Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Sando, toto je nevyčerpateľná téma. Vieme totiž vymyslieť x scenárov a každý z nich ďalej variovať. Je tu právna rovina a potom viaceré ďalšie roviny, z nich asi najvýznamnejšia je taktická rovina. Ono, že je niečo na kamere, ešte nezaručuje, že je to nespochybniteľné. Obrázky a obrazy sa dajú interpretovať rôzne. Za určitú hranicu sa dá pokladať, ak útočníci začnú ťahať vodiča/pasažiera von z auta. Tam už ťažko trvať na stanovisku, že má/malo ísť len o útok proti majetku a nie proti zdraviu či životu vodiča/pasažiera. Niežeby aj v takomto na pohľad jasnom prípade sa nedalo ešte čosi povymýšľať, ale situácia sa dá čítať skôr v prospech obrancu.

Pokiaľ ide o tebou uvedené video, keď som ho videl prvý raz, kládol som si otázku, o čo sa kamionista snažil. A kladiem si ju pri každom ďalšom pozretí. Spomínam si na scénu z L. A. z roku 1992, kde dav lynčoval kamionistu, kým ho nezachránil okoloidúci. Ten neborák vtedy ani nerobil nič, len išiel okolo, keď sa naňho vrhli na križovatke. Tento si to však namieril rovno medzi vyčínajúcu lúzu. Čo čakal? Čo chcel urobiť? Nedivil by som sa, keby vzhľadom na okolnosti prípadu, aj na spoločenskú klímu v USA, skončil s obvinením a horšie než tí, ktorí ho tam lynčovali. Ono, obvykle lepšie konfliktom predchádzať, než ich potom riešiť. A tento borec? Tá situácia sa dá interpretovať aj tak, že konflikt priamo vyvolal, že to on ohrozoval demonštrantov. Potom by už bolo priam nemožné - aj v kontexte nášho trestného práva - uvažovať o NO (zo strany vodiča).
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Dnes bol Políciou ČR uzavretý prípad jedného výstrelu pri útoku psa ako krajná núdza.

https://www.novinky.cz/krimi/clanek/muz ... i-40333387
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

môj výstrel na podobného psa bol uzavretý ešte v ten deň. Neviem, čo tak dlho maturovali nad zákonným použitím zbrane? Ja som psa rovno usmrtil, v ČR bol iba varovný výstrel
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Ale ty si vtedy pouzil ustanovenie o likvidacii nebezpecneho zvierata podla zakona o PZ, nie?

Presne pre tu "rychlost" rozhodnutia som to sem dal.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

áno, zbraň bola použitá podľa §61 zákona o PZ- ale hocikto iný by to prikryl Krajnou núdzou
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Presne tak. Situácia na prvý aj druhý pohľad jasná, bol tam záznam, boli svedkovia, nevznikla žiadna škoda... Ťažko mať pochybnosti a napriek tomu - to som si len tak nahlas povzdychol, že čo je KN/NO a čo (aj tu) považujeme za jasnú KN/NO, môže ktosi vidieť aj inak, respektíve si môže vziať čas, aby hľadal, či to predsa len inak byť nemohlo a napokon aj nebolo. Nepríjemné, ale reálne. Maník, ak by sme žili v iných časoch, by si pritom zaslúžil skôr komplimenty a možno aj nejaký ten metál za občiansku/osobnú statočnosť.
:D
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Aris - žiaľ nie nutná obrana, ale obvinenie z dvojnásobnéno úmyselného zabitia 1. stupňa.

17. ročný strelec Kyle Rittenhouse
Obrázok
Chalan mal byť kedysi v prípravke na prácu v polícii.

Po streľbe zostali dvaja mŕtvi a jeden zranený, aktuálne mimo ohrozenia života.

