Obrana proti psovi na verejnosti

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Varovné cvaknutie na psa?
Ešte tak na človeka, ktorý si teoreticky môže druhou signálnou domyslieť, čo všetko sa za tým cvaknutím môže skrývať, ale na psa?
No ale je to vlastne jedno...
bujny
častý prispievateľ
Príspevky: 1101
Dátum registrácie: 11 years 5 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa bujny »

A to prázdne cvaknutie ho malo ako odstrašiť? Bránil sa pred psom, nie útočníkom na 10 metrov, aby mohol použiť odstrašujúci účinok. Povedal by som, že trochu rozpačité riešenie situácie.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

oživujem tému vlastnou skúsenosťou zo včerajška.
V chatovej oblasti už dlhšiu dobu pravidelne ohrozoval chatárov a návštevníkov lesa jeden agresívny pes (miešanec veľkosti slov.kopova). Jeho majiteľ, pokročilý alkoholik ignoroval všetky sťažnosti a upozornenia napadnutých ľudí. Psa stále nechal voľne pobehovať po širšom okolí jeho chaty. Až do včera, kedy napadol suseda a môjho syna. Našťastie stihli pred ním utiecť a nepodarilo sa mu ich pohrýzť. Ako správny otec som zašiel za pánkom upozorniť ho na incident a požiadať ho, aby to skončilo.
Majiteľ popíjal alkohol pred chatou a tváril sa, že ho to nezaujíma. Po malej chvíli z pivnice vybehol ten jeho čokel a začal zúrivo dorážať. Pochopil som, že tento pes má už čosi odkúsané, ničoho sa nebál a stále mi išiel po nohách. Kričal som na majiteľa, aby ho odvolal- ten sa iba usmieval.
Vytiahol som pištol, obtiahol, jedna rana zpredu na hrudník- padol na bok a koniec. (náboj MFS fmj)
Pánkovi okamžite kleslo promile, valil oči a koktal. Prešiel som do úradnej komunikácie, preukázal som sa mu, kto som a požiadal ho o doklady a očkovací preukaz psa. Doklady nemal, doniesol len očkovací preukaz. Posledné očkovanie z r.2014...
Vec som ohlásil nadriadenému, na operačné a na najbližšom OO PZ som k tomu napísal hlásenie. Použitie zbrane som si odôvodnil podľa §61 zák. o PZ.
Civilovi by v kľude prešla KN. Mal som dvoch svedkov, ktorí boli ochotní dať svoje údaje.
OO PZ vec zaevidovalo, urobil som dychovú skúšku a za hodinu som išiel domov.
Používateľov profilový obrázok
slavmiro
častý prispievateľ
Príspevky: 572
Dátum registrácie: 8 years 10 months

Príspevok od používateľa slavmiro »

-Peterson, RESPECT!
Dufam ze tato udalost nevyvola ziadnu slnieckarsku odozvu v mediach typu "Pritulny havo a zly ujo so zbranou". 8)
Naposledy upravil/-a slavmiro v 10 Apr 2017, 21:17, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
mrzo
častý prispievateľ
Príspevky: 860
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa mrzo »

Strielal si na jeho pozemku? Oplotenom? Ak nie, ovplyvnilo by to nejako riesenie KN resp. dosledky ak by to tak bolo?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

je to v lese, tam nejsú oplotené pozemky. Súkromný majetok je iba chata samotná, bolo to na príjazdovej ceste k jeho chate. Je to extravilán obce.
Ak by som vstupoval na oplotený pozemok, určite by som si bol vedomý, že tam môže byť zviera, ktoré ma môže ohroziť. Tam by som nešiel. Bol som na verejne prístupnom mieste z pohľadu zákona a tam mám plné právo brániť sa. Povinnosti majiteľa psa platia hlavne mimo jeho územie.
Používateľov profilový obrázok
astros
občasný prispievateľ
Príspevky: 87
Dátum registrácie: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa astros »

Peterson: konečne niekto s triezvym úsudkom a citom pre správnosť riešenia danej situácie, klobúk dole!
Avšak - pánko si pravdepodobne zaobstará ďalšieho čokla rovnako ako ďalšiu lahvičku likéru a problémy ostatných sa budú opakovať, žiaľ.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Kolko krát útok- toľkokrát obrana. :wink:
Používateľov profilový obrázok
tomy45
prispievateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa tomy45 »

Nie som slnieckar, vazim si zivota ako takeho. Od malicka vyrastam so psami, venujem sa im.
Taky moj postreh, nikoho nesudim, len taka moja uvaha...

