa už znovu rozškrabala tá debata, doplním niečo.
Mám zato, že televízna diskusia narážala na problematiku nárastu agresivity a riešenia konfliktov zbraňami medzi ľuďmi. To, že tam moderátor zavolal Trojčáka, pripisujem tlakom z pozadia TCA. Išlo o jemný marketing.
Úroveň a prínos debaty som už okomentoval, takže už len k novým príspevkom.
Ak sa máme baviť o agresivite medzi ľuďmi v našej spoločnosti- tak sa mohla debata kľudne točiť o každodenných konfliktných situáciách v rodinách,na ulici alebo v cestnej premávke.
Obvodné oddelenia a PMJ riešia denne x takýchto prípadov. Mnohé končia v priestupkovej alebo trestnoprávnej rovine.
Čoho sme svedkami? Chudák na Toyote Yaris si dovolí zatrúbiť na aroganta na Audi Q7, ten ho zablokuje, vyskočí z auta a slovne alebo fyzicky napadne, zastraší. Skoro každý deň sú volania na 158 na tému agresívny vodič alebo osoba na ulici. V mojich očiach ide o veľmi aktuálnu tému, avšak v tej relácií sa k nej vyjadrovali ľudia odborne veľmi slabí.
K téme mohol niečo povedať znalec-psychiater, ktorý ročne spracuje aspoň 40 znaleckých posudkov páchateľov násilných skutkov. Taktiež by k veci mal čo povedať niekto z prokuratúry alebo advokát, ktorý stojí na strane poškodeného alebo obvineného.
Mne je jasné, že môže byť problém vyskladať obsadenie do takejto relácie, ale pri väčšej snahe sa úsilie zvykne vyplatiť a kvalita obsahu rádovo stúpa.
Bežný človek nedostal návod ani cennú radu ako postupovať v situácií, ktorá sa dosť často zvykne odohrať na ulici. Z právneho hľadiska mohli zaznieť odporúčania, čoho sa vyvarovať a čoho sa určite treba pridržiavať pri konfliktných situáciách. Kde môžu nastať právne úskalia ak už Polícia alebo súdy posudzujú obranu či konflikt?
Na mnohé z týchto vecí priniesli odpovede Panzerove prednášky, čo zaiste prispelo k vyššiemu právnemu vedomiu ako prázdne reči Trojčáka či Grónskeho
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

K tej agresivite na ulici by som napisal ze podla mna je jej z roka na rok menej, len nas presviedcaju o inom. Bohuzial je z roka na rok vacsia snaha medii nahanat senzacie. Po zhliadnuti sprav ma potom clovek dojem ze Divoky zapad bolo kludne miesto. :)
Mozno ze ani statisticky to tak nevyzera, cisla sa nemenia alebo zvysuju, ale ak, tak preto ze pred rokmi sa chlapi prosto pobili a nikto to neriesil.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

peterson napísal: Obvodné oddelenia a PMJ riešia denne x takýchto prípadov. Mnohé končia v priestupkovej alebo trestnoprávnej rovine.
...
Skoro každý deň sú volania na 158 na tému agresívny vodič alebo osoba na ulici.
...a koľkí ani nezavolajú, takže samozrejme niet čo riešiť. Ak by sa realizovali všetci, to by bol nárast prípadov.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Pani, od 25.5, 23:12 ste znova off topic (vratane Moderatora :? ) a nic prinosne k teme ste nepovedali - ak teda nepredvadzate prave ukazku zvladania agresie online.
Peterson napísal:Bežný človek nedostal návod ani cennú radu ako postupovať v situácií, ktorá sa dosť často zvykne odohrať na ulici. Z právneho hľadiska mohli zaznieť odporúčania, čoho sa vyvarovať a čoho sa určite treba pridržiavať pri konfliktných situáciách. Kde môžu nastať právne úskalia ak už Polícia alebo súdy posudzujú obranu či konflikt?
Uz ked v TV nic nepovedali ... ako sa policia pozera napr. na situacie ked niekto svojim spravanim naznacuje ze zautoci (nafuknuty hrudnik, brada doneba, vzdialenost 5cm, ruky od tela ...) ale realne k ziadnemu utoku nedojde? Je tam vobec sanca ze dostane aspon pokutu za priestupok proti spolunazivaniu?
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

OT príspevky presunuté do vlákna TCA.

Nepremazal som to, lebo niektoré perly typu 'pod velením až do pekla', príbeh o slovanskej Tróji či biblické meno si podľa mňa zaslúžia archiváciu. :roll:

Pokračujeme v téme "Agresivita v ľuďoch ..."
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Zlomizub: ak sa preukáže porušenie zákona, tak áno. Ale konanie na okresnom úrade máva niektoré nepekné úskalia v neprospech poškodeného. Info cez SS
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Peterson
Cakal som ze sa vyjadris aj ktym statistikam a mojim pocitom pohladom z druhej strany. :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

MR.Blue: už som to písal v inej téme. V súčasnosti najviac obviňujeme alkohol za volantom, marenie výkonu úradneho rozhodnutia, krádeže a nebezpečné vyhrážania.
Čísla bývajú kompletné až po roku, ja píšem osobný pohľad z praxe vrámci BA
Kolegovci z iných lokalít ma môžu prípadne doplniť
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Registered for: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Nemyslim len tohorocnu statistiku. Myslim celkovo trend za posledne roky. Lebo naozaj mam pocit ze cestnych bojovnikov ci poulicnych bitkarov ubudlo. Skor mam pocit ze ludia zacali udavat aj prkotiny co v minulosti nikto neriesil.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"