Ako by ste sa zachovali vy?

inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

dobra otazka... ak by bol utocnik prezivsi a bol by odstihany za nedokonany TC, mohol by si uplatnovat skodu ako poskodeny, len pochybujem ze sa za skodu budu povazovat aj trovy pravneho zastupenia... takze bude potrebne ist cez obciansko-pravny spor... vaquero by mohol vediet viac
Naposledy upravil/-a inspiring_proskuriakova v 27 Aug 2011, 16:15, upravené celkom 1 krát.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Registered for: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

tu je este otazka nakolko by bol dotycne financne schopny to zaplatit, povedzme tych no...5 000E?

Ja nejako predpokladam ze dotycny s najvacsou pravdepodobnostou bude nezamestnany poberac davok, na ktore sa momentalne neda uplatnit ani len ta exekucia ci nahrada skody.
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Registered for: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Miro 2851, pokiaľ bude Tvoje konanie vyhodnotené ako nutná obrana a proti útočníkovi sa povedie trestné konanie, kde budeš vystupovať v procesnej pozícii poškodeného, môže Ti byť priznaná náhrada trov právneho zastúpenia za podmienok uvedených v § 557 TP.
Inak by to išlo iba cestou občianskeho súdneho konania, kde budeš niesť dôkazné bremeno.
Ešte pridávam, že Telra to vystihol, útočník spravidla nebude bonitný občan, schopný platiť svoje dlhy.
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

:D bonitný občan- to sa mi páči.
Spravidla postup bude celkom určite taký, že PZ začne trestné stíhanie vo veci a či bude vedené od počiatku voči konkrétnej osobe bude závisieť na mnohých okolnostiach. Predovšetkým funkcionári zohľadňujú osobu strelca a osobu poškodeného. Od toho dosť závisí akým smerom sa bude uberať činnosť PZ. Všetkým je určite jasné, že niekedy tlačí štatistika, inokedy zase "osobnosť strelca" ktorá môže mať niaky prívlastok, ktorý sa dobre prezentuje v médiách, že ano :wink:
Určujúcim faktorom bude zistený skutkový stav incidentu a prítomnosť svedkov. Podľa ich počtu na tej , ktorej strane sa samozrejme aj nakláňajú misky váh. Tomu rozumejú tiež asi všetci zaineteresovaní
Úplne ideálnym pomocníkom môže byť dobrý kamerový záznam incidentu, ktorý vyrazí tromfy z rúk manipulantom či už z radov falošných svedkov alebo horlivých funkcionárov.
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Ok, ďakujem, skúsim ešte jednu.

Idem niekde napr. po lese, večer vonku etc. a vidím, ako sa niekto pokúša znásilniť dievča. Prvá varianta, ťahám zbraň, kričím na chlapa aby jej dal pokoj, ten sa postaví, ide smerom ku mne, nasleduje varovný výstrel, chlap uteká. Druhá varianta, chlap vytiahne nôž, ide proti mne, preto strieľam na neho.

Predpokladám, že právnika mi bude treba v oboch prípadoch čo? Touto otázkou som narážal na to, či sa vôbec oplatí v takomto prípade hrať na hrdinu, lebo osobne by som nerád cáloval ťažké prachy za právnika, keď som chcel niekomu pomôcť. Dík :)
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

v tomto prípade by ti nemala ujsť rozrušená dievčina :) , bude tvojím kľúčovým svedkom a ty zase jej pre pokus znásilnenia. Je to závažný zločin, za ktorý si chlapík posedí pekných pár rôčkov.
Advokáta dostane skôr násilník
miro285
častý prispievateľ
Príspevky: 1397
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa miro285 »

Lenže právnika by som mal volať aj ja nie? A prípad znásilnenia bol len príklad, platí to pre xyz ďalších prípadov..
Používateľov profilový obrázok
peterson
expert
Príspevky: 7848
Registered for: 14 years

