Nosenie zbrane v MHD

Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

nuz tak ja som reagoval na to co si povedal o tom zruseni.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Vojdeš napr. do MHD, šofér vidí, že máš zbraň a PP to zakazuje. Vyzve ťa, aby si bus opustil. V takom prípade si samozrejme nemusiš lístok značiť, pretože je zrejmé, že uzavretiu zmluvy bránia iné okolnosti.

Ak sa už vezieš, niečo sa zomelie a policajti nájdu u teba zbraň a následne ťa vodič vyšupuje von, mohol by si žiadať od prepravcu vrátenie časti prepravného, keďže ťa odviezol len na polovicu vzdialenosti, alebo aj náklady spojené s tým, že si si napr. musel vziať taxík, aby si došiel včas kam si mal namierené. Podľa mňa by si ale nebol úspešný, pretože nutnosť zrušiť zmluvu si spôsobil ty sám svojim konaním v rozpore s PP. Ale to je už skôr otázka pre pre civilistov, ja som trestňák a v týchto veciach nie som až tak doma.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Viem Panzer že sme sa ohľadom toho bavili, ja len narážam na to, že ty uvádzaš iný výklad z prepravného poriadku DPMK ako ten, ktorý som čítal ja v autobuse. Je mi jasné, že je vysoko nepravdepodobné, aby revízor alebo šofér kontroloval ľudí, či nemajú guny, keďže je predpis skrytého nosenia, len som narážal na rozdielny výklad :)
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Registered for: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Mne sa nejako matne javí, že nosiť zbraň v MHD a na verejných-hromadných podujatiach držitel skupiny "A" môže, ale nemôže ju použiť na obranu.

Ale nechce sa mi to hladať v zákonoch, aj keď by som asi mal... :oops:
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Mike75 napísal:Ak som teda oprávnený nosiť zbraň, môžem ju mať, avšak nie nabitú ak som to správne pochopil.
čl.11 bod c) Bratislava

Otázka čo je pre nich nabitá zbraň? náboj v komore? môžem mať zásobník v zbrani bez náboja v komore?
Keďže tebou citovaný PP z Blavy nedefinuje, čo je to nabitý, je potrebné pre výklad použiť zákon, ktorý je najbližší v definícii zbraní. A tým je už citované ustanovenie § 27 zák. 190/2003 Z.z., ktoré hovorí o stave, pri ktorom je strelivo v hlavni, v nábojovej komore hlavne, v nábojovej komore valca revolvera, v nábojovej schránke zbrane alebo v zásobníku zbrane, ak je zásobník v zbrani.

Mne z uvedeného vyplýva, že práve takto možno definovať nabitú zbraň. A preto, podľa mňa, je nabitou zbraňou aj taká, ktorá má naplnený zásobník zasunutý v zbrani.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

miro2851 napísal:...narážam na to, že ty uvádzaš iný výklad z prepravného poriadku DPMK ako ten, ktorý som čítal ja v autobuse.
Ešte raz - ja som nedával žiadny výklad, len od skopíroval znenie PP z Košíc a z Blavy z ich oficiálnych stránok. :!:

V Trenčíne, Bystrici, Trnave to môžu mať úplne inak. Nakoniec ani neviem, v ktorom MHD si to čítal.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Kapo napísal:Mne sa nejako matne javí, že nosiť zbraň v MHD a na verejných-hromadných podujatiach držitel skupiny "A" môže, ale nemôže ju použiť na obranu.
Bez urážky, ale to je poriadna cipovina. 8)
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Panzer, je to v mojom prvom príspevku.
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Registered for: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

myslim, ze ked sa v mhd nieco zomelie, tak to ci som si podla prepravneho poriadku mohol zobrat zelezo alebo nie bude asi ta posledna vec co ma bude trapit.

kapo: to co si vypotil s tou zbranou, ktoru nemozem pouzit len na obranu, to znie tak absurdne, ze neviem ako si to mohol vobec napisat.
sano2
častý prispievateľ
Príspevky: 673
Registered for: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa sano2 »

v busoch nie je úplný PP ale len výťah z úplného PP, inak v TN je to tak, že nesmie byť zbraň nabitá a je tam tuším aj popísané že nesmie byť zásobník v zbrani. Keď pojdem busom najbližšie kuknem to presnejšie.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

miro2851 napísal:Panzer, je to v mojom prvom príspevku.
Ahá, DPMK. Prehliadol som. Treba pozrieť, ako je napísaná účinnosť alebo platnosť PP v buse a porovnať s tým, čo majú na nete. Platí novší PP. 8)
volmet
prispievateľ
Príspevky: 110
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa volmet »

1) stale tu podaktori riesite nejake podmienky urcene prepravnym poriadkom o tom ci zbran moze byt nabita alebo akym sposobom ma byt vybita. opat sa pytam: ako prepravca zisti ze mam zbran pokial dodrzim zak. 190/2003 ? (samozrejme kratka zbran na ZP A)

2) ak nahodou prepravca aj zisti ze zbran mam, ma pravo (sposobilost, dovod) skontrolovat jej stav?
Používateľov profilový obrázok
aris
častý prispievateľ
Príspevky: 3399
Registered for: 15 years

Príspevok od používateľa aris »

ak by sa nahodou nieco zomlelo tak som jednoducho vytiahol z vrecka zasobnik a zasunul ho do zbrane, zaroven som obtiahol zbran. Hotovo. Uz vidim ako by sudni znalci v pripade NO roky analyzovali tuto vypoved.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Registered for: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

A naco by si klamal, preboha?
Pri vysetrovani NO/KN situacie nebude vobec nikoho zaujimat, ci si porusil nejaky prepravny poriadok alebo nie.

A pripadna pokuta od dopravneho podniku je ozaj na smiech v situacii, ked sa riesi NO/KN, tam moze ist o uplne ine hodnoty.
Používateľov profilový obrázok
Panzer
Administrátor
Príspevky: 2914
Registered for: 16 years 9 months

Príspevok od používateľa Panzer »

Presne ako píše yarco.

Klamať sa v takom prípade neoplatí. Stačia dvaja-traja svedkovia, ktorí vyvrátia tvoju výpoveď v časti o vkladaní zásobníku a už môže pôsobiť nedôveryhodne celá tvoja výpoveď.

Základ je nevypovedať spočiatku vôbec bez porady s advokátom.
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"