Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Našťastie k ničomu vážnemu nakoniec nedošlo a prajem ti, aby sa to nezopakovalo.

romen3 napísal:Ale uz som vravel operatorovi, ze odisli tak sa asi neponahlali.
Toto by som nabudúce na tvojom mieste nerobil. Situáciu si pociťoval ako bezpečnostnú hrozbu a info o ich odchode si mal len sprostredkované a nepotvrdené. Mohli byť odídení, ale aj nemuseli.

Píšem to preto, lebo mám viacero nepríjemných skúseností z môjho blízkeho okolia, kde vety typu "už mu je tuším lepšie", "už sa tuším trocha ukľudnili" hlásené operátorovi mali dosť vplyv na čas príchodu hliadky/sanitky. A to aj v prípadoch, ktoré sa nakoniec ukázali ako vážne a išlo v nich o zdravie a život.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

To je pravda Yarco, ale som si isty, ze druhy krat by som mal podstatne chladnejsiu hlavu. Teraz 4 placuce deti lebo ak moje sa rozplakali plus ta suseda a vsetko. Co som sa ale vazne poucil, idem kupit este jeden trezor a pekne na odtlacok prsta a nalogovat vela prstov alebo podobny sposob, kym som pichol klucik do dierky uspesne a vytiahol zbran preslo dost casu. A hlavne mat ho kdesi dolu viac po ruke.
enzox
občasný prispievateľ
Príspevky: 95
Dátum registrácie: 9 years 2 months

Príspevok od používateľa enzox »

Ja to riesim tak, ze ked som doma mam jednu zbran vzdy pripravenu v GunVault SV500. Zvycajne je to ta, co nosim ako EDC. Kupil som to po tej Knazkovej kovbojke, presne na situaciu, ked sa musim doma dostat rychlo k zbrani.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

romen3 napísal:..., kym som pichol klucik do dierky uspesne a vytiahol zbran preslo dost casu. ...
Tu je aspoň jasné, čo robí stres v takejto situácii. :arrow:
Z vlastných skúseností (počas vojenského výcviku s ostrými trhavinami) viem, že plynutie času v silnom strese človek subjektívne vníma dosť odlišne od fyzikálnej reality..., keby to napríklad niekto meral stopkami. :idea:
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 1 month

Príspevok od používateľa Olap »

Ten romenov príbeh mi pripomenul moj nie až tak starý zažitok.

