Nosenie zbrane a zahranicie

friendly_chebyshev

Nosenie zbrane a zahranicie

Príspevok od používateľa friendly_chebyshev »

Ahoj, zaujimalo by ma ako je to napriklad v pripade ze s priatelmi chceme ist na "mensy" vylet na vychod .. zaujima ma hlavne trasa - Slovensko/Ukrajina/ Rusko/Kazachstan potom to zobrat juhom domov cez Kyrgyzstan/Tajikistan/Uzbekistan/Turkmenistan a pokracovat cez Iran/Turecko/Bulharsko/Rumunsko/Madarsko/Slovensko

(Cestovalo by sa Autom)

Predpokladajme ze doma som drzitelom sk. A. Ako je to tam s drzanim a nosenim zbrane .. v pripade nudze teda aj s pouzitim? (nebral by som si pistol predsa ako tazitko na mapu ... ) Pripadne kde by som mal taketo informacie hladat? MV? ambasady?

Dakujem vopred za vsetky konstruktivne odpovede:)

PS: Kludne sa vyjadrite aj k inym statom, aj zapadnym.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

CERWO:

Prva rada: Precitaj zakon.

2. V skratke ti poviem, ze tvoj ZP je platny na uzemi SR a inde nikoho nezaujma = kdekolvek vkrocis mimo uzemia SR so zbranou bez patricneho povolenia (a ked niesi diplomat alebo podobne, zabudni) koledujes si o velky velky pruser, najma v tam, kam mas namierene.

3. Sam som bol v krajinach, kde by som dal lavu ruku za svojho Glocka, uz len pre ten pocit, ale musel som sa vynajst a dufat v dobro ludi :lol: Teleskop a kaser som nezlozil.

Resume: Pri kazdej jednej hranicnej kontrole by si mal problemy s potenim a dychanim a to v pripade, keby ti to nenasli...Keby ze najdu... fuuu..

Ked tu niekde vyhrabes moje asi rok stare prispevky, tiez som sa nad tym cudoval :lol:
Naposledy upravil/-a spherixis v 01 Jún 2008, 17:07, upravené celkom 1 krát.
friendly_chebyshev

Príspevok od používateľa friendly_chebyshev »

Hmm chces povedat ze nech robim cokolvek tak nemam moznost mat so sebou zbran v cudzine? a co lovci co chodia lovit do zahranicia, co sportovi strelci? aj keby som rovno nemohol mat zbran na opasku tak aspon v kufriku s vybranym zasobnikom. Kaser a teleskop su fajn .. ale mozu nastat situacie kde by som radsej bral nieco viac bezkontaktne ;) ..
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Ja viem, co mylsis, zial taka je skutocnost.
Polovnici a sportovy strelci su osetreny v zakone. Vravim precitaj si to, zodpovies si vsetky otazky.

www.zakony.sk
zakon: 190 rok:2003
friendly_chebyshev

Príspevok od používateľa friendly_chebyshev »

Aha takze ak by som so sebou mal Brokovnicu (pravdaze aj s prislusnym ZP) a isiel by som teda na polovacku tak no problem?:)
Ten zakon si pozeram, len je toho dost vela takze ak to tam niekde je tak sorry za zbytocnu otazku.
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Pohoda... Polovnici aj sportovi strelci musia dokladovat ucel cesty (pozvanku na sutaz napr.)

Precitaj si sedmu cast od paragrafu 40
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Na cestovanie sa dá vybaviť na športové a polovné zbrojný pas ak ....

Ale do tých zemí, čo si vymenoval môžeš mať problém aj z teleskopom, nožom a keď som tam bol, bol tam zakázaný aj kaser.

