Napadnutie (ma) v obchode - nutná obrana? Neodporúčam!

Jedná sa podľa Vás o nutnú obranu?

Áno
12
27%
Nie
28
62%
Neviem, záleží na okolnostiach
5
11%
 
Celkom hlasov: 45

DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

Ešte mi príde vtipné ako odsotil tú starú pani, keď k Tebe utekal. :lol:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Následne som sa snažil vytočiť linku 158, avšak keď sa mi nepodarilo ani na 3x dovolať, vzdal som to, (CHYBA) nakoľko som počul, že aj pán X volá políciu a naivne som si vravel, veď on napadol mňa. (CHYBA)
Teraz sa píše rok 2017, krajský aj najvyšší súd rozhodol, že mi patrí pokarhanie a že som mal zhodnotiť odvracanie útoku v tom čase a malo byť miernejšie. (SÚHLASÍM)
Chcel by som Vás teda vystríhať pred bránením sa a odvracaní útoku. (CHYBA) Najprv zvážte, ako silno, kde budete odvracať, akou technikou atď... (SÚHLASÍM)

Je to sankcia, ktorú mi v podstate uložil priestupkový odbor mestského úradu - podotýkam už zmiernená na základe odvolania, lebo pôvodne som bol uznaný vinný za spáchanie priestupku + finančná pokuta.
Aj teraz si vinný zo spáchania priestupku. A zaň je trest vo forme pokarhania, pokuty, zákazu činnosti či prepadnutia veci. Aj dedo spáchal priestupok, aj stará Blašková. Ale na nich si oznámenie nepodal (tipujem), preto si páchateľom iba ty. De iure si spáchal rovno dva, prvý už tým, že si ju poslal do <>.

Alebo inak: baba spácha priestupok (nadávky), ty reaguješ priestupkom (nadávka), dedo spácha priestupok (oprie sa do teba) no a ty to zaklincuješ direktom. A len zhodou šťastných okolností to skončilo iba ďalším priestupkom a najnižšou sankciou. Mohol si si to aj odsedieť, keby sa dedovi niečo stalo, ako ti už písali.

Všade na fóre sa píše, že treba pred výstrelom rozmýšľať. A to platí aj pred úderom, či nadávkou. Tvoje reakcie boli pochopiteľné, ale nesprávne. Ty si to totiž len vyeskaloval. Až na konci si spravil to, čo si mal spraviť hneď a síce dôrazne (ale slušne) im povedať, nech prestanú. A bolo by vybavené.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Registered for: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Ja by som argumentoval tym, ze islo o necakany utok od chrbta v tvojom vlastnom obchode a v danom momente nebolo mozne jasne identifikovat utocnika ani sposb a intenzitu jeho utoku. TZ ma na to § 25 ods. 3 a za urcitych okolnosti povazuje obranu za NO aj ked je celkom zjavne neprimerana (co nemusi byt tvoj pripad). Na tvoj prospech sluzi aj to, ze si mu nedal viac ako jednu.

Je to tak 50/50, ci ti to zoberu. Kazdopadne, na buduce zhanaj rady skor, nez prides na kraj :wink:
DeSade
častý prispievateľ
Príspevky: 1483
Registered for: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa DeSade »

TeErTe napísal:Nežartuj :lol:
Dedek môže urážať, okrádať a napádať beztrestne.
Že si nebol v priestupkovom konaní hneď zastúpený advokátom :?:
Používateľov profilový obrázok
astros
občasný prispievateľ
Príspevky: 87
Registered for: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa astros »

Možno si ešte celkom dobre obišiel, ale skôr by som povedal - Právnik to pos.al. Teda ak vôbec nejaký bol.

To, že je niekto agresor, by predsa automaticky malo vylučovať pojem "chránená osoba". Pod týmto pojmom si aspoň ja predstavujem niekoho, kto sa nemôže, alebo iba obmedzene dokáže brániť. A ak bez problémov útočí, tak potom o tomto termíne predsa nemôže byť ani reči.

Nuž šťastie, že si mu na pult nevyložil jeho protézu. Ber to teraz s chladnou hlavou, možno to má na tomto svete za pár a jednoducho je zvyknutý od nepamäti riešiť "konflikty" takto, tak predsa nebude meniť zvyky. Apropo nezistil si náhodou, či už niekedy nesedel? Potom sa nemôžeš čudovať, že mal väčšie tromfy v rukáve, to vieš, skúsenosti nás posúvajú vpred, mohol mať náskok a ani o tom netušíš.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Registered for: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa Olap »

No to co napisem vobec nic nezmeni na vysledku. Len si predstavim keby sa mne stalo presne to iste co tebe. Ale podla mna k fyzickemu utoku na teba evidentne doslo. Nehodnotim teba, ze aj ty si bol zbytocne vulgarny a mal si radcej mavnut rukou. K tomu este voci strej zene.

