Použitie zbrane-tréning - je náboj v komore skutočná výhoda?

polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Použitie zbrane-tréning - je náboj v komore skutočná výhoda?

Príspevok od používateľa polucias »

Zravím Všetkých. Túto tému zakladám na prezentovanie vlastného spôsobu treningu pre každého bez ohľadu na jeho vzťah k ICS alebo akémukoľvek systému, bez ohľadu na to či nosí alebo nenosí náboj v komore. Vopred by som chcel podotknúť, že sem umiestňujem svoje videa s dobrým úmýslom a nie ako provokáciu na začatia ďalšieho vlákna ktoré bude musieť moderátor zamknúť. Chcem len ukázať prakticky ako mne osobne vychádza výhoda resp absencia náboja v komore pri použití zbrane. Som si vedomí, že riešenia na videu sú len a len mojim pohladom a nikomu ich nevnucujem. Chcem len ukázať že systém ktorý používam je funkčný a z praktického hladiska realizovatelný v krajných situáciách ak je dobre nacvičený.

Rád by som vyzval týmto všetkých aby prispeli aj sami a rozvinuli tak serioznu debatu solu s praktickými ukážkami a nie len slovami.

tu sú situácie ktoré som stihol natočiť na konci treningu sebaobrany:
1:najprv som chcel zistit aký je distanc pri mojom tasení voči útočníkovy. teda ako daleko môže byť aby som ešte stihol tasiť, skúsil som to ako keby aj s nábojom v komore aj bez neho.
http://www.youtube.com/watch?v=alJ8B8CqN2M
http://www.youtube.com/watch?v=CtmOamk4Sco

potom som na túto vzdialenost začal skúšať tasenie už na bežiaceho útočníka a to všetkými spôsobmi tj. normálne tasenie s natiahnutím, s "nábojom v komore", samostatne ľavou aj pravou rukou:
http://www.youtube.com/watch?v=agqbNpvm_14
http://www.youtube.com/watch?v=yiiQa2iGVho
http://www.youtube.com/watch?v=muBmlp7wFiQ
http://www.youtube.com/watch?v=VVRwXJ1yAeo

dalej som chcel demonštrovať ako by dopadla možnosť keby sa človek snažil pri zápase uchopiť svoju zbraň či už s nábojom komore alebo nie, a nepoužil pri tom žiadny spôsob sebaobrany
http://www.youtube.com/watch?v=LbUjrF2fUJI

potom som vytvoril situáciu keby obranca brániaci sa voči útoku slabou rukou ťahá zbraň a natahuje ju, spravil som to aj lavou rukou
http://www.youtube.com/watch?v=ZYK8u24rFYg
http://www.youtube.com/watch?v=1KGbcvls9qQ

poslená vec čo som točil bola moja verzia toho ako reagovať aj je nejaký útočník za hraniou mojho distancu, proste pád na chrbát pretože viem že tasiť nedokážem včas

http://www.youtube.com/watch?v=fjoTTmD6gFE

uvedomujem si plne že to boli nahrané situácie preto to prosím nezhadzujte, je ešte veľa možností ktoré som mal, mohol som sa pohnúť do strany atd. išlo mi len o to ukázať, že techniky sú reálne použiteľné pokial sú dobre nacvičené, čo samozrejme realita boja môže razantne zmeniť a ja si to plne uvedomujem.
Používateľov profilový obrázok
add
prispievateľ
Príspevky: 219
Registered for: 20 years 9 months

Príspevok od používateľa add »

Pekne studie. Vdaka, ze si sa podelil.

Skoda ze si minuly rok (tema o ICS) nezacal takto... Zacat hned zabermi z tych "ostrych" cviceni bol trochu sok :-)
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

najs, odcenujem usilie.
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

no so svojim PPK mozem o natahovanie o nohavice zabudnut... ale dobre videa, pacia sa mi... ti ludia sa necudovali? :D
inspiring_ganguly

Príspevok od používateľa inspiring_ganguly »

...
Naposledy upravil/-a inspiring_ganguly v 18 Jan 2011, 15:55, upravené celkom 1 krát.
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

