Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

NO na zaklade coho? Ked sa na teba ruti zasahovka, ty z ich vyrazu tvare vies urcit, pre ktoreho clena rodiny si idu a pre aky zlocin, alebo to, ze vlastne maju ist pre suseda?
A co ti vlastne hrozi, ze si budes musiet lahnut na zem?

PS: Ten Kosovec v Cechach strielal cez zatvorene dvere, co bolo jeho jedine "stastie".
Ubik
častý prispievateľ
Príspevky: 561
Dátum registrácie: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa Ubik »

Mal pocas tejto situacie pocit, ze bude musiet konat v NO? Tiez uz na mna mierili (vtedy este skorpionmi) ale ani chvilu som nemal pocit, ze v tej chvili musim prioritne riesit svoje urazene emocie :)
Mozno aj vdaka tomu to bola najhorsia ujma, ktora sa mi v ten den stala.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Ta otazka bola nastolena v teoretickej rovine. Takze teoreticky ked pojdem nad ranom zo zachoda, v byte tma, praska zarubna, beriem z police pistol, vidim obris zbrane, kuklu, osoba vchadza do bytu, strielam...
Nasledna situacia, ak ma nezastrelia. Poraneny policajt a ja zadrzany.
Kedze vzhladom na okolnosti (rozospatost, tma, obris zbrane, kukla...) bezuhonny clovek moze nadobudnut pocit ze sa jedna o vaznu hrozbu. Este ked vie ze vo vchode sa casto pohybuju kriminalne osoby, na co aj on aj susedia niekolko krat upozornovali prislusne organy. Bol poskodzovany jeho majetok (bezpecnostne dvere) a porusena jeho domova sloboda.
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

MRBLUE : ty uz si niekedy videl takyto zasah? Uz si niekedy pocul co ti policajti kricia? Hovori sa tomu vyzva...
Takze ked pojdes cisto teoreticky rano z WC a uvidis ako sa ti po dome zakrada osoba so zbranou a v kukle kludne strielaj.... Pokia pojde o zasah UOU, alebo PPU tak sa poondies uz v chodbe.... A tym by som tieto teorie ukoncil...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Kricia, ked su vnutri nie na chodbe. A tiez si myslim ze to mozeme ukoncit. Bola to teoreticka otazka (dost nepravdepodobna situacia), ale policajt si neprizna ze ked to poserie, moze prist k ujme.
Asi by som bol zaskoceny, ale zazil som uz kadeco a neposral som sa. :-)
Používateľov profilový obrázok
aparapi
častý prispievateľ
Príspevky: 617
Dátum registrácie: 10 years 1 month

Príspevok od používateľa aparapi »

kokos, keď to tu tak čítam, tí odporcovia zbraní asi fakt majú v niečom pravdu :shock:
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2036
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Z hladiska NO chrani PZ prezumpcia spravnosti ukonov len v pripade ak su zakonne. Dalej uz nie a NO je pripustna. Problem samozrejme je to rozlisit a zareagovat vcas (nie nutne NO ale napr. utekom). Ak si zoberieme viacero tu uvedenych pripadov, ked clovek zisti, ze nejde o skutocnych policajtov, alebo ze policajti su na sukromnej fuske, je uz zvacsa neskoro. A tricka s napisom PZ si vie dnes kupit kazdy, rovnako ako vie kazdy hulakat "policia". Ale napriklad v pripade, ked PZ zobral vojaka v civile a zaklakli ho takym sposobom ,ze skolaboval a zomrel sa zasiahnut dalo (jeho otec sa na to kukal, ale asi tomu nemohol uverit).

Z mojho pohladu robi problem aj sucasna prax, ked sa zasahujuci prislusnici neobliekaju do uniforiem (ani zasahovych) ale maju na sebe roznorodu zmes military oblecenia. Cele je to aj o tom, ako sa zasahujuci prislusnici legitimuju - ak toto nedotiahnu v zmysle zakona, clovek ma dovod sa domnievat, ze o PZ nejde. Samozrejme, na koniec to vzdy bude treba dokazat.
Používateľov profilový obrázok
GoodLuck
občasný prispievateľ
Príspevky: 35
Dátum registrácie: 7 years 2 months

Príspevok od používateľa GoodLuck »

MRBLUE napísal: vidim obris zbrane, kuklu, osoba vchadza do bytu, strielam...
Nasledna situacia, ak ma nezastrelia. Poraneny policajt a ja zadrzany.
Pan Modry je silny optimista. Bude sa branit strelnou zbranou (ktoru mal urcite ulozenu v sulade zo zakonom a nie na "policke" ) proti zasahujucim kuklacom (PPU a pod), postreli policajta a bude zatknuty ( bez ujmy na zdravy :roll: ) Podla mna su mexicke telenovely zdraviu skodlive..

:D
Používateľov profilový obrázok
mabo
častý prispievateľ
Príspevky: 636
Dátum registrácie: 11 years 3 months

Príspevok od používateľa mabo »

a na "policke" nie je v súlade so zákonom...?
Zlomizub
častý prispievateľ
Príspevky: 878
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Zlomizub »

Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

tupaňa Todova opomenula opísať detail, že albanec strielal cez dvere. Rozhodnutie US ČR treba brať s rezervou, nakoľko silne pochybujem, že naše súdy niekomu uznajú NO ak bude strieľat cez dvere a na policajnych videozaberoch budú počut výzvy “Polícia”
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Dátum registrácie: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

len tak na okraj
https://www.usoud.cz/aktualne/omyl-v-nu ... ce-neviny/

z clanku
Iba v jednom tragickom okamihu po tom, čo bol nadránom náhle zobudený mimoriadne intenzívnym násilným pokusom skupiny osôb o vyrazenie dverí, v úmysle chrániť seba, svoju manželku a tri deti pred možnými kriminálnikmi, vo vnútri svojho vlastného domu jedenkrát vystrelil z legálne držanej zbrane proti dverám, pričom došlo k poraneniu zasahujúceho príslušníka jednotky URNA,“ píše súd.

https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upl ... _15_an.pdf

je dobre si pozret cely rozsudok je zaujimave citanie, ale POZOR jedna sa o Cesku Jurisdikciu nieje to mozne aplikovat na SK

A strielal z Glock-u 19
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

..na dvere strielal aj Pistorius - bol obvineny z vrazdy, no nakoniec z toho vykluckoval "len" so zabitim.
matkoo
prispievateľ
Príspevky: 295
Dátum registrácie: 6 years 4 months

Príspevok od používateľa matkoo »

jo len tam toho vystielal trochu viac

len mi je divne ze nemali balisticku ochranu
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

peterson napísal:na policajnych videozaberoch budú počut výzvy “Polícia”
Nemáš náhodou link na tie policajné zábery, lebo v rozhodnutí som ich nenašiel.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"