Bola sobota večer. Bol som na strelnici a potom som ešte s kamošom skočil do kina. Takže keď som sa asi pred jedenastou vracal domov bola už riadna tma. Vykračujem si po tmavej ulici neďaleko môjho domu. V ruke taška zo strelnice, pri sebe zbraň. Zrazu som po vedlajšej tmavšej časti ulice videl kracať pomaly chlapíka. Najprv sa mi zdalo, že venčí psa, bola tma a v noci už začinam fak dosť blbo vdieť. Nezdalo sa mi,keď sa zastavoval pri každom rodinnom dome a vždy prišiel až k plotu. Pred domami je medzi chodnikom a plotom ešte kus volnej travy, takže bolo jasne vidiet ako ide vždy až k plotu. Keď som bol asi tak 20-30 metrov za ním zrazu vidím, ako u človeka čo poznám, prelieza plot. Stále si ma nevšimol. Keď už bol za plotom a išiel až k domu, tak som prišiel k plotu a zakričal na neho čo tam chce. Evidentne sa zľakol, ale otočil sa k plotu a hovorí mi, že čo sa staram ide sa len "vyšťať" a vrátil sa z vnutornej strany k plotu.Keby ale išiel robiť len potrebu tak tam asi ostane hneď. Ostal som tam stáť a kričím na neho, že zavolám políciu. V strese ale vyberať telefon z tašky, ktorý som navyše ešte v kine vypol, je veru riadny problém. Chlapík medzi tým preskočil plot naspäť a poď ho preč ako by sa nič nedialo. Tak som sa pokúšal zazvoniť tým čo tam byvajú, ale nikto neotváral. Chlapík sa medzitým vzdialil. Keďže sused neotváral išiel som za tým chlapikom. Aké bolo moje prekvapenie keď hneď za zátačkou vidím ako stojí pri mojom dome a skúša otvoriť bránku na susedovom dome. Zase som začal na neho kričať. A on zase išiel preč ako by sa nič nedialo. Bol som úplne prekvapený a zarazený. Niekoho okríknete čo ide evidentne kradnúť a hneď vo vedlajšej ulici sa o to pokúsi znovu bez najmenšieho strachu a zábran. Navyše u vášho priameho suseda. Ešte som za nim opäť chvílu išiel, ale pridal do kroku a stratil sa mi. Chviľu na to som videl auto mestských policajtov, tak som im povedal čo sa stalo a či takeho chlapíka nahodou nevideli.
Tu by sa to už mohlo skončiť. Ja som išiel domov. Nič nasilné voči mne sa nestalo, ale klepal som sa ako blazon. Zavolal som tomu známemu a povedal som mu, že som zahaňal niekoho zpoza jeho plota. (naštastie ma kamerovy system a ten aj neskôr dal policii).
Čo sa ale nestalo. Mal som hrozne blbý pocit a začal som sa báť. Na druhý deň som odchádzal na pracovnú cestu na pár dní a doma len manželka s malou dcerou.
A teraz to príde. Vyšiel som na dvor. Bola už polnoc - takmer hodinu po tom incidente. Zrazu počujem ako niekto o par domov ďalej po niekom kričí "vypadni ty ... .Čo tu chceš,... tu nemaš čo robiť..."
Idem k prednemu plotu a koho nevidím. Ten istý chlapík sa kľudne vracia po našej ulici. Tak som utekal domov po telefón a vybehol za ním. Kričim na neho aby ostal stáť a že volám policiu. Vytočím policajtov a skúšam im v rýchlosti povedať čo sa stalo a dať aspoň aký taký popis chlapíka ahovorím im že ho sledujem. Ten medzitým, keď počul ako na neho kričím a že telefonujem s políciou pridal do kroku. Snažil som sa operátorovi povedať kadial prave ideme a prosim ho aby poslal hliadku. Mimochodom policajná stanica je od nas asi 300 metrov. Žial chlapík sa mi po nejakej chvíli stratil medzi garážami. Či niekde preliezol nejaký plot, alebo skočil do kríkov neviem. Behal som ešte asi 15 minút po okolitých uliciach, ale už som ho nevidel. Dokonca okolo mňa prešli dve blikajuce policajne autá ale evidentne niekoho prevažali a neši za mnou. Tá moja hliadka prišla až po 20 minútach od vtedy čo som stratil toho chlapíka. Dal som im popis, vysvetli čo sa stalo a išiel domov.
Záver: Sused to nahlásil polícii a po pár dňoch sme ešte išli spolu na policajnú stanicu im odovzdať to video. Iste som urobil kopu chýb a doteraz je mi z toho blbo. Neviem, čo by sa dialo keby sa ten zlodej bol proti mne aktívne postavil a napriklad ma napadol vzhľadom k tomu, že aj po mojom telefonate a informacii,že kráčam za potencialnym zlodejom, prišla polícia až po pol hodine.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Nekricat, neplasit. Z bezpecnej vzdialenosti pozorovat a tak nenapadne volat policiu a navigovat ich. Ak nejde o zivot, neeskalovat situaciu, aby nebol z obrancu obzalovany a z grazla obeť.
Preto nemam napr. na domovom alarme sirenu. Zlodeja treba chytit pri cine, nie odplasit, lebo o par dni pride zas.
Policajtom len vecne a strucne - kde, kto, co. Volat 158, nie 112!! Tetusky na tiesnovej informaciu zdrzuju o drahocenny cas a navyse mozu skreslit dolezitu informaciu ako adresa. (osobna skusenost)
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

MRBLUE napísal:V dnesnej dobe? Za par korun sa da kupit diktafon v tvare USB kluca, alebo pouzit diktafon na mobile beziaci na pozadi mobilneho telefonu. Takze kto by chcel, zvladne to aj keby ti sedel na kolenach :-D
Mozno by sa k tejto myslienke mohol vyjadrit priamo Panzer
Vyzera to tak ze niektore veci co sa fungovania spolocnosti sa budu musiet zmenit aj tak.
Reagujem trochu opozdene, sry.

Nemám problém s tým, že som počas prednášok nahrávaný. Podľa týpkov, čo na moje prednášky chodia tuším, že sú tam aj trojpísmenkoví. Nerobím nič zlé ani nezákonné, takže snáď NP.

Problém vidím v tom, že prednáška je o kontakte. O vzájomnej interakcii prednášajúceho a publika. A to sa pri online streamovaní stráca. To mi chýba. Preto nenahrávam edukatívne videá, ako mi to navrhuje môj počítačovo zdatnejší potomok. Potrebujem vidieť reakciu publika a zároveň mať možnosť okamžite odpovedať na otázky. Pretože to čo môže pripadať ako jasné mne, nemusí byť jasné poslucháčom.

