Použitie zbrane-tréning - je náboj v komore skutočná výhoda?

polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

tango: ešte sa prídám k petersonovi ohladom tých vrážd v leopoldove, je to presne ako povedal, proste zlyhala zbraň + mal bodnú ranu v žalúdku + pokúšal sa o to 2x, vystrelil, sekla sa, schoval sa na WC, opravil, strelil znova, sekla sa, a cítil že už stráca vedomie tak utekal von .podotýkam že ťahal z najdebilnejšieho púzdra na zbrane aké existuje v stave kedy krvácal z brucha.

vieš si to predstaviť ? horor na tom všetko je že si tam myslia že chyba bola IBA v zbrani ale výcvik sa tam prakticky nezmenil a keby ten strážny mal kvalitný výcvik sebaobrany tak by nebol pichnutý v žalúdku ale možno iba do ruky a nejak by útočníka zložil a potom išiel po zbrani, min. 2 ludí by zachránil od smrti. a aj to sekanie sa dá rýchlo spraviť pokial človek intenzívne cvičí aj poruchy zbrane, odstráni behom sekundy bez rozmýšlania. pretože náhoda je blbec aj tá najnovšia zbran ti môže seknúť, ked zle chytíš pod obrovským stresom zbrzdíš záver nejako atd...
v tomto mi sedí ICS pretože sa to tam driluje donemoty, stat sa môže že sa budeš brániť aj cudzou zbraňou, hocijakou ale tvoje návyky sedia na hocijakú nie len na tvoju super novú bezproblémovú, to si rázom v inej situácií.

tango ešte taká vec ohladom treningu - niekde vonku pri strete ma v obrannej situácií odštartuje timer ? ja už to roky tak netrenujem lebo mi to príde nereálne štartovať sa pípnutím ktoré sa nikde v živote nevyskytuje tobôž nie ked mám vyhodnotiť či ťahať alebo nie.
ja štartujem treningom periferneho videnia na človeka ktorý siahne po zbrani alebo vytiahne nôž! alebo ho aj nevytiahne a ja neviem kedy .... vieš ako to myslím? vytiahne trebars mobil, alebo pero.
toto štartovanie timerom je športová záležitosť tak ako semafory na F1 pri štarte. nie je to ani trochu realne. je to tak na skúšku rýchlosti všeobecne.
v reale minimálne 1s vyhodnocuješ čo sa deje až potom ťaháš a aj keby to bolo 0,5s už je to dokopy 1,5s od chvíle kedy niečo riešiš, pritom útočník je vo výhode lebo celé to začalo v jeho hlave skôr ako ty si tušil.

je to jak pisal Gunslider, ak ty máš za sebou "kukláčsku" drezúru pozeráš sa na to inak, toto presne riešim s našimi zasahovkarmi stále. ked som im ukázal čo a ako v bežnej situácií, tak nechapali, lebo počítaju podvedomo s vláčikom za sebou ktorý ich zachráni.nehladaju okažite úkryt, nekotrolujú okolie 360stupnov okolo seba lebo každý z nich má svoju úlohu, bežný človek ide do toho tesca na nákup o 22h večer a pri nakladaní nákupu ho niekto bodne alebo mu strekne kaser a už to ide.
je to proste iná taktika a obranca je to permanentne v nevýhode, príčom ZJ ide s výhodou prekvapenia a natrenovaného postupu.

ak ide vojak alebo zasahovkar do presne určeného miesta za presným účelom je smiešne riešiť náboj v komore.
v civile je to každého vec ale najbližšie mi je to čo píše peterson lebo má skúseností z našich ulíc a tak je najbližšie k tomu čo nám hrozí.

PS: v ZVJS musíš nosiť bez náboja v komore podla predpisov- to ohladom toho jedniného čo strielal pri tých vraždách.
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

Este mam taku otazku na Vas co pracujete v zasahovych jednotkach :-)
Nie je to ziadne rypanie, ale chcem vediet ako to trenujete ak to teda trenujete.

Situacia:

Clen zasahovej jednotky sa vola "dobry".
Pachatel sa vola "zly".