BUM.: nechcem tu zas rozpútať vojnu :D

Add: je pravda že to mohlo začať minulý rok aj takto, človek sa učí celý život, a je nechcem byť nadutec či si hladí svojho a ostatný sa pozabíjajte je mi jedno čo robí kto chce ako chce, prečo sa nepodeliť. preto sa tak aj s JH za to tak hadame lebo všetky tie veci cvičíme už dlho a viem že to ide, teda aspon nám, nie je nikde napísané že každému to bude vyhovovať. je to len náš pohlad, preto by som bol veľmi rád keby sa tu aj ostatný podelili, nezaberie to toľko času natočiť, 3ludia, jeden foťák, zbraň s kolíkom v hlavni ako to robím ja alebo s airsoftkou.
rád by som videl aj iné riešenia, a skúšal a skúšal, človek sa vždy niečo nové naučí,
ešte som skúsil aj tasenie proti útočníkovi so zbraňou s akým takým manévrom, ale nazval by som to najradšej "pokus o sebevraždu"
http://www.youtube.com/watch?v=0losiH9EmLA
lebo táto situácia je už celkovo na 99%koniec, a asi by mi náboj v komore moc nepomohol, možno áno možno nie, je to ťažko posúdiť, ale tuto konkrétne podla slov útočníka by to bol zásah do ľavého ramena a ľavej ruky, takže malá šanca tu je ale velmi malá by som povedal.
nejaký iný nápad ? ? ?
Používateľov profilový obrázok
BALISTIK
moderátor
Príspevky: 3293
Registered for: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa BALISTIK »

Perfektne realne situacie,toto je to co ludia v ohrození,mozno aj mimo ohrozenia potrebuju.Ja ako IPSC strelec sa len bavkam sportujem,ale ked ma to prestane bavit dam sa nato :wink: Polucias pokracuj vtom co robiš.v ramci bezpecnosti. :wink:
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

ako tu bolo spomenuté, minulý rok sme to zobrali len za zlý koniec, a rovno sme tam dali už max advance trening, a to že to takto trenujeme už dlho a dlho pred tým čo sme začali aj ostrejšie som neukázal, snáď si tu trochu napravím reputáciu.
môžem povedať ale že ked si to takto človek skúsi s figurantom pár krát, dá mu to ohromne vela, viac ako tisíce rán na strelnici, spozná svoje možnosti a nepustí sa potom vonku do vopred prehraného boja. každému vrelo doporučujem si takto zatrénovať, možno sa dostane z nejakého svojho falošného pocitu istoty ktorý ho môže stáť krk, mne sa to teda už zopárkrát tak na treningu stalo že mi poriadne spadol hrebienok a zistil som "že takto veru nie - to by som bol dobre pokašlal "- ked som nejakú situáciu vyslovene nezvládol, to človek lentak nezabudne ked si uvedomí aké by to malo dôsledky byť to tak skutočný život.

bolo by super keby toto vlákno slúžilo a to aby sa tu takýchto videí nazhromaždilo čo najviac, myslím že mnohým ľuďom to môže pomocť, že na to nemusia prísť ako ja za 5rokov a po niekoľkých kurzoch.
Používateľov profilový obrázok
gewehr
expert
Príspevky: 3553
Registered for: 19 years 2 months

Príspevok od používateľa gewehr »

musim povedat, ze tieto modelove situacie sa mi fakt pacia, thumb up
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

musím sa priznať že tvoje stanovisko ma velmi zaujímalo,
ale momentálne už odpadávam, :shock: ked už ani ty to nezvozíš tak asi už nikto

som rád že sú pozitívne ohlasy, človeka poteší keď vidí že to nerobil zbytočne, musím vymyslieť dalšie situácie, ktoré takto zachytím, problém je v tom že nemá to kto točiť ked robíme okolo auta takéto veci pretože sa snažíme zapojiť čo najviac figurantov ale keď budem mať príležitosť tak znovu niečo pripravím a bude super ked niekto spraví to isté
Používateľov profilový obrázok
dirty harry
častý prispievateľ
Príspevky: 2389
Registered for: 14 years 10 months

Príspevok od používateľa dirty harry »

Kto nič netrénuje, nič ani vedieť nikdy nebude.
Trénovať, trénovať, trénovať....
Páči sa mi to.
Naposledy upravil/-a dirty harry v 23 Mar 2010, 12:08, upravené celkom 1 krát.
john.hawk
občasný prispievateľ
Príspevky: 74
Registered for: 14 years 6 months

Príspevok od používateľa john.hawk »

Jinak Polucias : YOU ROCK !!!!!
Naposledy upravil/-a john.hawk v 24 Mar 2010, 09:03, upravené celkom 1 krát.
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

ako vidíš JH ide to aj bez urážok, netreba tu rozdúchavať debaty ktoré bude musieť moderátor znovu zamknúť. , v tej známej debate sme sa snažili násilím presvedčiť ľudí a tadiaľ cesta nevedie, rád si pozriem podobné pokusy aj od niekoho iného. ako som napísal v úvode, náš úmysel je len ten najlepší a nemá význam presvedčovať a zhadzovať niekoho kto nechce, potom skončíme my ako tí zlý. preto tu má každý priestor na to aby ukázal to svoje čo cvičí, ako cvičí, s nábojom v komore alebo bezneho - ak je ochotný sa o to podeliľ s ostatnými
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Registered for: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

polucias: Hmmm, vsetci ta tu chvalia, a vidim ze si si aj z mojich poznamok zobral par veci k srdcu, ale ak chces aj trochu konstruktivnej kritiky, narychlo aspon par poznamok:

