Nosenie zbrane v MHD

v1911
prispievateľ
Príspevky: 141
Registered for: 13 years 5 months

Príspevok od používateľa v1911 »

Keď už sme pri tom strieľaní v autobuse, viete ako sa podla zákona prepravuje zbraň vo vozidlách hromadnej dopravy? Preto tú NO moc reálne nevidím. Ale možné je všetko.
Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

Ako? Pokiaľ som držiteľom A, tak ju nosím...
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

su miesta kde je zakaz nosenia zbrani :lol: asi to bude aj MHD ale nevyuzivam ju takze nalepku zo zakazom som nevidel
Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

Ja tiež nie, preto sa pýtam :wink:

Ale myslím že niekde sa rozoberali tieto nálepky a ich význam/nadradenie, podradenie zákonom umožneného nosenia zbrane.

Ale to už sme OT
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Nosenie zbraní v MHD upravujú prepravné poriadky. Napr. Košická MHD to má riešené takto:
2. Osoby, ktoré sú oprávnené nosiť strelné zbrane, môžu vziať so sebou do vozidla zároveň so zbraňou v primeranom množstve náboje, pokiaľ sú uložené v opaskoch na náboje v poľovníckych kapsách a podobných obaloch.

zdroj: http://www.dpmk.sk/content/view/75/102/
Blava zase takto:
Osoba, ktorá je oprávnená nosiť strelnú zbraň, môže ju vziať so sebou do vozidla. Pre prepravu zbrane platia osobitné predpisy.
zdroj: http://www.dpb.sk/files/upload/docs/Pre ... 091001.pdf
Používateľov profilový obrázok
Mike75
prispievateľ
Príspevky: 256
Registered for: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa Mike75 »

Ďakujem Panzer, to som skutočne nevedel.

Ak som teda oprávnený nosiť zbraň, môžem ju mať, avšak nie nabitú ak som to správne pochopil.
čl.11 bod c) Bratislava

Otázka čo je pre nich nabitá zbraň? náboj v komore? môžem mať zásobník v zbrani bez náboja v komore?
Používateľov profilový obrázok
TURBIAK
častý prispievateľ
Príspevky: 2007
Registered for: 16 years 3 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa TURBIAK »

No nemyslim si ze nejaky revizor si ta dovoli buzerovat kde mas a nemas naboje - v pripade ze mas zo sebou dlhu zbran a toboz nie ked nosis skryto kratku ..takze ?
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Panzer, otázka nosenia zbrane v prostriedkoch hromadnej dopravy zaujímala mňa, tak som si po ceste prečítal prepravný poriadok priamo v autobuse, kde sa písalo, že v prostriedkoch hromadnej dopravy je zakázané prepravovať nabité strelné zbrane, to sa netýka ovšem policajtov, vojakov.. Preto som trochu prekvapený tvojim výkladom :shock:

V tomto prípade by bolo otázne, kto by podľa čoho posudzoval, či zbraň je nabitá, alebo nie. Hovorím o DPMK.

Ale tvoj výklad o nosení/nenosení zbrane v PHM hovorí o uložení nábojov v opaskoch na náboje, poľovníckych kapsách a podobných obaloch. Pod tým podobným obalom rozumiem aj zásobník, ktorý je v podstate tiež akýmsi obalom, schránkou, nie?

U ŽSR je cestovanie so zbraňou riešené tak, že zbraň nemôžeš mať nabitú, ani mať v nej zásobník, inak dostaneš pokutu 30€ a budeš vylúčený z prepravy.
Naposledy upravil/-a miro285 v 12 Jan 2011, 17:31, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

[quote="Panzer"][/quote]

Dobre to upravuje prepravca, ako je to pre teba zavazne z pohladu zakona? Povedzme ze by sa v MHD nieco naozaj zomlelo a ja (inak celkom nevinny nahodny spolucestujuci) by som mal u seba nabitu zbran. Policia to zisti.

