Nálepky zákaz vstupu so zbraňou

inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

koudelka:
Sbskár je oprávnený :
Presvedčiť sa zrakom , hmatom alebo technickými prostriedkami, či ten , kto vstupuje do chráneného objektu alebo na chránené miesto alebo z neho vystupuje, nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným miestom alebo chránenou osobou alebo nemá pri sebe alebo na sebe predmety, ktorými by mohol spáchať protiprávnu činnosť, a tieto predmety mu odobrať.
Zakázať vstup do chráneného objektu alebo na chránené miesto osobám, ktoré majú pri sebe zbraň, ak je do chráneného objektu alebo na chránené miesto vstup so zbraňou zakázaný.

Takže ak by pri tebe našiel zbraň ktorú by si neukradol s objektu ktorý stráži alebo by nebolo zrejme, že s ňou spáchaš v tomto objekte niečo protiprávne nemôže Ti nič. Jedine ak by bol do objektu ktorý chráni zákaz vstupu so zbraňou, mohol by Ti zakázať vstup do objektu .
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Koudelka, podľa zákona aj ty ako bežný občan môžeš obmedziť osobnú slobodu šmejdovi, ktorý spáchal t.č. a to až do príchodu polície. Pritom môžeš využiť hrozbu zbraňou.
:wink:
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

Jack, ANO mozem ale mozem mu zobrat zbran ktorou ma nijako neohrozuje?
Tak som staval aj otazku.
to all: Ja som nestaval otazku, tak ci mi moze zakazat vstup!

Este raz, TY si SBSkar a chytis niekoho kradnut, hmatom zistis, ze na opasku ma gun! Co potom?
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

Odoberies mu ju a hned po prichode policie ju odovzdas. Ty ako SBS-kar by si to asi tiez nechcel riskovat obmedzit slobodu pachatelovi so zbranou a nezhabat mu zbran. Aj ked SBSkarov nemam moc v laske, lebo su to povacsinou mastri sveta (cest vinimkam), je to rozumne a logicke riesenie. To iste je v pripade obecnej policie.
R
častý prispievateľ
Príspevky: 3089
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa R »

koudelka: vidím to takto, ak niekoho načapáš kradnúť , je o tom aj záznam na páse z kamery a zlodej prechádza cez pokladňu bez platenia si oprávnený ho obmedziť a tiež mu odňať zbraň pretože si sa domnieval že ju ide použiť proti tebe. Iný prípad je keď sa iba domnievaš že niekto niečo ukradol, pretože ti chlap od monitorov hlásil že ten zákazník urobil divný pohyb. Vtedy môžeš iba slušne žiadať ukázať tašku prípadne žiadať zákazníka aby sa porobil osobnej prehliadke, čo môže odmietnuť a žiadať príchod štátnych. Ak by si urobil prehliadku proti jeho vôli a navyše mu zadržal zbraň asi máš problém. Jednak s políciou ktorej neskôr musíš zbraň odovzdať , tiež hrozí že zákazník vedomý si svojej neviny si zbraň odobrať nenechá a bude sa aktívne brániť v domnení "že si jeden z psychopatických sbskárov akých ukazovali minule v telke" Mal som velmi nepríjemnú skúsenosť s podobne postihnutým sbskárom v Hypernove na východe. Priatelka si z kabelky vytiahla notes so zoznamom a to sa videlo podozrivé tomu za monitormi. Pri pokladni potom na ňu nabehol agresívny sbskár, doslovne " OTVORTE KABELKU !!! Tak ju v šoku sfleku otvorila, pošuk do nej pozrel a odchádza. Ludia dookola len čumeli a ja som už bol v otáčkach. Zaplatil som a idem mu reku dať kurz slušného správania. Rehotal sa mi drzo do ksichtu že si iba robí svoju robotu, tak som šiel za vedúcim predajne, ten sa mi tiež rehotal a že si mám napísať sťažnosť. Tak som napísal a dodnes som nedostal žiadnu odpoveď...Ak zas trafím na podobného blbca, budem čakať na štátnych, urobíme zápis a potom budem súdiť ušlí zisk...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

koudelka: Nechcem sa opakovať, ale čoby bežný občan mu môžeš obmedziť osobnú slobodu. Pokiaľ do toho treba zarátať spútanie, tak ho spútaš. Pokiaľ odňatie zbrane, tak mu ju vezmeš. Nechcem kecať, ale zákon Ti dáva tú možnosť, pričom presný postup neurčuje. Vsjo ostatné už k tomu povedal igoros.
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

No uz sa vidim, ked odo mna nejaky keket v obchode pyta kver na zaklade nejakeho podozrenia, ako mu ho dam. Este sa mi nestalo, aby ma nejaky takyto panko vyzyval ukazat mu tasku, ale uz som parkrat videl, ako sa spravaju tieto individua k zakaznikom. Na 90% tupe hovada. Fakt neviem ako by som sa zachoval, keby ma takyto panko chce nejako obmedzovat, ci uz ukazovanim obsahu tasky alebo zadrzanim. Asi by som sa branil a dostal by som po nose. Co potom s tym dalej? Oznamenie na policii kvoli napadnutiu? Co sa s tym da dalej robit?
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