Inak k slušným cudzincom sa správajú slušne. Len treba si trošku preštudovať miestne zvyky tej ktorej krajiny, a vyhnúť sa konfliktu, nepútať pozornosť šperkami a peniazmi. Vyhýbať sa nočným podnikom a ľahkým devám. Hlavne vo vedších mestách..... šak vieš. :)
friendly_chebyshev

Príspevok od používateľa friendly_chebyshev »

Dakujem za odpovede .. aj ked boli troska ine v ake som dufal .. ale aspon som v obraze :)
Viem (z pocutia) ze obyvatelia tychto krajinsu mily a pohostinny k cudzincom, skor ma trapi to ze pokial by sa uz takato cesta uskutocnila islo by hlavne o tu krajinu.. teda offroad, divocina, stanovanie/camping s tym ze vetsim mestam by sme sa vyhybali (teda okrem niektorych ktore by sme navstivili kvoli pamiatkam a pod.),
no a myslienka ze sa vyskytne niaka vyhrotena situacia niekde stovky kilometrov od najblizsej civilizacie a vsetko s cim sa budeme schopny branit budu konariky do ohna a noz sa mi nepaci :) ci by uz islo o ludi alebo zviera..
no nic to. s tym ako to je asi nic nenarobim a pasovat sa mi tam teda fakt nic nechce:) asi budeme musiet improvizovat.:)
Používateľov profilový obrázok
Jack
moderátor
Príspevky: 5589
Dátum registrácie: 16 years 4 months

Príspevok od používateľa Jack »

Cerwo, ešte s tou polovnou flintou by to možno nejak šlo. Ale musel by si osloviť ambasádu každého z tých štátov a pýtať prislušné povolenia. Nehovoriac o tom, že niektoré majú najbližší zastupiteľský úrad vo Viedni, či v Prahe. Ani nechcem domyslieť, koľko by ťa to stálo času a námahy, koľko peňazí by si musel vraziť do poplatkov a úplatkov.
:roll: :P
Používateľov profilový obrázok
Gunslinger
moderátor
Príspevky: 2433
Dátum registrácie: 15 years 10 months

Príspevok od používateľa Gunslinger »

cerwo: Nepotesim Ta, ale je to tak komplikovane ze na to viacmenej mozes zabudnut. Ak by si siel povedzme len do jedneho z tychto statov, mozno by sa to dalo vybavit (ak by si mal dostatok casu a $$$), ale to co spominas tak tam to absolutne neprichadza do uvahy. Dokonca aj ak by si cestoval ako diplomat, ani vtedy by to nebolo jednoduche (ci mozne). A tie krajiny co spominas tak tam to mas dvakrat tak komplikovane.

V kazdom pripade, potreboval by si povolenie od kazdej jednej z krajin cez ktore budes cestovat (niekedy sa to da riesit cez ambasadu, ale niekedy to treba riesit cez telefon/fax priamo s miestnymi uradmi, samozrejme este predtym nez vycestujes), a dokonca aj v pripade ze povolenie tej ktorej krajiny aj dostanes, este stale nemas uplne vyhrane a mozes mat na hraniciach alebo inde problemy (a ak nie priamo problemy, tak minimalne mnohohodinove zdrzovania na hraniciach nez to ktore konkretne povolenie overia, atd.). A tiez tu plati ze 'kolko ludi tolko chuti', cize to co bude vyzadovat jedna krajina ani zdaleka nebude stacit druhej.

Co sa tyka polovacky, musel by si zdokladovat x veci (od pozvania, zaplateneho povolenia na odstrel, ubytovania, atd. atd.), a ak na sutaz, tak pozvanie (+mozu vyzadovat x dalsich papierov). A samozrejme je papierovo daleko jednoduchsie letiet vs. cestovat cez niekolko statov. A len pre zaujimavost, deadline registracnych papierov na worldshoot (MS IPSC/Bali/Indonezia) bol uz predvcera, kedze samotni indonezski organizatori potrebuju skoro pol roka na vybavenie dovoznych povoleni pre zbrane a strelivo... To ze zbran bude musiet byt samozrejme po cely cas mimo zavod zamknuta v presne urcenom trezore organizatorov, atd. atd. snad nemusim ani spominat.

