Ožran s nožom V MHD

Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5606
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Weird, v poriadku. Ale mne stále uniká dôvod, prečo priestupcu v tomto konkrétnom prípade nahrávať na mobil. Prečo a načo?
:?:
Poďme po poradí: situácia sa deje tak ako bola popísaná v úvode, ty to na najbližšej zastávke oznámiš vodičovi, privoláš políciu. Vodič buď ide alebo nejde pohovoriť s priestupcom a pokúsi alebo nepokúsi sa ho vylúčiť z dopravy, na čo má oprávnenie v zmysle ustanovení prepravného poriadku. O pár minút prichádza policajná hliadka, ty aj vodič jej vysvetlíte, čo sa deje. Hliadka ide riešiť priestupcu. Ak mu má byť uložená sankcia v zmysle priestupkového zákona, svedkov je neúrekom, minimálne ty a vodič bude figurovať v zázname a možno budete neskôr predvolaní, aby ste vypovedali.
:arrow:
Mne ten záznam, ktorý chceš mobilom realizovať, príde absolútne redundantný vzhľadom na všetky okolnosti prípadu, na pomerne jasný skutkový stav, na obrovský počet svedkov... Naozaj skôr hrozí, že pre použite mobilu môže situácia eskalovať a môžeš dostať do ohrozenia seba aj ďalších pasažierov.
:!:
Tým nechcem povedať, že snaha vyhotoviť záznam je vždy vyslovene blbý nápad. To určite nie! Len si myslím, že v tomto konkrétnom prípade je neopodstatnená a za istých okolností dokonca predstavuje úplne zbytočné riziko.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

pre prípad že by priestupca zdrhol a očití hrajú mŕtveho chrobáka-nič nezvyčajné na Slovensku..(predsa vodič prišiel na môj popud a nemusel vidieť nôž), priestupca môže zbraň aj zahodiť a pod.
Pri akomkoľvek konaní to riziko vždy existuje a váhu majú aj náhodné premenné. Nikde vo svojich príspevkoch netvrdím že toto je ultimátne riešenie, ale vyzdvihujem plus,
že nám tým vznikne dôkazový materiál,
nedochádza automaticky k eskalovaniu situácie alebo k fyzickej konfrontácii
aj keď si všimne, že nejaký telefón k nemu smeruje, tak sa to dá uhrať, že však píšem správu alebo počúvam hudbu (tiež pri nahrávaní nemám ruky vystreté, neprosím aktéra aby nahodil duckface ako pri fotení profiloviek na fuckbook)
koniec koncov, je len na nás, aký kvalitný(razantný) bude náš počin v prípade, že sa rozhodneme konať. Len som dal alternatívu k rôznym akčným scenárom...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5606
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Ak priestupca zdrhne, hliadka ho možno bude hľadať v blízkom okolí na základe tvojho popisu. Možno ťa dokonca vezmú, aby si im ho pomohol identifikovať. Príslušníci, ktorí sú aktívni aj tu na fóre, ti zrejme potvrdia, že to spravidla chodí takto.
:wink:
Ak však hliadka priestupcu nenájde, azda si nemyslíš, že po ňom niekto vyhlási pátranie pomaly cez Interpol a tvoju fotku použijú na indetikit. Nie, ak tam už priestupca nebude, smola. Buď ho nájdu vzápätí, alebo sa mu to prepečie bez akejkoľvek sankcie. Tak či onak, záznam z mobilu bude na dve veci.
:wink:
Ak sa pletiem, nech ma niekto z príslušníkov opraví. Samozrejme, situácia sa môže vyvinúť aj úplne inak a potom by ten záznam možno začínal mať opodstatnenie. To pripúšťam ja a zrejme napríklad aj taký Luke. Lenže tu sa teraz nehráme na what if, ale bavíme sa o konkrétnej situácii, pričom všetky premenné boli dané hneď v úvode. A v nej mi záznam z mobilu príde redundantný a za istých okolností i nebezpečný. Ale to sa už opakujem a to ja nerád.
:?
A mimochodom, aj napriek výraznému technologickému pokroku si stále nejako neviem predstaviť to nahrávanie. Buď som dosť blízko priestupcu a v pozícii, aby som zhotovil kvalitný a dostatočne priekazný záznam (vrátane zvukovej stopy), a teda riskujem, že moja aktivita sa stretne s reakciou priestupcu, alebo som na druhom konci autobusu a/alebo v nevýhodnej pozícii a kvalita môjho záznamu bude celkom zákonite diskutabilná...
:idea:
Nuž, ale v poriadku, svoj názor som povedal a nikomu nechcem brať ten jeho. All in all racionálne argumenty podľa mňa nehvovoria za záznam, ale zase zrejme ani výrazne v jeho neprospech.
Používateľov profilový obrázok
2weird2die
častý prispievateľ
Príspevky: 741
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa 2weird2die »

nečakám, že nasadia interpol, ani Jacka Bauera...a v podstate súhlasím. nejaké iné návrhy?
Akira
prispievateľ
Príspevky: 443
Dátum registrácie: 15 years 4 months

