Konkretne príklady nutnej obrany a krajnej núdze

Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa Olap »

Gunslinger: :D Dobra rada nad zlato

peterson: viem ja, či uniká??? Uplný chaos, ako mam vedieť či uniká, či len sa beži schovať za pult aby po mne stielal. Môže utekať odo mňa a aj tak po mne strielať. V tom chaose sa to nedá zistiť. Okrem toho, ak strelíš v chaose na siluetu tak nemusíš ani odhadnúť či si ho trafil z predu alebo zozadu.
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

peterson
Jeden taky pripad co viem sa stal v Bratislave pred klubom Laverna na Nam. SNP. Albanec zacal strielat na biletara, ten vytiahol pistol a strielal na neho. Albanec to schytal do chrbta a zomrel. Uznali to ako NO. Albanec sice smeroval prec, ale ruku mal natocenu smerom k obrancovi a strielal.
dantes
častý prispievateľ
Príspevky: 2038
Dátum registrácie: 11 years 10 months

Príspevok od používateľa dantes »

Olap, tvojmu pribehu o 4 chlapoch, co vojdu do baru a tasia zbrane chyba len mlcanlivy, nahodne prechadzajuci cudzinec, rychlejsi ako blesk... :D Prepacte za OT.

Uz som to tu pisal davnejsie, pripad so strelbou od chrbta sa uz davnejsie udial v Kosiciach. V skratke: Borzovci zastupeni nejakym albancom a jednym miestnym isli vypalovat potraviny. Kedze ani opakovana navsteva nemala efekt, albanec vytiahol noz a ohrozoval majitelovho brata. Majitel tasil a zastrelil albanca, druhy borzovec utekal prec (napamatam si ci mal zbran). Majitel vybehol a zastrelil aj jeho (samozrejme od chrbta). Majitelovi uznali NO v pripade albanca a v pripade druheho borzovca ho uznali vinnym z vrazdy s polahcujucimi okolnostami. Chlap isiel okamzite do vazby, na okrese aj na kraji dostal tusim 8 rokov. Na dovolanie (neviem ci sa to tak volalo aj vtedy) ho Najvyssi sud oslobodil, ked zobral do uvahy vtedy uplne nove ustanovenie o silnom rozruseni sposobenym utokom. Tieto ustanovenia v case rozhodovania okresneho aj krajskeho sudu tusim este neexistovali, NS SR vsak aplikoval pravidlo, ze ak dojde neskor k zmene upravy v prospech pachatela, je povinny ju aplikovat. Ak k tomuto mate spisovu znacku rozskudku NS SR budem vdacny, musel by som ju pracne hladat v nejakom prastarom spise.
Edit, obranca vysiel z vazby a nasledneho vykonu trestu az po niekolkych rokoch, ked sa rozhodlo o dovolani.
bus driver
častý prispievateľ
Príspevky: 1442
Dátum registrácie: 12 years 4 months

Príspevok od používateľa bus driver »

Nie kazda rana do chrbta je nakoniec posudena ako exces z NO. Uvediem pripad, o ktorom som tu uz raz pisal velmi davno. Divoke 90-te roky, Kosice. Znamy, ukoncene 2 vysoke skoly, no zivil sa ako vekslak, vacsinou postaval pred hotelom Slovan ( terajsi Double Tree by Hilton ). Bohvie, v com vsetkom mal este prsty. Raz k nemu prisiel nejaky Rusak, podla ksichtu. Jeho prava totoznost nebola nikdy zistena. Rusak zacal strielat, trafil znameho 2x - nasledok strelby : jedna oblicka fuc, poskodene hlasivky, doteraz hovori chraplavo. Ked uz znamy lezal zraneny na zemi, vytiahol legalnu zbran ( CZ 50 alebo 70, nepamätam si to presne ) a opätoval strelbu. Rusak potom ako dostal prvy zasah, sa nejako pootocil a schytal dalsi projektil do chrbta a zomrel. Proste to bolo take bum-bum zo zeme. Okresny sud odsudil znameho na niekolko rokov. Krajsky sud po odvolani zrusil rozhodnutie Okresneho sudu a uznal strelbu znameho ako NO. Zrejme prihliadol aj na to, ze Rusak mal falosny pas a zbran s vypilovanym seriovym cislom, t.j. ilegal.
Olap
prispievateľ
Príspevky: 255
Dátum registrácie: 12 years 2 months

