Vybudovanie novej strelnice

Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Presne paintbalove zbrane patria pod "D".

A podla to ho sa treba aj zariadit.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

OK ospravedlnujem sa, bol som lenivy pohladat ruzovu knizku... vecer na to mrknem

edit:

takze cumim do mudrej knizky a vychadza mi z nej nasledovne:
a; paintballovy znackovac JE zbranou kategorie D, ma totiz lauf a na pohon guliciak sa pouziva stlaceny plyn a energia nepresahuje 15J
b; na nadobudnutie zbrane kat D nie je potrebny ZP
c; zakon 190/2003 v §27 definuje pravo pouzivat zbran pre drzitelov ZP sk A. B, C, D, E vratane zmienky o pouzivani zbrane sk B a C na strelnici dzitelom ZP sk E ( §27 ods 3 b ) .. z toho mi vychadza ze na nedrzitela ZP vlastniaceho paintballku sa ustanovenia tohto zakona nevztahuju, nakolko v nom zbrane sk D nie su nijako spominane
d; v §28 ods1 pismeno "n" je spominana strelba zo zbrani bez uvedenia skupiny na strelniciach a inym miestach s odvolavkou na osobitny predpis napr zakon c23/1962Zb... a ten nemam
e; v osmej casti §49 - §52 su popisane podmienky prevadzkovania strelnice, opat bez vymedzenia na kategorie zbrani ...tzn zbrane sk D z nej nie su vynate

co mi z toho vyplyva ???

ak si NEdrzitel ZP kupi paintbalku , moze z nej strielat kde chce , pretoze zakon 190/2003 upravuje podmienky pouzivania zbrane vo vseobecnosti drzitelmi ZP :)

ak si paintballku alebo vzduchovku kupi drzitel ZP, tak fakt neviem... :)

PANZER co ty na to ??
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Podarilo sa mi nájsť niečo ohľadom strelníc - výstavba .
Je to síce od bratov - čechov , ale určite veľmi veľké rozdiely nebudú ..
Český střelecký svaz doporučuje majitelům a provozovatelům střelnic (jakož i zájemcům o vybudování nové střelnice) prostudovat normu - ČSN 39 5401 Civilní střelné zbraně a střelivo Střelnice pro ruční palné a plynové zbraně.

Vydal a vytiskl: ČESKÝ NORMALIZAČNÍ INSTITUT Praha

Rok vydání 1997, 24 stran, náklad 120 výtisků, 10084; 1089/97

Distribuce: Český normalizační institut, Hornoměcholupská 40,102 04 Praha 10

Cenová skupina 312

1 Předmět normy

2 Kombinační tabulka

3 Druhy střelnic - termíny a definice

4 Prvky střelnic - termíny a definice

5 Rozdělení střelnic

6 Požadavky na řešení střelnic

7 Dokumentace střelnic

8 Uvedení střelnic do provozu

9 Provoz střelnic

Tato norma stanoví podmínky pro projektování a výstavbu střelnic na území ČR. Nevztahuje se na střelnice určené pro potřeby armády České republiky nebo veřejných ozbrojených sborů.

Norma se nezabývá obecnými předpisy pro výstavbu a stanoví pouze odlišnosti týkající se výstavby střelnic. Norma zapracovává zkušenosti z provozu stávajících střelnic.
a ďalej ...

