Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Bamboocha
prispievateľ
Príspevky: 185
Dátum registrácie: 10 years 6 months

Príspevok od používateľa Bamboocha »

generalny prokurator ich oslobodil a ich konanie bolo prehodnotene ako opodstatnene, aj ked demokratom sa to samozrejme nepacilo.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Toto je tiez jeden pohlad na vec:
https://petrvrana1.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=756291
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Viacerí černošskí youtuberi sa zastali 17 ročného strelca Kyla Rittenhausa
https://www.youtube.com/watch?v=NSU9ZvnudFE
https://www.youtube.com/watch?v=UkB0UeV24yQ

V prvom videu je uvedené, že pri prvej streľbe zastrelený útočník naháňal chlapca, hodil po ňom minimálne 1 predmet a po tom, ako ho zatlačil do rohu, snažil sa mu vytrhnúť zbraň. V čase streľby už útočník Kylovu AR-15 držal za predpažbie - toto už potvrdili aj svedkovia vo výpovediach. Kyle sa následne snažil zranenému privolať pomoc, ale už po pár vetách na tiesňovú linku ho začal naháňať dav s výkrikmi preložiteľnými ako "Dostante ho!". Popri tom sa ozývala streľba neznámo odkiaľ, takže Kyle mal všetky dôvody myslieť si, že mu ide o život. Keď po ho dostihnutí zrazili na zem, a dostal ranu skateboardom po hlave / temene, strielal 2. krát a zastrelil druhého útočníka. V zápatí prichádza tretí útočník so skrytou nelegálnou pištoľov a dvíha ruky v predstieraní mierumilovného konania. Hneď na to tasí, no Kyle ho rýchlou a pohotovou reakciou zastaví výstrelom do ruky.

Takže:
A, chlapec ma šancu to uhrať na sebaobranu, ale je možné, že bude potrestaný za neoprávnené nosenie zbrane (v Winskonsinskom zákone sú nejaké výnimky, ale zatiaľ sa nevie, či sa vzťahovali na Kyla)
B, incident je dokaz, že neskryté nosenie je nebetyčná blbosť provokujúca útok vypatlancov, čo majú chuť na zbraň zadarmo.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Na to v akej situacii chalan bol a v akom strese, tak co sa tyka strelby tak isiel naozaj ukazkovo. Strielal presne a ziadna rana naviac. Akonahla utok prestal, prestal strielat pri kazdom z utokov. Ma to v hlave upratane a ak ho toto nezlomi, bude z neho naozaj dobry policajt.
Používateľov profilový obrázok
theplaky
častý prispievateľ
Príspevky: 1453
Dátum registrácie: 13 years

Príspevok od používateľa theplaky »

dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Blue, to s tym buducim policajtom nemyslis vazne, vsak? Tipujem, ze utocnici to budu hrat na to, ze sa snazili eliminovat dalsieho "sialeneho strelca" a moze im to prejst. Caka ho zrejme dost dlha basa (podla miestnych podmienok NO a ulav pre maloletych), aj ked na ukladnu vrazdu to asi nebude. Hlupy napad nedospeleho teenagera a zbytocne obete.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Nastastie je tam dost svedkov a zaznamov. A aj ma celkom slusnu podporu. A uz to neni policia vs. verejnost, ale slusni ludia vs. asociali.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Dajme tomu, ze som slusny clovek. A vyberiem sa niekam do osady, alebo do bratislavskeho Pentagonu, v noci v case, ked tam miestni protestuju voci comukolvek. Kedze sme na SK, nemam v rukach AR, ale sekeru. Tvrdim, ze nou idem chranit auta v miestnom autobazari. Uplne prekvapivo sa to zvrhne a dosekam v "sebaobrane" par ludi...

Nech rozmyslam ako rozmyslam, nemal som tam co liezt. Nemal som tam co sam pobehovat cez dav. Nie so sekerou v rukach. Je to najma chyba mna a policie, ze ma tam pustila...
erebos
expert
Príspevky: 2130
Dátum registrácie: 13 years 2 months

Príspevok od používateľa erebos »

Ja by som tu absolutne neriesil legalnost pouzitia zbrane. Ide o USA kde ma kazdy stat svoje vlastne zakony, ide o angloamericky pravny system s jeho mnozstvom precedentov... Tu treba pockat na rozhodnutie sudu ak vobec k sudu pride...

Taktiez drzanie zbrane bude problem, lebo k incidentu sice prislo vo Wisconsine, ale mlady ma trvaly pobyt v Illinois....

Taktiez treba zohladnit tradiciu roznych obcianskych hliadok, milicii atd. ktore mozu v USA za istych okolnosti suplovat pracu policie. Tu zatial vieme ze nebol ustanoveny ako pomocnik serifa... Ale ako to s nimi bolo....

