Keď už tasiť, vystreliť?

Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

cubitko napísal:Pekne napisane Vanguero... celkom podstatne a zamijave bude sledovat postup OCTK voci strelcovi braniacemu sa proti psovi a nasledne jeho majitelovi v Petrzalke.
Jednak ide o pouzitie zbranena obranu pred hlavohrudom vyzbrojenym "len" pestami a za druhe podla jeho fotky (zo sanitky) , by som si tipol ze patri k jednej zo "zaujmovych skupin". Takze som zvedavy ako to dopadne, ci nahodou nejaky prokurator+sudca nerozhodnu ze proti pestiam sa strielat nema a mame sa radsej nechat dokopat do gulicky. Silne dufam ze nie.
Keď vychádzam z opisov skutku v rozhodnutiach, o ktorých som písal vyššie, v úspešných prípadoch obrany proti útoku rukami/nohami bola skoro vždy použitá nejaká zbraň, hoci aj nie strelná. išlo väčšinou o prvý spôsobilý predmet, ktorý sa dostal obrancovi do ruky, ako sklenená fľaša, boxer vypadnutý útočníkovi a pod., ale aj pištoľ.

to Miro1: Najprv voláš sanitku, ak je niekto zranený, potom voláš advokáta, aby prišiel na miesto a až potom vytočíš políciu. Ak nemáš hneď namieste advokáta, privolanej hliadke iba stručne vysvetli situáciu, asi v zmysle "tento ma napadol, udieral ma ... a ja som nemal inú možnosť, ako použiť zbraň." Čo sa týka zadržania, to sa spravidla neudeje, iba ťa predvedú na políciu, ale nikto Ti tam hlavu neodtrhne. Podrobne boli tieto veci rozoberané na stretnutí v Turanoch a nie je reálne možné dať sem všetko, čo sa tam hovorilo. Predpokladám, že aj na budúci rok niektorá dobrá duša zorganizuje podobné stretnutie. Prednášky s touto tematikou organizovalo aj Legis Telum, možno v tom budú tiež pokračovať.

Ale to sme už statočne od témy.
Používateľov profilový obrázok
limo222
častý prispievateľ
Príspevky: 579
Dátum registrácie: 12 years 10 months

Príspevok od používateľa limo222 »

Mozno by nebolo od veci, dat odporucania na pravnikov aspon v kazdom kraji, ktori su nam priaznivo nakloneni a su schopni a ochotni zastupovat nas v podobnych situaciach (prip. pomoct pri vybavovani odvolani na useku ZaS...), nech si kazdy z nas ulozi aspon jedno tel. cislo pre podobny pripad. Co na to chalani z Legisu?
Používateľov profilový obrázok
necrono
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 13 years 1 month

Príspevok od používateľa necrono »

Pod ten limov prispevok sa podpisujem aj ja ... bolo by super mat cislo na nejakeho pro gun trestnaka ... just in case :?
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Dátum registrácie: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

Vaquero napísal: Podrobne boli tieto veci rozoberané na stretnutí v Turanoch a nie je reálne možné dať sem všetko, čo sa tam hovorilo. Predpokladám, že aj na budúci rok niektorá dobrá duša zorganizuje podobné stretnutie. Prednášky s touto tematikou organizovalo aj Legis Telum, možno v tom budú tiež pokračovať.
Ale to sme už statočne od témy.
ale nenechajme tu myslienku zapadnut, viem ze nie som sam, kto by sa takejto prednasky chcel zucastnit.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

Ja k tej otazke "Ked uz tasit vystrelit?" asi tolko, ze ked uz tasit byt pripraveny v pripade potreby aj vystrelit. V zavislosti od situacie je mozne pouzit aj hrozbu zbranou, nemusi nutne dojst ku strelbe. Kazdopdne je to o psychologickom treningu co by bolo keby... Poznam situacie kedy bolo potrebne aj tasit, aj kedy takmer doslo k taseniu. Dalo sa to uhrat aj bez nutnosti strielat (vravim zo situacii, ktore poznam, samozrjeme v sucinnosti s policiou po incidente). Ak islo o evidentnu situaciu, kedy skutocne bol jasny problem, ze nejaka skupinka nevedela co so sebou tak ani policajti z toho nerobili problem. Ono hlavne ked utocnik resp. provokujuca osoba to necaka ma uz samotne tasenie dost silny efekt. Situacie, ktore poznam a som tu opisal su vzdy skupina agresorov ohanajuc sa nozmi resp. vyhrazajuc sa nimi voci jednej osobe.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Vaquero, Peterson: Malo by to byt tak, ako pisete. Osobne si vsak myslim, ze vysetrovatel, ktory spravidla nie je pravnik, sa bude striktne pridrziavat znenia zakona. O jeho znalosti a pripadnej aplikacii komentarov / judikatury mam vazne pochybnosti. Podla mna o nich nebude mat ani potuchy alebo sa ich bude bat pouzit, kedze ani podla samotnej pravnej teorie nie su pravne zavazne. Pritom pripady NO, kedy obranca vystupi v prospech tretej osoby, ako aj rozne pripustne a nepripustne sposoby a intenzity NO su specifikovane len v judikatoch. Tu by to chcelo vyslovnu zakonnu upravu (aj ked je to narocne), aby mohol svedomity vysetrovatel pokojne postupovat priamo podla litery zakona.

Vaquero: Neviem, ako by sa tvaril PZ, keby prisli na miesto strelby, kam som ich zavolal po NO a uz by po mieste cinu pobehoval moj advokat. Ja by som ich volal hned po zachranke a advokata az potom, ale to je len moj nazor.