http://www.shooting.cz/browser.php3?doc ... er=plain.h

A potom , ako vraví momentalne anonymnysi je potrebné otvoriť

http://jaspi.justice.gov.sk/jaspiw1/jaspiw_maxi_fr0.htm

a vyhľadať tieto normy a funguješ :wink:
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Roman, teraz tak trochu medituješ o nesmrteľnosti chrústov. S týmto fakt netreba ani Panzera zaťažovať. Skúsim to nejak ľudsky vysvetliť, ak sa v niečom seknem, hádam ma niekto opraví.
V prvom rade: Je úplne jedno, či si paintballku kúpi DZP alebo ten tvoj "nedržiteľ". Zákon č. 190/2003 Zb. o.i. definuje druhy zbraní a zaraďuje ich do kategórií. Ak je nejaká zbraň v tej-ktorej kategórii, vzťahujú sa na jej nadobúdanie a používanie určite špecifiká a z toho vyplývajúce povinnosti nadobúdateľa, resp. majiteľa - tie sú platné pre všetkých nadobúdateľov a majiteľov/držiteľov (rad radom, bez výnimky), okrem niektorých, ktorí sú vyslovene vyňatí spod účinnosti zákona 190/2003.
Pri "D" je to tak, že: "Zbraň kategórie D alebo strelivo do tejto zbrane môže nadobudnúť do vlastníctva právnická osoba alebo fyzická osoba staršia ako 18 rokov, ktorá je v plnom rozsahu spôsobilá na právne úkony." Týmto zákon hovorí, kto zbraň môže nadobudnúť a keď ju nadobudne, vyplynú mu opäť podľa tohto zákona určité povinnosti a vzťahujú sa naňho ďalšie ustanovenia tohto zákona (aj iných zákonov), ale už nikde nediferencuje, či je alebo nie je zároveň držiteľom ZP. Čiže zjednodušená odpoveď na tvoju otázku je, že hocikto vezme paintballku do ruky, musí dbať na rovnaké zásady bezpečnosti a dodržiavať rovnaké pravidlá ako všetci ostatní.
Používateľov profilový obrázok
AKI
expert
Príspevky: 1380
Dátum registrácie: 20 years 7 months

Príspevok od používateľa AKI »

Poziadavky na strelnice na Slovensku su zhrnute STN 39 5050.
Tato norma stanovuje zakladne poziadavky na strelnice z hladiska ich bezpecnosti, hygieny prostredia, poziarnej bezpecnosti a ekologie.

Vzhladom na tuto normu by malo byt kopec strelnic u nas zatvorenych.
Pred casom som sa s podobnou myslienkou pohraval (komercna strelnica do 1000m). Je k tomu treba kopec povoleni, nervov a penazi.
Mesto, policia, hygiena, stavebne povolenie....az vyrastiem tak mozno raz nieco poriesime.
inspiring_liskov

Príspevok od používateľa inspiring_liskov »

Jack, suhlasim... to co pises dava zdravy rozum. Treba si vsak uvedomit ze ani zakon 190/2003 nie je dokonaly a mne celkom bavi v zakonoch hladat take kombinacie , ktore su budto neosetrene alebo vyslovene nezmyselne.

V tomto pripade vidim ako nelogicky neosetrenu kombinaciu drzitel ZP + zbran kategorie D, nakolko zakon jasne uklada povinnosti DZP pri manipulacii so zbranou BEZ uvedenia kategorie , tzn vratane D-cka. Je mi jasne, ze to nema logiku ale vychadza to tak... :)

inak , aby sme neboli uplne OT , nasiel som fotky jednej vonkajsej strelnice v ostrave... akto vyriesena by sa dala hadam niekde spravit..

Obrázok

Obrázok
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5590
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Roman, strelnica zaujímavá. Taká by sa mi lúbila toť kúsok od domu. Len neviem, ako je to tam vyriešené s odhlučnení, lebo podľa obrázkov to vyzerá tak, že je poblíž nejakého obydlia. To tam strieľajú s tlmičmi, že to ešte žiadny hnidopich nenapadol niekde na úrade?
:D
Ale ešte jednu vec, v tebou spomínanom prípade ani tak nejde o "nedokonalosť" zákona, ale to, že zákon nemusí upravovať úplne všetko, každú činnosť, každú stránku nášho života a ísť do prebytočných detailov. Potom sa ide v duchu "čo nie je (zákonom) zakázané, je dovolené."
:wink:
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

V mojom okolí je najbližšia vonkajšia strelnica asi 40 km.
Pohrával som sa s myšlienkou osloviť pár nadšencov strieľania pod Tatrami a skúsiť spolu vybudovať otvorenú strelnicu, avšak ako študujem všetky komenty a postrehy pripadá mi to byť takmer nemožné.
Možno v prípade dostatočné veľkého (10 000m2 možno viac), odľahlého pozemku by to bolo reálne.
Aký je Váš názor, oplatí sa vôbec nad takýmto niečím uvažovať, alebo rovno "zložiť zbrane" proti byrokratickému kolotoču.
Peter Elektro
častý prispievateľ
Príspevky: 761
Dátum registrácie: 14 years
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Peter Elektro »

Oplati ak maš pozemok zadarmo :D a ešte ku tomu tučnu penaženku.
Ako podnikatelsky plan nenavratna investicia :(
V každom pripade držim palce.
Chvilu som sa o to tiež pokušal,ale ani jedno so spominanych veci nemam :D
Tot moj subjektivny nazor.
Používateľov profilový obrázok
TeErTe
častý prispievateľ
Príspevky: 510
Dátum registrácie: 14 years 4 months

Príspevok od používateľa TeErTe »

Nedá mi to, ešte sa opýtam.
Ako by to bolo so skúkromnou strelnicou - na nekomerčné účely, kedy by "majiteľom" bola fyzická osoba.
Nikde som nenašiel rozširujúce info.

