Obrana proti psovi na verejnosti

inspiring_joliot

Obrana proti psovi na verejnosti

Príspevok od používateľa inspiring_joliot »

máte niekto nejaké skúsenosti ?
inspiring_dubinsky

Príspevok od používateľa inspiring_dubinsky »

Hej, zakričal som na psa sadni, a on sadol a bol kľudny.
Inač, raz som preskočil plot na nespravnom dvore a bola tam fena kaukazaka. Obišiel som z 9 stehmi nad obočím.

Najlepšia obrana pred útočiacim psom je udržať kľud, neukázať strach (čo býva najproblematickejšie). Možno ti pomôže chodiť na cvičák a sledovať, akým spôsobom psi útočia. Poväčšinou psy zahryznú do časti ktorá je k nim najbližšia a trhajú. Vtedy stačí rozprestrieť ruky a dať mu na výber aby hryzol do jednej alebo druhej ruky, čím ho zmetieš a on sa nevie rozhodnúť. Získaš trochu času.
Cvičené psy zvyčajne uhryznú človeka do ruky a držia, vtedy stačí dať dôrazný povel pusť. Mne sa to párkrát podarilo.

Podľa mňa je blbosť strieľať každého psa, ktorý sa k vám rozbehne, tých skutočne nebezpečných psov je málo.

Veď aj tí psy sú len ľudia... :lol:
inspiring_joliot

Príspevok od používateľa inspiring_joliot »

Ja som napadnutie psom riešil plynovkou - na lesnom chodníku som narazil na vlčiaka, ktorý si bránil svoje teritórium. Na nešťastie tadiaľ práve prechádzal spomenutý chodník a toto miesto sa kvôli terénu nedalo obísť. Mal som pri sebe iba plynovku, tak som ju pre istotu vytiahol. Ako som sa pomaly približoval, pes mi dával jasne najavo, že nie je rád, že ma tu vidí. Vrčal a skrčil sa. Keď som bol od neho asi 6 metrov a už som sa mu pomaly vyhol, sa zrazu rozbehol a zaútočil. Keď bol asi 4 metre odo mňa, vystrelil som 2 náboje po sebe ( technické korenie, 9mm PAK), a hneď nato tretí. Plyn ho zastavil, zostal úplne zmätený a skučal. Ja som pokračoval ďalej v ceste.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Len jedna skusenost,nastastie dobre dopadla pre mna a relativne aj pre psa.Rozbehol sa na mna rotvajler,ktory evidentne sral na svoju majitelku.Walther ostal v puzdre,bolo to v meste.Mal som nejake 3-4 sekundy,ale nic mudre som nedokazal vymysliet.Ked sa pes odrazil a skocil na mna,tak sa mi ho podarilo celkom poriadne kopnut do hrudnika.Ja som spadol dozadu,a pes odletel nabok.Bolo to slusne hebedo,ale na druhej strane,ani ja nemam 60kg.Len neviem,kto ostal viac zmateny,ci ja,alebo pes..... :lol: :lol: :lol: Potom tak nejako krotko odbehol k svojej priblblej majitelke....sprosta krava,co ho nemala na voditku,a to zviera nemalo ani nahubok.
momentalne anonymny
častý prispievateľ
Príspevky: 625
Dátum registrácie: 18 years 10 months

Príspevok od používateľa momentalne anonymny »

Ja psa nemam, v SR som s nimi zatial problem nemal, ale v zahranici som sa skoro dostal do kontaktu so svorkou asi 15 psov v noci /nebolo to v EU/ este ze ma domaci ohlasili a nahodou isiel okolo taxik.
Pri pouziti zbrane proti psovi by v podstate islo v pripade jeho utoku bez pokynu o krajnu nudzu, ak by ho postval niekto, tak o nutnu obranu. Ak bny som mal pri sebe zbran, a utocil by na mna, tak nebudem riskovat besnotu, ale uz pri naznaku by som sa pripravil, aby som strelbou neohrozil ostatnych, ved majitel ci drzitel ma tiez nejake povinnosti /vid dalej/ a ked to uvidi, asi sa bude snazit, ak bude schopny, psa zastavit.
POKIAL MA NIEKTO NAMIETKY PROTI TOMUTO PRISPEVKU najma citacii zakona, NECH NAPISE, ZVAZIM VYMAZANIE najma casti zo zakona.

zakon c. 282/2002 Z.z. ktorým sa upravujú niektoré podmienky držania psov.