Pes je teritorialny tvor, ked si pisal, ze napadol suseda a tvojho syna, bez toho aby ich pohryzol, cisto technicky, odhanal ich. Psovi neutecies len tak lahko, ak ta chce napadnut, urobi tak.
Chapem tvoju reakciu ako otca, branit si dieta. Staznosti napadnutych ludi majitelovi psa– ozranovi, nechapem. Ak sa mam zamerat cisto na termin „napadnuti“, ci islo aj o fyzicky kontakt – uhryznutie tymto psom neviem, prikladam sa teda k myslienke, ktoru som vyssie opisal – pes ich odhanal (nezastavam nikoho stranu, konstatujem). Ak by boli pohryznuti, prinajmensom troska rozmyslajuci clovek to ohlasi policajtom. Ak nie, ....... Mestski policajti, ak sa nemylim, maju svoju „kynologicku jednotku“, chlapici s kynologickym minimom, ktori odchytavaju tulave psy, pomahaju spacifikovat agresivne.

Cize, reakcia cloveka so ZP, A., vybrat sa za majitelom, ozbrojeny, vedomy si od zaciatku, ze nabita zbran, mozem pouzit, ide sa riesit...
Clovek bez ZP, bez zbrane, odhodlany branit svoje dieta, by sa tam preventivne vybral pravdepodobne „ozbrojeny“ s policajnou hliadkou a kynologickymi kolegami.

Je jasne, ze teraz uz nevyriesim a nezmenim nic, takisto filozofia „keby bolo...“ je hovno platna.
Som nazoru, ze KN sa dalo predist. Psa uz neni.
Z toho co som sa docital, mnohemu sa dalo predist. Ale vystrel je jednoduchsi (v ramci legalnych moznosti).

Myslite si o mne co chcete, opat, nesudim nikoho, len tak skleslo konstatujem.
Používateľov profilový obrázok
hornet
častý prispievateľ
Príspevky: 525
Dátum registrácie: 9 years 7 months

Príspevok od používateľa hornet »

Tiež mi to tak trochu príde, že peterson tam išiel s tým, že už vie ako to skončí. Ale niet sa mu čo čudovať a postup správny.

Že je pes teritoriálny živočích. No a čo? To, že furt ludí zastrašoval lebo si myslel, že je to jeho teritórium je dôvod na to, aby to ludia znášali a báli sa ho? A už vidím ako bežný civil volá na políciu, prosím pošlite mi hliadku a kynológa, susedov pes sa na mňa škaredo pozrel a zavrčal na mňa. Už sa si idú všetci pretrhnúť aby ti pomohli...
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

tomy45 - ja by som konalo rovnako ako peterson. Nie preto že to takto urobil, abo že je to on abo....
Ale preto, že by som nečakal na to, či tento čokel iba odháňa z teritória, alebo sa už rozhodol dôraznejšie zakročiť... preto, že človek sa môže takto "odháňajúceho" psa zľaknúť s "trvalými" dôsledkami... a ...
Ten pes mal smolu, že mal koko.a svojho pána, ale stále by boli moji blízky ďaleko viac ako ten chudák pes...
Používateľov profilový obrázok
tomy45
prispievateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa tomy45 »