Príspevok od používateľa peterson »

prítomnosť právnika neni nikdy na škodu
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Miro, tebou popísanú situáciu si predstavujem tak, že vidíš, ako si to párik rozdáva na verejne prístupnom mieste. Pričom dievčina kričí niečo v duchu: "Nie, nie, pomoc!" Možno aj viditeľne kladie chlapovi odpor. Prepadne ťa subjektívny pocit, že to, čo sa tam odohráva, nie je pohlavný styk sprevádzaný konsenzuálnym súhlasom oboch strán, ale TČ znásilnenia.
Optimálne asi bude dať paprčku na zapúzdrený kvér a vyzvať chlapa, aby upustil od svojho konania. Jedno ako to naformuluješ, hlavne, aby tvoj verbálny prejav vzbudil dostatok rešpektu. V tejto fáze, ak išlo len o nejaké sexuálne hrátky trošku perverznejšieho páriku, tak ti zrejme začnú obaja vysvetľovať, čo tam robia, alebo ťa, naopak, začnú unisono posieľať do péčka. Ak vidíš, že obaja sú v tom namočení dobrovoľne, nemáš dôvod to ďalej riešiť. Vzdiališ sa a prípadne zavoláš MsP, že niekto si to rozdáva na verejne prístupnom mieste. Alebo ich necháš, nech si užívajú ďalej.
Lenže v prípade, ak ide skutočne o znásilnenie, chlapa vyrušíš a buď sa dá na útek, alebo začne byť k tebe agresívny. V prvom prípade advokáta možno ani nebude treba, lebo už len výpoveď poškodenej by mala stačiť na to, aby ťa nikto nepodrbkal za hrozbu strelnou zbraňou. Je to NO ako vyšitá, ty (s veľkou pravdepodobnosťou) máš svedka a páchateľ je na úteku, ak si ho teda nezastavil hrozbou použitia strelnej zbrane - teraz už na úteku pred políciou. V každom prípade sa ti ale nejaká tá konzultácia s advokátom hodí, predtým ako pôjdeš podať vysvetlenie alebo vypovedať ako svedok.
Horšie to bude v druhom prípade, ak chlap - páchateľ TČ, začne voči tebe vystupovať agresívne. V takom prípade čo? Jasne, niekto odpovie, že v rámci NO dvakrát alfa, aby proti tebe nemohol svedčiť, ale myslím si, že také jednoduché to nebude. Preto by som zrejme ešte predtým, než by som celú situáciu začal sám riešiť, "preventívne" ohlásil na 158 (alebo 159), kde som a čo si myslím, že sa tu deje a až potom vystúpil s výzvou, aby (domnelý) páchateľ upustil od svojho konania. Je to o jeden malý trumf navrch, keď páchateľovi povieš, že skutok si už stihol ohlásiť a polícia je na ceste. Ak má rozum, zrejme sa bude snažiť zdrhnúť. Ak nie, konfrontácii sa nevyhneš a... A potom už treba jednoznačne postupovať dostatočne razantne, aby si to bol ty, kto zostane po incidente stáť na vlastných. No a potom... potom už jednoznačne treba volať advokáta.
inspiring_goldstine

Príspevok od používateľa inspiring_goldstine »

a keď som, povedzme, v lese a je tam skupinka cigáňov, povedzme takých 5-6, a chcú mňa pripraviť o peňaženku, tašku, ruksak a pod, neohrozujú mňa priamo na živote, teda nemajú nôž, palicu a pod, ale zjavne sa snažia odobrať mi silou moje veci? A je tu, samozrejme, nebezpečenstvo prísť o zbraň, čo môže mať ďaleko horšie následky. V takom prípade zbraň zrejme vytiahnuť musím a použiť hrozbu, a ak hrozba nepomôže, varovný vystrel do zeme, ak nepomôže (čo si nemyslím), tak do nich. Je tu ale problém, že svedčiť budú určíte vo svoj prospech, teda že som ich napadol prvý. Ďalšou komplikujúcou okolnosťou môže byt ich vek, že budú, povedzme, pod 15, ale vo svorke budú silnejší...

čo v takomto prípade?
inspiring_proskuriakova

Príspevok od používateľa inspiring_proskuriakova »

Vilkos, je to lupez, ta vzdy zahrna aj nasilie ci hrozbu nasilia voci osobe, je jedno ci bez zbrani... navyse je ich skupina co zvysuje nebezpecenstvo... avsak stoji za uvazenie, ze ako si predstavujes, ako ta skupina 5-6 obstupi, strka do teba a trha ti veci, ako chces v takej situacii tahat zbran, zaroven dat varovny vystrel alebo inak manipulovat so zbranou... vtedy uz je neskoro a podla mna je riziko zbytocne tahat zbran, prioritou je podla mna ziskat odstup