- prilis vela statiky - ak vidis ze na teba bezi utocnik, nemal by si stat na mieste a tasit, ale tasit pri uteku. Aj ak nemas moc kam utekat, minimalne uhnut do strany (aby si utocnika donutil zmenit smer). Mozu byt situacie ked sa pohnut vobec nemozes, alebo musis niekoho chranit (ale aj v tom pripade sa hybes - stavias sa pred chranenu osobu, alebu ju schovavas za seba, atd.) Tiez som si nevsimol ze by si nejako hodnotil okolie - ak na teba bezi utocnik, mal by si ho stale sledovat, ale zaroven sa snazit vidiet okolie - ktorym smerom by si mohol utiect, ci sa k tebe neblizi aj niekto zboku, ci je nablizku nieco za co by si sa mohol postavit alebo skryt (stol, smetiak, ..., alebo napr. stolicka ktoru by si mu mohol popri taseni skopnut do cesty, atd. atd. atd.)

- postoj - neber si to zle, ale stojis tam ako na starte IPSC preteku alebo ako pistolnik pri suboji na divokom zapade :wink: V realite alebo utok cakat nebudes (a budes stat uvolneny, pravdepodobne nie kolmo voci utocnikovi, v ruke budes mozno nieco drzat, nohy nebudes mat rovnomerne rozlozene ale zvycajne tazisko lezi na jednej ktora je rovna a druha je odlahcena/uvolnena, atd.). A ak utok cakat budes, mal by si byt pripraveny sprintovat alebo sa bit = nohy voci sebe pod miernym uhlom, kolena pokrcene, mierne zohnuty/rozlozene tazisko, atd.

- moment prekvapenia - ten mi tam chyba skoro uplne, je vidiet ze presne vies odkial utok pride, kto je utocnik, ake ma umysly, atd. Viem ze toto nie je lahke nasimulovat (hlavne ak sa jedna o trening), ale ak mas moznost postav proti sebe napr. troch ludi (o 9tej, 12tej a 3tej), pricom nebudes vediet ktory z nich utok zacne/rozbehne sa proti tebe. Ak mas len jedneho partaka, nenechaj sa tlacit videom (nech nezacne utocit 5 sekund po starte videa), to sa da zostrihat aj neskor, skus mu dat par minut nech zautoci kedykolvek pocas nich, mozes tiez volat na mobile - v reale by si mozno tiez tocil 158, atd. (casy tasenia pri vyspickovanej koncentracii a pri rozptyleni alebo strese su dost odlisne), a skuseny utocnik tiez pocka s utokom na moment ked budes akokolvek rozptyleny, atd.

- 'strelba' samotna - napr. 'natiahnutie zbrane pri zapase lavou rukou' 4ta sekunda - strielas pricom mas zaver skoro oprety o brucho/hrud :shock: V reale by zaver zbrane iduci dozadu vyradil z boja skor teba. Rovnako sa mi zdalo ze pri tychto 'zapasovych' scenach si si viackrat premieril ustim cez vlastnu nohu ci ruku (mohol to ale byt len klam sposobeny uhlom tocenia videa). Rovnako sa mi zda ze povacsinou davas len jednu ranu... viem ze na Glocku pocujes naprazdno len prvy click, ale celkovo to posobi takym dojmom... V reale by si mal strielat az kym hrozba trva. Rovnako pouc aj partaka - on to viditelne 'vzdava' akonahle pocuje ten prvy 'click', lenze v reale prvy vystrel (a dokonca ani ak to je vcelku presny zasah) utocnika zastavit nemusi (niekedy ani druhy, treti, stvrty...).

- pouzitie zbrane - ja osobne by som vo vseobecnosti ani neskusal tasit ak by bol utocnik blizsie nez par metrov, a uz vobec nie pri zapaseni (proti amaterovi by si si mozno na chvilku vystacil len s jednou rukou, ale ak by bol utocnik skuseny, ta jedna ruka by ti chybala). Samozrejme bolo by to ine ak by sa jednalo o zjavne nevyvazeny zapas (50kg zena vs. 120kg chlap), alebo by bolo utocnikov viacero a vedel by si ze nebude stacit spacifikovat len tohto jedneho - vtedy by si to niekedy mohol/musel risknut.

- kontrola okolia po 'akcii' - stale velmi odflaknuta a niekedy chybajuca uplne, skus ju zakomponovat (a v poriadnom rozsahu a urobenu spravne) do vsetkych situacii aby si si ju 'dostal do krvi', v reale by na to clovek mohol zabudnut (hlavne pri strese, tunelovej vizii, atd.), alebo to podcenit, a to je dost nebezpecne.

