Ožran s nožom V MHD

inspiring_visvesvaraya

Ožran s nožom V MHD

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

Nezažil som ja túto situáciu, ale moja kolegyňa. Klasické porobotné odpoludnie, nabitý autobus MHD s podguráženým žoviálnym chlapom s výzorom houmlesáka, ktorý vytasí cca 20 centimetrovú dýku, alebo nôž (nepopísala) "za 200 €ur"a začne sa oháňať - predvádza sa pred mladými babami s tým, že im vysvetľuje, aký je ostrý a ako ľahko s tým rozpára brucho komukoľvek. Všetci stŕpnutý hrôzou, vedľa stojaci muž ho upozorní a povie mu, nech to schová. Ožran ho častuje, že nemá zavadzať a nech je rád, že na ňom neukáže, aký je naozaj ostrý ... . Ako by ste reagovali Vy? Nutná obrana?
Môj postup:
1. Oslovil by som ho zvýšeným hlasom, že jedná protiprávne, je pod vplyvom alkoholu a ohrozuje bezpečnosť osôb, nech od toho do 5 sekúnd upustí a nôž schová, lebo ?
2. Privolám telefonicky políciu a pokiaľ bude nutné, budem ho musieť odzbrojiť... .
3. Ak bude pokračovať, tasím zbraň namierim na neho (samozrejme tak, aby bolo za nim okno a mieril som do výšky a dám mu ďalších 5 sekúnd na to, aby schoval zbraň... .
4. Ak bude pokračovať, asi sa mu pokúsim zachytiť ruku s nožom, úderom pištole zlomiť nos, alebo ho aspoň riadne udrieť do tváre a zložiť na zem a znehybniť..., prípadne, ak nôž nepustí, ruku mu v zápästí skúsim zlomiť.
Čo potom? Jednalo by sa o použitie zbrane?
Jednalo by sa o nutnú obranu?
Ako by sa ku mne zachovali policajti?
Od bodu 3 by som možno pokračoval tak, že by som 4 - krát stlačil tlačidlo na núdzové zastavenie... a ďalej si to s ním vybavil bez svedkov podľa stanoveného postupu.
Opakujem, že v prítomnosti ľudí by som naozaj nestrielaľ, ako však reagovať, keby začal útočiť s nožom na mňa, resp., na ostatných?
Našťastie BUS-om nechodím, ale neviem neviem, dosť nepríjemná situácia, Vaše jednanie? Panzer? Ostatní?
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5149
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Butrus napísal:3. Ak bude pokračovať, tasím zbraň namierim na neho (samozrejme tak, aby bolo za nim okno a mieril som do výšky a dám mu ďalších 5 sekúnd na to, aby schoval zbraň...
....si na Slovensku. Mozno aj cely autobus dosvedci, ze nejaky sialenec ohrozoval ludi s pistolou....na houmlesa s nozom si nespomenie 90% pasazierov, kazdy bude mat pred ocami teba s namierenym kverom.
Používateľov profilový obrázok
Rasto
expert
Príspevky: 4234
Dátum registrácie: 14 years 9 months

Príspevok od používateľa Rasto »

Mas tam tolko premennych, ze by sa z toho ani Chuck nevysomaril v tej rychlosti.
Na obranu proti nozu neexistuje ziadna taktika, ktora ti zarucuje, ze nebudes zraneny.
Pri napadnuti vyuzit moment prekvapenia a utocnika odstrcit dostatocne daleko, aby si stihol tasit, pretoze nemas kam cuvat.
Nase sudy by ta nezavreli pri pouziti zbrane iba ak by si bol bodnuty predpokladam :roll:
Používateľov profilový obrázok
71Jany71
častý prispievateľ
Príspevky: 1138
Dátum registrácie: 13 years 4 months

Príspevok od používateľa 71Jany71 »

....hmmmm... zložité, a eše aj v preplnenom autobuse......streľba v žiadnom prípade, lebo to množstvo ušných bubienkov......
V prvom rade by som to ohlásil na 158. Ak by sa správal kľudne počkal by som na policajtov. Ak by sa agresivita stupňovala, tak by som ho zozadu vzal do kliešti (tak, aby mal ruky pri tele a nemohol nimi manipulovať). Keď by sa na zastávke odvorili dvere, tak by som ho sotil von, alebo s nim vyšiel von a držal ho v kliešťach do príchodu polície. Najlepšie aj s nejakým ochotným svedkom.
inspiring_tharp

Príspevok od používateľa inspiring_tharp »

Určite by som netasil v autobuse plnom ľudí. Kto vie ako by zareagoval? Možno by pri pohľade na zbraň zaútočil a neostal len pri vyhrážkach.

