Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi

inspiring_lewin

Použitie zbrane proti neozbrojenému páchateľovi

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Edit Panzer: Téma bola presunutá z témy Obranná zbraň - pomoc pri výbere, kde už bola mierne OT.

Fugaga. / pekne si to napísal ale asi si ma trochu nepochopil . Citujem sa“ Áno život je len jeden a tiež by nebolo bohvie čo ho zbytočne presedieť vo vezení len za to že niekto si chcel udrieť alebo si zobrať od teba hodinky alebo peňaženku a pri tom sú aj iné možnosti ako vyťahovať skutočnú zbraň."
Takže som mal na mysli inú možnosť obrany. Napr. Spomínaná plynovka ktorá tiež dokáže dať varovný výstrel a v prípade účinného plynu zastaviť s vysokou pravdepodobnosťou každého útočníka ktorých sme uvádzali.
Píšeš, že uzatváraš konverzáciu na túto tému? Škoda.

Chcel som sa len spýtať či by si ozaj použil zbraň na neozbrojeného chlapa dajme tomu evidentne fyzicky zdatnejšieho ktorý by ti len tak s frajeriny šiel dať nakladačku?

Týmto by som poprosil o názor ako by reagovali v danej situácii aj ostatných držitelia ZP.
inspiring_brahmagupta

Príspevok od používateľa inspiring_brahmagupta »

to Janesk
no ja myslim ze ked vytiahnes akykolvek kver (ci uz plyn alebo olovo) na frajera co ti chce dat nakladacku len tak tak moj osobny nazor je ze si to rychlo rozmysli. Len potom uz zalezi na tom co ak ten magor ma pri sebe olovo a vytiahne ho a ty prednim stojis s plynom. Nom necel by som. A teda vobec by som nechcel sa vobec len dostat do takej situacie aj keby nic nemal, lebo nieje to take jednoduche aj zo zakonom aj s vlastnou makovicou...
tot moj nazor
inspiring_haslett

Príspevok od používateľa inspiring_haslett »

Ak by mi šiel dať spomínanú nakladačku, silovo zdatnejší človek len tak z frajerinky robil by som čo by sa dalo, volil by som napr. útek, ak by som nemal kam tak výzva, hrozba zbraňou, varovný výstrel....samozrejme by som sa snažil držať odstup pokiaľ by to bolo možné. Samozrejme ak by na tieto veci bol čas...ak nie tak by som strieľal. Upozorňujem že by sa jednalo o to, že idem sám po ulici, alebo v aute niekto ma vyblokuje a niet úniku.


Vlastne nebavme sa už prosím o účinnosti plynovky. Ak chceš, tak nos aj plynovku a ak náhodou nezaberie, tak maj pri sebe aj Glocka a môžeš ho potom použiť. A je to vyriešené :lol:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Janesk, rovnaký pocit ako máš ty zo mňa, mám ja z teba. Zrejme treba nabudúce vysvetliť slovné spojenie "explicitne vyplývať", lebo opäť ma cituješ a len ty sám asi vidíš v napísanom to, čo tam nie je. Ale OK. Už sa zase sa vraciam k tým prekáračkám. Pardón.
:P
Vráťme sa teda radšej ku konštruktívnejšej debate: odpoviem na otázku, ktorú si hodil do pléna: mal by som problém použiť kvér proti neozbrojenénu chlapovi, aj keby bol fyzicky zdatnejší ako ja. Aj keď takých po svete nechodí až tak veľa. Tým nechcem povedať, že by som tak neučinil v žiadnom prípade. Záviselo by od okolností, samozrejme
:lol:
Lenže práve preto tak vehementne obhajujem kombináciu kvér + kaser / teleskop. Keď sa už inak nedá, tak toto je podľa mňa komplexné riešenie. Pravda, možno budeš namietať, že prečo nie A) kvér + plynovku, B) len plynovku. Takže A) nie preto, lebo nechcem chodiť po svete ako Lucky Luke. Stačí, že vláčim kilo železa. Nemusím dve. Aj keď fugaga to odporúča :lol: B) Preto, že jej účinnosť pri niektorých typoch stretov nepovažujem za dostatočnú.
:idea:
inspiring_saha

Príspevok od používateľa inspiring_saha »

pocul som o pripade kedy evidentne silnejsi chlap napadol evidentne slabsieho (rozdiel asi 50 kg), zahodil ho cez celu miestnost a isiel ho dorazit. ten, ako lezal v kute, vytiahol gun a gumenym projektilom ho strelil. bol obzalovany z pokusu o vrazdu.
neviem ako to dopadlo, aj to co som napisal mam len z druhej ruky, ale je to silna kava!
Používateľov profilový obrázok
igoros
moderátor
Príspevky: 967
Dátum registrácie: 17 years 2 months

Príspevok od používateľa igoros »