Nevidim dovod aby si bol potahovany za vybocenie z NO, kedze na teba utocil clovek, ktory ti v case utoku mohol evidentne sposobit aj vacsiu ujmu, Napriklad narazit ta hlavou do regalu, kedze ta strcil odzadu, udriet palicou a podobne. Nechapem, preco by si ti ako ciel utoku, mal vyhodnocovat mieru zavaznosti utoku, ktory prisiel od chrbta a navyse od cloveka s palicou. Keby si na jeho prvy kontakt a uder do chrbta reagoval len tym ze sa este viac skrcis, co by prislo nasledne??? Asi by nikto necakal, ze sa ti pan ospravedlni, otoci sa a odide. Na to reagoval dostatocne agresivne, uz ked sa za tebou blizil.
Vek tu predsa nemoze zohravat ulohu, pan evidentne v case utoku netrpel nijakym pohybovym obmedzenim. Ocividne pred samotnym utokom musel prekonat nemalu vzdialenost (pri com ohrozil aj osobu ktorej obranou sa mohol potencialne hajit) a napadol ta od chrbta. Argument, ze to vyzera, ze to bola skor snaha zamedzit vlastnemu padu, ako utok na teba, neobstoji. Predsa neprebehol niekolko metrov a neodstrcil vlastnu zenu, aby sa o teba isiel zachranit pred padom.
Vedel si ze utoci, tvoja reakcia bola snahou zamedzit dalsiemu utoku. Preco by si vo vypatej situacii mal zvazovat ci dotycneho utocnika len odstrcis, alebo dalsiemu utoku zabranis uderom do tvare. V dalsich uderoch si nepokracoval, teda si len reagoval na ten jeho, jeden konkretny utok.
Na problematiku veku, by som pouzil prave argument, ktory sa aj tu pouzival pri rozoberani utoku teenegerov. Sudny lekar by mohol vysvetlit aky nasledok moze mat pad na hlavu medzi kovove regaly, alebo uder palicou po hlave. Ten pan , aj ked starsi, nereagoval reflexivne a unahlene v jednej konkretnej vypatej situacii, ale na vykonanie utoku sa musel k tebe aktivne "prebojovat" a to dokonca aj cez vlastnu manzelku.
Slovny utok na jeho manzelku, ked si ju poslal niekam (co teda slusne vobec nebolo) sa skoncil tvojim otocenim a odchadzanim. Ak na to reagoval pan utokom, nemoze to byt brane ako obrana, ale ako odplata. Navyse na slovnu provokaciu predsa nemoze nikto reagovat fyzickym utokom. Ked mal pan pocit, ze na neho, alebo na jeho manzelku slovne utocis, mal policiu zavolat uz vtedy. A nie bezat a od chrbta ta napadnut. Ty si ho vyzval aby neutocil. On volal policiu. Da sa predpokladat, ze si okrem kladne vybavenej reklamacie este navyse chcel zabezpecit daslie plnenie, aby ta poskodil, za nim pocitovanu nespravodlivost a krivdu z predaja udajne stareho telefonu.

Ber to ale len ako moje "myslienkove cvicenie", ale na sude by som takto argumentoval.
Stale plati ale ja to, co som napisal na zaciatku ja a aj ini. Mal si byt ty ten slusnejsi a rozumnejsi.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

podľa videa je to klasický priestupok proti obč.spolunažívaniu podľa §49.
Pánko mal palicu iba preto, lebo doktor kázal... Takýchto dôchodcov, ktorý bežne nosia palicu pod pazuchou môžte stretnúť denne.
matus69
častý prispievateľ
Príspevky: 1896
Registered for: 11 years 11 months

Príspevok od používateľa matus69 »

erebos napísal:matus 69 : odpoved mas na videu
nie som pravnik a moj osobny nazor je bezprednetny. Pytal som sa preto, lebo som zvedavy a ty ako odbornik si dal 2 rozne vyklady.
Hovori sa, ze 2 pravnici = 3 pravne nazory. Uz sa to da zmenit na 1 pravnik = 2 pravne nazory? :)
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

Čas už nevrátiš.... názory si počul....
Ja by som skôr upozornil (aj keď možno trochu OT) na porušovanie zákona teraz v reálnom čase (teda naďalej trvajúce) a to zverejnením záznamu. Prosím ber to iba ako dobrú radu.
Aby si zbytočne nemusel mať ďalšie problémy (so slušnou pokutou) ak by sa dotyčný sťažoval na úrade (ak som ho dobre identifikoval, tak vlohy na to má...).
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

mabo: a čo konkrétne záznam porušuje?
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

to že existuje a že ho zverejnil.... (zákon 122/2013 v znení 84/2014)

ide o priestor prístupný verejnosti (max. doba záznamu 15 dní),
možnosť sprístupniť a poskytnúť (iba orgánom činným v trestnom konaní),
možnosť zverejniť bes súhlasu dotknutej osoby neexistuje...

