Ako dlho trvá proces vybavenia ZP?

elegant_ramanujan

Ako dlho trvá proces vybavenia ZP?

Príspevok od používateľa elegant_ramanujan »

Zdravím Vás,

Som tu nový, prvý príspevok. Mam pár otázok, keďže celý proces vybavenia ZP je pre človeka, ktorý sa v tom aktívne nepohybuje trochu mätúci. Par dní som googloval, kým som sa rozhodol niekoho tu otravovať.

Pracujem v zahraničí, domov chodievam na 2 týždne každé cca 3 mesiace. Zbrane boli vždy moje hobby a rozhodol som sa, že rád by som sa do toho skutočne oprel a svoj voľný čas doma trávil niečim, čo ma napĺňa. Okrem priateľky, samozrejme.

Nemam záľubu v krátkych zbraniach, mam záujem o dlhú samonabíjaciu zbraň. Podľa toho, čo som sa dočítal, potrebujem ZP kategòrie E. Čo je super, nakoľko by som rád strieľal súťažne, možno aj s priateľkou.

Ak to chápem správne, potrebujem sa najprv stať členom streleckého klubu(združenia), aby som sa vôbec mohol uchádzať o ZP. Je problém stať sa členom? Poznáte nejaké kluby v okolí BB a ZV?

Čo ma privádza k ďalšej otázke. Trvalú odresu mam na východnom Slovensku, ale zdržiavam sa v ZV, plánujem kúpiť byt v BB, kde si dam neskôr prechodné bydlisko. Možem sa uchadzat o ZP v kraji, kde nemám trvalé bydlisko? Poprípade môżem sa uchádzať v kraji, kde mám prechodné bydlisko?

A tá najdôležitejšia otázka. Mám vôbec šancu vybaviť ZP pri mojich dvoj týždňovych pobytoch?

Otázok mám ešte viac, ale tie by som už nezaradil do tejto témy.

Vďaka :)
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Tuto si si to čítal? http://www.legistelum.sk/informacie-o-zp

Inak, ak si tri mesiace mimo, slovenska, a ešte k tomu na SK bývaš mimo trvalého bydliska, tak by som zatial na ZP zabudol. Samé problémy z toho smrdia. :)
Športovo sa môžeš venovať napríklad aj predovkám, alebo lukostrelbe, alebo kušiam. A tam nepotrebuješ ani ZP a je to tiež plnohodnotný strelecký šport.
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

Ak to chápem správne, potrebujem sa najprv stať členom streleckého klubu(združenia), aby som sa vôbec mohol uchádzať o ZP. Je problém stať sa členom? Poznáte nejaké kluby v okolí BB a ZV?

Dobre chápeš.
Nie, nie je...nemal by byť.
Kluby v KE nie problém, poznám viacero...BB a ZV nie moja kapusta...;)
Čo ma privádza k ďalšej otázke. Trvalú odresu mam na východnom Slovensku, ale zdržiavam sa v ZV, plánujem kúpiť byt v BB, kde si dam neskôr prechodné bydlisko. Možem sa uchadzat o ZP v kraji, kde nemám trvalé bydlisko? Poprípade môżem sa uchádzať v kraji, kde mám prechodné bydlisko?
Zákon nevraví nič o trvalom alebo prechodnom pobyte:

Policajný útvar vydá zbrojný preukaz fyzickej osobe, ktorá :
...
má miesto pobytu na území Slovenskej republiky,
http://www.minv.sk/?vydanie-zbrojneho-preukazu
A tá najdôležitejšia otázka. Mám vôbec šancu vybaviť ZP pri mojich dvoj týždňovych pobytoch?
Prečo by si nemal ?
Ale všetko záleží na Tebe. Pri podaní žiadosti sa informuj na eventuálneho termínu skúšky a podľa toho sa musíš zariadiť.
Ty sa MUSÍŠ zariadiť, lebo TY chceš ZP. Predsa sa kvôli Tebe nebudú prispôsobovať členovia komisie a aj ostatní žiadatelia, nakoľko skúšky sa robia pre viacerých žiadateľov.