...a opat sa tu tocime okolo stareho problemu ako pes za ocasom...
Zatial ma ziadny "plynovkar" nepresvedcil, ze ten gun nema na machrovanie. Sorry! Ak sa tak niektori snazite presvedcit nas odporcov plynoviek, aka je plynovka ucinna atd. kua preco potom nenosite kaser :?: Dnes je kvalitny kaser 10x lacnejsi ako plynovkla a ucel splni ten isty.
Tak o com to potom je :shock: :?: :twisted:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

igoros: ... a hlavne ti nikto nemôže beztrestne urobiť dierku do búdky s tým, že len odvracal útok so zbraňou mierený proti nemu.
8)
peto543
prispievateľ
Príspevky: 221
Dátum registrácie: 16 years 10 months

Príspevok od používateľa peto543 »

ako by ste postupovali v pripade , ze vas napadne skupinka (2-3) neozbrojenich utocnikov ?? fyzicky su sice slabsi, ale maju skupinovu prevahu....na hrozbu ostrou zbranou reaguju posmeskami tipu : schovaj tu plynovku atd....

nechali by ste sa dokopat alebo by ste strielali ??
ako by to bolo povazovane pri sude ?
Používateľov profilový obrázok
luke
častý prispievateľ
Príspevky: 2181
Dátum registrácie: 15 years 11 months

Príspevok od používateľa luke »

optimalne utekaj.
ak by som mal dost casu a priestoru a zbran uz je vonku, tak na posmesok s plynovkou by som raz obtiahol, aby videli tie plynove naboje co z toho padaju.

vystrel do vzduchu v obytnej zone povazujem za riziko.
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Peto, rýchle nohy veľa vyriešia. Optimum je dať jednu do vzduchu. Zvlášť večer po tme, keď je naokolo ticho a pokoj, má tá šajba vraj výborný psychologický efekt. Ale ako povedal luke, bacha, kde strielaš.
:!:
Ak nemôžeš zdrhnúť, nie je čas im hroziť a ty nemáš inú šancu, treba to jednému - najlepšie najväčšiemu frajerovi - našiť do nohy. Keď padne na zem, začne revať a ziapať a pustí červenú, ostatní pochopia a v drvivej väčšine prípadov im ten pohľad stačí. Aspoň tak radia niektorí experti a tak nejak to mám zafixované. Lenže to už máš prúser na krku. A budeš veľmi vďačný našej justícii, ak to skončí len ťahanicami na súde. Aj keď určite lepšie prežiť v zdraví a potom mať pod*b, ako sa nechať zmrzačiť alebo zabiť.
:roll:
Rád by som túto debatu ale odviedol iným smerom - čo napríklad v takej MHD? Zaujíma ma, ako by ste postupovali v autobuse alebo eline. Dnes som cestoval busom spolu s nafetovaným Romákom. Jeho psychotické prejavy ma zdatne pobavili, ale čo robiť, keby prešiel k násilinému správaniu sa? Dá sa taký debil/skupina debilov v uzavretom priestore vôbec nejak spacifikovať, ak sa nechcem vystaviť bezprostrednému fyzickému kontaktu (úderom, útoku nožom, škriabaniu, hryzeniu)? Záver mojej úvahy - musel by som byť v totálnom srabe, aby som v uzavretom priestore plnom ľudí vôbec tasil. O streľbe ani nehovoriac.
:P
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Jack ktomu len jedna ludova mudrost:
" Sculeky bud mudry, ked je cela dedina sprosta!"
Presne nad tymto som rozmyslal aj ja, ale vo vlaku. :wink:
Ked som si pozeral materialy po okoli,ktore by mali eventualne zastavit Lugera, no neviem ci by som este v 5 kupecku odomna niekoho nezabil!
Tunak asi naozaj pomoze len paralizer ci peprovy popripade slzny plyn!
Ohanat sa teleskopom asi neni na mieste.
inspiring_lewin

Príspevok od používateľa inspiring_lewin »

Jack: ako tak čítam tvoje príspevky, čim ďalej tým viac ma utvrdzuješ v tom, že keď niekomu dôjdu argumenty príde na úmyselné vybočenie z témy a následné vysvetľovanie veci o nepochopení slovných spojení, či cudzích slov. Sorry,ale vo mne ten pocit vzbudzuješ.