Cize na vyber Ti zostavaju len alternativne moznosti sebaobrany, pricom tak ako bolo spominane viacmenej so vsetkymi budes mat niekde problem (ci uz teleskop, kaser, noz s cepelou cez 10cm, atd.). V tomto ohlade je asi najvhodnejsi kaser (hlavne ak nalepku prelepis niecim nenapadnym).

Len pre zaujimavost, mne sa minule nechtiac 'zadarilo' prejst troma kontrolami (vratane dvoch 'rtg') na kyjevskom letisku s kaserom vo vrecku, a to ze ho mam som zistil az na palube lietadla ked som hladal zuvacky...
:shock: :lol:
Používateľov profilový obrázok
spherixis
častý prispievateľ
Príspevky: 839
Dátum registrácie: 17 years 1 month

Príspevok od používateľa spherixis »

Sice nie priamo na palube, ale teleskop, kaser a noz v batozine v lietadle cez pol sveta smerom na vychod No Problem.

Gunslinger: kludne tomu verim. To by si asi nestihol lietadlo, keby si bol zapipal :D
Videl som nemecku reportaz, ked reporter mal v piksle od coca-coly 0,33 rucny granat (neaktivny). Colu polozil na RTG, dal doň prirucnu batozinu, presiel detektorom, vzal colu z RTG a granatik bol na palube... :D
Srandy.. ale nejako som sa nesmial :shock:
Používateľov profilový obrázok
lovec
častý prispievateľ
Príspevky: 5147
Dátum registrácie: 18 years 7 months

Príspevok od používateľa lovec »

Jedna skusenost vzdialeneho pribuzneho: Cestoval cez Cecensko a "prilahle azijske země" este pred prvou ruskou kampanou v Cecensku.Cca. 2,5 mesacna zalezitost.Bolo to teda este pred dobou,kedy Cecencov zacalo bavit kdekomu cudziemu odrezavat gebule pred kamerou.Akonahle pred domacimi vylicili umysel cestovat nie hlavnymi cestami,bol im ponuknuty "miestny kaser".Za 200 USD teda kupili 2ks ojazdenych TT33 a 250ks nabojov.Nastastie ich nepotrebovali,a asi stovku nabojov vyprasili len tak do stromov pre zabavu.Pred opustenim Cecenska za cca. 1/3 nakupnej ceny predali.Podla mna dobra vypozicka.Neber to ako navod,ale ako skusenost,ktora plati nielen pre Cecensko.
inspiring_pike

Príspevok od používateľa inspiring_pike »

Cestoval som uz po viacerych statoch sveta, kde je bezpecnost `diskutabilna`. Najlepsim riesenim je najst si miestneho sprievodcu. Pri troche snahy ti ambasady resp. aj na mieste odporucia serioznych ludi. Stoji ta to menej namahy aj penazi nez pokus o legalne drzanie zbrane na uzemi tychto statov. Sprievodca pomoze s vybavovanim mnohych detailov a v pripade konfliktu skutocne pomoze. Co nezvladne sam riesi decentny baksis cca 10 - 20 $. Nieco ako poplatok za bezpecny prejazd casti uzemia. Bez domceho sprievodu by som sa vo vymenovanych statoch skutocne mimo civilizacie velmi nepustal. Neviem kde si uz cestoval, ale pri problemoch co ta tam mozu postihnut by ti bola zbran aj tak naprd.
Stastnu cestu...
Používateľov profilový obrázok
cmy
občasný prispievateľ
Príspevky: 89
Dátum registrácie: 16 years 5 months

Príspevok od používateľa cmy »

Ako je to s nosenim zbrane v EU a s europskym zbrojnym pasom?
co mozeme a co nemozeme?
Používateľov profilový obrázok
Michal1
častý prispievateľ
Príspevky: 2133
Dátum registrácie: 16 years 8 months
Kontaktovať používateľa:

Príspevok od používateľa Michal1 »

Pokial sa nemylim ,tento druh pasu vydavaju len sportovym strelcom, aby mohli ist so zbranami na sutaz a ktomu musis mat patricne pozvanky a....
Ak sa mylim opravte ma prosim :!:
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"