Atd. atd. atd. Vo vseobecnosti je ale tento tvoj trening o dost lepsi/rozumnejsi/... nez to co si sem daval predtym, takze v tomto ohlade mas aj moju pochvalu a podporu v tom vydrzat a zlepsovat sa.

Tolko aspon par 'pouceni' od PCklávesnicoveho hrdinu... heh... :wink: :lol: :twisted:


Gunslinger
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

ak by si dobre čítal ten môj úvod na väčšinu vecí by si ma neupozornil,

opakujem : "je ešte veľa možností ktoré som mal, mohol som sa pohnúť do strany atd. išlo mi len o to ukázať, že techniky sú reálne použiteľné pokiaľ sú dobre nacvičené, čo samozrejme realita boja môže razantne zmeniť a ja si to plne uvedomujem"

add1 k tomu by som ešte pridal že nemal som zasa tolko času robiť 101 variacii jednej situácie ktoré ,môžu nastať, lebo vždy sa dá ešte povedať a prečo si nebol tak, a prečo toto a toto, keby som mal 12h a dvoch kameramanov a 5 figurantov obsiahol by som ovela viac, ale nemám tak som ukázal iba techniku bez nejakého veľkého vymýšlania modelovky

add2, pri tom zápase jednou rukou som len chcel dokázať že nemať náboj v komore nie je až taký problém, v reale to takto nikdy nerobím ani necvičím ! ! !išlo iba o demonštráciu ,dalej, ver mi že dobre cítim či mierim dobre a či môžem vstrieľiť od brucha a to o náraze záverom ti musím vyvrátiť, je to vyskúšané, nič také nehrozí vážne. ak si neskúšal, skús a uvidíš sám

add3 kontrolu okolia robím vždy a periférne vnímam celé okolie, skúšali sme presne to čo si popísal, viacero útočníkov, každý na inej mojej "hodine" náhle a prekvapivé útoky lenže tu ja sa na zbraň už neobraciam a idem na to inak, to odfláknutie kontroly sa naozaj tak javí ale postav okolo mňa 5 ľudí a mne stačí taký bleskový pohlad iba na orientáciu kde sú aby som dalej sledoval útočníka. dalšia vec ktorú sme robili mnohokrát dokola,

add4 tá statika bola zámer aby bolo jasne vidieť výhodu/nevýhodu náboja v komore a aby bol jasne definovaný čas aj pohybom útočníka resp jeho vzdialenosťou, predsa si nemyslíš že by som stál jak stlp a čakal kým ma prevalcuje :shock: pri tasení ľavou rukou už ale bolo nevynutné aby som sa mu vyhol aspoň na mieste, môžme to brať tak že som nemal možnosť úniku, niekde v rohu alebo tak. . .

add5 postoj - znovu, išlo len o demonštráciu techniky, neboli to premakané modelovky ale aj v nich vieš veľmi dobre že útok príde a či chceš alebo nechceš si ako pretekár na IPSC preteku, akurát nestojíš na mieste, ale ajtak vieš že niečo príde :)
tento faktor nevieš dostať do reálnej polohy nech by si robil čkolvek, ale raz my kamarát pripravil prekvapenie maximalne aké som mohol zažiť, keĎ som vytvoril modelovku že prichádzam k autu a niekde j ejeho okolí alebo pri nastupovaní ma má napadnúť, ale on mi to osolil-napadol ma v mieste kde by som ho absolutne nečakal a omnoho skôr ako bolo plánované miesto stretu, takže som si išiel ako američan, uplne vpohohode, a ešte to bolo aj za tmy, to bolo z môjho pohladu asi najreálnejšie ako to vôbec ide ale reagoval som uplne rovnako ako je to na týchto videach a od toho laku som musel trhnut rekord v taseni minimálne.

môžem kludne kráčať 2-3 minúty dokola po telocvični a z ničoho nič na mňa zakričí ZABIJEM TA TY HAJZEL a v tedy sa už knemu otočím a ked vidím že musím, a mám ten priestor tak tasím,ak nemám padám na chrbát, to je moje riešenie. skúšal som všeličo ale stále mi toto vychádza ako najlepšie.
skôr to bude ale tak že potichu pride ku mne a napdne ma jak si napísal ked to nebudem čakať, ale tu už mi nepomôže ani UZI pod kabátom s nábojom v komore a musím ísť na to inak,,,, nemyslíš?
v prvom rade si nikoho podozrivého nepustiť tak blízko seba, a ked-tak ísť okamžite na chrbát, skús to párkrát s nejakým kamošom a pošli aj ty video, to je najlepšia odpoveď podľa mňa
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"