Príspevok od používateľa Akira »

ine navrhy?no napr. upozornit vodica a tam moja angazovanost konci.mne sa stal podobny pripad teraz na Silvestra v jednej linke v Petrzalke,ked som narazil na poriadne opitu partiu mladych ludi,ktora demolovala vnutorne zariadenie autobusu (zadna cast).ti normalni cestujuci sa rychlo presunuli do prednej casti busu,len ja som zostal sediet vzadu s opilcami.ale po troch zastavkach vystupili,az potom vodic prisiel skontrolovat pripadne skody.takze ked sa on nezaujma,co sa v buse deje,nemusim sa ani ja,pokial sa ma to vyslovene netyka
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5606
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Akira, zase pár sa ich aj zaujímalo a zväčša dopadli neslávne.
:wink:
Sorry za OT.
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

To su vsetko take teoooooorie :shock: :evil: aj tak 90% ludi, ako to funguje na Slovensku by otocila hlavu a tvarila sa, ze nic nevidi a nepocuje, pokial sa ich to netyka - ak si spominate na zalezitost z pred par rokov, ked tusim na zastavke autobusu na SAVku nejaky skinhead dobil nejakeho chlapca a vsetci okolo len stali, nevsimali si to a este ho nechali aj kludne lezat v kaluzi krvi....

Co spravit v tom buse ? No , pokial nebude ohrozovat nikoho , tak sa vzdialim od neho a zavolam 158 , ked bude ohrozovat , tak aj tak volam 158 aj s polohou , kde sa nachadzame ... strielat nebudem, ani tahat zbran ... na co ??? Taktiez ani nic vysvetlovat ... s ozratym je VELMI tazka rec , skor sa budem snazit byt empaticky a pokecam s nim o tom nozi - ako tu bolo spomenute niekde nazaciatku temy...pochvalim mu ho, budem kamaratsky, ukludnim ho a celkovo sa ho pokusim zabavit az do prichodu hliadky ... nasilim netreba riesit nic, pokial to nie je nevyhnutne ... hlavne nie pred XY zrakmi ludi, ktori si to vysvetlia podla seba a nakoniec by som z toho vyviazol horsie, ako ten "agresor" ... podobne nieco sa mi stalo a odvtedy som presvedceny o tom, ze sa oplati "riskovat" nebezpecne situaciu len kvoli RODINE - ludom, ktory nas fakt podrzia a stoja za to... hocikto iny sa nam moze otocit chrbtom, prekrutit to a potom clovek moze len lutovat svojho skutku ...
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5606
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa Jack »

Xader, tak dík, že si so svojou "teooooooriou" prispel aj ty.
:wink:
Hoci si vlastne iba zopakoval, čo tu pred tebou povedalo pár ďalších diskutujúcich...
8)
Xader
častý prispievateľ
Príspevky: 768
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Xader »

Teoriu som nemyslel v zlom... ;-) ale reci typu "odzbrojil by som ho" a ine silacke reci su smiesne... :? Kazdy je hrdina cez pismena a v skutocnosti su tie situacie uplne o inom...
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1435
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Kapo »

Známemu sa stal príbeh, ktorý sa hodlám vám tu teraz zaspievať:

Išiel z práce v BA MHD.
A dáky cestujúci tam práve začal robiť zlobu.
Tak tento môj známy chlapíka napomenul, ktorý na neho samozrejme zaútočil.
Známy vytiahol rakúskouhorský recyklát, na čo nastala v MHD riadna panika.
Po príchode polície známeho samozrejme odzbrojili, a oboch zadržali.
Onen občan, páchajúci v MHD zlobu, bol známy recidivista na úteku, na ktorého bol už dávnejšie vydaný zatykač.
Známy za odmenu prišiel o zbroják. /po dvoch rokoch sa mu ho cez známost podarilo získať späť/

A tento príbeh je pravda, lebo moje meno je Tý texis ......Kapo :)
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

Aky bol dovod odobratia ZP?
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1435
Dátum registrácie: 16 years 2 months

Príspevok od používateľa Kapo »

..lebo sa to stalo na slovensku?
Používateľov profilový obrázok
dirty.harry
častý prispievateľ
Príspevky: 819
Dátum registrácie: 13 years 8 months

Príspevok od používateľa dirty.harry »

ok, chapem, ale aj ked sme na slovensku, tak odnatie muselo byt vykonane na zaklade rozhodnutia PZ, kde je 6 zakonnych dovodov:
a) bol pozbavený spôsobilosti na právne úkony alebo ktorého spôsobilosť na právne úkony bola obmedzená, 23)
b) stratil zdravotnú spôsobilosť alebo psychickú spôsobilosť,
c) prestal spĺňať podmienky bezúhonnosti (§ 19 ods. 1) alebo spoľahlivosti (§ 19 ods. 2),
d) je mladší ako 21 rokov a je držiteľom skupiny D alebo E zbrojného preukazu a prestal spĺňať podmienky uvedené v § 18 ods. 2 alebo 3,
e) prestal byť držiteľom platného poľovného lístka, ak ide o skupinu D zbrojného preukazu,
f) prestal byť členom streleckej organizácie, ak ide o skupinu E zbrojného preukazu.

takze ktory?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 16 years

Príspevok od používateľa luke »

v ktorom roku sa to stalo?
Adami89
občasný prispievateľ
Príspevky: 50
Dátum registrácie: 10 years 10 months

Príspevok od používateľa Adami89 »

Doba je taká, že každý druhý vodič ma v aute kameru a po novom asi bude mať každý občan kameru na sebe aby to čo v danom momente videl vedel aj doložiť.
Ale presne neviem či video na súde obstojí .
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"