Ale k téme... Tak to musíš byť dobrá „korba“ keď píšeš čo píšeš. :o 8)
Škoda, že si nepopísal kus viac za akých okolností by si použil na neozbrojeného útočníka zbraň.
Skúsim teda dať modelovú situáciu, ktorá sa stala v blízkosti môjho bydliska.
Mladík síce vyššieho zrastu ale ľahšej váhy šiel po ulici vo večerných hodinách. Keď prechádzal kolo v chodu miestneho baru vyšiel z neho podgurážený chlapík ktorý bol zjavne naštvaný (dôvod neviem ale to nieje podstatné) Na jeho slová „ hej ty ! poď sem .. počuješ ty ko...t „ mladík nereagoval a z rýchlil krok. Nato sa ten dotyčný za ním rozbehol a začal doňho mlátiť hlava nehlava. V okolí bol len kamoš ktorý nieje nejak zdatný tak len z diaľky zakričal „ nechajte ho“ a bežal preľaknutý preč s tým, že zavolá niekoho na pomoc. Mal pri sebe mobil ale ako sám priznal v tej chvíli ho nenapadlo zavolať políciu. Ďalšie podrobnosti neviem. Len toľko, že chlapec skonči na pohotovosti na ktorej mu šili hlavu. Že vraj ho kopal na zemi do hlavy až kým niekto nevybehol s baru a neodtrhol ho. Takže otázka. Čo by ste robili na mieste napadnutého ak by ste mali pri sebe zbraň? (on ju nemal podľa mojich informácii) Podotýkam, že útočník nemá pri sebe žiadnu zbraň ( aspoň to berme v tomto príklade tak, že ju isto nemá.) Ja by som volil útek ale zrejme sa to zomlelo tak rýchlo, že kým si chlapec uvedomil, že útočník sa za ním rozbehol bolo už neskoro utekať a asi sa už nechcel pri tej blízkosti otáčať útočníkovi chrbtom a riskovať úder od chrbta
inspiring_haslett

Príspevok od používateľa inspiring_haslett »

janesk:

Je tu jeden prípad podobný tvojej modelovej situácii. Článok bol vytlačený v časopise Zbrane a náboje. Stalo sa to v Prahe pred autosalónom. Asi 60 ročný strážnik šiel vo večerných hodinách do práce. Vo vrecku si niesol ČZ 75. Pred budovou firmy, kde pracoval ako strážnik zbadal chlapa ako sa dohovára s niekým cez dvere do autoparku. V autoparku boli zaparkované luxusné limuzíny, tak sa dalo predpokladať, že niečo sa tam kradne a za dverami má komplica. Chlapík sa otočil, niečo si upravil v ruke a rozbehol sa na neho a niečo nezmyselné si mumlal. Vrátnik ho vyzval aby stál, na čo nereagoval.....vrátnik vybral zbraň obtiahol a opäť vyzíval aby zastal....chlap nereagoval...vrátnik dal varovný výstrel smerom do zeme.....chlap nereaguje....chlap dobehol a začalo sa naťahovanie vrátnik si uvedomil, že niečo má ten chlap v ruke a došlo mu že, že ak to do neho pichne bude neskoro, stlačil spúšť, čím chlapovi prestrelil nohu. Bolo po zápase chlap vrieskal na zemi. Po príchode policajtov a záchranky na miesto policajti u chlapa žiadny predmet, ktorý by sa dal použiť ako zbraň nenašli. Chlapovi namerali niečo okolo 3 promile alkoholu v krvi. Svedkovia síce videli ako chlap niečo niekam odhadzuje, no nenašlo sa to. Výsledok dva okresné súdy ho uznali vinným z ublíženia na zdraví, tiež sa snažili o neodbornú manipuláciu so zbraňou a náhodný výstrel, tiež sa opierali o to, že na vojne slúžil ako výsadkár a mal ho spacifikovať inak a že pri tomto množstve alkoholu musela byť jeho schopnosť pohybovať sa značne znížená..Krajský súd v Prahe ho oslobodil, s tým, že útočník musí niesť primárne všetky následky.

Takže následok musí niesť vždy útočník.....
inspiring_brahmagupta

Príspevok od používateľa inspiring_brahmagupta »

to janesk

no asi na jeho mieste uz keby som teda nestihol ujst a dostal by som sa do toho kola co popisujes kopance a tak no tak asi by som sa snazil tomu bastardovi minimalne rozstrielat kolena ale zasa to ma vela ale ...
asi ked uz si na zemi a niekto do teba kope a rovno do sisky tak neviem neviem. tu zjavne ide myslim o primeranu obranu ked mas rozkopnuty ksicht a on pestrelenu nohu. no nechcem si radsej ani dalej predstavovat tu situaciu na kolky krat by som to koleno trafil a de vsade by boli 9mm lugery ...

vies tazko sa teoretizuje ked vescina sme to nezazili a ani nechceme a nikto ti nevie na sto pero povedat co by robil aj ked sa tu moze buchat do prs ze on by urcite to alebo ono
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Na taketo situacie pripravuje Kraw Maga.

Odrazit prvotny utok utocnika (odhodenie, kopanec na solar) a nasledne okamzite tasenie zbrane s varovnym vystrelom.

Avsak aj to je len teoria :!: :cry:

Jedno viem urcite, dokopat by som sa nenechal :!: :!: :!:
Napísať odpoveď

Návrat na "Nutná obrana - krajná núdza"