Dobry vojde do chodby kde sa neda nikde schovat.
Tu zrazu oproti nemu spoza krytu mieri zly a je jasne ze spusti davku ako prvy (ma relativne namierene na dobreho).
Dobry mieri momentalne niekde mimo t.j. sam dobry si v hlave uvedomi, ze pokial namieri a vystreli na zleho urcite skor vyletia nejake strely od zleho oproti nemu (1.mozu ho trafit aj nemusia, 2. isto ho trafia, 3. je mala sanca, ze ho zasiahnu alebo slaby kaliber)

A teraz otazka:
Ste trenovani okamzite zalahnut alebo jednoducho nasilu zamierit a strielat aj ked viete ze isto nevystrelite prvi ?
inspiring_roentgen

Príspevok od používateľa inspiring_roentgen »

polucias napísal:... a keby ten strážny mal kvalitný výcvik sebaobrany tak by nebol pichnutý v žalúdku ale možno iba do ruky a nejak by útočníka zložil a potom išiel po zbrani, min. 2 ludí by zachránil od smrti.

PS: v ZVJS musíš nosiť bez náboja v komore podla predpisov- to ohladom toho jedniného čo strielal pri tých vraždách.
uz si nepamatam presne kde som to videl, ale testoval sa "prison rush" a voci nemu sa neubranil ani "odbornik" (chucka vynimajuc)

a co sa tyka zvjs a naboja v komore; za gatrom som zbran zatial nevidel inde ako v rukach zasahovky, a ti uz asi maju naboj v komore, ale mozno sa mylim

takze toto podla mna nie su moc smerodajne priklady
scar
prispievateľ
Príspevky: 296
Registered for: 15 years 1 month

Príspevok od používateľa scar »

BKSL:...k takej situacii nesmie dojst...
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

pimpa : dostal si sa trochu mimo toho o čom som hovoril,
to čo sa stalo bolo na bráne a nie za gatrom. boli tam ozbrojený a aj tak nič nezmohli lebo trening voči tomu bol nulový. nehovorím že by to tam nemohlo dopadnúť aj keby mali taký trenig ale rozhodne by mali väčšiu šancu a nepadlo by ich tolko. A ajkeď je nôž v akeľkoľvek forme v base nejabežnejšie dostupná zbraň, tak nikde sa proti nemu necvičí nič, lebo to by stálo vela hodin služobných výcviku a to na čo by zbor platil, lepšie je raz za pár rokov odškodniť pozostalých, to aj tak ešte víde lacnejšie!
takto je to !!! kto sa nepostará o seba sám, štát ho okašle
inspiring_kepler

Príspevok od používateľa inspiring_kepler »

polucias napísal:... kto sa nepostará o seba sám, štát ho okašle
polucias ty normalne dospievas :-)
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

:) :shock:

vieš ono v práci mám 99% kolegov ktorý tam idú iba si to odbúchať a ist po praci sa dobre ožrať, strelby su pre nich otrava /aj to neskutočné málo čo sa robí/ sebaobrana je blbost... a podobné názory, potom sa tam spolahni na niekoho.

ako presne u tých spomínaných vrážd, v momente kedy ich tam začali kantriť pod bránou, krik začul zástupca, a prvé čo spravil že sa zobral na útek sám, mal to 2 kroky za gater kde sa mohol zamknúť vytiahnuť zbraň a čakať čo bude, namiesto toho utiekol a po ňom a doslova kvôli nemu zostali 2 mŕtvi.

a jediné čo spraví zbor je že dá všade časové zámky, 10 kamier, vytvorí asi 50pravidiel z ktorých je 49 nezmyselných, kúpi nové zbrane a koniec. to sa spraví až ked je prúser, dovtedy netreba, ale finančne sa to oplatí viacej.
u takýchto zložiek sa nikdy nejde na problém od lesa, to by tu určite potvrdili aj ostatný fóristi z OZ.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

vidím, že ešte musím upresniť drobný detail.

Hoši- vtom čase mala Leopoldovská basa vraj 5000 "nájomníkov" -možno viac.

Bachari nemohli poznať všetkých väzňov. A to najpodstatnejšie- väzni utekali a útočili v bacharských uniformách. Zabzučali dvere z dvora do tunela- vošli muži v zelenom a začali jatky. Horšie ako moment prekvapenia- oni mysleli, že sú to kolegovci. Kto by čakal útok od kolegu.

Polucias, tu musíš uznať, že na ich mieste by sa možno ušlo niečo aj tebe.