Veľa by záležalo na tom ako veľmi je opitý, akej je postavy, ako blízko sú ostatní, aký je manévrovací priestor, atď, atď. Ako písal Rasťo, príliš veľa premenných.
Používateľov profilový obrázok
kapula
častý prispievateľ
Príspevky: 634
Dátum registrácie: 16 years 11 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa kapula »

Volam policiu, ak sa citim bezpecne tak ostavam sediet, ak citim ze len nefrajeri a je naznak ze ho pouzije tak vystupujem
miro1
prispievateľ
Príspevky: 297
Dátum registrácie: 17 years

Príspevok od používateľa miro1 »

Prejavil by som kamarátsky záujem o nož, pochválil ho ako je super spracovaný a pochválil sa, že nože tiež zbieram...V momente kedy by som ho zaujal nejakou otázkou typu: to je vyrobene z Elmaxu? by mu letela jedna na nos/krk...

A možno ani nie, možno by to fakt pochopil ako skutočny zaujem, začal sa chovat tiež priatelsky a možno by mi ten nož nakoniec aj požičal...
95% ožranov sa dá vybavit len tým, že sa s nimi človek dá do reči..

Telefonovat v autobuse a volat policiu, oslovovat ho že koná protiprávne a podobné veci, by som si nechal do "idealneho sveta" typu anglicko alebo člnok rainbow warrior patriaci skupine greenpeace...:)
Používateľov profilový obrázok
kamov
prispievateľ
Príspevky: 326
Dátum registrácie: 13 years 3 months

Príspevok od používateľa kamov »

K ucinnosti noza ako zbrane asi tolko...
http://navratdoreality.cz/?p=view&id=10955 par ludi zomre takze ak sa bojite krvi neklikajte
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Jo, ak by som bol superman, tak ho chytím za trencle, a v sekude by som ho preniesol na severný pól, nech sa schladí. Tam by som ho aj s nožíkom samozrejme nechal.
A po ceste na späť by som sa stavil v Plzni na pivečko...... :wink:
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

neviem kolki z vas niekedy skusali hoci len na treningu chytat komukolvek s cvicnym nozom ruku, alebo ho na medveda od zadu chytat.
ja by som vrelo odporucal si to vyskusat na treningu a prist tak na to, ze by to na ulici pravdepodobne skoncilo ako zivotu nebezpecna chyba prameniaca z hrubej neznalosti. uplne bez srandy, s nozom nie je sranda, to co vidite v tv jendoducho nefunguje a podnapity bulo mozno za svoj zivot dorezal nejedneho a vie co s tym nozom ma robit.

keby som sa mal lubovolne konfrontovat s osobou s nozom a ja nemam zelezo v ruke, chcel by som byt minimalne na opacnej strane harmonikoveho autobusu a ani to nie je uplne optimalne, lebo tam nie je kam unikat. v ziadnom pripade by som sa k nemu nepriblizoval, jeden stastny rez vas moze v priebehu minut stat zivot.

akekolvek direktivne jednanie osoba s nozom moze interpretovat ako hrozbu co moze poviest k utoku na vas. preto kym by som nebol ja a ak som fakt velky hrdina ani nikto iny v buse bezprostredne ohrozeny jeho konanim, nijako by som sa s nim nkonfrontoval, ani volanim na policiu s takou hlasitostou, aby to on pocul. ak stojim v iducom autobuse a blb s nozom tam sermuje a ide pomedzi ludi z jedneho konca na druhy, tak nemam inu moznost.´, takto ju podla mna stale mam s tym, ze budem od neho co najdalej a ak sa to zvrtne, stale mozem inemu prist pomahat z dialky a nebudem prvotnym cielom jeho utoku.
Používateľov profilový obrázok
telra
častý prispievateľ
Príspevky: 2875
Dátum registrácie: 13 years 7 months

Príspevok od používateľa telra »

hm, tak som precital...a rozmyslam ze spravit si siet znamych, s ktorymi si spravim "safeword" - ze nejde o srandu, aby som mohol poslat sms typu: "grazel v 93 na zochovej smer petrzka s nozom, <safeword>, zavolaj 112"
a netreba telefonovat...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