Príspevok od používateľa Olap »

Keď som pozeral to video, tak ten policajt v civile evidentne musel už nejako vidieť, či tušiť, že niečo príde. Preto tá analógia o vchádzajucich chalpíkoch ktorí upútajú tvoju pozornosť a vidíš ešte aj tú/tie zbrane ktoré si pripravujú. V každom prípade pre bežného (a iste aj pre trénovaného profesionála) veľmi nepríjemná a stresujúca situácia, ale stále s dostatkom času (pár krátkych sekúnd) aby si človek uvedomil, že dačo vážne sa stane.

Nejde o obhajovanie bezhlavej strelby, ale práve o ten moment, kedy sa - zámerne použijem slovo - objektívne nedá určiť, kedy tej obrany už bolo dosť. Vôbec to nemyslím z pohľadu nejakej taktiky, alebo natrénovaného drilu zo strelby na viacero terčov. Asi sa len neviem nejako vnútorne zmieriť s tým, že niekto ma ide zabiť, pripraví si to, vyberie si čas, okolnosti atď atď, ale ja mám byť schopný v každej sekunde (či skôr milisekunde) odhadnúť či už som niečo neprehnal. A ako som už pôvodne napísal, človek nie je terč na ktorom vidíte hneď dieru. Môžete aj mnoho krát vystreliť a ten útočník nebude javiť známky, že váša strelba s ním niečo robí. A netrafiť čo aj na pár metrov, v strese je úplne samozrejmé. Viem napríklad, ako som ja strielal na popre keď mi merali čas a to nebola ani súťaž a už vôbec stres o život. A na poproch aspoň počuť jasný zvuk, keď človek trafí.
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Na to, že ten policajt zjavne veľmi rýchlo reagoval na príchodzích a siahol po zbrani, tak ju na môj vkus vytiahol dosť neskoro.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Lovec: Mhm, a co mna zarazilo je ze podla vsetkeho cely cas v lavej ruke drzal tu zmrzlinu :shock: Vobec nepocital s tym ze mozno zabudol rano obtiahnut a nema v komore, alebo ze by mohol mat zavadu na zbrani, alebo ze by potreboval lepsi/obojstranny uchop na presnejsiu strelbu, pripadne branenie sa pred utocnikom keby namiesto uteku sa (mozno zdrogovany, opily, alebo v soku nevnimajuc bolest) vrhol dopredu nanho alebo na toho jeho syna.

A ano, po bitke je kazdy generalom, a v komentaroch na webe toho typka povazuju za frajera, ale toto mi pripadalo dost amaterske. Rovnako nezakrical na syna aby si okamzite lahol na zem, ani ho nekryl svojim telom, po strelbe sa ani nepoobzeral, a vykracoval si s tou zmrzkou a pistolou ako na vychadzke v parku, proste chyba za chybou. Cize sice vyborne odhadol hrozbu (dvaja dospeli chlapi na jednom skutri a este k tomu potme su extremne podozrivi asi v kazdej krajine okrem Talianska :lol: ale ten zvysok zvladnutia situacie dost pokrivkava :roll:

Gunslinger
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Dátum registrácie: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

Olap: ak by nebola kamera, ako by si chcel súd presvedčiť, že ťa ohrozoval páchateľ , ktorý mal diery v chrbte? Ja viem, že je technicky možné unikať a popod vlastnou pazuchou strieľať za seba- avšak takúto situáciu musí uznať súd, až vtedy sa bavíme o splnení podmienok oprávnenej obrany.
Používateľov profilový obrázok
fotograf
častý prispievateľ
Príspevky: 800
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa fotograf »