Za pokus nič nedáš...poplatky sú už ale iná káva :
1. Štát http://www.minv.sk/?spravne-poplatky-na ... a-streliva
2. Lekár - podľa cenníka do 50 €
3. Psychológ - 50-80 €
elegant_ramanujan

Príspevok od používateľa elegant_ramanujan »

Vdaka za odpovede.

O tyzden sa pojdem informovat na urady vo Vranove. Mozes odporucit teda nejake kluby v KE?

K lukostrelbe, uz som takmer kupil luk, no premyslel som si to a povedal som si, ze sa chcem venovat strelbe a nie luku. Lakal ma len preto, ze to ma blizko k zbrani, ale nechcem sa len s niecim uspokojit. Ak nieco chcem, tak spravim vsetko preto, aby som to dosiahol. Nerozhodim hned rukami, ze to bude tazke.

Mohol by niekto z vlastnej skusenosti povedat, ako dlho mu trvalo vybavit ZP od ziadosti po "happy end"? Nech mam aspon orientacnu predstavu...
Používateľov profilový obrázok
michael77
občasný prispievateľ
Príspevky: 98
Dátum registrácie: 9 years 3 months

Príspevok od používateľa michael77 »

cca. 10 týždňov
Používateľov profilový obrázok
arminius
častý prispievateľ
Príspevky: 3902
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa arminius »

DownUnder napísal:Vdaka za odpovede.
O tyzden sa pojdem informovat na urady vo Vranove. Mozes odporucit teda nejake kluby v KE?
Každá strelnica je v podstate klub.

http://www.strelnicaniznahutka.sk/-strelecky-klub
http://www.strielaj.sk/klub.html
http://www.sskpodhradova.sk/
Používateľov profilový obrázok
Marek524
občasný prispievateľ
Príspevky: 66
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa Marek524 »

Takže čo sa týka mňa u nás v PD, žiadosť som si podal 19.11.2014, skúšky som mal 13.01.2015, ZP vydaný 21.01.2015, suma sumárum = 9 týždňov.

PZ má zo zákona lehotu 60 dní od prijatia žiadosti o ZP až do vydania ZP a ver mi, určite sa ponáhľať nebudú a u nás sa mi to len potvrdilo, mne to vlastne pripadalo, ako keby to robili naschvál s cieľom asi znechutiť žiadateľa alebo neviem čo si mám o tom myslieť 8) .
elegant_ramanujan

Príspevok od používateľa elegant_ramanujan »

Asi budem jeden z mala ludi, koho taka odpoved potesi :D Ono, ked budu skusky cca dva mesiace po podani ziadosti, tak je to super. Mozem si vybavit dovolenku.

Dakujem za odpovede, pani.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Záleží, aj od toho, kolko ludí sa im za onen čas nazbiera. Ja som robil ZP už dávno /teraz nešťastne po PNke predlžujem/ , ale tuším pozvánku ku skúškam posielajú cca dva týždne pred skúškami. Ale ono to môže byť rozdielne. Hlavné je, či si vieš dovolenku vybaviť pružnejšie, a dokážeš prísť ku skúškam. Lebo neviem, či je tam možnosť ísť ku skúške v dalšom termíne. /snáď hej/

Ano, človek by mal ísť za svojim, a nevravieť si "to nejde". Preto mám doma aj kresadlo, perkus, luk, okrem iného aj westernové zbrane, offroady, kone, rybolov....... a popri tom aj manželku :P
elegant_ramanujan

Príspevok od používateľa elegant_ramanujan »

Taky pristup sa mi paci, Kapo. :D

Dakujem za odpoved, zrovna som sa siel opytat, ze kolko budem mat casu na vybavenie dovolenky. O tom si budem musiet pokecat so zamestnavatelom, ale ked teraz budem poslusny a odrobim 4 mesiace bez dna volna, tak mi hadam trochu upustia.