§ 4 Vodenie psa

(1) Vodiť psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je fyzicky a psychicky spôsobilá a schopná ho ovládať v každej situácii, pričom je povinná predchádzať tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá, a zabraňovať vzniku škôd na majetku, prírode a životnom prostredí, ktoré by pes mohol spôsobiť.

(2) Vodiť nebezpečného psa mimo chovného priestoru alebo zariadenia na chov môže len osoba, ktorá je plne spôsobilá na právne úkony. Na verejnom priestranstve musí mať nebezpečný pes nasadený náhubok.

(3) Za psa vždy zodpovedá držiteľ psa alebo osoba, ktorá psa vedie alebo nad psom vykonáva dohľad.

§ 5 Vydávanie všeobecne záväzných nariadení obcami

(1) Obec môže všeobecne záväzným nariadením vymedziť miesta,
kde je
a) voľný pohyb psa zakázaný,
b) vstup so psom zakázaný.
(2) Miesta vymedzené podľa odseku 1 musia byť viditeľne označené.

§ 6 Znečisťovanie verejných priestranstiev

(1) Ak pes znečistí verejné priestranstvo výkalmi, je ten, kto psa vedie, povinný výkaly bezprostredne odstrániť. :evil: :evil: :evil: Som takeho este nevidel :evil: :evil: :evil:

§ 7 Priestupky
(2) Priestupku sa dopustí ten, kto psa vedie, ak

a) neohlási svoje meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu a meno, priezvisko a adresu trvalého pobytu držiteľa psa osobe, ktorú pes pohrýzol,
b) nezabránil tomu, aby pes útočil alebo iným spôsobom ohrozoval človeka alebo zvieratá,
c) neohlási, že pes pohrýzol človeka bez toho, aby bol sám napad-nutý alebo vyprovokovaný, ak sa nepoužil v nutnej obrane alebo v krajnej núdzi, 5)
d) evidenčnou známkou nepreukáže totožnosť psa,
e) nerešpektuje zákaz vstupu so psom alebo zákaz voľného pohybu psa.
inspiring_joliot

Príspevok od používateľa inspiring_joliot »

Plne súhlasím, toto sú povinnosti majiteľa psa. Žiaľ, 99% majiteľov psov toto nikdy nečítalo. Mnohí si hoja komplexy menejcennosti tým, že si kúpia silného psa. A tento pes je často inteligentnejší a silnejší ako majiteľ, a preto sa ho majiteľia snažia zbaviť - odvezú ho za mesto a vypustia do lesa.

Čo sa týka právnej úpravy, od chovateľov vtákov sa vyžaduje dôkladné krúzkovanie alebo čipovanie, u psov nie. Myslím, že každý pes by mal byť označený RFID čipom, ktorý má kapacitu 8MB dát, kde sa dajú bezdrôtovo zaznamenávať všetky potrebné údaje ( o majiteľovi, psovi + veterinárne záznamy - očkovania, choroby, rodokmeň atď... ). V takom prípade by sa dal majiteľ presne vystopovať a usvedčiť.