Jeden z útočníkov, dnes prezentovaný ako "najlepší človek na svete, najmierumilovnejší, najchytrejší a najláskavejší..."
(to nepreháňam, toto je presný preklad slov z US netu. V pripade, ze sa niekomu zda, ze na chlapca zaútočil, tak to je iste len kolektívny optický klam.)
Obrázok

Zaujímavé: že vraj počas protestov bola vraj v uliciach občianska skupina "Armed citizens to protect our lives and property" preklad: Ozbrojení občania na ochranu životov a majetku.
Boli špekulácie, čí skupinu miestny šerif nedelegoval na "zastupcov šerifa" čo by chalana zachranilo. No šerif to rezolutne odmietol, vraj vlastnikov zbrani nikdy nedeleguje, lebo "nepotrebuje viac zbrani v uliciach".

Epilog: Strelba vyvolala dalsie nepokoje. Mestska rada v meste poslala ziadost guvernerovi o posilnenie dalsimi jednotnami Narodnej gardy.

---------
osobna poznamka: pamatate tych dvoch manzelov co sa im protestujúci dav (čítaj ako: rabujúci a podpaľujúci) vlámal na oplotený pozemok a mierili na nich zbranami?
Sú tiez stíhaní a zbrane im zhabali. :!:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

zajtra začne na Zlatych pieskoch Uprising festival, takych ksichtov tam bude...
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Kenosha shooting

https://youtu.be/eLlUVxVLiLU

Edit: navlas rovnakú situáciu som videl, keď tuším štaria-piati BLM chceli naporcovať týpka na ulici v inom meste. Tasil a z bezprostrednej vzdialenosti strieľal. Len mám pocit, že sa to v tom hlavnom virvare nedostalo do správ. Neviem, nepátral som. Najskôr to zahrnuli pod collateral damages pri tých pouličných bojoch.
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

Podľa môjho názoru je slušná šanca, že ho z toho advokát vyseká. Na druhej strane je na zamyslenie, čo tam to decko s puškou hľadalo. Trigger happy? To ho však práva na sebaobranu nezbavuje.
Možno ho basa neminie, ak je pravda, že tá puška nebola legálna. Nelegálne ozbrojovanie.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Preletel som par clankov a mlady bol s tou ozbrojenou obcianskou iniciativou, o kt. som pisal hore. Vzhladom na to, ze bol v policajnej pripravke, citil sa ako muz zakona a hlupo sa zaplietol do niecoho, co mu zamota zivot.

Skupina sa usilovala byt poverena ako zastupca serifa, co je uz teraz passé.

Vek na vlastnictvo / samostatne pouzivanie zbrane vo Wisconsine je 18, no pod dohladom rodica alebo tutora mozu podobne ako u nas zbran pouzivat od 12 a polovat od 14. Zatial som nezistil, koho to bola zbran a ako sa k nej dostal.

Udajne mladeho v oboch pripadoch napadli a on sa branil. Vsetko zavisi od toho, ci je prvy utok na kamere a ako vyzeral - podla toho bude aj zname video z druheho utoku povazovane za sebaobranu alebo branenie sa obcianskemu zadrzaniu.
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Jedno zhrnutie aj s tym prvym videom:
https://www.youtube.com/watch?v=pbsOIoqcit4
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Som zvedavy ako dopadne Trumpov slub, ze kazdeho obcana, ktoreho budu sudit za to ze si pred luzou brani zivot, zdravie a majetok omilosti...

Legalnost a nelegalnost tej zbrane bude v tom ako pise Vydriduch. Pod 18 moze pouzivat zbran len pod dohladom zakonneho zastupcu a to na lov a sport....

Inac video uz je zabanovane takze je jasne o co islo.....
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

zlomizub
dík za ten video rozbor
trochu jasnejšie to je

erebos: video, čo dal zlomizub stále funguje, len treba potvrdiť vek, či čo.
Používateľov profilový obrázok
bbfh
prispievateľ
Príspevky: 237
Dátum registrácie: 6 years 3 months

Príspevok od používateľa bbfh »

erebos napísal:Inac video uz je zabanovane takze je jasne o co islo.....
Mne to po prihlaseni sa a odkliknuti upozornenia na nevhodny obsah ide.
Edit: aris bol rychlejsi ;)
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"