V MHD som už zažil pár "zaujímavých" momentov, a tak som dosť uvažoval o tom, ako by som riešil podobné situácie. Nemyslím si ale, že mám nejaký univerzálny recept.
:arrow:
Priveľa premenných, presne ako povedal už Rasťo. Optimálne by bolo dať tlačidlom vodičovi signál "núdzové zastavenie". Len čo zastaví, ísť za ním, popísať mu situáciu a privolať políciu. Nech to riešia tí, ktorí to majú v popise práce. Ty im môžeš pritom asistovať, keby páchateľa nevedeli zvládnuť dvaja panáčikovia v zelenom. Zrejme by však neprišli len dvaja, keby sa incident odohral v Blave.
:P
Riešiť ožrana priamo na mieste by bol obrovský risk. Nehľadiac na to, koľko má kto z nás natrénované. Bojovať proti ozbrojenému c*ujovi v autobuse plnom nezúčastnených osôb je už dosť extrémny CQB. Osobne by som túto možnosť volil iba v prípade, že by c*uj začal naozaj začal fyzicky útočiť na mňa alebo nevinné obete. Inak totiž hrozí, že výsledkom otvorenej konfrontácie s c*ujom by mohli byť práve nevinné obete.
:!:
Aj preto mi reči o presných punchoch na krk, hmatoch a chvatoch, odzbrojovaní a pacifikovaní c*uja prídu ako skratka do prúseru. Tasenie v autobuse plnom ľudí už považujem za totálny úlet. Čo ak by bolo treba naozaj strieľať? Ako a kam zamierite, aby ste vypli c*uja a nezranili ostatných pasažierov? Na hlavu? Huh, tak to už by ste potrebovali dosť dobrého advokáta, aby to uhral na NO. Nakoniec by to mohlo dopadnúť ako spomenul lovec, že svedkovia budú vypovedať, že ten podnapitý pánko s nožíkom bol vlastne celkom v pohode a nič by sa nestalo, keby do toho nevstúpil ten "maniak" s pištolou. Nebolo by to prvý a ani posledný raz.
:twisted:
Používateľov profilový obrázok
Vaquero
moderátor
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 12 years 11 months

Príspevok od používateľa Vaquero »

Myslím si že je celkom jedno, ako tú situáciu vedecky vyhodnotíme tu na fóre, ona by nakoniec dopadla aj tak presne podľa naturelu zúčastnených osôb. Ako som tu už niekde napísal, právo nie je matematika. To znamená, že každý sa v hraničnej situácii zachová inak, bez ohľadu na zásady NO a KN, pretože v tomto druhu rozhodovania sa plne prejaví náš charakter a vlohy spôsobom, nad ktorým budeme možno neskôr sami krútiť hlavou. Miestni našlapaní kovboji by možno ostali ticho na svojich miestach a tí, čo sa tu tvária ako zdržanliví a rozumní, by po vyhodnotení situácie možno chlapovi odstrelili palicu.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Vaquero a presne preto je dôležitá psychologická príprava na podobné druhy stretov. Aj keď väčšina techník dostupných pre civilov na takýto druh konfrontácie nikdy nemôže celkom pripraviť a skutočne to môže všetko dopadnúť v duchu hesla rabína Löwyho: "Aj tak je všetko inak".
:wink:
Na druhej strane, existujú postupy ako si vžiť niektoré zásady, ktoré sa potom vynoria v správny moment z podvedomia. Napríklad ten princíp hľadať v krízových situáciách primárne iné ako silové riešenia a vyhýbať sa priamej konfrontácii tak dlho ako to okolnosti umožňujú, skutočne funguje, ak je dobre zažitý. To neznamená potlačiť prirodzenú agresivitu, alebo albisticky rezignovať, ale naopak, aj pod stresom zapojiť inteligenciu pri vyhodnocovaní kritickej situácie a až potom ju riešiť. Tieto veci však neviem detailnejšie popísať, keďže nemám diplom z psychológie. V každom prípade, jedným z predpokladov je o potenciálne kritických situáciách uvažovať vopred. Aj preto mám ja osobe rád podobné hry typu "what if".
inspiring_visvesvaraya

Príspevok od používateľa inspiring_visvesvaraya »

Mno, čo osoba, to iný postup, kolegyňa sa ma pýtala, či by som ho zastrelil a boli prekvapený, keď som im povedal, že zbraň by som určite nepoužil - keďže tam bolo okolo asi 5 laikov (bez ZP), každý si myslel, že tasím a narobím z neho rešeto... . - také sú predstavy laikov o držiteľoch ZP. To, že to nie je také jednoduché som im nevysvetľoval.

Riešenie unknown chlapa: pleskol chlapovi po papuli, vytrhol mu nôž, po pár sekundách ticha ožran zaprosíkal: vráť mi ho... . Dotyčný: OK, ale až na najbližšej zastávke a tam určite vystúpiš... .

Kolegyňa ma takto skúšala a v svojej hlave som mal všelijajé myšlienky, ale naschvál som napísal to, čo ma napadlo ako prvé, keď to dorozprávala... .
Na danú situáciu som opakovane proste nevedel nájsť riešenie a ako Jack napísal, asi by som zostal na toho týpka alibisticky pozerať a bol ticho a čakal ako sa to rozvinie.
Preto si aj ja myslím, že trénovanie podobných situácií je nieže potrebné, ale nutné. V prvom momente je fakt nutné sledovať situáciu a vyhodnocovať, aj tak to však asi nedopadne optimálne... .
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"