Na bráne vobec nevedeli, čo sa stalo na vzdialených budovách. Bola tma, strážny videli len siluety a uniformy-
Je pravda, že volakedy sa s výcvikom nikto nepretrhol, ale toto sa stalo na mieste,kde chodili iba bachari a teda každý bol v klude.
Až potom nastala úprava režimu a bezpečnostných opatrení
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

je to tak, bolo to pri striedaní, boli v uniformách, žiadne kamery nikde, zabúchalo sa na bránu a otvorilo sa, a bol koniec,

je jasné že za takýchto okolností sa môže každému ujsť, ja ani netvrdím že som terminátor a prežil by som to, ale bola by väčšia šanca aby to prežilo viac ľudí, iba to som chcel povedať.
a podla rekonštrukcie ktorú som videl tak nemenej 2 ludia velmi rýchlo zistili čo sa deje ale neboli schopný spraviť nič, ledva že prežili,

tu napríklad spomínaný pád na zem a tahanie zbrane by možno celú situáciu zachránilo, ale koho to napadne ked to nikdy ani nevidel nie to skúšal,
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

hej, pád na zem je slušná forma obrany voči náhlemu útoku.

v maximálnej nevýhode človek získava cenné sekundy a centimetre od útočníka.

ked sa bavíme o fungovaní vo väzenskom prostredí- je na mieste v prvom rade výcvik boja z blízka-obrana proti čomukolvek

strelba je až niekde vzadu. Ozbrojenci slúžia len na určitých miestach v base- život bachara závisí len od jeho schopností a hlavne ostražitosti.

Ruskí specnaz slúžiaci v basách si osvojili jedno výstižné pravidlo:

"never- nepros- neboj sa "
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

presne tak to je
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

nejak si to zobral príliš osobne mám taký pocit. o čiernej taktike viem dosť a mozole som mával, ale už nemáva pretože sa nechcem dostať do tej fázy ktorú opisuješ, pretože si plne uvedomujem jej možné následky.

táto téma je ale úplne o inom, tak sa tu nemusíš rozlučovať, ja som opisoval svoje skúsenosti s ľuďmi ktorý majú takýto typ výcviku,
nepísal som o tebe že počítaš s vláčikom,,,, neviem kde si to vyčítal... :roll:
ide mi len o ten rozdielny pohľad na niektoré veci ktorý som vypozoroval a nie som sám, aj môj známy čo vyučuje sebaobranu v CZ a chodí po kurzoch za desiatky tisíce po celom svete má na to rovnaký názor .

a ten timer si osobne tiež nemusel brať, myslel som to všeobecne, že to môže byť nepríjemný návyk štartovať sa iba týmto spôsobom, tiež nie som si vedomý že by som to smeroval čisto na teba :wink:
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

mám len jednu poznámku:

ked pozeráš prstom do nábojovej komory napr.u CZ75- to je už akože vsjo jásno? Po potiahnutí záveru (aby sa ti vošiel prst do komory)ostáva kladivo vzadu- a čo sním??? Necháš ho vzadu???
Vypustenie kladiva, či rana istoty-sa rovná- tá istá činnosť

Prstom sa dá pozerať do Glockov či CZ100- ale kladivové zbrane sú o rane istoty (nakolko si nazeral do komory potiahnutím záveru a treba kladivo vrátiť dopredu)
polucias
častý prispievateľ
Príspevky: 612
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa polucias »

tango: celkovo streľba 5r, 1r IPSC, 1r IDPA 3r obranná streľba, ICS a rôzne systémy,
asi povieš na to že je to málo ale spolupracujem s rôznymi velmi skúsenými ľudmi a nechávam si od nich kritizovať čo a ako robím, tak si myslím že v treningu napredujem daleko rýchlejšie. Preto píšem aj sem, vždy sa rád naučím niečo nové ale za 3r som toho vyskúšal kvantum a na vlastnej koži tak už mám aký taký obraz o tom čo asi môže fungovať. nikto však nieje vševedúci preto som založil toto vlákno aby som si pozrel aj iný prístup ako je ten môj.

stále to nikoho neláka skúsiť niečo natočiť zo svojho treningu? to len sa som taký blázon?
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

ešte raz zvýrazním vetu o náhodnom výstrele.

"výstrel- náhodný alebo chcený" ide vždy len N A B I T O U zbraňou !!!!!

Takže ja seba medzi čakateľov (ako tango písal) nerátam

Čakatelia sú v skupine -náboj IN :wink:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"