Žiaľ, už len človek bude odkázaný na 2kg šanón nečitateľných lekárskych záznamov, z ktorých sa dá málokedy niečo zistiť...
magical_shaw

Príspevok od používateľa magical_shaw »

tiez mam viac skuseností ohrozenie je stále častejšie, bežne nosím len pištol kalibru 9 luger niekedy ak kaser, mame v rodine psa, tak trochu poznam aj chovanie psa ale kazdy pes má inú povahu a asi aj ináč útočí, neopplati sa moc riskovat a najlepsie je pouzit ten najucinnejší sposob obrany, samozrejme podla situlacie, raz som sa trochu pobavil a potrestal psa aj majitelku, 17r.baba vencila dospelu suku dobermana, isiel som na pozicanom endure a pes na mna zacal utocit majitelka na to jebala usudil som ze pes neni nic moc tak som podradil otocil motorku pri malej rychlosti zaradil dvoku pridal plyn a slusnym rachotom vyrazil proti psovi ten utekal a majitelka pozerala ako p***, nemalo to chybu. Niektory pes sa slušne zlakne aj elektrickeho paralyzera, kamos isiel na Kopcianskej a cigani na neho pustili rotvailera, pouzil paralyzer, iba s nim na prazdno zapraskal ked bol pes blizko, ten sa tak zlakol ze ho ani majitelia nevedeli dobehnut. Osobne som na obranu pouzil zopar krat kaser alebo plynovku oboje CS, raz penu STOPER ktora obsauje korenie, zabralo ale na niektore agresivne psy by som si tym nebol isty. Viac krat som vytiahol zbran a ostal stat, pes stekal z asi dvoch metrov alebo hned usiel akoby vycítili svoj koniec.Bol to 2xpitbul a raz rotvailer. Ked som majitela ktory mal pitbula na volno a bez košika upozornil aby si ho zabezpecil, tak bol este drzy a pytal sa: "čo chceš ? aky maš problem ?" čo myslite ? mohlo by ist v tomto pripade o vyhrazanie sa zbranou ? (pes ako zbran), kedze pes presiel necey meter okolo mna a nezautocil tak som jebal na to, nechcelo sa mi volat policiu a 2 hodiny spisovat zapisnicu. Majitelia psov su drzi az agrasivny ked ich clovek upozorni na psa bez voditka a kosika, takyto pes je casto az 5metrov od majitela, stalo sa mi ze sa mi 50rocna p*** vyhrazala, ze pozna kopu ludi a pod. nemate niekto skusenosti s ucinkom brokoveho streliva 9 luger na psa,aebo pripadne ineho, najlepsie nejake specialne ktore sa neodraza pripadne sa pri naraze na beton roztriesti a nie je nebezpecne. Nemozem vsade nosit od kasera po pistol, potrebujem iba jednu vec a to univerzalnua ucinnu.
Používateľov profilový obrázok
skemro
častý prispievateľ
Príspevky: 1609
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa skemro »

nazdar Peter. O ucinkoch brokoveho naboja v razi 9 lug som uz tuna pisal,no pochybujem ze pitbula alebo rotvailera zastavis.A s majitelmy psou mas pravdu.Ked som robil nocneho vratnika mal som v budove vlciaka.Ked som ho siel vyvencit tak mal kosik voditko a skrtiaci obojok (pre istotu).Mal vycvik,tak posluchal.No akonahle sme vysli von zacali nan dorazat maly havkaci pusteny na volno a bez kosika.Ked som upozornil majitelou ze napadaju a ublizuju mojmu psovy tak sa akurat smiali.Tak som raz ked nan dorazalo par kokrspanielou a jazvecik (vybijali si komplexi na vecsiom psovy) a majitelia na to kaslaly,dal som mu dole kosik. Prveho ktori sa priblizil schmatol zatriasol nim odhodil a bol pokoj.Majitelka na mna nieco kricala ze ma natrhnutu kozu na stehne a na uchu,no a bol pokoj.Od vtedy ked sme sli von, ziaden majitel nedovolil aby jeho pes do nas skakal.Pekne sa to rozchyrilo.
inspiring_dubinsky