Ak splním zákonom stanovené podmienky pre prevádzkovanie strelnice, požiadam o vydanie povolenia s potrebnými náležitosťami (miesto, správca, prev. poriadok, znalecky posudok)

budem potrebovať?:

- kolaudačné rozhodnutie alebo rozodnutie iného úradu ak je potrebné podľa osobitného predpisu - v prípade, že sa jedná o otvorenú strelnicu bez budov či stavebných úprav

- vyjadrenie obce v extraviláne ktorej sa pozemok nachádza, prípadne súhlas susedného pozemku
niko
častý prispievateľ
Príspevky: 2741
Dátum registrácie: 13 years 10 months

Príspevok od používateľa niko »

No ja by som ti odporucal ist na stavebny urad a tam to mas za hodku prezistene. Staci sa povypytovat co potrebujes, zobrat si zoznam povoleni, ktore musis obehat a ist instituciu po institucii. V tomto pripade je takmer iste, ze budes potrebovat stavebko a kolaudaciu, a podla mna mozno aj uzemko. A kedze stavebny urad je sucastou obce, tak budes mat aj vyjadrenie obce. Myslim, ze ci je strelnica komercna, ci nekomercny na ucele stavby to nemeni nic.
vanto
častý prispievateľ
Príspevky: 3210
Dátum registrácie: 13 years 6 months

Príspevok od používateľa vanto »

K pouzivanie trebars paintbalovych zbrani to zakon definuje takto:

§55:
(11) Streľba zo zbrane uvedenej v § 7 písm. b), c), f), g) a k) je zakázaná na mieste, kde
môže byť ohrozený život alebo zdravie osôb alebo spôsobená škoda na majetku.

§ 7
Zbraň kategórie D
(1) Zbraňou kategórie D je
a) palná zbraň určená na streľbu nábojmi typu flobert s energiou strely na ústí hlavne
najviac 7, 5 J,
b) plynová zbraň, pri ktorej kinetická energia strely na ústí hlavne dosahuje najviac 15 J,
c) expanzná zbraň a expanzný prístroj,
d) mechanická zbraň, ktorej napínacia sila je väčšia ako 150 N,
e) historická zbraň,
f) paintbalová zbraň a airsoftová zbraň,
g) narkotizačná zbraň,
h) znehodnotená zbraň,
i) rez zbrane,
j) neaktívne strelivo,
k) iná zbraň neuvedená v kategóriách A až C.
(2) Držiteľ zbrane kategórie D je pri manipulácii s touto zbraňou povinný mať pri sebe
doklad totožnosti12) a nesmie ju viditeľne nosiť alebo prepravovať; na držiteľa zbrane
kategórie D sa primerane vzťahujú ustanovenia § 28 ods.1 písm. a), i), j ) a n).
Používateľov profilový obrázok
regnak
prispievateľ
Príspevky: 137
Dátum registrácie: 15 years 3 months

Príspevok od používateľa regnak »

zdravím vás, nechcem zakladať novú tému tak to dám sem...
chcem si urobiť vlastnú strelnicu, nie na podnikanie len pre klub... našli sme objekt, vzdialený od obývanej zóny cca 1km vzdušnou čiarou, oddelený riekou a lesom...
ide o objekt starého JRD, teda predstava by bola krytej strelnice, 3-5 boxov... z hľadiska prenájmu nehnuteľností to máme predjednané...
a teraz otázka, chcel by som sa opýtať na kontakt prípadne skúsenosti s nejakým znalcom z odboru zbraní, ktorý by nám to prišiel v prvej fázy pozrieť a povedať či by to vôbec na daný účel bolo vhodné....
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

Len pre info - krytá strelnica v Lozorne je spravená v hale v areáli bývalého JRD.
Možno by vedeli pomôcť skúsenosťami ohľadne vybavovania a stavby.
Napísať odpoveď

Návrat na "Strelnice"