Prajem ti, nech sa predlzenie zaobijde bez akychkolvek neprijemnosti.
Používateľov profilový obrázok
Kapo
častý prispievateľ
Príspevky: 1434
Dátum registrácie: 16 years 1 month

Príspevok od používateľa Kapo »

Ešte by som podotkol, že najlepšie urobíš, ak skočíš na príslušné oddelenie zbraní, a tam sa poinformuješ. U nás sú vcelku fajn. A možno ti pri podaní bude vedieť povedať aj predbežný či presný termín skúšok. Aj odpovedať na ostatné otázky. :wink:
50BMG
prispievateľ
Príspevky: 201
Dátum registrácie: 15 years

Príspevok od používateľa 50BMG »

Nazdar,

ZP sa da urobit len v miete trvaleho bydliska. Tak isto kazdy zapis zbrane len v mieste trvaleho bydliska. Tak sa na to priprav ze budes dost cestovat z BB do VT.
Používateľov profilový obrázok
yarco
moderátor
Príspevky: 4836
Dátum registrácie: 16 years 6 months

Príspevok od používateľa yarco »

DownUnder:
Poopravím info od Marek524 - PZ má povinnosť do 60 dní od podania žiadosti vykonať skúšku, nie vydať ZP. Na samotné vydanie majú ďalšiu lehotu, nechce sa mi teraz hľadať akú.

Čo sa týka toho celkového času, extrémny scenár môže vyzerať aj takto:
- ráno si privstaneš, obehneš lekára, psychológa a športový klub a poobede na PZ podáš žiadosť;
- nie skôr ako o 14 a nie neskôr ako o 60 dní ťa vyzvú na skúšku, ktorú spravíš;
- v priebehu pár dní po skúške (ak máš šťastie na dobrý okres) ti vydajú ZP.
Používateľov profilový obrázok
romen3
častý prispievateľ
Príspevky: 809
Dátum registrácie: 9 years 8 months

Príspevok od používateľa romen3 »

v GA mi dokonca vydali ZP hned po skuske aj s nakupkom v ten den a to nebol ani strankovy den. :D :D zalezi od okresu a od chute policajtov a mnozstva ludi. my sme boli na skuske az dvaja.
eloquent_cannon

Príspevok od používateľa eloquent_cannon »

To ako dlho bude trvat cely proces od zaciatku do konca zalezi prevazne od teba. Obvodny lekar, psycholog, sportovy klub, fotograf (pokial nemas fotky doma) aj podanie ziadosti su veci na pockanie. Jedine psycholog zaberie zopar hodin.

Pokial si to dobre pamatam najprv by si mal vybavit psychologa, on ti da karticky, ktore potom bude chciet vidiet obvodny doktor. Odporucal by som si k lekarovi doniest aj vlastne tlacivo, aby si k nemu nemusel chodit este raz. Potvrdenie od lekara musi byt na specialnom tlacive a napr. moj ho nemal (alebo lepsie povedane mu dosli akurat).

Musis to riesit v mieste trvaleho bydliska a prislusnom ORPZ.

Ako uz bolo spominane potom ta oni zavalaju na skusku v rozmedzi od 14 do 60 dni. Mne to povedali hned pri podani ziadosti kedy mam skusku. Neviem ako inde ale na mojom ORPZ su skusky na ZP vzdy posledny svrtok v miesiaci. Pocital by som aj u teba so svrtkom, lebo vtedy je nestrankovi den. ZP som mal hned na druhy den.

Hlavne nezabudni, kedze si vzdy tri mesiace mimo, ze vsetky potvrdenia ktore im davas nesmu byt starsie ako tri mesiace. Takze toto vsetko musis stihnut behom tych dvoch tyzdnov.
Napísať odpoveď

Návrat na "Zbrojný preukaz"