Ale ako vravím myslím to v dobrom, nie že by som to napádal....
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

kvalita záznamu nikoho neidentifikuje. Ja by som podľa videa neopoznal ani dedka ani babku. S takou kvalitou obrazu nedá žiadny znalec 100% né vyjadrenie, že ide o osobu XY.
Takže ak by malo dôjsť k znaleckému dokazovaniu- orgán by nemal v ruke nič.
Píšem z vlastnej skúsenosti, kedy sme nevedeli a ani nemohli použiť takéto nekvalitné zábery.
Dedko si ich môže dokola púšťať, že akú peknú fásol po hube- ale to je asi všetko, čo s tým môže.
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Registered for: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

Presne tak rozhodujúca je kvalita záznamu, ale myslím že pre identifikáciu osoby je postačujúca, čím platia nariadenia zákona ktoré som definoval....
Ale čo sa týka kvality záznamu, je to iba môj názor... Ak bol záznam použitý v čase predošlého konania a prihliadalo sa na neho ako dôkaz, ťažko v prípade porušenia zákona o ochrane osobných údajov tvrdiť, že záznam nie je možné pre jeho kvalitu použiť ako jednoznačný identifikátor osoby...

Ale nehádam sa, skôr som chcel iba upozorniť na zbytočné možné problémy...

Nebudem tu ďalej v tejto veci spamovať (ak by bola potreba pre kohokoľvek, môžem podrobnejšie v PM).
Jean
prispievateľ
Príspevky: 460
Registered for: 12 years 7 months

Príspevok od používateľa Jean »

Osobne to vidím nasledovne:

1. Chyba: predávaš niečo ako nové pričom je to rozbalené, použité, testovane a navyše so statusom "nové" posunute ďalej. Ak niečo také musíš robiť tak uvediem pri objednavke že to môže byť rozbalene, použite ako vzorka testované..... tým pádom si z obliga.
píšem to preto že toto hlavne je merito vášho sporu

2. Po prezretí videa aj keď bez zvuku môj osobný názor je že slečna pristupovala k vybaveniu pokojne, čo však podľa gestikulacie, a správania toho dedka možné povedať nie je (telefón vytiahol slečne ked tam niečo kontrolovala pobehoval hore dole, a pod. ) vidím to tak že oni došli do obchodu s jasným názorom že sa ich každý snaží podviesť a ty si len ďalší z podvodníkov v ich živote. Išlo skôr o to hlavne spraviť scénu a az potom aj o peniaze.

3. Vy ste im však v dobrej vôli dali prachy čo zrejme ani nečakali a preto ten výstup pokračoval ďalej. Možno keby si bol riešil reklamáciu nie obratom ale s vyjadrením do 30 dní bolo by to dopadlo inak.

4. To správanie čo si predviedol tiež nie je hodne gentlemana aj keď chápem ze si prišiel o peniaze a navyše správanie zákazníkov bolo tiež na vysokej úrovni. Zažil som to už aj ja ale to je iný príbeh. Čo je však podstatne toto ich správanie + ostatné okolnosti boli jednoznačne do veľkej miery tým čo tvoju pest donútilo ísť smerom k dedovej čeľusti. Je však nutne podotknúť že sa tak však stalo až po jeho rozpačitom výkone. Proste ti povolili nervy. Otázne je ešte čo si ten dedo myslel že sa ďalej bude diať lebo toto mohlo dopadnúť aj oveľa horšie.

Na záver osobne súhlasím s rozsudkom. Ak keď mi tam chýba trest protistrany ale to bude preto že ty si oznámenie zrejme nedal.
Zaujíma ma hlavne ta pasáž s výdavkom peňazí... nakoľko podľa mna je to krádež.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Registered for: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

erebos napísal:Ale za mna ako exvysetrovatela a cloveka ktory opakovane zazil NO je tam jasny exces z nutnej obrany
Taky pristup umna znizuje doveru v policiu, lebo sa chrani utocnik. Velakrat sa najde nejaky dovod preco je to neprimerane - bud je mladistvy, ozraty (nepricetny), stary, maly, slaby, chory, tmavsi ale zabuda sa nato ze je to utocnik.
Podla mna obrana bola intenzivnejsia ako utok, ale prave kvoli tomu aby ten utok zastavila. Keby ho len jemne odstrcil, utok mohol kludne pokracovat dalej.
Ten trest je taky ze "No no no!" ale ajtak ...
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"