Príspevok od používateľa inspiring_dubinsky »

Ja som mal dvoch kaukazských ovčiakov - psa a fenu. No neboli to žiadny dobráci, inštinktívne útočili na svojom pozemku na ľudí, toto sa u psa ťažko mení. Raz pes (asi 70 kg, 70 cm v kohútiku) utiekol (samozrejme našou vinou) a na ulici zaútožil na jednu pani, no nešlo ani o útok v pravom slova zmysle, skôr sa ju sanžil zadržať a potrhal jej vetrovku. Stálo nás to 20 000.
V prvom rade si myslím, že útok psa bol nejakým spôsobom vyprovokovaný (nechtiac samozrejme) - napríklad rýchlym inštinktívnym pohybom ruky, krikom, alebo behom. Pes nenapadá človeka len tak (ak nieje chorý). Vždy ide buď o huckanie majiteľa psa alebo o nechtiac vyprovokovaný útok.
Raz som psa našiel zastreleného na vlastnom dvore. Niekto v noci strčil hlaveň psovy do papule a zastrelil ho. Nemyslím si, že sa jednalo o pomstu, skôr o dokazovanie si nejakej sily či riešenie vlastných komplexov (veď ja vám ukážem, ja mám zbraň a podobne).

Chovať takéhoto psa (rovnako vlastniť zbraň) je obrovská zodpovednosť, po mojich skúsenostiach s takýmito veľkými a nebezpečnými plemenami som za obmedzovanie chovu takýchto psov.

Ako som už vyššie napísal, stokrát som mohol byť napadnutý psom, a nikdy som nemusel riešiť situáciu streľbou (no možno som mal šťastie).

Teraz chovám fenu belgického ovčiaka, ktorú našli útýranú deti na ulici. Rok mi trvalo, kým som ju dal do kopy, ale stále sa bojí ľudí. Dvakrát mi ju ukradol jeden bezdomovec ale stále sa vrátila (so šnúrkou na krku). Čakala ma pred bráničkou. Dvakrát som riešil situáciu s mestskými policajtami, ktorých na mňa zavolala neprajná suseda. K tomu len toľko, nie každý pes môže byť na ulici vinou majiteľa.
eloquent_elgamal

Príspevok od používateľa eloquent_elgamal »

Okparts napísal: ...Raz pes (asi 70 kg, 70 cm v kohútiku) utiekol (samozrejme našou vinou) a na ulici zaútožil na jednu pani, no nešlo ani o útok v pravom slova zmysle, skôr sa ju sanžil zadržať a potrhal jej vetrovku. Stálo nás to 20 000.
V prvom rade si myslím, že útok psa bol nejakým spôsobom vyprovokovaný (nechtiac samozrejme) - napríklad rýchlym inštinktívnym pohybom ruky, krikom, alebo behom. Pes nenapadá človeka len tak (ak nieje chorý). Vždy ide buď o huckanie majiteľa psa alebo o nechtiac vyprovokovaný útok.
Nehnevaj sa na mna ale podla mna islo o utok v pravom slova zmysle. Asi sa zhodneme, ze to, ze pes utiekol na ulicu a tam na niekoho zautocil, bola chyba majitela, co si si aj priznal. Dobre ze sa horsie nestalo a odniesla si to len vetrovka a psychika tej pani. Dovolim si tvrdit, ze drviva vacsina ludi ked smerom k nim ide velky pes sa zachova skratovo, nema teda vyznam hovorit o vyprovokovani psa nechtiac. Ludia sa v takomto pripade podvedome brania a nic sa s tym neda urobit, tomuto sa musi prisposobit majitel psa, predvidat to a predchadzat takymto situaciam. Otvorene hovorim, ze keby sa toto stane mne niekde mimo obyvaneho uzemia, tak by som sa dorazne branil vsetkymi prostriedkami co by som mal so sebou.
magical_shaw