Ak som sa nevyjadril jasne, prosím o prepáčenie.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

vydriduch napísal:Nekricat, neplasit. Z bezpecnej vzdialenosti pozorovat a tak nenapadne volat policiu a navigovat ich. Ak nejde o zivot, neeskalovat situaciu, aby nebol z obrancu obzalovany a z grazla obeť.
Preto nemam napr. na domovom alarme sirenu. Zlodeja treba chytit pri cine, nie odplasit, lebo o par dni pride zas.
Policajtom len vecne a strucne - kde, kto, co. Volat 158, nie 112!! Tetusky na tiesnovej informaciu zdrzuju o drahocenny cas a navyse mozu skreslit dolezitu informaciu ako adresa. (osobna skusenost)
Úplný súhlas. 112 je fajn, ale 158 ešte lepšie, lebo komunikujete s policajtom/tkou, ktorí vedia, kde je sever. A sledovanie páchateľa odporúčam skôr odvážnejším povahám. Pamätám si na predavačku, ktorej držal páchateľ na predajni nôž pod krkom. Keď zistil, že na predajni nie je hotovosť, ušiel. Pani zamkla predajňu a sledovala ho, na mobile mala 158. Vďaka nej ho zobrala prvá hliadka PMJ. Len pani keď po pár hodinách došlo, že sa pachoš mohol kedykoľvek otočiť a zbadať ju, ako ho sleduje, skončila na dva mesiace na psychiatrii. Ju tá myšlienka a predstava úplne položila. Čo sa jej ani nečudujem.

Ako píše vydriduch, žiadne zbytočné hrdinstvá. V najhoršom páchateľ unikne. Ako sa hovorí, na každú sviňu sa už varí voda. Inak povedané, jeho to dobehne.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Panzer
Dik za odpoved. Mal som skor na mysli videokonferenciu, kde po uhrade by ucastnik dostal pristup do konferencie. Lektor ma na monitore online ucastnikov, takze moze reagovat. Ucastnici bud vidia a pocuju len lektora, alebo mozu vidiet celu skupinu. Tymto sposobom sa napriklad online vyucuju jazyky v skupinach. Ale vyzera ze uz to bude bezpredmetne a zivot sa pozvolne vrati +- do normalu.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

@Panzer
https://bratislava.sme.sk/c/22417366/po ... vnene.html

Nechcem tu riesit konkretny pripad, skor otazka:
Ak civil pri NO postreli nezucastnenu osobu, nakolko je mu toto rozhodnutie prokuratora platne ako mrtvemu zimnik?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Telra, na to netreba ani Panzera. Odpoveď je: nijako.
:twisted:
V istej rovine by sme mohli z toho čosi vyčítať, mohli by sme si vyvodiť nejaké vlastné závery, žiť v presvedčení, že sú správne. A to je tak asi všetko. Ak by k obdobnej situácii naozaj prišlo a strelcom by bol civil, sotva by mohol argumentovať predmetným uzneskom.
:D
Odporúčam v tejto veci veľmi racionálny a nestranný pohľad Petersona vo vlákne Polícia na Slovensku. Ak sa chceme ďalej zaoberať fikciou, že strelcom by bol civilný držiteľ ZP, nie je ťažké si predstaviť jednak negatívne nálady, o ktoré by sa postarali podaktoré médiá, ktoré by vykrikovali, že divoký západ tu nechceme a podobné hlúposti a potom je rovnako ľahké si predstaviť znalecké posudky, v ktorých by sa vyskytol motív, že civil nemal tréning, nevedel situáciu adekvátne vyhodnotiť a nemal zakročiť takto radikálne (zvlášť, keď v smere streľby mal nezúčastnené osoby), ale mal vyčkať služobného zákroku policajtov voči páchateľovi.
:roll:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Dátum registrácie: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Podpisujem to, čo napísal Jack.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

https://zbrojnice.com/2020/06/29/monito ... qkREOg3ZrA

PS: na tom webe je cela seria odbornych clankov na temu NO - ich zoznam je tu: https://zbrojnice.com/nutna-obrana/
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

..cele zle. 2,5r zbytocne v base, a z tych co to maju na svedomi nepojde brucat ani jeden. este by ma zaujimalo ci a ako bude odskodneny.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Odskodnenie plati u nich aj u nas, ale zpravidla je dost smiesne. Ten prazsky taxikar co zneskodnil ozrateho agresora sedel tiez dlho vo vysetrovacke. Ked ho oslobodili, tak sice dostal nejakych 300 tis. korun odskodne, ale skoda na zhabanom aute a dome bankou bola 800 000 kč..

Clanky na zbrojnici su super, len treba pamatat ze Cesko ma trochu ine zakony a co plati tam, nemusi tu.

Co ale pokladam za univerzalne platne a uzitocne, je toto:
https://zbrojnice.com/2020/06/15/nutna- ... -utocnika/
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"