Je to priestupok, TC alebo len porusenie prepravneho poriadku a vodic ma moze vyhodit z busu?
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

dopravny podnik nema moznost zistit ze mam zbran a v akom je stave pokial dodrzim zakon a nosim ju skryto. ak dojde k situacii ze ju budem musiet pouzit, tak to bude podla paragrafov o KN alebo NO a tie predsa "ospravedlnia" to ze som mal zbran. navyse tym ze mam zbran porusujem "len" prepravny poriadok a nie zakon takze ma za porusenie mozu akurat tak vylucit z prepravy. neviem si predstavit ze si niekto na zastavke bude vyberat zasobnik a pripadne naboj s komory pred nastupom do vozidla. toť moj nazor.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

NO ani KN to neospravedlni, pretoze ty si nemohol vediet, ze sa nieco zomelie, ked si si tam tu zbran bral, to je chyba v logike. to ej to iste ako keby si pri sebe nosil nelegalne zelezo a myslel si, ze KN alebo NO ta zbavi mozneho postihu za nedovolene ozbrojenie.

co sa tyka prepravneho poriadku, ja si myslim, ze stoji niekde uplne mimo sustavu pravnych predpisov a rozhodne nemoze mat vyssiu silu ako zakon. samozrejme s tym obmedzenim, ze ak by bolo bezne, ze by ludia pred anstupom chodili cez detektor, by ta s kverom nemuseli pustit, avsak v sucasnosti si myslim, ze su tie zakazy nevymozitelne.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

miro2851 napísal:Panzer, otázka nosenia zbrane v prostriedkoch hromadnej dopravy zaujímala mňa, tak som si po ceste prečítal prepravný poriadok priamo v autobuse, kde sa písalo, že v prostriedkoch hromadnej dopravy je zakázané prepravovať nabité strelné zbrane, to sa netýka ovšem policajtov, vojakov.. Preto som trochu prekvapený tvojim výkladom
Nejde o môj výklad, ale o znenie prepravného poriadku.

Už sme to tu preberali, ale opakovanie je matka a otec a brat ...

Vstupom do prostriedku hromadnej prepravy a zakúpením lístku uzatvárame zmluvu o preprave podľa § 760 Obč. zákonníka a nasl. Podľa § 761 OZ Dopravca je povinný starať sa pri preprave najmä o bezpečnosť a pohodlie cestujúcich a pri hromadnej preprave im umožniť používanie spoločenských a kultúrnych zariadení. Podrobnosti upravia prepravné poriadky. Čize zákon v podrobnostiach odkazuje na prepravné poriadky (ďalej len PP), ktoré majú upraviť podmienky prepravy.

Preto ak v PP dopravca zakáže nosiť a prepravovať zbraň, koná v zmysle OZ, keďže ten ho splnomocnil na takúto možnosť. Na druhej strane ani my, čo máme Ačko, nosením zbrane napr. v MHD neporušujeme zákon, keďže zák. 190/2003 Z.z. hovorí v § 27 - držiteľ skupiny A zbrojného preukazu je oprávnený aj na nosenie tejto zbrane v stave, pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

Prepravný poriadok však nie je osobitný právny predpis a jeho porušenie nemá za následok žiadnu sankciu. Výnimkou je vylúčenia z prepravy a teda de facto zrušenie zmluvy o preprave, ktorú máte uzavretú s prepravcom.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

telra napísal:Dobre to upravuje prepravca, ako je to pre teba zavazne z pohladu zakona? Povedzme ze by sa v MHD nieco naozaj zomlelo a ja (inak celkom nevinny nahodny spolucestujuci) by som mal u seba nabitu zbran. Policia to zisti.

Je to priestupok, TC alebo len porusenie prepravneho poriadku a vodic ma moze vyhodit z busu?
Nie je to ani priestupok, ani trestný čin. V prípade, ak prepravca zakázal PP prevážanie zbraní, môže ťa vodič vylúčiť z prepravy.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

panzer: ak aktom nastupenia do mhd so zelezom de facto zrusim zmluvu o preprave, znamena to, ze si nemusim oznacit listok?
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

luke

V Obč. zákonníku ani v PP predsa nie je uvedené, že porušením pravidiel uvedených v PP sa automaticky ruší zmluva o preprave. Prepravca ťa len môže vylúčiť z prepravy, nie musí.

Takže lístok mať musíš.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"