Ja by som upriamil pozornost na taktiku zasahu celej skupiny ozbrojenych obcanov. Osobne im fandim a v demonstrantoch vidim luzu, ktora rabuje a zabija pod vznesenymi heslami boja proti rasizmu....
Doposial sme videli liniu ozbrojenych obcanov braniacich luze k pristupu do obchodov, alebo celych stvrti. Tam bolo jasne vymedzene, ze pokial prekrocia istu ciaru-pozemok obcania si maju pravo branit svoje aj so zbranou v ruke a bolo vidiet, ze aj demonstranti su si toho vedomi...
Tu sme na videach videli dezorientovanych ozbrojenych obcanov, ktori sa motali, strkali a miesali s demonstrantami, ktori len cakali kedy ich vyprovokuju a zoberu im zbrane. Uz len skutocnost, ze mlady sam bezal po ulici, oddeleny od svojich spolubojovnikov je ukazka bordelu aky tam panoval. To sa proste nemoze stat.... Takze mna by skor zaujimalo, co predchadzalo tomu, ze sa od skupiny oddelil...
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

erebos
Bol sice z ineho statu, ale z 20 mil vzdialeneho mesta, co su na americkom vidieku blizky susedia. Taktiez je na vidieku v USA tradicia ist si na pomoc, kedze niekde su najblizsi strazcovia poriadku vzdialeni desiatky kilometrov. Na niektorych zaberoch je vidiet chalan s lekarnickou, primarne tam isiel pomahat zranenym "ochrancom poriadku". Preto mal aj rukavice. Oddelil ho dav ked sa rozbehol smerom k nemu a hadzali rozne predmety. Asi si ho vybrali ako lahku korist, ked zbadali ze je mlady.

quest1
on tam nesiel len tak a nie sam. On tam siel pomoct so spoluobcanmi susedom aby im luza nevyrabovala obydlia a obchody. U nas je to tazko pochopitelne, tu by sedemnastrocni rabovacku filmovali z balkona na mobil a na nejake pomahanie by sa vykaslali. A kedze je v urcitych oblastiach policia v podstate nefunkcna, ludia bud mozu odyst alebo sa branit. Ty by si utiekol?
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Mladý má z istej perspektívy šťastie (v nešťastí), že strelil bielych. Keby strelil Afroameričanov, situácia, celkovà i jeho osobná, mohla byť zrejme ešte o kus komplikovanejšia. Beztak je viac než vážna.
:|
Každý v čine toho 17-ročného nešťastníka môže vidieť čo chce. Ja, žiaľ, nevidím hrdinu, ale mentálne nezrelého jedinca, ktorý, možno s chvályhodnou pohnútkou, precenil svoje možnosti a schopnosti. Po taktickej stránke to bolo fiasko, po právnej si nedovolím bližšie hodnotiť. Nech sa snažím ako chcem, na jeho správaní nevidím nič hodné obdivu, tobôž nie nasledovania. Napriek tomu, vzhľadom na to, v akom stave rozvratu je dnes americká spoločnosť, chcem veriť, že “daň”, ktorú tento chalan bude musieť zaplatiť, nebude privysoká.
:roll:
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

Ja viem ze tam siel "chranit". Tak ako v mojom priklade som siel ja chranit so sekerou do osady. Zjavne sa ti pani ochranari spoliehali na to, ze ludia budu mat pred puskami respekt a zdaleka ich obidu. Neviem aky mali plan B, asi ziadny, alebo strielat.
Tak sa to vsak nerobi.
Vsimni si zasahy voci davu ktorejkolvek policie na svete. Vsade uvidis skupiny policajtov zasahujucich koordinovane. Toho, kto sa oddeli od svojich dav zomelie.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

Len v tych mestach kde sa demonstruje moc tych koordinovanych skupin policajtov nevidno. A aky plan B? Bud nezautocite a nic sa nestane, alebo zautocite a bude sa bojovat. K tomut raz muselo dojst. Obycajni, slusni ludia predsa donekonecna nemozu ustupovat asocialom co znicia co si cely zivot budovali.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

quest1 napísal: ...
Tak sa to vsak nerobi.
...
Ako sa to robí? Normálne načrtni tvoju predstavu ako by sa mala zachovať nejaká "susedská hliadka". Nechcú si dať zničiť firmu, živobytie, domov a polícia akosi nie je poruke. Stačí jednoduchý popis ako odradiť/odraziť dav vagabundov, kde poniektorí môžu mať aj zbrane (ako to bolo tu) a sú odhodlaní ničiť a prípadne aj horšie. Hliadka sú bežní ľudia, ktorí sa vidia pravdepodobne druhý raz v živote, nie zohratý SWAT team.
inspiring_cori

Príspevok od používateľa inspiring_cori »

A sme tam. Partia ludi pochybnych schopnosti, ktora vsak ma zbrane, tak si mysli ze si "zabojuje" ako vo filme a dosiahne a zachrani... co? Konkretne tito "chranili" daku predajnu aut tym, ze sa postavili s puskami na strechu a na parkovisko. Good luck, pretoze o inom to v takomto pripade nie je.

Ako sa to robi? Najlepsia obrana je v prvom rade utek (zistil aj dotycny) . A ked uz chcem spravit aj nieco viac, tak to, co vsade inde, kde sa ocakava bordel v uliciach. Odparkuju sa vsetky auta, zadebnia sa vsetky vyklady, okna, dvere, odstrani a privari sa vsetko co sa da...

Predstava, ze ochranim nejaky majetok napr. preto, lebo je moj je nezmysel. Najprv sa treba zamysliet, ci sa vobec da dostupnymi prostriedkami ochranit. Potom sa treba zamysliet nad roznymi scenarmi utokov a situacii. Napr. molotov je oblubena klasika, chlapec moze dakovat nahode, ze z neho nespravili pochoden...

PS: Ze tam neboli policajti nie je pravda, bola tam aj narodna garda.
Ich pocty a sposob nasadenia su zas na inu debatu.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"