Príspevok od používateľa magical_shaw »

Ako som cital v literature o psoch, pes chrani svojho majitela, svoje teritorium (za čo považuje aj miesta kde sa pravidelne venci),
je mili k detom, nedoverivy k cudzim a pod.
Stalo sa mi ze som isiel krizom cez park a vybehol na mna ridzbek,
ktoreho vencila nejaka 17-tka, bavila sa s kamaratkami asi 10 metrov od miesta kontaktu a ani nemohla vidiet co pes robi potom ho iba napomenula a bavila sa dalej, mic mi nespravil iba ma zanedbatelne zaspinil, kaslal som na to. Podla mna by mali byt za taketo priestupky pokuty ako su v zakone o zbraniach aspon do 50 000 Sk. Majitelia psov su nezodpovedny az arogantny a ked sa nahodou clovek brani strelbou, riskuje ze ohrozi aj niekoho ineho.My mame zodpovednost oni nie !
posielam par odkazov na stranky o psoch, takeho rusa na nasej ulici veni jedna 50 a viac rocna pani bez voditka a kosika, pes ma dva krat taku vahu ako ona. Tu je popis toho psa stiahnuty z jednej stranky:

Moskevský strážní pes je plemeno, které je v Evropě zatím poměrně málo rozšířeno,v České republice máme nyní již více než 30 jedinců a jejich počet díky několika nadšeným chovatelům pomalu stoupá.
Moskevák se dostává do povědomí lidí nejen kvůli svému vzhledu, ale také pro své bezkonkurenční povahové vlastnosti.

Moskevský strážní pes je výsledkem reprodukčního křížení bernardýna, kavkazského ovčáka a ruského strakatého psa, od kterých převzalo jen ty nejlepší povahové vlastnosti.
Toto plemeno bylo vyšlechtěno ruskou armádou k ostraze vojenských i státních objektů, věznic s nejvyšší ostrahou,raketových základen apod.
U nás o tyto psi projevili zájem policejní psovodi, chovatelé dobytka k ochraně svých stád, dále je využíván ke střežení komerčních i soukromých objektů.
Moskevák hlídá svěřený pozemek přibližně od šesti měsíců věku, ale k opravdu tvrdým zásahům se používá až od dvou let, kdy je fyzicky, ale hlavně psychicky plně vyspělý.

Na výchovu není moskevák nijak náročný,ale v době, kdy se formuje jeho osobnost potřebují hodně péče a lásky,při výchově musí být majitel důsledný,nikoliv však tvrdý,pes má přirozenou ostrost již v sobě a ta se v určitém věku sama projeví, psa není třeba nijak cvičit.
Také na výživu není v dospělosti náročný, ale v období růstu potřebuje kvalitní a vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerální látky.Velmi důležitý je pro něho pohyb, potřebuje velký výběh nebo alespoň dlouhé procházky, v žádném případě není možné psa zavřít do kotce.
Na klimatické podmínky jsou tito psi také absolutně nenároční, diky jejich srsti jim nevadí horko ani velký mráz.

Naše chovná stanice je členem kynologické organizace Security dogs, která kromě ostatních ruských plemen a asijských plemen sdružuje téměř všechny moskevské strážní psi v republice a spolupracuje i se zahraničními chovateli.Tato organizace zajišťuje každoročně výstavy a setkání chovatelů těchto plemen, kde je možno si vyzkoušet povahové vlastnosti v různých situacích.

V Moskevském strážním psovi získá jeho majitel milující a oddané zvíře, neúplatného strážce rodiny a majetku, který je vždy připraven dát za něj život.

odkaz na ine stranky:
http://ruskymedved.akta.cz/index.php?pg=homepage
http://www.ridge.cz/dorian/zivot_s_africanem.html
inspiring_dubinsky

Príspevok od používateľa inspiring_dubinsky »

No nehnevám sa, tak bol to útok.
Úprimne ľutujem tú pani.