Chuapi, vidim, ze tu silno riesite, ale je to jednoduche. Ak ta SBS-kar vyzve na ukazanie obsahu tasky, a ty vies, ze si cisty, je na tebe, ci jeho vyzvu uposluchnes, alebo prdis na neho. Ak ho nemienis respektovat a on sa nenecha odbit, poziadam asistenciu statnej policie pri osobnej prehliadke. Vzhladom k tomu, ze zbran nosime skrytu, SBSkar zatial este ani nema sianu, ze som ozbrojeny. Pride statna policia, ak budu trvat na osobnej prehliadke aj nadalej, vtedy poviem, ze mam pri sebe zbran v legalnej drzbe. Odovzdam ju policajtovi, v jeho pritomnosti sa podrobim osobnej prehliadke. Po nej mi zbran vratia a vec je vybavena.
Trochu iny pripad je, ked vychadzam z obchodu a zacnem "pipat". Ak som si vedomi toho, ze som cisty, necham k nahliadnutiu nakupne tasky, nech si to porovnaju s pokladnicnym blokom a je to vybavene. Pravdepodobne pokladnicka zabudla odkodovat nejaky tovar. Toto sa mi stava casto.
inspiring_lehmann

Príspevok od používateľa inspiring_lehmann »

igoros, pekny postup, ak by sa mi nieco taketo stalo, tak to urobim presne tak. SBSkarovi tasku neukazem ani za zlate prasa, viem, je to osobne, ale nemam rad ich pristup v obchodoch. Inak proti SBS vobec nic nemam, su oblasti, kde su tieto firmy potrebne a dolezite. Zial buzeracia a hranie sa na dozorcu v potrevinach to nie je.
Ked pipam, tak je to jasne, to sa hned tlacim k predavacke, lebo sa niekde stala chyba.
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

Mno, myslim ze tu treba trochu rozlisovat 'priestupok' a 'trestny cin' (priestupok do 8000Sk, vyssie uz trestny cin). Ak hovorime o nakupnych centrach, vyrobkov ktore cenovo prevysuju 8 tisic a vojdu sa pod bundu/do kabelky/a pod. tam moc nie je, presnejsie ak aj su, su v sekcii elektroniky a zvycajne za sklom. K comu mierim je ze pokial robis nejaky 'divny pohyb' (napr. tahas z vrecka mobil, schovavas naspat nakupny listok, atd.), na 99% moze mat SBSkar len podozrenie zo spachania 'priestupku', nie 'trestneho cinu'.

Z toho clanku linkovaneho vyssie:
Na čo majú pracovníci SBS právo

(Upravuje § 50 ods. 4 zákona číslo 473/2005 Z. z.)

* presvedčiť sa zrakom, hmatom a technickými prostriedkami, či pri vstupe alebo výstupe osoby z obchodu nemá pri sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti alebo predmety použiteľné na takúto činnosť

* odobrať predmety pochádzajúce alebo použiteľné na protiprávnu činnosť

* zaznamenávať technickými prostriedkami vstup alebo výstup osôb do obchodu

* vyžadovať preukázanie totožnosti u osoby, ktorá bola pristihnutá pri alebo bezprostredne po spáchaní priestupku alebo trestného činu

* obmedziť osobnú slobodu osoby, ktorá bola pristihnutá pri páchaní trestného činu alebo bezprostredne po ňom, ak je to potrebné na zistenie jej totožnosti, na zabránenie úteku alebo na zabezpečenie dôkazov

* predviesť na strážne stanovisko osobu, ktorá nechce alebo nemôže hodnoverne preukázať svoju totožnosť v súvislosti s výkonom fyzickej ochrany obchodu na čas nevyhnutný do príchodu polície

Ako nás informoval zástupca krajskej policajnej hovorkyne kpt. Peter Žaludek, pracovník SBS naozaj nemôže prehrabávať obsah tašky nakupujúceho, má právo do nej iba nazrieť alebo ju ohmatať.
...
Ak má občan podozrenie, že pracovník SBS spáchal trestný čin (napr. neodôvodneným obmedzením osobnej slobody), môže podať trestné oznámenie na útvare Policajného zboru (PZ).

Ak má podozrenie, že pracovník SBS nekonal v súlade so zákonnými oprávneniami (viď. vedľa), môže takúto skutočnosť oznámiť aj Oddeleniu súkromných bezpečnostných služieb KR PZ.

Ak je občan nespokojný so správaním (vystupovaním) pracovníka SBS, môže sa obrátiť na jeho zamestnávateľa prevádzkovateľa bezpečnostnej služby.
_________________________________________________

V skratke:
- pokial nie si podozrivy zo spachania trestneho cinu, SBSkar nema pravo Ti odobrat zbran, aj ked ju pohmatom najde. Ako uz bolo spomenute, moze Ti maximalne zakazat vstup do objektu, alebo Ta slusne poziadat aby si ho opustil.