Gunslinger,
Tvoj príspevok síce má logiku, ale iba z "nášho" pohľadu. A dokazuje, že si v danej krajine nežil a nepoznáš tamojšie "zvyklosti". :?
O čo mi ide? O toto: švagrov brat prežil takmer celý svoj aktívny pracovný život (cca 35 rokov) v krajinách južnej a strednej Ameriky. Domov (na SK) chodil tak max. raz za rok - a z jeho rozprávania bolo zrejmé, že ide o úplne iný život ľudí, ako si my vôbec vieme predstaviť. Prežil (so šťastím) viaceré prepady bánk, lúpežné prepadnutia, či vlámačky..., do ktorých sa nechtiac "priplietol". Boli obdobia, kedy nebolo dňa, čo by nebolo počuť streľbu v blízkosti i niekoľkokrát za deň. Proste - iný kraj, iný mrav. :mrgreen:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Toto je také hrajkanie sa s možnými scenármi, pričom tu platí, že možné je takmer všetko, čo si vieme predstaviť. Problém je, do akej miery je to pravdepodobné. Z tých pravdepodobnejších scenárov, kde by bolo opodstatnené páchateľa streliť hoci aj do chrbta, si môžeme predstaviť napr. tieto:

a) Páchateľ sa mylne domnieva, že obrancu “vyriešil” a je isté, že v útoku pokračuje a hľadá ďalšie ciele (typické napr. pri tzv. killing spree).
b) Páchateľ iba hľadá kryt, aby mohol pokračovať v útoku proti obrancovi (napr. ak potrebuje prebiť).
c) Páchateľ uniká s lupom (pozor na otázku proporcionality!) alebo s unesenou osobou, chystá sa napr. nastúpiť do auta, aby únos (=útok na záujem chránený TZ) dokonal.

Čiže, teoreticky vzaté, aj takéto príklady nás môžu doviezť k záveru, že z právneho hľadiska sa dá za istých okolností a v špecifických situáciách odôvodniť/ospravedlniť aj streľba do (páchateľovho) chrbta, ale bavíme sa o veľmi špecifických situáciách, kde je len tenká hranica medzi NO a excesom z NO. Tú hranicu budú dôkladne prešetrovať OČTK a budú mať k tomu čo povedať súdni znalci. A teda pripomeňme si obľúbené klišé, že kým obranca musí konať počas pár sekúnd, možno zlomkov sekúnd, kým OČTK a znalci budú mať na vyšetrovanie a skúmanie celé týždne a mesiace.

Verím, že sa tu nenájde nikto, kto by toto pochopil ako posmelenie, aby sa nebál poslať ranu aj do páchateľovho chrbta. Pretože je to presne naopak! Koncept inštitútu NO, ako ho pozná náš TZ, kladie na obrancu vysoké nároky, aby aj počas obrany neustále vnímal určité limity a vyhodnocoval splnenie zákonných podmienok, inak riskuje negatívne následky. Oproti tomu americký koncept, kde páchateľ je v podstate nositeľom takmer výlučnej zodpovednosti za negatívne následky, ktoré spôsobil svojim útokom, kladie na obrancu nároky o čosi nižšie...
Používateľov profilový obrázok
s0m3body
prispievateľ
Príspevky: 264
Dátum registrácie: 7 years 7 months

Príspevok od používateľa s0m3body »

https://tv.pravda.sk/relacie/spravodajs ... l-na-rusko

Zaujimalo by ma, ci by v pripade nasledujucich dvoch scenarov islo podla vas o NO, alebo exces z NO:

1. Obet utoku by este pocas trvania utoku bola schopna tasit zbran a priamo od pasa instinktivne strielat smerom na torzo utocnika.

2. Obet utoku by tasila po skonceni prveho utoku. Namierila by zbran na utocnika a vyzvala ho aby prestal utocit. Existuje nemala pravdepodobnost, ze by utocnik na takuto hrozbu zaregaoval opatovnym utokom. Obet utoku by strielala akonahle by utocnik vystartoval jej smerom.
Používateľov profilový obrázok
jedei105
prispievateľ
Príspevky: 352
Dátum registrácie: 9 years 11 months

Príspevok od používateľa jedei105 »

Jack napísal:Koncept inštitútu NO, ako ho pozná náš TZ, kladie na obrancu vysoké nároky, aby aj počas obrany neustále vnímal určité limity a vyhodnocoval splnenie zákonných podmienok, inak riskuje negatívne následky.
Dalo by sa povedat ze nas TZ v tomto ohlade favorizuje pachatela trestnej cinnosti...smutne
Používateľov profilový obrázok
MRBLUE
častý prispievateľ
Príspevky: 1314
Dátum registrácie: 14 years 2 months