Pani, ja suhlasim s vasimi argumentami. Co som chcel je, ze to ide aj inak.
Neodsudzujem nikoho.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Tomy, nemúť číru vodu - je to zbytočné. :oops:
Nepoznáš podrobnejšie okolnosti a iné súvislosti, tak to nemá zmysel ďalej akokoľvek poleminzovať. Áno, takmer vždy sa dá skoro všetko riešiť inak, ale má zmysel donekonečna ustupovať asociálnym degešom?
Kombinácia notorika so zúrivým psom v opozícii je dosť "blbá" - tiež mám svoje skúsenosti (a vôbec nie dobré)... :arrow:
Používateľov profilový obrázok
tomy45
prispievateľ
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 9 years 1 month

Príspevok od používateľa tomy45 »

Je to len moj nazor.
Ano fotograf, nema zmysel donekonecna ustupovat asocialnym degesom. Ako som vsak pisal, mam rad psy, tot vsjo.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Tomy: nechcel som písať obšírne litánie, snažil som sa v stručnosti uviesť základné fakty o prípade, ktorý sa môže stať hocikomu.
Skúsim ti heslovite argumentovať.
-v chatovej oblasti, ktorá sa nachádza v lese(zároveň poľovný revír a urbár) má majiteľ psa určité povinnosti definované všeobecne platnou legislatívou. Žiadna chata nemôže byť oplotená, nakoľko to nedovoľuje legislatíva(nevlastníš pozemok okolo chaty) a z toho jasne plynú určité obmedzenia, čo sa týka voľného pohybu domácich zvierat. Žiaden človek neni povinný trpieť útoky cudzieho psa. Dokonca neočkovaného. PREČO? Odpoviem ti čerstvým príkladom z praxe. Nedávno policajný pyrotechnik na letisku v BA išiel budiť bezdomovca, ktorý chrápal v letiskovej hale so svojím psom. Kolega to neodhadol, poklepal bezďáka a jeho pes ho pohrýzol. Kolega skončil v nemocnici kvôli neočkovanosti psa. Toto by sa ti páčilo? Mať príjemný pocit, že neublížim živému tvoru, avšak skončím ja alebo moje dieťa v nemocnici s nejasnými následkami??? Toto som určite nechcel riskovať a preto som išiel po incidente za majiteľom psa. Chatári ma poznajú, vedia čo robím a očakávali moju reakciu, kedže sa už problém týkal aj mňa. Bol som si vedomý rizika, že ak ma pes napadne, budem sa celkom určite brániť aj zbraňou. Ostatne, nato ma už chatári pripravili, nakoľko mali svoje osobné skúsenosti.
Spomínal si kynologickú jednotku. To je preboha kde??? Obecná polícia v Plaveckom Štvrtku o sile dvoch lenivých tupoňov dlhodobo ignorovala sťažnosti chatárov, aby poriešili alebo majiteľa alebo jeho psa. Jedného psa tomuto majiteľovi vraj nedávno odstrelili poľovníci. Takže tadiaľto cesta rovnako neviedla.
Snažil si sa nám vysvetľovať psychologiu správania psa. Zdá sa mi, že sa tvoje vedomosti opierajú o Kynologickú revue, ktorá je odbornosťou niekde na úrovni časopisu Burda. V úvode mojej policajnej kariéry som robil psovoda, nejaké vedomosti a skúsenosti mám. Rovnako mám absolvované odborné skúšky zo služ.kynologie. V súčasnosti opäť chovám psa a myslím si, že celkom rozumiem správaniu týchto zvierat.
V tomto prípade išlo o pošahaného, nevychovaného samorasta, ktorý mal cholerickú povahu, bol neznášanlivý a celkovo problematický. Takýto pes nepatrí do chovu a do vlastníctva alkoholikovi, ktorý sa o neho nestará už duplom. Ak by ho zobral útulok, tri krát hádaj ako by skončil? Utratený do 3 mesiacov.
Tomy, nezhadzujem ťa- mojím príspevkom som chcel v prvom rade objasniť a opísať incident, ktorý mal svoje dôvody a následky. Sme na odbornom fore, iba z toho dôvodu som doplnil túto tému, aby mali čitatelia do budúcnosti niečo na porovnanie so svojou situáciou ak sa im stane.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"