- pokial nie si podozrivy zo spachania trestneho cinu, SBSkar nema pravo obmedzit Tvoju osobnu slobodu pokial preukazes svoju totoznost. Priklad: ak Ta aj podozrieva ze si ukradol povedzme nejaky sampon (schovaval si mobil do vrecka v sekcii kozmetiky a na kamere je vidiet len ze nieco schovavas), je to podozrenie z priestupku, nie z trestneho cinu, cize SBSkar moze pozadovat aby si preukazal svoju totoznost, ale nemoze obmedzit Tvoju osobnu slobodu... SBSkar sice moze neskor argumentovat ze nemohol vediet a ani na kamere nevidel co presne schovavas a ci to ma hodnotu pod/nad 8.000Sk, lenze v tom pripade zaroven moze len tazko argumentovat ze zakrocoval voci pachatelovi trestneho cinu ak vlastne nic konkretne nevidel (mozno len nejaky 'podozrivy pohyb'...)

- ak sa jedna o neodvovodnene obmedzenie slobody = SBSkar Ta z niecoho podozrieva bez konkretneho dokazu (ze sa jedna o trestny cin) a nuti Ta (alebo Tvoju manzelku, priatelku, deti a pod.) ist s nim (o nejakom zamykani niekde ani nehovorim...), on sa dopusta 'trestneho cinu' cize Ty mozes v takej situacii teoreticky reagovat rovnako ako pri akomkolvek inom pachatelovi trestneho cinu...

Inak, viacero z formulacii v 473ke/zakone o SBS nie je zrovna najstastnejsich, presnejsie nie je to uplne cierno-biele (a vela veci sa nie vzdy dodrzuje - vid napr. §54 - identifikacia preukazom a pod.) , a aj ked viem ze SBSkari to nemaju lahke (co sa tyka kradezi v supermarketoch je SK v ramci EU medzi 'spickou'), najdu sa medzi nimi aj cierne ovce (tzv. supermarketovi serifovia) ktori radovo prekracuju svoje pravomoci a o svoj preukaz odb.sposobilosti mali uz davno prist aby nekazili dobre meno tym co si svoju pracu robia dobre.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Prihodim aj ja nazor.
Vseobecne neznasam buzeraciu, ale to tu na fore asi nikto 8)
Chapem, aj SBS- KAR v obchode robi len svoju robotu. Ak zapipam, a on ma vyzve, aby som mu ukazal tasky, zalezi len a len na tom, ako sa ma to opyta. Ak bude zdvorily, nevidim problem, rad ho presvedcim, ze islo o plany poplach a s usmevom sa rozlucime. Ked sa bude spravat ako hulvat, tvarit sa , ako majster sveta (s kaserom za opaskom :D ) trvam na privolani policie a hlavne nadriadeneho, nech si to vypapa. Stalo sa mi to tusim dva razy za zivot a stale v medziach slusnosti.
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

Ide o to, ze SBSkari naozaj maju co robit vo velkych marketoch, tych kradezi je neskutocne vela. Nezainteresovany clovek ani nema sainu, kolko sa kradne. Ale tak ako policia a ostatne silove zlozky musia rozlisovat a odhadnut cloveka. No mna keby nejaky SBSskar co nema ani maturitu chcel obmedzovat na slobode, asi by som ho dal do smutku a sam zavolal policajtov. Nemam na mysli samozrejme zbranou...
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

igoros napísal:Odoberies mu ju a hned po prichode policie ju odovzdas. Ty ako SBS-kar by si to asi tiez nechcel riskovat obmedzit slobodu pachatelovi so zbranou a nezhabat mu zbran. Aj ked SBSkarov nemam moc v laske, lebo su to povacsinou mastri sveta (cest vinimkam), je to rozumne a logicke riesenie. To iste je v pripade obecnej policie.
V ziadnom pripade nesmies dat zbran SBSkarovi :!:
Urobis tak priestupok na zbraniach!
Je to protizakonne.
Takato otazka bola tusim aj na testoch.
Len policajtovi ,popripade obecnemu ale ten ti ju musi vratit alebo odovzdat statnym s patricnymi dokladmi.

Niesom si teraz celkom isty nemam pri sebe mudru knihu. :wink:
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

:oops: tak to mi uz vypadlo, musim si to vidim opat prebehnut. Diki Michal
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Chlapi, o tom, že máte pravdu nepochybujem, ale znamená to snáď, že ak mám zadržať osobu podozrivú zo spáchania t.č. do príchodu polície, nemôžem jej vziať zbraň?! Lebo vychádzal som z jednoduchej úvahy, že niekto spáchal trestný čin (nie priestupok, že v samoške čmajzol flašku barackpálinky), má pri sebe zbraň, iný (civil, SBS-kár) ho prichytí, chce ho zadržať do príchodu polície, zistí, že podozrivé indivídum má zbraň a teda podozrivého prinúti, aby mu túto vydal. Podozrivý predsa nemá na výber... lenže teraz do hry vstupuje ustanovenie zákona o strelných zbraniach a strelive. Podľa neho by podozrivý zbraň vydať nemal a civil/SBS-kár by ju ani nemal žiadať. Huh... tak mi chlapi niekto prosím povedzte, kde som vo svojej úvahe zišiel z cesty.
:shock:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"