na NO proti maloletemu je viacero nazorov, ale prevazuje nazor ze je mozna, lebo ak by sa to malo posudzovat podla KN, tak by vznikali dalsie apliakcne problemy

no a co robit... ak vidis podozrivu skupinu a mas obavu o zivot a zdravie, vzdialenost je tvoj kamarat, prejdi na druhu stranu, pobez alebo inak sa snaz zachovat odstup, ak sa pokusia priblizit, v klude pouzi hrozbu zbranou, ak ju ignoruju, nie je o com... ak uz prislo na kontakt, tak tahat zbran je uz s dost neskoro a vysledok je neisty
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vilkos, na to, aby si konal v NO nemusíš chrániť len a iba svoj život a zdravie. Kuk príslušné vlákno na webfore, ak si potrebuješ ujasniť, čo všetko sa môže schovať pod NO.
P.S.: Neviem, či sa v lese treba báť nejakej rómskej tlupy. Nepamätám si veľa prípadov, aby chodili zbíjať do lesa. Zato si ale pamätám napríklad nedávny prípad nebohého Jula Nvôtu, ktorého na poli za dedinou zložil vyziably feťák.

EDIT: Zvyšok prešiel prísnou autocenzúrou. :lol: :lol:
Naposledy upravil/-a Jack v 28 Aug 2011, 15:58, upravené celkom 1 krát.
inspiring_panini

Príspevok od používateľa inspiring_panini »

Jack: zrovna od teba som radu ako "trocha poodhaľ zbraň" nečakal, už len preto, že keby k niečomu došlo, tak oni si svedčia navzájom, oni budú vedieť tvoju zbraň opísať, oni môžu tvrdiť, že ty si išiel zbraň vytiahnuť a preto zakročili prví... toto čo radíš je zneužiteľné toľkými spôsobmi, že by som to neriskoval.
inspiring_goldstine

Príspevok od používateľa inspiring_goldstine »

Lord_Summoner_sk napísal:ko si predstavujes, ako ta skupina 5-6 obstupi, strka do teba a trha ti veci
tak konkrétny prípad bol v PO, jednu pani na zastávke obstúpili cigánčatá rôzneho veku, bolo ich cca 10, ich rodičia pozerali z diaľky cca 100 metrov (zrejme ich zaškoľovali do života) no a cigánčatá odobrali tej pani tašku, pritom sa tak hravo detinsky smiali a ťahali tu tašku... videli to ľudia z autobusu, ale každý sa bal vystupovať.. (to viem z počutia, takže podrobnosti mohli byť iné)

Zákernosť takých situácií spočíva v tom, že do poslednej chvíle dúfaš, že nenápadnú, lebo často to robia z úsmevom, a ta hrozba sa ukáže v poslednej chvíli, obísť skupinku sa nie vždy dá, keď, povedzme, ideš po ceste medzi dedinami... šak nebudeš sa furt skrývať pred každým ako paranoik..
Naposledy upravil/-a inspiring_goldstine v 28 Aug 2011, 19:09, upravené celkom 2 krát.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Registered for: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Zoid, tak mu daj lepšiu radu.
:lol:
Ja viem, že je to blbé riešenie, ale rovnako tak viem, že na Indiánov, aspoň tu, v okolitých luhoch a hájoch, má zbraň v rukách civila magický účinok.
8)
Určite nie je na mieste nejaká hystéria, že Indiáni môžu zneužiť holý fakt, že máš zbraň. Ak nepríde k žiadnemu incidentu, určite nepôjdu na políciu a nebudú si vymýšľať rozprávky o tom, ako ich v lese ohrozoval neznámy cvok so zbraňou.
:P
Ak ale príde k incidentu, tak tá zbraň bude beztak musieť ísť von z púzdra, beztak budú mať šancu si ju okuknúť a beztak budú mať šancu povymýšľať si historky o tom, ako sa len bránili pred neznámym cvokom so zbraňou. Istou, hoci malou, výhodou bude, ak ten incident nahlásiš skôr ako oni.
:?
OK, hlavne ale treba mať na pamäti, že skryté nosenie je povinnosťou, ktorú nám ukladá zákon a jej porušenie je priestupkom a je sankcionované v zmysle zákona. Preto by som bol nerád, aby moje názory, ktoré tu prezentujem, niekto vnímal ako navádzanie na protiprávne konanie. Nie, bavíme sa len v rovine teórie o situáciách typu "čo by bolo, keby..."!
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"