Príspevok od používateľa MRBLUE »

s0m3body napísal:https://tv.pravda.sk/relacie/spravodajs ... l-na-rusko

Zaujimalo by ma, ci by v pripade nasledujucich dvoch scenarov islo podla vas o NO, alebo exces z NO:

1. Obet utoku by este pocas trvania utoku bola schopna tasit zbran a priamo od pasa instinktivne strielat smerom na torzo utocnika.

2. Obet utoku by tasila po skonceni prveho utoku. Namierila by zbran na utocnika a vyzvala ho aby prestal utocit. Existuje nemala pravdepodobnost, ze by utocnik na takuto hrozbu zaregaoval opatovnym utokom. Obet utoku by strielala akonahle by utocnik vystartoval jej smerom.
Tu by zohralo vyraznu ulohu aj to, aka bola komunikacia medzi tymi chlapmi pred utokom. Proti vyprovokovanemu utoku nieje NO pripustna.
Používateľov profilový obrázok
vydriduch
častý prispievateľ
Príspevky: 725
Dátum registrácie: 5 years 5 months

Príspevok od používateľa vydriduch »

Nemusi to byt ani provokacia. Osobna skusenost: podobne priatelske upozornenie povazovali policajti za zbytocnu eskalaciu konfliktu a oklepali mi to o hlavu. Nakoniec z toho bol len priestupok na strane ozrana - hmotna skoda do 266€. Som nazoru, ze som chybu neurobil a aj som si to obhajil.

Ale otazka by mala zniet - ak mame u seba zbran, stoji nejaka banalita za nasledne problemy a nechcenu medializaciu? Ultima ratio.. :idea:
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

fotograf: Skus to prosim trochu rozviest, nerozumiem uplne co tym myslis? Mam na mysli ze v com je tam ten zivot tak odlisny od napriklad juhoafrickej republiky, syrie, alebo jemenu? Pripadne ake zvyklosti su tak odlisne od slovenska ze si ich nevieme predstavit? Napisal som ze dvaja chlapi na skutri su atypickym ukazom (jednako pokial nie su 'inak' orientovani je to dost intimna forma zblizenia sa pri kazdom pribrzdeni, plus pokial su podobne vysoki tak si pri brzdeni ten vzadu lahko rozbije nos o hlavu toho vpredu, jednako skutre maju zvycajne dost slaby vykon uz len pre jedneho dospeleho, jednako sa tym prekroci nosnost a nie je to moc bezpecne - pri prepruzeni casto suchas blatnikom zadne koleso, atd.), a pokial viem tak aj v mexiku a juznej amerike zvycajne na skutri bud ide chlap sam, alebo ide aj s celou rodinou (zvycajne ma toho starsieho prcka medzi sebou a riadidlami a zena co sedi za nim zasa medzi sebou a nim drzi toho mladsieho). A ano, urcite su aj situacie kde by to bolo pochopitelne, ale vidiet dvoch chlapov ako na skutri dofrcia potme do cukrarne a nemaju na sebe ruzove tielka ale teplakove mikiny a prekryte tvare, tak by to spustilo vnutorny alarm asi v kazdom z nas, bez ohladu na to v akej krajine by sa to stalo... :wink:

A suhlasim s Tebou ze iny kraj iny mrav, ale tie ostatne veci tiez platia univerzalne - proste ak som s niekym neozbrojenym (ci uz je to syn, manzelka, priatelka, a pod.) tak pri konflikte preberam ulohu osobneho strazcu - automaticky sa staviam medzi nich a nebezpecenstvo, ak hrozi strelba tak budem chciet aby si lahli a skryli sa za cokolvek co maju pobliz, ak strelba skonci tak sa ako prve poobzeram ci tam nie je nejaka dalsia hrozba, a ak sa z nejakeho dovodu rozhodnem prenasledovat pachatela tak asi si nebudem za nim frajersky vykracovat so zmrzlinou v ruke :lol:

Tolko moj nazor,


Gunslinger
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"