Čo sa týka Moskovského strážneho psa, kaukazáka alebo aziata - prinajmenšom by som kontroloval chov (z vlastných skúseností).

So psami je to ako so zbraňami - zodpovední chovatelia (ako aj držitelia ZP) doplácajú na zopár nezodpovedných jedincov nerešpektujúcich základné pravidlá.
Mojim príkladom som chcel len poukázať, že niekedy aj pri maximálnej zodpovednosti a poriadku sa môže stať chyba.
Svojim príkladom som chcel uviesť aj to, že prípadný útok je možné odvrátiť aj iným spôsobom ako streľbou. U psa je dôležité práve dôkladné zváženie rizika napadnutia a prípadnej obrany alebo odvrátenia útoku a príprava na obranu. (Mnohokrát platí - pes ktorý šteká nehryzie.)
To je aj s nutnou obranou - či sa situácia nedá riešiť iným spôsobom. A okrem toho - toto je dôležité aj v prípade, že nemáte zbraň, alebo pes už je v blízkom kontakte s človekom pri zápase (vtedy kvôli ohrozeniu obete zbraň použiť nemôžete) - t.j. odpútanie jeho pozornosti od obete a pod.
Aj streľbou alebo zranením zvieraťa môžete privodiť útok, psy môžu byť dokonca na tieto situácie cvičené.

Ináč, mnohokrát som sa stretol s prípadom, kedy pes s košíkom ublížil človeku viac ako bez neho (stráca cit a odhad vzdialenosti).
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Ako na potvoru,sa mi vcera prihodilo nasledovne: Vo firme sa mi na dvore objavil cudzi velky pes-vyzeral ako krizenec vlciaka s dobermanom,alebo nieco podobne.Tak som pekne po poriadku zavolal Mestsku policiu.Prisli a potom to zacalo :lol: .Najprv sa ho pokusali chytit na taku "udicu" s obojkom,pomerne dlho ale bezuspesne.Jeden z nich tam ostal,a druhy isiel pre fukacku s uspavacou sipkou.Na druhy pokus psa trafil,aj sa injekcia vyprazdnila,ale pes akoby o tom nevedel :roll: .A len dalej pobiehal,az vybehol z arealu,policajti na aute za nim,po chvilke vsak vbehol na vedlajsi opusteny pozemok (burina,trava,no hotova dzungla) a tam sa im stratil.Odisli s tym ze sa este vratia a pohladaju ho.Po chvili sa pes vynoril,ale u nas na dvore....co cert nechcel,akurat narazil na jedneho mojho zamestnanca,ktory sa vracal na bicykli z obeda,a skocil nanho.Nastastie ho nepohryzol,a podarilo sa mu psa zo seba zhodit.Vtedy som usudil,ze tu konci sranda.Medzicasom samozrejme "uspaty" pes veselo obhanal celu firmu :? .Ked sa dostal do kuta,ktory susedi s kukuricnym polom,posudil som situaciu z hladiska bezpecnosti ako vyhovujucu,a definitivne som ju vyriesil......Zaujimave je len to ako malo policajtov zaujimalo co bude dalej,len odisli a uz sa neozvali....a ja som uz potom nevidel dovod ich vyrusovat. :x :!:
Naposledy upravil/-a lovec v 24 Jan 2011, 23:02, upravené celkom 1 krát.
inspiring_newton

Príspevok od používateľa inspiring_newton »

lovec
každé použitie zbrane by si mal nahlásiť,ale ak ta nikto ´´nepráskne´´ tak...pohoda
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

electron napísal:lovec
každé použitie zbrane by si mal nahlásiť,ale ak ta nikto ´´nepráskne´´ tak...pohoda
Jedine tak vlastny mancaft,ale myslim ze ti su radi,ze mozu pokojne jazdit na bicykloch na obed,a po dvore..... :lol: :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"