Nezdielam tvoj nazor, ze sudy rozhoduju zvacsa v prospech NO a ze vecsina pripadov skonci uz v pripravnom konani bez vazby (hovorim o NO s usmrtenim utocnika, nie o par fackach pri bare). Nerobim si sice zbierku judikatov, ale napr. v medialne znamom pripade, kedy majitel obchodu zastrelil dvoch vypalnikov, ktori ho aj s bratom ohrozovali v predajni, to dopadlo tako: V pripade prveho zastreleneho Krajsky sud uznal NO - na to aby sa vec dostala pred KS musel byt obranca obvineny aj obzalovany, neviem, ci bol vo vazbe, ale ani tento prvy pripad KS urcite nerozhodol za mesiac. V pripade druheho mrtveho bola gula od chrbta, KS ho poslal do basy, nepametam si ci za vrazdu alebo za ublizenie na zdravi s nasledkom smrti. NO uznal az Najvyssi sud na zaklade noveho ustanovenia o obrane v ulaku.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

dantes: nejdem robiť slovné škriepky, ale gula do chrbta nemá nič spoločné s hroziacim a trvajúcim útokom. Áno, naša právna úprava NO dovoľuje konanie v dôsledku silného rozrušenia a patrí k poľahčujúcim okolnostiam- avšak zakladá určitú trestno-právnu zodpovednosť
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

dantes: nie je problém vyvrátiť Ti všetko, čo si vo svojom príspevku napísal, ale ako som už naznačil vyššie, sme riadne od témy a nemám chuť to siliť, kým nás niektorý z moderátorov nestopne.
Používateľov profilový obrázok
hlavaXX
prispievateľ
Príspevky: 238
Dátum registrácie: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa hlavaXX »

niekto nam vtlkal do hlavy, ze netreba davat ziadne vyhlasenia hned na mieste. Moze sa stat ze aj v dobrej viere natrepem sprostosti ktore sa budu dat pouzit proti mne. Staci aj s advokatom na druhy den. A to plati nielen pri strelbe ale aj pri soferovani a hocijakej cinnosti za ktoru mozem byt potahovany a hnany pred sud. A ja tomu niekomu verim a mam to stale na pamati

A toto je tema: Ked uz tasit vystrelit?
Tocime sa dokola a mimo temy. Zavisi to od vela okolnosti ale urcite by mal platit obrateny vyrok: Ked uz vystrelit tak tasit! Nechceme si predsa strielat do gati.
friendly_bell

Príspevok od používateľa friendly_bell »

znamy byvaly policajt, starsi pan mi to vysvetlil jasne : ak tasit, netreba hned vystrelit, ale ak vystrelit, tak zabit, lebo zivy dotycny je najhorsie co ta caka :evil:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

tá rada neni celkom na mieste, lebo ak napríklad svedkovia alebo kamerový systém preukážu exces pri NO- strelec ponesie právne následky.

Plus- mnohí starí kriminálnici mi potvrdili, že svedomie naozaj existuje a zvykne človeku pripomínať "niektoré veci" :wink:
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Peterson: Polahcujuce okolnosti su vypocitane v § 36 TZ. Ulak, zmetok a strach podla § 25 ods. 3 TZ su pripady, kedy NO moze byt celkom zjavne neprimerana a napriek tomu trestna zodpovednost nevznikne. Gulou do chrbta sa mysli, ze vypalnik uz zrejme utekal prec :wink:

K teme: Ak by som musel tasit, stale by som urobil vsetko, aby som nemusel strielat na cloveka. Moze to zniet komicky, ale hrozil by som, krical by som, strielal varovne... Ked uz do cloveka, tak musi ist k zemi.
friendly_bell

Príspevok od používateľa friendly_bell »

dantes suhlasim, rana hoci aj do zeme, do vzduchu, krik, vresk, ovalenie zbranou, utek, vsetko :) vsetko sa da este v pohode vyriesit kym nejde strela do tela :P
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Tahir + Dantes: ...aj strela do tela sa dá vyriešiť.
:wink:
Vážim si Vaquerove postrehy z praxe, hoci s niektorými sa celkom nestotožňujem (o pár prípadoch, keď strelec konajúci v NO nemal pokoj po dvoch výsluchoch, ako spomenul on, by som si vedel vybaviť, rovnako ako si viem vybaviť dva prípady z môjho okolia, keď chlapi konali v NO holými rukami a napriek tomu skončili pod*baní justíciou), no určite sa oplatí počúvať, čo hovorí, keď vám/nám dáva rady do života.
:!:
Prečo to spomínam? Bol by som nerád, keby sme sa znova začali zapodievať tým, či treba dať najprv ranu do vzduchu/chodníka, či strieľať prv na končatiny, atď. Tieto veci sa tu riešili pred časom a sotva sa k ním dá povedať niečo nové. Rezultát z tých dlhých debát bol taký, že ak už niekto vytiahne zbraň, mal by postupovať čo najefektívnejšie tak, aby ochránil život a zdravie svoje alebo ľudí, ktorých sa zastal a nemal by špekulovať o polovičatých riešeniach, lebo to môže naozaj skončiť tak, ako nejaké dve strany nazad načrtol Yarco.
:oops:
Nechápte ma zle, nechcem nikomu vnucovať môj pohľad na vec, len sa teraz snažím moderovať túto tému tak, aby sme sa nevrátili na jej začiatok.
:wink:
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

dantes napísal:K teme: Ak by som musel tasit, stale by som urobil vsetko, aby som nemusel strielat na cloveka. Moze to zniet komicky, ale hrozil by som, krical by som, strielal varovne... Ked uz do cloveka, tak musi ist k zemi.
Vôbec to neznie komicky.
AK JE ČAS, každá jedna z horeuvedených vecí môže prísť obrancovi vhod a som si istý, že sa nikto smiať nebude.
Ak už čas nie je, treba ísť k jadru veci, tak ako si napísal...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"